Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generování signálu pro LCD

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 11:18    Předmět: Generování signálu pro LCD Citovat

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu, jak vytvořit obvod, který umožní generovat konkrétní signál.

Mám řídicí jednotku, která obsahuje nestandardní LCD displej (multiplexed, duty 1/16, bias 1/3). Hlavní čip této řídící jednotky již nefunguje správně (černá pecka na PCB - není šance ho vyměnit), takže bych chtěl nahradit celou řídící desku a zachovat krabičku s displejem.

Načetl jsem si jak se LCD displeje ovládají a pomocí osciloskopu jsem změřil jaký signál leze z původní desky (viz obrázek).

Potřeboval bych obvod, který mi umožní tento signál generovat, k dispozici mám mikrokontroler s napěťovou úrovní 3,3V a zdroj 5V.

Moje představa je, že pro generování tohoto signálu použiji dva piny mikrokontroléru -> pomocí prvního pinu se bude řídit základní obdélníkový signál (logická 0 na pinu1 bude na výstupu obvodu 1V, logická 1 na pinu1 bude na výstupu obvodu 4V) a pomocí druhého pinu se budou nastavovat hodnoty 0V,5V (logická nula na pinu2 neovlivní výsledný signál, logická 1 na pinu2 nastaví na výstupu: v případě log 0 na pinu1 nastaví na výstupu 5V, v případě log 1 na pinu1 nastaví na výstupu 0V).

Vím akorát jak sestavit dělič napětí, abych ze zdroje 5V dostal jednotlivé napěťové úrovně, dál už si nevím rady.

Dík za každou radu
Petr



Image.jpeg
 Komentář:
Výsledný signál
 Velikost:  101.42 kB
 Zobrazeno:  139 krát

Image.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 13:14    Předmět: Citovat

Nejjednoduššeji asi dvěma odporama (když změníš napájení mikrokontrolleru na 5V): z jednoho pinu 1k, z druheho pinu 3k9, druhé konce spojíš (vytvoříš dělič napětí "mezi pinama"). Log.11 dá na spojeném konci 5V, log. 10 dá 4V, log. 01 dá 1V a log. 00 bude 0V.

Úplně jiná věc je, jestli tento signál je jediný pro řízení displeje a co je to vůbec za signál (ale zadání znělo "jak vytvořit obvod, který umožní generovat konkrétní signál").

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 13:21    Předmět: Citovat

To je nejaký kompozit videa? Okótuj časovú os. Ak je v háji driver lcd matice tak prajem veľa šťastia, ak ide o generovanie videa tak to až taký problém nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dybbuk



Založen: Sep 11, 2020
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 13:52    Předmět: Citovat

Pripadne ak by to delic nezvladal riadit z akehokolvek dovodu (prud, teplotna zavislost), tak by som to na test skusil zbuchat z MOSFETov, ze co to spravi.


LCD_sig.png
 Komentář:
 Velikost:  16.65 kB
 Zobrazeno:  141 krát

LCD_sig.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 14:26    Předmět: Citovat

Ruprecht:
Zajímavé řešení, asi jsem nad tím přemýšlel moc složitě, bude to sice náročnější na straně software, nicméně pokud najdu hradlo, které mi převede 3V3 do 5V logiky tak to zkusím (snad to utáhne a nezhoří :o)

Tento signál je na společných (common) pinech displeje (těch je 16) - multiplex pro aktivaci určité části LCD displeje, druhý řídicí signál vypadá podobně (viz obrázek), který je přiveden na segmentové piny displeje. (alespoň taková je moje představa o fungování z toho co jsem naměřil). Předpokládám že pokud rozdíl potenciálu mezi společným pinem a segmentovým pinem bude větší než 3,5V tak se daný segment zobrazí.



Image.jpeg
 Komentář:
Signál segment pin
 Velikost:  85.75 kB
 Zobrazeno:  141 krát

Image.jpeg




Naposledy upravil Peta dne po říjen 12 2020, 15:24, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 14:36    Předmět: Citovat

mihal:
Jedná se o LCD displej jako je např. ve starých kalkulačkách, akorát mnohem větší - složitější.
Nakreslený signál je na určitých časových intervalech periodický, délka periody je cca 16ms (ty špičky je podle mně přepínání multiplexu, takže na každém společném pinu displeje jsou posunuty v čase - společných pinů je tam 16), nicméně pokud nebude v obvodu nějaký výrazně zpomalovací prvek, tak si myslím že to v tuto chvíli není důležité, protože o časování se bude starat mikrokontroler - rychlost změny hodnot napěťových úrovní na jeho pinech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 14:43    Předmět: Citovat

A neni to len polarizačný signál spoločnej elektródy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 15:02    Předmět: Citovat

Dybbuk:
díky za schéma, zkoušel jsem něco takového vymyslet - nejsem elektrotechnik, budu potřebovat trochu času na pochopení jak přesně to funguje :o) Hrubé základy MOSFET tranzistorů jsem si prošel, asi mám představu co to schéma dělá, nicméně proč jsou tam ty diody ? :o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 15:22    Předmět: Citovat

To jsou ochranné diody, jsou součástí FETů (v jejich pouzdru), nejsou zvlášť.
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: po říjen 12 2020, 15:52    Předmět: Citovat

Ruprecht napsal(a):
To jsou ochranné diody, jsou součástí FETů (v jejich pouzdru), nejsou zvlášť.

ochranné diody??? Někdo kdysi vypustil tento "MEM" do prostoru a od té doby se stále drží jak klíště.
Dioda kreslená u americké značky pro MOS-FET je tzv. body dioda, vedlejší efekt struktury MOS-FET tranzistoru. U české značky se bohužel nekreslí, což občas způsobí i menší zmatky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: út říjen 13 2020, 7:18    Předmět: Citovat

Pánové, nevymýšlejte kolo. LCD driver je už nějakou dobu celkem standardní periferií mikrokontrolérů. Chodí na tom téměř všechna spotřebka se segmentovými LCD. Pokud se bude dělat řídící jednotka od píky, tak použít něco takového je cesta nejmenšího odporu.
https://www.microchip.com/design-centers/lcd/products/integrated-segment-lcd-drivers
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út říjen 13 2020, 8:39    Předmět: Citovat

Ondra2:
Ač je možná spousta lidí spokojena s již vynalezeným kolem, nemyslím si že je špatně si občas udělat vlastní ...

Když jsem zjišťoval jak LCD funguje, vycházel jsem z dokumentu:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/Appnotes/AN658-LCD-Fundamentals-and-the-LCD-Driver-Module-of-8-Bit-PIC-MCUs-00000658C.pdf

Nenarazil jsem na IC který by zvládl multiplexovat 16 kanálů (v tom dokumentu je zmíněno max 8). Navíc když pozorně porovnáte to co jsem nakreslit od průběhu ve zmíněném dokumentu (např. strana 28, FIGURE 29: Type-B waveforms in 1/8 MUX, 1/3 bias drive) tak zjistíte, že jsou trošku odlišné - ikdyž nevím zda-li to nemůže být způsobeno špatnou implementací nebo hw chybou ve stávajícím kontroleru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út říjen 13 2020, 21:32    Předmět: Citovat

Nějak mi to nesedí. Píšeš, že je vadný kontrolér, přitom z něj taháš smysluplně vyhlížející signály. Jestli spíš není vada v propojení s displejem nebo v displeji samotném.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peta



Založen: Oct 12, 2020
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st říjen 14 2020, 6:33    Předmět: Citovat

Kremink:
Řídicí jednotka se začala chovat dost divně (i vůči ostatním perifériím) a na displeji se zobrazují blbosti, zda-li sebou vzala i displej nemůžu vyloučit dokud ho nepřipojím na vhodný signál ...

Těch pinů pro displej je tam hafo, takže vzhledem k tomu že to alespoň něco zobrazuje, tak se dá předpokládat, že některé řídicí signály mezi kontrolerem a displejem mohu považovat za referenční ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kiklhorn



Založen: Jun 05, 2021
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: po červen 07 2021, 17:50    Předmět: Citovat

Sice staré téma ale doplním odkazem na signál common vs pixel - https://www.youtube.com/watch?v=ZP0KxZl5N2o
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.37 sekund