Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Připojení LED pásku k reproduktoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TheShow2012



Založen: Nov 24, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 22:29    Předmět: Připojení LED pásku k reproduktoru Citovat

Dobrý den,

pokouším se připojit LED pásek k reproduktoru, tak aby poblikával podle hudby. Připájel jsem + z pásku k + na repráku a W (bílou) k - (paralelní připojení k reproduktoru). Podle veškerého mého vědění a videí na YouTube, by to mělo normálně fungovat, avšak funguje pouze pouze reproduktor, Pásek problikne pouze při připojení/odpojení Jacku. Při připojení rovnou ke zdroji pásek funguje. Mohl by mi někdo poradit, kde by mohla být chyba ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ferdislav



Založen: Aug 15, 2011
Příspěvky: 1023
Bydliště: Mostecko

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 22:33    Předmět: Citovat

Na kolik voltu je ten pásek a kolik ohmu maji reprobedny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 22:36    Předmět: Citovat

Troll? Chyba je v tom že se led pás k reproduktoru nezapojuje. Aby ti to blikalo, musel by zesilovač dát víc jak 50 opravdovejch wattů. A to předpokládám že led pás je na 12V s předřadným odporem.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheShow2012



Založen: Nov 24, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 22:50    Předmět: Citovat

Pásek je na 12V, reproduktor má tuším 16 Ohm, zesilovač je na 100W i když vím, že tolik nedá, jde mi jen o to, že jsem to takto zapojené viděl a nějak nemůžu přijít na to proč to problikne při zapojení a pak už to nesvítí ani mdle. Pak mě ještě napadlo připojit pásek ke zdroji přes tranzistor, který by byl řízený stejným signálem jako reprák, ale jsem v tomto celkem amatér a chtěl bych na to jít co nejjednodušší cestou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 22:55    Předmět: Citovat

Vybodni se na to - připojovat ledpásek k repro - a postav si raději nějakou barevnou hudbu, kde ledpásky můžeš použít. I obyčejná LED potřebuje kolem 2V na reproduktoru, takže musí hrát hodně nahlas a dioda paralelně k reproduktoru je prvek, co zkresluje reprodukci a může poškodit koncový zesilovač.
Barevná hudba obsahuje zesilovač, kterej Ti zesílí audiosignál tak, aby Ti LEDpásek blikal i při normální reprodukci a neovlivňuje koncový stupeň.
Viz Google a hledej "barevná hudba ledpásek"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út listopad 24 2020, 23:15    Předmět: Citovat

Kdyz se pta na takovou kokotinu, tezko bude mit schopnosti dostatecne k tomu aby si postavil barevnou hudbu.
Kup si tohle a na pripojovani pasku k repraku se vykasli, nebo tu budem za chvili resit "nehraje mi zesik, co s tim"
https://www.ebay.com/itm/5m-10m-20m-LED-Strip-Light-RGB-3528-Music-Sync-Sound-Sensor-Flexible-tape-lamp/293671031501
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 7:51    Předmět: Citovat

TheShow2012 napsal(a):
Podle veškerého mého vědění a videí na YouTube,

Odvozovat svoje vědění od videí na YT není v souhrnu dobrý začátek. I když jsou řídké výjimky jako třeba Davidus, většina obsahu YT jsou zábavný pičoviny primárně pro sledovanost a něco i vysloveně fejky.

Jestli tvůj záměr blikat ledkou podle hudby trvá víc než jeden půlden, začni tím že si najdeš co to je LED a jakou má voltampérovou charakteristiku. S využitím vzorečků pana Ohma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 9:25    Předmět: Citovat

Pásek na 12 V se začne rozsvěcet třeba při 9 V. To už bude ukrutný řev i z 16 ohm repráku.

Věřit něčemu z youtube je v poslední době velmi ošemetné. Tak 95 % videí jsou zjevné nesmysly a fejky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33927
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 9:44    Předmět: Citovat

Niektore kazetaky od Vietnamcov mali farebne LEDky pripojene k reprakom. Ale to este LED pasy neexistovali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 10:20    Předmět: Citovat

Viděl jsem to, že to někdo měl v autě - připojené k basáku. Basy mají dost velkou amplitudu. Led pásky mají vždy 3 ledky v sérii, tam to napětí na jejich rozsvícení stačit nebude. Musíš si vyrobit pásek, kde ledky budou paralelně. Musíš to ale připojit přes odpor, nikdy ne napřímo.
Lepší je ale udělat pro ledky separátní budič, který připojíš do linkového výstupu, aby to svícení nebylo závislé na hlasitosti.
Každá hudba má ale jinou špičkovou úroveň, takže to stejně bude svítit pokaždé jinak, někdy taky nebude. Takže v tom budiči bude muset být i nějaká automatika, která to bude pro ty ledky zesilovat, aby vždy blikaly stejnou intenzitou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 12:43    Předmět: Citovat

To ja som videl v reprobedni i žiarovku rozsvietiť Very Happy bohužiaľ vo svojej..
Chce to repro s čo najnižšou účinnosťou, koncák naplno a vhodný kopák.
Problém bude dynamika dnes produkovanej hudby, nebudú tam tak výrazné špičky.
Zapoj si k reproduktoru jednu ledku s odporom 100 - 1k a sleduj pri akej intenzite začne mrkať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 12:46    Předmět: Citovat

Jsou LED pásky i na 5V, tam by byla šance větší. Ale je to samozřejmě o ničem.
Kdysi, jako mlaďas, jsem měl ťamanského jezevčíka, který ty LEDky přímo na repra připojené měl. Žádný LED pásek, samotné LEDky, na tvrdo. Aby to vizuelně hezky blikalo, musel hrát dost nahlas. Co by LEDky řekly provozu naplno jsem snad ani nezkoušel. Doplnil jsem každý kanál germaniovým trandem s dvěma odpory a LEDky krmil přes něj, Původně byly všechny paralelně, i různé barvy, jestli jsem je pak přepojoval nějak do série, to netuším. Asi jo, zdroj dával kolem 10V.
Blikalo to pak docela slušně i při nízké hlasitosti, když to jelo naplno, svítily skoro pořád, jen občas pohasly. Na tu jednoduchost to bylo efektní dostatečně.

mihal > Já viděl středový repro, jak se umí pěkně rozsvítit Very Happy
Ale bylo daný v bedně jen na zkoušku, poddimenzované. Byl to univerzálek daný na místo střeďáku a než zasvítil, vydržel docela dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 13:05    Předmět: Citovat

TheShow2012 napsal(a):
Pásek je na 12V, reproduktor má tuším 16 Ohm, zesilovač je na 100W
A zesilovač je dělaný na jakou impedanci? Pokud na těch 16Ω, tak může být výstupní napětí až 40V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 16:29    Předmět: Citovat

Zásadní věc je, proč vůbec takovou prasečinu vytvářet. Protože to nějakej šašek publikoval na YT?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2020, 17:53    Předmět: Citovat

Na první pohled prasečina. Ale pokud dá k LEDce předřadný odpor a nebo má pásek na 12V který už má odpor integrovaný, tak proč ne? Ideálně použít dvě LED antiparalelně aby zatěžoval symetricky. Nic tím zkazit nemůže. PS moje zesilovače dávají jmenovitě 240V, v limitaci i přes 300V na výstupu. A taky mě napadlo připojit LEDkovou žárovku. Very Happy
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund