Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezkontaktní relé G3MB-202P-5VDC - vyřešeno.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 14:35    Předmět: Bezkontaktní relé G3MB-202P-5VDC - vyřešeno. Citovat

Zdravím.
Používám SetTopBox DVB-T2 výhradně pro nahrávání zajímavých filmů nebo pořadů, které běží v noci nebo v době, kdy nemám čas to sledovat živě. STB má připojenou anténu ze zesilovačem s externím zdrojem 230V/12VDC se spotřebou asi 5W (interní napájení antény 5V k napájení nestačí). Naprogramovaný STB se ve stanoveném čase zapne a vypne a současně se rozběhne připojená HDD na USB.
Většinu času tak je STB jen ve Standby asi 0,5W. Po celou dobu klidovího stavu musí být zesilovač antény v provozu.
Chci napájení antény řídit přes relé, které se sepne při náběhu napětí 5V na USB. K tomu jsem si upravil USB kabel vyvedením vodičů + a - 5V pro napájení toho relé.
Změřil jsem, jakou zátěž snese USB s paralelním spojení USB a cívky relé. Při odporu cívky 120 ohm už HDD nefunguje, při odporu 150 ohm je HDD funkční. Pro rezervu jesem si stanovil minimální odpor cívky relé 200 ohm.
V GM Electronics jsem našel vhodné relé s odporem cívky 208 ohm.
https://www.gme.cz/releny-5w-k
V Hadex jsem našel bezkontaktní relé "G3MB-202P-5VDC".
https://hadex.cz/l606a-rele-bezkontaktni-g3mb-202p-5vdc-zatez-250vac2a/
Odpor, který je předřazen LED diodě pro spínání triaků má 440 ohm. Takže paráda s velkou rezervou.
V katalogovém listu tohoto relé (viz obrázek) je však údaj pro výstupní zátěž 0,1 až 2 A. Trafo pro napájení antény má však odběr jen asi 20 mA.

Nyní konečně odborný dotaz. Budou triaky, otevírané trvale svítící LED diodou spolehlivě spínat už při tak malém proudu 20 mA, nebo opravdu vyžadují minimální proud 100 mA pro spolehlivou funkci?



G3MB-202P-5VDC parametry.jpg
 Komentář:
 Velikost:  53.77 kB
 Zobrazeno:  79 krát

G3MB-202P-5VDC parametry.jpg




Naposledy upravil Brozicek dne čt srpen 10 2023, 7:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 18:47    Předmět: Citovat

Sice s tym nemam osobne skusenosti, ale triak vyzaduje nenaky minimalny prud aby ostal otvoreny a to moze byt problem. Osobne by som skusil optorele s mosfetmi na vystupe napr. KAQV414S
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1729
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2022, 19:39    Předmět: Citovat

Relé potřebuje pro sepnutí o dost větší proud než pro následující udržení sepnutého stavu, použij nakreslené zapojení, velikost odporu vol podle přídržného proudu, ten si změříš, kondenzátor cca 100µF, vyzkoušet aby relé spolehlivě sepnulo.


relé.jpg
 Komentář:
 Velikost:  8.94 kB
 Zobrazeno:  48 krát

relé.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 20 2022, 8:23    Předmět: Citovat

jardafiala napsal(a):
Relé potřebuje pro sepnutí o dost větší proud než pro následující udržení sepnutého stavu, ....

Toto známé zapojení se používá pro relé s cívkou a kontakty. Neřeší to můj dotaz na udržení sepnutého triaku.

Optorelé KAQV414S od "misocko" je zajímavá varianta. Výstup je do 130 mA, můj napáječ antény má asi 20 mA. Pro ovládací LED musí být externí odpor.

Při ceně 37 Kč za kus asi zkusím, zda triak udrží sepnutí 20 mA, když ovládací dioda trvale svítí. Pokud ne, tak bude na řadě relé z kontaktem z GM Elektronic, nebo ta varianta s optorelé KAQV414S, které je také v nabídce GM Elektronic.

PS: Nechci platit dopravné, a proto preferuji osobní nákup v blízkém Hadexu, než jet pro relé do GM Elektronic v centru Ostravy. Very Happy Musíme šetřit, aby bylo na energie a potrviny Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 8:47    Předmět: Citovat

Vacsina boxov ma v menu moznost zapnut napajanie pre aktivnu antenu. Neriesilo by to tvoj problem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 8:49    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
interní napájení antény 5V k napájení nestačí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 11:36    Předmět: Citovat

Dík za všechny užitečné rady.

Nakonec jsem vsadil na jistotu. Známý jel do centra Ostrava a koupil mi v GM Elektronic to mechanické relé 5V DC se spínacím kontaktem za 73 Kč.

Už to mám zapojené a funguje to spolehlivě jak jsem potřeboval.


Naposledy upravil Brozicek dne čt listopad 24 2022, 12:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33912
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 11:39    Předmět: Citovat

Dufam, ze mas k cievke rele pripojenu diodu, aby si nieco neodpalil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 12:06    Předmět: Citovat

Nooo, docela bych věřil i pouhýmu optotriaku neboli SSR, řízenýmu přivedením napětí z USB portu. Proč? Protože ty SSR-ka mají většinou svoje řízení realizovaný jako infraLED - optotriak - hlavní triak, přičemž izolační bariéra mezi síťovou řízenou a nízkonapěťovou ovládací částí je mezi tou LED a optotriakem. Teď se budu snažit vyhnout riakům spínajícím v nule, protože nepotřebuju žádnou regulaci, chci jen dva stavy trvající v porovnání s periodou síťovýho průběhu nekonečně dlouho. Pokud se pak trvalým a relativně dobře vyfiltrovaným napětím z USB rozsvítí interní infraLED, dá se říct, že optotriak v tý silový části bude taky permanentně otevřenej, přičemž přes něj bude řídící elektroda hlavního triaku dostávat taky trvalý buzení bez fázovýho zpoždění - neboli, triak se bude chovat, jako by měl "GATE" trvale připojenou přes odpor k jednomu z přívodů k anodám A1, A2. Bude se tím pádem chovat jako trvale otevřenej bez ohledu na fázi síťovýho napětí a bez ohledu na procházející proud = nebude se vracet do zavřenýho stavu, i když proud přes hlavní přechody klesne pod hranici přídržnýho proudu. Takže pokud to SSRko bude jen jednoduchý opticky oddělený bez dalších regulačních sračiček, nebál bych se ho v tomhle případě řízení z trvalýho napětí na USB portu použít.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2022, 12:43    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Dufam, ze mas k cievke rele pripojenu diodu, aby si nieco neodpalil.

Tu diodu k cívce relé jsem samozřejmě připojil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 15:34    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Brozicek napsal(a):
interní napájení antény 5V k napájení nestačí

Stretol som sa aj s boxom, kde bolo 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2022, 17:27    Předmět: Citovat

miroja napsal(a):

Stretol som sa aj s boxom, kde bolo 12V.

Můj STB doma má bohužel pro anténu napájení jen 5V. Při napájení z 5V má můj domácí anténní zesilovač podstatně horší vlastnosti.

Jen pro zajímavost. Na chatě mám v podkroví malý TV pro DVB-T2 bez napájení antény. Tam používám externí napáječ 12V pro zesilovač s jmenovitým napájením 12V. V přízemí mám TV bez DVB-T2 a k němu STB, který má zabudováno napájení antény 5V. Rozbočovač Teroz jsem upravil pomoci dvou diod a dvou tlumivek tak, že anténu napájím z jednoho výstupu na 12 V a z druhého výstupu na 5V (u obou minus úbytek na diodách) . Ten zesilovač na chatě pracuje stejně, bez viditelného rozdílu, na obě napětí. Takže anténa je napájená (5 nebo 12 V) nezávisle na tom, který TV je aktuálně v provozu. Při provozu obou současně je to 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 15:59    Předmět: Citovat

Tak nevím kde je problém a kde mohu dělat chybu.
K ovládání napájení zdroje 230 V AC / 12 V DC pro anténní zesilovač z napětí 5V z USB portu jsem nejdříve použil klasické elektromechanické relé z GM elektronic "FUJITSU NY-5W-K-IE relé cívka 5VDC, kontakt 250VAC/5A 1x spínací.
Zdálo se, že vše je OK. Pak jsem si všiml, že relé zůstane někdy přilepené, a anténa je napájená i při vypnutém STB při nulovém napětí USB. Při poklepu relé odskočí, ale současně je poklepové. Při při lehkém klepání na relé kontakt krátce spíná.
Možná je relé vadné, jinak si to nedovedu vysvětlit.

Rozhodl jsem se koupit "Optorelé KAQV414S" se spínáním přes MOSFET. Viz přílohu PDF. Zapojil jsem ho podle schématu na obrázku. Ze schematu na Datasheetu to není zřejmé, ale jako zátěž relé je jsem zapojil 230 V AC v serii se zdrojem antény. Jinak to snad nemůže fungovat. Odporem jsem nastavil proud LED ovládací diody na 5 mA (měřením jsem zkontroloval proud i úbytek napětí na LED). Spínání zátěže nefungovalo. Zvýšil jsem proud na 10 mA, a zase nic. Maximální proud LED je 50 mA, ten jsem nezkoušel.
Zátěž, napáječ antény, je spínaný zdroj 105-240V / 12V-800 mA. Zkusil jsem připojit LED žárovku 230V/6W. Fety ji také nesepnou. Podle Datasheetu by měl stačit proud diody 5 mA a výstup by měl snést trvale proud 130mA.

Tak nevím, zda jsem zase narazil na vadný kus, nebo dělám nějakou chybu. Napadá někoho z kolegů nějaké vysvětlení, proč mi optorelé nespíná?



Zapojení Optorelé.jpg
 Komentář:
 Velikost:  21.04 kB
 Zobrazeno:  45 krát

Zapojení Optorelé.jpg



Optorelé datasheet.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Optorelé datasheet.pdf
 Velikost:  147.67 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 16:19    Předmět: Citovat

To stále řešíš ten zdroj k anténě spínaným set top boxem? - nebylo by jednodušší použít zásuvku Master-slave a spínat zdroj k anténě podle odběru boxu?
Počítal jsi s tím, že jakýkoliv zdroj, zvlášť spínaný má po připojení k síti náběhový proud, který Ti může odprásknout špatně dimenzovaný relé, nebo optorelé?
Relé pro zdroj k anténě, pokud je pulsní, tak by mělo vydržet 1A. Nezapomeň, že po zapnutí nabíjíš filtrační kondenzátor na vlezu zdroje. Relé, který reaguje na poklep - jak jsi psal - bylo přetížené a kontakty, které plní funkci i vratné pružiny kotvy změkly. Nebo to byl šmejd a unavilo se cyklama. Použij silnější relé a spínej jej přes tranzistor,pokud máš obavy z přetížení anténního zdroje v boxu. Nezapomeň, že pokud cokoliv připojuješ k anténnímu vlezu do boxu, kromě antény, musíš připojovat přes VF tlumivky. Bez tlumívek si rozhodíš vstup a ztrácíš signál jdoucí do boxu. Tlumívku můžeš vypreparovat z anténních vyhýbek, nebo si ji navinout sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2023, 17:14    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
... Nezapomeň, že pokud cokoliv připojuješ k anténnímu vlezu do boxu, kromě antény, musíš připojovat přes VF tlumivky. Bez tlumívek si rozhodíš vstup a ztrácíš signál jdoucí do boxu. Tlumívku můžeš vypreparovat z anténních vyhýbek, nebo si ji navinout sám.

Suhlasím, ale tady problém nemám. Anténí zesilovač je namontován přímo na anténě, a v něm jsou příslušné výhybky oddělující VF a SS napětí. Na anténním vstupu boxu je opět příslušná výhybka VF signálu a SS napájení.
Já box používám výhradně k nahrávání vybraných pořadů. Pokud v něm není žádná nahravka naprogramovaná, tak box odpojuji od napájení rádiem ovládanou zásuvkou. Anténu bych mohl připojit na stejnou zásuvku jako box a vypínat ji s boxem. Jenže box po ukončení každé nahrávky přejde do Standby s nízkou spotřebou a čeká na spuštění dalšího nahrávání, nebo až ho třeba ráno odpojím od sítě. Pokud mám naprogramováno několik pořadů přes víkend, tak se box vypíná, ale anténa je pořád pod napájením. Proto se snažím ve stavu boxu Standby odpojit samočinně i napájení antény.
Vím, že je to takové hraní si s několika watty. Ale kdo si hraje, nezlobí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund