Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Druhý HDD (D:) pro zálohy dat a fotek - chyby (vyřešeno)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 17:31    Předmět: Druhý HDD (D:) pro zálohy dat a fotek - chyby (vyřešeno) Citovat

Mám problém se vznikem chyb na HDD, který je v PC jen pro ukládání zálohy dat. Data na ten zálohovací HDD ukládám programem, který na záloze doplňuje jen nové a změněné datové soubory proti originálům, které jsou na systémovém HDD.

Již dříve jsem tady psal, že od doby, kdy nelze vytvářet u W10 32 bitů zálohu bitové kopie, jsem si vytvořil klon systémového HDD jako zálohu. Tak 1x měsíčně ten klon HDD fyzicky připojím při odpojení originálu systémového HDD (projednoduchost připojení k tomu mám vytvořený přepínač napájení), a provedu na tom klonu všechny aktualizace. Pak se vrátím zase k originálu.
Ten druhý zálohovací HDD je stále připojený, i když je v provozu originál nebo kvůli aktualizacím klon.
Kdykoliv nabootuji systém z toho klonu, tak po chvíli přijde hlášení, že na zálohovacím HDD jsou chyby a je nutno je opravit. Po spuštění aplikace W10 "Zkontrolovat a opravit disk" systém ohlásí úspěšnou opravu. V datových souborech však potom vždy schází několik souborů, které tam dříve prokazatelně byly.
Když pak následně nabootuji systém z originálu, tak žádné chyby na HDD záloh se nehlásí.
Zkusil jsem na tom zálohovacím HDD po nabootování z original systému:
- Vymazat všechny parttition, znovu vytvořit jen logickou partition (dříve ta původní partition byla aktivní). HDD jsem naformátoval.
- Pak jsem na ten disk nakopíroval všechna zálohovaná data.
Po nabootování z klonu se situace s chybou na zálohovacím HDD zase opakovala.

Netuším v čem může být problém, že "systémový disk klonu" nějak špatně čte druhý disk v PC, nebo při bootu do něj hrábne, že pak na něm identifikuje chyby, které následně opraví.


Naposledy upravil Brozicek dne út leden 22 2019, 18:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: po leden 21 2019, 22:10    Předmět: Citovat

A nedělá to náhodou skvělá funkce Win8/10 - rychlé spuštění? Při vypnutí PC se disk neuzavře korektně, ale jakýmsi bordelzpůsobem, takže pro jiný systém je disk nekorektní. V nastavení napájení / tlačítka to lze vypnout. Wokna to také nedělají, dá-li se místo vypnout restartovat.
Samozřejmě pro jistotu bych disk zkontroloval na výskyt bad sektorů a podíval bych se do prohlížeče událostí, jestli systém nehlásí nějaké chyby disku (události disk, SATA/atapi, iastor).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5194
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 7:56    Předmět: Citovat

Taky si myslim ze ten zalozni os ma problem se zmenami ktere se udejou za jeho zady... Co by se stalo kdyby jsi tu vnucenou kontrolu proste odignoroval? Kdyz nemas v planu se v datovem disku hrabat tak bych to neresil,provedl potrebne zmeny na systemu a pryc s tim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2450
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 8:17    Předmět: Citovat

Jen taková zbytečná poznámka, sata kabely jsou zdrojem mnoha různých problémů s disky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 8:23    Předmět: Citovat

SATA kabely ale generují chyby, které se obvykle objeví v prohlížeči událostí. Přecijen má SATA aspoň CRC. Také se objeví ve SMART výpisu disku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 12:02    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
A nedělá to náhodou skvělá funkce Win8/10 - rychlé spuštění? .........

Kolego XSC, zasloužíš medaili, ne zlatou, ale diamantovou lemovanou pravými perlami.
Na originálu a klonu byla tato funkce zapnutá (u klonu to bylo přirozeně jako na originálu). Funkci jsem u obou disků vypnul a několikrát přepnul Boot mezi originálem a klonem. Problém s chybou na zálohovacím disku se již neobjevil. Trochu pomalejší náběh PC po vypnutí mi nevadí, protože přes den a někdy i několik dní vypínám PC v režimu "Hibernace", ze kterého je náběh dostatečně rychlý.

Takovou "vymoženost nebo fajnovost" mít pro jeden HW dva systémy, jeden jako originál a druhý jako identický záložní, a ještě s možnosti je mezi sebou přepínat přepínačem napájení místo přehazováním SATA kabelů, mám asi jen já v Česku, možná i na světě Very Happy . Microsoft s funkci "Rychlé spuštění" nemohl počítat s tím, že si někdo vymyslí takovou ptákovinu. Ale přinutil mne k tomu Microsoft tím, že již nepodporuje možnost vytvoření zálohy bitové kopie pro W10 32 bitů.

Ten klon systému jsem vytvořil někdy v 10/2018 ještě pro verzi 1803. Od té doby na obou systémech proběhla aktualizace na 1809 a následně další navazující aktualizace. Takže už bych ani neměl hovořit o klonu, ale v podstatě mám dva identické "systémové originály".

Zkusil jsem nedávno vytvořit si ještě další klon na SATA HDD, připojený přes adaptér USB -SATA. Po vytvoření klonu jsem jsem ten HDD odpojil z adaptéru a připojil přímo na Sata kabel do PC. Boot z toho dalšího klonu proběhl zcela korektně a PC s tím dalším aktuálním klonem fungoval stejně jako s originálem, ze kterého byl klon přes USB vytvořen. Zdá se, že pokud má někdo k dispozici Sata HDD, na který dělá Zálohu bitové kopie přes adaptér USB Sata, tak je výhodnější udělat si přímo klon místo zálohy bitové kopie.

Ale to jsou jen takové náměty pro "kutily", kteří vymýšlejí různé ptákoviny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 14:53    Předmět: Citovat

Jen na okraj: mít zálohovací disk přímo v PC není úplně šťastné. Pokud dojde například k přepětí v napájení, mohou zdechnout oba dva najednou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 15:09    Předmět: Citovat

Witt souhlas. Ale já se jistím ještě zálohou na USB 2,5" externí disk. Na ten interní Sata si dělám zálohu denně. Ta srovnávačka změn mezi originálem a zálohou proběhne velmi rychle a nemusím připojovat externí disk. Ten externí USB disk si připojím tak 2x do týdne. Z něj pak udržuji aktuální data stejným programem v mém notebooku. Můj používaný zálohovací program neumí provést srovnání a aktualizaci zálohy přímo na dvou sdílených discích ve dvou počítačích (PC a NTB). Proto data do NTB přenáším přes ten USB. Takže mám trojitou zálohu, v PC na druhém HDD, externě na USB HDD a ještě v NTB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1277

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 16:58    Předmět: Citovat

Kolik cca MB nových dat ti za jeden den vznikne, pokud to máš změřené ? A jaká jsou to data ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 17:42    Předmět: Citovat

Samozřejmě že nesleduji objem nově vzniklých dat nebo naopak smazaných dat. Někdy jsou to desítky nových fotek. Jindy jsou to jednotlivé txt, doc, xls nebo pdf apod. soubory (zálohuji si také pst soubory z Outlooku). Je to velmi různorodé. V podstatě mám trvale nastaveno porovnání adresářů Dokumenty a Fotoalbum, ale porovnat a zálohovat mohu libovolné adresáře včetně jejich podadresářů. Zálohování může běžet na pozadí. Po spuštění zálohování se mi nahradí v záloze starší soubory novějšími. Nové soubory se doplní včetně příslušného adresáře, pokud jsou nové soubory současně v novém adreáři. Vymazané soubory i celé adresáře se vymažou v záloze, pokud je vymažu v pracovním úložišti. Zálohování zabere asi 1 minutu. Před chvíli jsem si např. udělal zálohu asi 98 souborů (mezi nimi však bylo skoro 90 souborů z Ofline uložené webové stránky). V zálohovaném adresáři mám 21 GB dat.
Tuším, že tou otázkou asi míříš na to, že možná existuji jiné, lepší možnosti zálohování. Každý z nás si však vytvořil nějaký systém, který mu vyhovuje, a je na něj zvyklý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 0:25    Předmět: Citovat

Ještě k této "skvělé" funkci Win8/Win10. Původně jsem myslel, že při připojení do jiného systému s Win8/Win10 ke ztrátě dat nedojde, protože OS tuto prasárnu zná. Ale zjevně jsou některá data tak "ukryta", že jim rozumí jen OS, který je tak uložil. Mně to hlavně dělalo problémy při dualbootu s OS, který toto nezná - Win7/WinXP ihned spustí chkdsk a začnou opravovat, takže Win10 pak mají problém vůbec nabootovat.
A jedna důležitá "skvělá" vlastnost Win10 nakonec. I když to člověk vypne, není vyhráno. Každý půlroční upgrade tuto funkci opět zapne! MS přece ví nejlíp, co uživatel chce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 8:06    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
...... Mně to hlavně dělalo problémy při dualbootu s OS, který toto nezná - Win7/WinXP ihned spustí chkdsk a začnou opravovat, takže Win10 pak mají problém vůbec nabootovat. ....

Nyní jsi mi odhalil příčinů problémů v počátku instalace W8. Měl jsem v PC dva systémové disky, na jednom W8 a na druhém XP. Oba byly trvale připojené a Boot jsem přepínal jen v BIOS. Stalo se mi, že po práci v XP již nešly W8 nabootovat. Naštěstí jsem měl už pro W8 zálohu bitové kopie, a tak jsem W8 snadno obnovil.
Tehdy jsem si vytvořil ten přepínač napájení, aby byl fyzicky připojený jen systém XP nebo W8. Nyní tento přepínač používám pro W10 "originál" nebo "klon".
Mnozí mi tehdy tvrdili, že není možné, aby XP poškodily W8, že je to klasický dualboot. Jak se zdá, tak tehdy při zapnutém "rychlém spouštění" u W8 to možné bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 15:11    Předmět: Citovat

Při rychlém spuštění to možné je, protože disk má pro "neznalý" OS příznak dirty - tedy nekorektně ukončený. I Linux se brání takové disky mapovat. Ale i bez rychlého spuštění nedoporučuju chkdsk ze starších OS pouštět.
U dualbootu doporučuji starší Windows spouštět ne přepínáním v BIOSu, ale přes bootmenu těch novějších - jde tam přidat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 19:38    Předmět: Citovat

Ja som to riešil cez XOSL Boot Manager, umožňuje skrývať oddiely, takže nabootovaný Windows nevidí čo nemá. Mal som na jednom disku Ubuntu, Windows XP, a Windows 7, každé malo svoj oddiel, plus tam bol oddiel pre dáta, a fungovalo to. Akurát to Ubuntu trvalo na tom, že bude mať svoju boot obrazovku (grub), a nedala sa vypnúť. Jedine nastaviť jej čas na 1 sekundu, a aj to niekedy nefungovalo a bolo treba odenterovať.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund