Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DC-DC měnič - špičky na výstupu.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 19:44    Předmět: Citovat

Mysicoko: Jasny, plocha smyčky mezi živým a GND velmi ochotně sbírá mag. pole z cívky. A dobře jsi popsal jak to eliminovat (pokud nemá zemní návlečku/spirálku na sondu).
Myslím, že COMP by se na tom podepsat taky mohl... Přece jen to kompenzuje FB.



comp.png
 Komentář:
 Velikost:  10.97 kB
 Zobrazeno:  105 krát

comp.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 19:58    Předmět: Citovat

Misocko. Čítal som to velmi pozorně.
Taky som to tak spravil.

Dal jsem koax - je vidět napájený na desce. Ten koax má 30cm.

Kvicala_r - Hodnoty součástek v kompenzaci jsem zvolil tak, jak mi je vyplivl webench. Zkouším ty součástky vypočítat teď podle datasheetu, ale nedaří se mi to.

8.2.2.11 Compensation
Equation 45 - strana 31 - mi vychází dvojnásobek. Mají tam nějakou chybu.
A pak to přestávám chápat. Něco vypočítají a pak vychází z pro mě nepochopitelných hodnot.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2018, 9:45    Předmět: Citovat

Edit - původní jsem smazal. Z důvodu záměny rezistorů.

Při zátěži 15Ω je na výstupu špička-špička skoro 3V. Zákmity s frekvencí 555kHz. Což tedy odpovídá spínací frekvenci. Confused
Zákmity o délce cca 80nS každé necelé 2µS. To odpovídá asi 4% Duty.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2018, 21:06    Předmět: Citovat

Microlan, Procesor - parazitní kapacita FB při velké ploše u cívky - toto nezpůsobuje takto velký PK-PK. Taženo jinudy - to samé.

Microlan - přidaná kapacita na FB způsobuje rozkmitávání výstupu.

MetalGod - mohl bys, prosím, uvést jak nejlépe by měla vypadat DPS v místě cívka-kondenzátor-výstup? S tím ostrůvkem?

Milan, Misocko - na měření má obrovský vliv kam a jak se sondy připojí. Fakt je nejlepší ten koax. A nejlepší výsledek na této DPS je, když se koax připájí přímo na výstupní kondenzátory.

Kvicala_r - Kompenzaci jsem neupravoval, jelikož se nemůžu dopočítat.

Mihal - Nejlepší výsledek byl s co nejkratší FB. Při zátěži 15Ω byl rozkmit 200mV. To bylo to nejlepší, čeho jsem dosáhl.

Vím, že je to zbabělost, ale mohl by mi někdo návrh DPS poskytnout? Ale co jsem už nad tím strávil času, tak jsem trochu znechucen a nechce se mi znovu experimentovat. Ještě mě napadá, že bych mohl okopírovat DPS, kterou prodává samo TI. Ale když se na ten jejich návrh dívám, tak jejich návrh je, haluzově, velmi podobný tomu mému a FB mají přes celou desku. Tak by mě zajímalo, jaký špice tam mají oni.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2018, 22:13    Předmět: Citovat

Myslim ze pri nevhodne riesenej FB sa to cele rozkmita a bude sa menit vystupne napetie aj dlzka pulzov do cievky, neni problem to skopom zmerat. Ak su pulzy rovnako dlhe, FB s tym nic nespravi.
Skusil by som vecsiu cievku (indukcnost aj to druhe aby sa nepresitila)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 13:04    Předmět: Citovat

Chvíli jsem si od toho odpočinul...
Udělal jsem jiný návrh DPS.
FB co nejkratší, kapacita 2 kompenzace zvýšena na 22pF.
Nyní jsem dosáhl PK-PK cca 300mV při 1,1A výstupního proudu - měřeno přímo na výstupních kondenzátorech.
Je to jakési zlepšení....
Ale oproti deklarovanému, je to stále 20 krát horší.
Mám dojem, že teď tvoří výstupní kondenzátor a cesta od cívky jakýsi RC filtr. Pokud měřím osciloskopem pouze cestu mezi cívkou a kondenzátory, je tam PK-PK 1V.
Tak vám nevím....



PCB_Bottom.png
 Komentář:
Spodní strana
 Velikost:  17.47 kB
 Zobrazeno:  95 krát

PCB_Bottom.png



PCB_top.png
 Komentář:
Horní strana
 Velikost:  35.25 kB
 Zobrazeno:  100 krát

PCB_top.png



_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 21:18    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
..
Měřím sondami Tektronix. Pouze originál krokodýl a špička. Žádné drátky navíc.

Ze srandy jsem oba měřící konce spojil a připojil na zem. Koukám na to jako blázen. Měřím úplně to samé jako původně. ...
Psal ti to už Milan.
Jakpak asi může vznikat napětí když spojíš oba konce sondy do zkratu a přípojíš je na zem?
Není to to divné? To znamená , že do smyčky tvořené zkratovanou sondou se indukuje bordel. Takže jak potom můžeš věřit tomu, co ukáže osciloskop připojený na výstup? Ty špičky tam ve skutečnosti nejsou, resp. jsou mnohem nižší. Tišťák je malý a cesty jsou krátké. Jak velké ESR by musely mít výstupní elyty, aby na nich vznikaly tak velké úbytky?

Když píšeš o krokodýlku na sondě, tak tam máš ještě pořád originální dlouhý zemnící kablík a ten je bohužel moc dlouhý (aby umožnil práci s nasazovacím háčkem i bez něj). Indukčnost takové smyčky na sondě je zbytečně velká a zemnící kablík nemá nulovou impedanci. Moderní sondy většinou nemají zemnící kroužek hned u hrotu, takže se nedá vytvořit smyčka dlouhá třeba jen 2cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 21:30    Předmět: Citovat

No schválně si zkus kouskem (nejlépe koax) kablíku vyvést teď to výstupní napětí a sondu si připoj až kus vedle těch akumulačních a spínacích prvků.
Včera mi došel zpátky pásek půjčených 54540. Jak budu mít čas, zkusím oživit svoji USB nabíječku a změřit, co z toho leze mně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 21:31    Předmět: Citovat

Děkuji za opětovné nakopnutí a povzbuzení.
Asi bych k tomu potřeboval někoho zkušeného, v této problematice, na pomoc.
Zítra připájím přímo na výstupní kondenzátory koax a uvidím.
Component testerem jsem měřil výstupní kondenzátory. Ukázalo to u jednoho ESR 0,03 a u druhého ESR 0,00.
Takže ESR je OK.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 21:59    Předmět: Citovat

Podľa "referenčného PCB" v datasheet-e by som FB rezistory pripojil inde. GND čo nabližšie k pinu GND zo strany, kde netečú spínacie prudy. Druhý rezistor deliča čo najbližšie k výstupnému kondenzátoru.


___V.JPG
 Komentář:
 Velikost:  57.26 kB
 Zobrazeno:  103 krát

___V.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 22:23    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
...Zítra připájím přímo na výstupní kondenzátory koax a uvidím.
Component testerem jsem měřil výstupní kondenzátory. Ukázalo to u jednoho ESR 0,03 a u druhého ESR 0,00....
Ani koax nemusí ukazovat na výstupu stejné napětí jako na vstupu.
Ale zbytečně se trýzníš něčím, co neexistuje. Tvoje deska je tak malá, že parazitní impedance jsou taky malé, takže není důvod aby na nich vznikaly uvedené jevy. Součástky jsou taky v pořádku. Chodí to Texasům, tak to musí chodit i tobě. Kdybys to zapojoval na nepájecím poli, to by byla jiná.
Zkontroluj, jestli zdroj drží napětí při různých proudech a vstupních napětích a jestli je drží i když do obvodu strčíš prsty nebo sondu. Pokud napětí sedí, tak tam žádné nepatřičné kmitání nebude.
A pokud je možné poslouchat VKV tranzistorák metr daleko, tak tím lépe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 22:34    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
GND čo nabližšie k pinu GND...

Pokud připojím GND zdroje a GND spotřebiče těsně vedle sebe (vlevo na DPS), tak na ploše pod IO nepoteče téměř žádný proud a mohu tedy nechat připojenou FB ke GND v původním místě.

procesor napsal(a):
Druhý rezistor deliča čo najbližšie k výstupnému kondenzátoru.

Jak je to tedy správně. FB co nejblíže k induktoru nebo k výstupním kondenzátorům.
Zajímalo by mě jak ta zpětná vazba vlastně funguje. Jestli pomalu, dle vyhlazeného výstupního napětí nebo právě reaguje rychle a potřebuje být připojena co nejblíže k cívce.

Někdo radí, že mám zpětnou vazbu dlouhou a teď, že jí mám zase blízko cívky.

PavelFF napsal(a):
Zkusím to tedy nechat tak jak to je. Zítra budu, snad, chytřejší.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 22:37    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):

Jakpak asi může vznikat napětí když spojíš oba konce sondy do zkratu a přípojíš je na zem?

Zkus to tak Pavle připojit na výstup generátoru a pochlub se výsledkem.
A pak dej na výstup dělič 50R/1R a zkus to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6069
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út leden 22 2019, 22:40    Předmět: Citovat

Victronix, potřebuješ, aby zem vstupního kondu, diody a výstupního kondu šla do jednoho bodu.
Přemísti výstupní kondy k přívodu země vstupu a přitáhni to z cívky drátkem.
Teď tam máš mezi zeměmi přes 20mm, to je minimálne 10nH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 23 2019, 10:29    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
PavelFF napsal(a):

Jakpak asi může vznikat napětí když spojíš oba konce sondy do zkratu a přípojíš je na zem?

Zkus to tak Pavle připojit na výstup generátoru a pochlub se výsledkem.
A pak dej na výstup dělič 50R/1R a zkus to samé.
Ze zdravotních důvodů se k osciloskopu a generátoru ještě několik týdnů nedostanu. Můžu psát pouze z mobilu.

Co se tedy stane?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund