Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předzesilovač pro MK 202

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 17:29    Předmět: Předzesilovač pro MK 202 Citovat

Ahoj
Sehnal jsem tuhle kapsli s nějakým měřícím přístrojem, chtěl bych ten mikrofon používat se zachováním co možná nejrovnější charakteristiky.
Pochybuji že bych sehnal originál předzesilovač,(kdyby ho někdo nabízel, budu rád když napíšete) a schéma toho předzesíku jsem nenašel ani...ale v přístroji už nějaký je i s polarizačním napětím,bude vyhovovat když odpojím R7 a signál si vezmu z bodu X8?
a druhá otázka je, jakou kapacitu kondenzátoru mám použít pro ss oddělení, signál potom povedu do zvukové karty a pc.
Děkuji !



předzes.png
 Komentář:
 Velikost:  99.89 kB
 Zobrazeno:  152 krát

předzes.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 17:48    Předmět: Citovat

Vždyť tam už máš vestavěný i filtr DIN-A pro měření dynamiky.
V1 a V2 jsou impedanční převodník s výstupní impedancí blízkou nule, tak ten R7 nemusíš ani odpojovat, s těmi 75 k, které má, ho výstup převodníku ani necítí.
Za filtrem je další převodník impedance V3 a V4 a signál můžeš odebírat od C12.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:00    Předmět: Citovat

Nebyl jsem si jistý jestli ten filtr nebude nějak "omezovat" charakteristiku, nebyl jsem schopný najít co to je ten A filtr..

Dobře, děkuji, zkusím to tak !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:21    Předmět: Citovat

Ze kterého přístroje pochází to schéma? Vidím jen, že je to enderácký.
Ten operák, či hybridní modul - to značení je B177? Co to finálně je?
Konečně taky vidím, že KP303 je jfet a přípona asi určuje Idss.
KP302 a KP304 jsou taky jfety? Nějaký se mi tu válejí, je to všecko TO18.


Naposledy upravil sinclair dne pá červenec 09 2021, 18:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31916
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:23    Předmět: Citovat

ferdislav napsal(a):
...nebyl jsem schopný najít co to je ten A filtr..

Dobře, děkuji, zkusím to tak !
Lenochu prolhanej, lžeš hůř jak komanči - první odkaz ujce Ghůůůghla na dotaz "akustický filtr A" mi vyhodil tohle:
citace:
Váhové filtry pro měření zvuku
Frekvence zvuku, které působí na člověka, lidský sluch vnímá s rozdílnou citlivostí. Z tohoto důvodu je nutné lineárně měřený akustický signál frekvenčně upravit tak, aby jeho frekvenční charakter odpovídal tomu, jak je člověkem vnímán. K tomuto účelu jsou zvukoměry vybaveny tzv. váhovým filtrem.

Váhový filtr je implementován na jednotlivé měřené frekvence a to prostým přičtením jeho korekční hodnoty na danou frekvenci. Z naměřené hodnoty můžeme poznat, jaký váhový filtr byl při měření zvuku použit z písmene označujícího daný filtr. U jednotek dB se například může objevit údaj dB(A) a u měřené veličiny LAF (použití váhového filtru A).

A - odpovídá křivce stejné hlasitosti o hlasitosti 40 phonů a jedná se o nejpoužívanější váhový filtr. Legislativa vyžaduje velmi často vážit lineárně měřený akustický signál a většina hlukových limitů je právě vyjádřena vlastní limitní hodnotou s uvedením váhového filtru A.

B - použití pro vyšší hlasitosti, odpovídá subjektivnímu vnímání zvuku při hlasitosti 70 phonů, současná legislativa jej nevyžaduje, ale jeho použití je vhodné pro porovnání se subjektivním vnímáním hluku při vyšších hlasitostech.

C - váhový filtr odpovídající hlasitosti 100 phonů, který se používá pro popis zvuků o vysoké intenzitě. Pokud zvukoměr neumožňuje použití lineálního váhového filtru, je při použití váhového filtru C minimalizována možná chyba pro zobrazení lineáně měřených dat.

D - je v současnosti téměř nepoužívaný váhový filtr. Tento váhový filtr se dříve používal pro posouzení míry obtěžování hlukem z leteckého provozu.

G - váhový filtr G je používán pro hodnocení nízkofrekvenčního zvuku a infrazvuku. Často není přítomen ve zvukoměrech přímo, ale jako nadstavbová aplikace. Při měření nízkofrekvenčního zvuku a infrazvuku je nutné zohlednit i frekvenční možnosti měřicího mikrofonu.

Z - u některých zvukoměrů bývá označován nevážený vstup jako vážení filtrem Z (zero). Takto označený výsledek pak odpovídá měřenému signálu bez frekvenčního vážení někdy označovanému také jako Lin - linear.

A kdyby tě zajímalo odkud to je, tak odkaz je sem: https://www.ekosoftware.cz/vahove-filtry-pro-mereni-zvuku
A je tam dokonce i vobrázek, jaký průchozí cháry kterej ten filtr má:



Vahove_filtry.gif
 Komentář:
 Velikost:  4.13 kB
 Zobrazeno:  65 krát

Vahove_filtry.gif



_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:25    Předmět: Citovat

Sinclaire
Je to Robotron 00 080


Ekkare
kromě filtrů na vzduch a všelico jsem viděl i něco takového, ale zavrhnul jsem to, jelikož mi nejde do hlavy, jak takový filtr může pomoci jinak skroro rovné charakteristice té kapsle : o


Naposledy upravil ferdislav dne pá červenec 09 2021, 18:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:28    Předmět: Citovat

No ono je to hledání někdy zrádný.
Když nezadáš naprosto přesně to, co chce ten zprasek od Microsoftu slyšet, tak vyhodí naprostý krávoviny.
Jako první zobrazí samozřejmě obchody s filtrama do vysavačů řady A!!
To fakt není o použití Google jako takového, ale nejvíc o zadání jedné jediné správné kombinace slov.

Ta kapsle je excelentní, ±0,2dB, to je supr. A ten hlukoměr - no větší orloj jsem viděl jen od B&K.
Kde ale splašíš 150-200V polarizaci?
Křivka A simuluje citlivost lidského ucha, zjednodušeně řečeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:42    Předmět: Citovat

Sinclaire
jj nevěděl jsem co hledám, tak nějak
filtrových technologií mi gůgl našel fakt hodně : D

Ta mašinka má už měnič pro polarizaci v sobě právě, je tam těch 200V, což je bezva

Já bych to chtěl používat na nahrávání hudebních nástrojů a na různá porovnávací měření charakteristik apod.
Před chvílí jsem přístroj dostal do ruky, tak se teprve seznamujeme, kdyby alespoň nebylo to polarizační napětí tak vysoké, moje karta má jen běžných 48V, tak jsem si říkal proč nevyužít část toho přístroje,když už to nějak funguje..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31916
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:50    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
No ono je to hledání někdy zrádný.
Když nezadáš naprosto přesně to, co chce ten zprasek od Microsoftu slyšet, tak vyhodí naprostý krávoviny.
...
Křivka A simuluje citlivost lidského ucha, zjednodušeně řečeno.
Proto je NEZBYTNĚ DŮLEŽITÝ pro zrovna tohle vyhledávání napsat AKUSTICKÝ FILTR - jinak to fakt vyhazuje všecky možný papírový, hadrový a molitanový hajzly ... A s tou citlivostí lidskýho sluchu je potřeba upřesnit - jde o KMITOČTOVEJ ROZSAH CITLIVOSTI LIDSKÝHO SLUCHU, nad ním i pod ním má ten filtr takovej útlum, aby měření simulovalo lidský vnímání. Proto vedle takovým filtrem osazenýho měřáku můžeš fučet do ultrazvukový sirény jak vehement, psi kilometr daleko od tebe budou třískat hlavama o zem, ale měřák ukáže nepatrnou výchylku - protože prostě na daným kmitočtu je člověk hluchej jako pařez ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 18:51    Předmět: Citovat

Ten filtr A tam není od toho, aby něco rovnal.
Křivka "DIN A" se používá k úpravě kmitočtové charakteristiky tak, aby naměřený údaj byl blíže fyziologické citlivosti sluchu. To u hlukoměrů znamená, že málo slyšitelné a neslyšitelné frekvence ještě více zeslabí, takže se v naměřeném údaji uplatní přednostně ty, na které je ucho nejcitlivější.
Při měření gramofonů a magnetofonů slouží filtr "A" k měření odstupu rušivých napětí, což ho odlišuje od filtru pro měření odstupu cizích napětí, který je lineární v rozsahu 20 Hz - 20 kHz, všechny frekvence nad a pod tímto pásmem ostře potlačí.
Jinak řečeno - s filtrem A vyjde údaj o odstupu rušivých napětí o nějaký ten decibel lepší, než údaj o odstupu cizích napětí. V prospektu se pochopitelně uváděl ten lepší a jen někteří výrobci někam poznamenali drobným písmem, že je to podle DIN A.
Koneckonců hluk naměřený hlukoměrem podle křivky A vychází číselně nižší, než měřený lineárně.
Asi pořádně nečteš: už jsem ti psal, že před filtrem je výstup lineární. Samozřejmě v rámci kvality mikrofonní vložky, kmitočtový průběh její citlivosti v tom zapojení není nijak kompenzovaný. Ono to většinou ani není fyzikálně realizovatelné. Ale kondenzátorové kapsle obvykle mívají přijatelně málo zvlněnou charakteristiku, tak to neřeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: pá červenec 09 2021, 19:09    Předmět: Citovat

Hille, máš pravdu,napsals, já to jen nevydedukoval hned

Bezva, takže si mohu vytáhnout dva signály,dle potřeby nahrávky či měření

Děkuji všem za vysvětlení!


(ještě tu mám kapsli s měřákem rohde & schwarz ELT, ale k tomu jsem našel uplný prd, nebo taky problém s hledáním : D )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: ne červenec 11 2021, 11:53    Předmět: Citovat

Přikládám foto vnitřku přístroje,kdyby se někomu hodil


rbtrn 008 (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  257.83 kB
 Zobrazeno:  70 krát

rbtrn 008 (1).jpg



rbtrn 008 (2).jpg
 Komentář:
 Velikost:  290.84 kB
 Zobrazeno:  103 krát

rbtrn 008 (2).jpg



rbtrn 008 (3).jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.74 kB
 Zobrazeno:  64 krát

rbtrn 008 (3).jpg



rbtrn 008 (4).jpg
 Komentář:
 Velikost:  251.85 kB
 Zobrazeno:  85 krát

rbtrn 008 (4).jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund