Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zlomeny zavitnik
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 16:14    Předmět: zlomeny zavitnik Citovat

Čím rozpustiť v medi zlomený závitník? Internety píšu o rôznych kyselinách, vinnom octe so soľou, či o nejakom alum po našom kamenec s vodou. Čo z toho je správne? Skúšal to niekto?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 16:32    Předmět: Citovat

Všetko z toho je správne, ale jedine tak do vtipov Laughing Rozumné riešenie ma napadá vyiskriť ho, menej rozumné - ak sa dá - prevŕtať sa ku nemu z druhej strany a vychňápať ho von (už som mal tú česť) Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 16:36    Předmět: Citovat

Bud odvrtat/odfrezovat nebo vyjiskrit.
Zkousel jsem i ty vytahovaky zavitniku, ale nikdy to s tim neslo.
Vetsinou to ale stejne vymlatim a dam vetsi zavit nebo zavitovou vlozku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17753
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 16:37    Předmět: Citovat

Spolehlivě maká elektrojiskrovka. Koukni na http://www.jova1.cz/dilna/index.html To se dá ubastlit i doma. Já jsem vyjiskřil mosaz pájecím drátem průměr 2 mm závitník M5 v dýlce asi 5 mm.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33915
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 16:51    Předmět: Citovat

Med rozpustis, zavitnik zostane Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1638
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:06    Předmět: Citovat

Taková kyselina sírová, nebo chlorovodíková měď nerozpouští, železo jo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:07    Předmět: Citovat

Odleptával jsem kyselinou chlorovodíkovou, závitník M3 z měděné trubky, vlisované do keramiky. Tralo to cca 2 dny.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4137

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:17    Předmět: Citovat

Hej, len vyiskrovačku neposkladam na počkanie do hodiny, ale ocot so soľou je v kuchyni a kamenec hlinito draselny v drogérii. Teda v čechách určite, v Bratislave snáď a v metropole východu druhom najväčšom meste na Slovensku asi ani nie, lebo tu nič nie je.

rozpustenie zavitnika v hliniku
https://youtu.be/hHN0v2wYjXQ

rozpustenie zavitnika v mosadzi
https://youtu.be/JCADI0YSt8M
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:25    Předmět: Citovat

Nikdy se mi to nestalo, protože jsem fakt poslechl varování i dobrý rady, jak je řezání závitů do mědi problematické.
Ostatně, věděl jsem to už od řezání nových závitů na trafopájce, že to není moc velká prdel. My vidláci nic jiného skoro nepoužíváme - 50W a 100W fajfku výjimečně Very Happy
Stalo se mi to jenom jednou, urvat závitník ve spěchu a nadrženosti na výsledek. Ve fakt velkém fatrcu čistého, černěného hliníku, jako tlusté základny pro 4cm vysoký žebra, nějaký ruský blok-polotovar to byl.
Bylo to silné asi 20-25mm, závity M3,5 do slepých děr, protože jsem nechtěl pak mít mezi černýma žebrama škaredý díry skrz. Zapomněl jsem v tom ajfru, očistit závitník před další dírou, jen jsem ho namočil. V půli křup a bylo to, ani žádný velký odpor tam nebyl, prostě se v půli otáčky hryzl. Nasere to.
Nechal jsem ho tam, bylo to jenom osm závitů v řadě. Posunul jsem celou řadu tranzistorů TO264 o 4mm níž. Původně měla být ta řada tranzistorů přesně ve středu půdorysu základny - no tak holt přesně nebyla, neposeru se. Důkladně jsem se poptal zkušených strojařů, nafasoval jsem o moc lepší řeznou kapalinu, než je obecně doporučovaný petrolej/nafta a dal si hlavně většího majzla. Větší problém byl sehnat novou sadu M3,5, která v běžných obchodech bývá málokdy. Je to skoro typicky "elektrikářský" závit podobně, jako třeba P-závity vývodek.
S tou mědí to je totéž - poradit se s fakt zkušeným strojařem, který dělá s barevnými kovy vč. mědi půl života a při výkladu ho pozorně poslouchat.

Já si nechal fakt dobře poradit od Milana Švrčiny, alias Betaron/svmbass. To je prosím Pan Strojař, skutečně par excellence. Je to ostatně dobře vidět na jeho výrobcích.
Nikdy by se nesnížil, koupit a použít třeba Modushop. Je to pravověrný bastlíř i strojař, čest i znalosti mu to nedovolí Very Happy

Myslím, že tu má někde u příspěvků i mail, napište si mu, vyplatí se to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 17:51    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Hej, len vyiskrovačku neposkladam na počkanie do hodiny...

Rovnako si môžeš byť istý, že to chemicky nerozpustíš do hodiny, jedine na youtube, tam funguje všetko Wink Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2559
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 18:00    Předmět: Citovat

Nejlepší je předejít zalomení závitníku. Jsou faktory, který tomu zalomení velmi pomáhají. Pro úspěšné vytvoření závitu je důležitý správný průměr vrtáku s neopotřebovanou fazetou. Dále je velice důležitý správný náběh, zvolit správný závitník(maticový, do slepý díry, šroubovitý...) a hlavně ostrý a při řezání mazat. Pak vyřízneš v ruce i závit M20 a ani se moc nenadřeš Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:01    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Nikdy se mi to nestalo, protože jsem fakt poslechl varování i dobrý rady, jak je řezání závitů do mědi problematické.
...
Stalo se mi to jenom jednou, urvat závitník ve spěchu a nadrženosti na výsledek. Ve fakt velkém fatrcu čistého, černěného hliníku, jako tlusté základny pro 4cm vysoký žebra, nějaký ruský blok-polotovar to byl.
Bylo to silné asi 20-25mm, závity M3,5 do slepých děr, protože jsem nechtěl pak mít mezi černýma žebrama škaredý díry skrz. Zapomněl jsem v tom ajfru, očistit závitník před další dírou, jen jsem ho namočil. V půli křup a bylo to, ani žádný velký odpor tam nebyl, prostě se v půli otáčky hryzl. Nasere to.
...
Důkladně jsem se poptal zkušených strojařů, nafasoval jsem o moc lepší řeznou kapalinu, než je obecně doporučovaný petrolej/nafta a dal si hlavně většího majzla.
...
Do hnilíku jsem vždycky s úspěchem jako řeznou kapalinu používal líh přibarvenej pilinkama obyčejný "inkoustový" tužky (anilínem), petrolej/nafta jsou na mazlavej hnilík málo vzlínavý (jako že jsou vzlínavý jak prase, ale na ostří zakousnutý do hnilíku nevylezou) a hlavně ho málo chladí. A to jsem hnilík pod lihem řezal, vrtal, řezal do něj závity, když jsem potřeboval co nejhladší dotykovou rovinu tak jsem hnilík i frézoval. Malej úběr a relativně malý řezný rychlosti jsou základ, v podstatě je to hodně podobný obrábění plastů, taky se řezanej materiál musí co nejmíň zahřejvat - jenže na rozdíl od plastů, který se po nadměrným ohřátí nataví a shrnou, se hnilík při jakýmkoliv lokálním přehřátí na břitu prakticky hned kousne - a pak se buď vytrhne, nebo zadře řeznej nástroj ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 19:24    Předmět: Citovat

Souhlas, hliník mazat lihem. Používal se i ve výrobě při obrábění, ale zkuste i při obrábění mědi. Poznáte nečekané... 🤠
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 17 2021, 20:45    Předmět: Citovat

Měď má ještě jednu zajímavou vlastnost - když se ohřeje a nechá pomalu vychladnout, ztvrdne a zpevní se, zato když se ohřeje a prudce zchladí (zakalí), tak doslova vyměkne. Je to u ní skoro přesně opačně, než u oceli. Takhle vytvrzený měděný nástroje používali kameníci za starýho Egypta na opracování nejen vápence a pískovce, ale i tvrdších kamenů, jako je diorit nebo třeba znělec. Řek bych, že tahle vlastnost mědi se (spolu s velkou tepelnou vodivostí) právě na tom zahryzávání řeznejch nástrojů dost podstatně podílí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út květen 18 2021, 7:11    Předmět: Citovat

Kdyby jsi to do té solné postavil , tak dnes nemáš co psát .
Mažu normálním olejem . jen je třeba mít ostré nářadí . otupeným to v oceli , i když blbě jde , protože se špona "vyhrne" , ale v mědi pěkně na závitník namaže . Měď je pohoda , bronz je jiný kafe .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund