Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

osciloskop BM 564 - modul BP 5641 problém

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne červen 07 2020, 22:21    Předmět: osciloskop BM 564 - modul BP 5641 problém Citovat

Zdravím,

dnes jsem si pořídil osciloskop BM 564, který dle slov původního majitele nebyl v provozu tak aspoň 10 let (dědictví po dědovi). Podařilo se mi rozchodit základní funkce (zobrazit kalibrační obdélník na 40mV, 400mV, 4V na různých citlivostech ). Všechno jede jak má až na jeden problém a to v modulu dvoukanálového zesilovače BP 5641, že při kalibraci na jakýkoliv rozsah 40mV/400mV/4V nenastavím na obrazovce 4 dílky, ale jen 3 a to ani, když vytočím červený kalibrační potenciometr na maximum. Dělá to to samé i na kanálu B. V literatuře se píše, že se časem mění parametry součástek a tak by to mělo jít dostavit trimrem R438 (gain adjust). Když to udělám a trimr vytočím na max, tak maximum jsou ty 3 dílky a když uberu na min, tak 2.5. Je to spíš jen takové jemné doladění. Jen dodám, že jsem ten trimr R438 proměřil a pozice maximum znamená nejmenší odpor.

Shodou okolností mám ještě druhý BM 564 a když vezmu modul BP 5641 z něj, tak to funguje. Tím jsem ohraničil problém jen na ten modul BP 5641.

Poradil by mi prosím někdo, kde hledat problém? Zas takový expert nejsem, abych si poradil úplně sám. Musí to být nějaká součástka, která je společná pro oba kanály, jinak by to bylo hned poznat, že jeden kanál má větší zesílení a druhý míň. Tranzistorem to asi nebude...

Pro ilustraci dávám foto, že jsem na 3 dílcích místo 4 a schéma BP 5641, kde je ten výše zmíněný R438 červeně zakroužkován.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 8:18    Předmět: Citovat

Není ten zeslík pro oba kanály společný? Hádám zvýšenou hodnotu nějakého odporu. Trochu blbě to shéma vidím, popisky nepřečtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 9:34    Předmět: Citovat

>kremik

Schema je nahrané v dostatečné kvalitě, je nutno ho rozkliknout pro zobrazení detailů (zobrazit obrázek v nové záložce). Upozorňuji, že to není komplet schema, jen místo, kde se seřizuje trimrem vertikální úroveň.

Je možné, že by stačilo nastavit nějaký trimr jinde nebo změřit nějaký odpor, ale proto se tu vlastně ptám, ať vím, které součástky zkusit. Pokud bude mít někdo zájem poradit, tak můžu zaslat komplet schema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 10:49    Předmět: Citovat

Jo, rozkliknout... Very Happy Tak to už chceš trošku moc, jsem rád, že se mi zobrazilo aspoň takhle...
Obvykle, pokud někdo místo obrázku sem dá jen odkaz na nějaké zas... úložiště, na to ani neklikám, nesnáším to.
Ale tady jsem se neudržel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 11:52    Předmět: Citovat

Ironií osudu je, že se ten můj osciloskop vyráběl 2km od mého bydliště, takže před 30 lety bych ho jen hodil do auta, kousek popojel a měl to ještě ten den seřízené na počkání Smile Dokonce ta budova tam ještě stojí, ale Tesla už v ní není Smile

Mezitím jsem ještě asi 10x četl uživatelskou příručku a mluví se tam ještě o trimru R154, kterým se kalibruje citlivost kanálu A a trimru R356 pro citlivost kanálu B, které jsou dostupné po odmontování bočního krytu. Tak zkusím ještě toto a když nic, tak pak už nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 13:37    Předmět: Citovat

Naděje umírá poslední, co? Proč chceš točit trimry někde jinde, když jsi závadu lokalizoval na konkrétní modul? Navíc těžko by byly oba trimry stejně blbě. Radši vem multimetr a vadný modul trošku poměř.

Naposledy upravil Kremik dne st červen 10 2020, 0:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 15:45    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Radši vem multimetr a vadný modul trošku poměř.
Tak. Wink
Ty trimry sice nejsou na jiném modulu, ale oba kanály nemohou mít stejnou závadu.



kanály.png
 Komentář:
 Velikost:  200.44 kB
 Zobrazeno:  161 krát

kanály.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 17:34    Předmět: Citovat

V prvé řadě bych chtěl poděkovat, že mi někdo věnuje vůbec svůj čas.

Chlapi, psal jsem na začátku, že nejsem žádný elektro expert. Mám sice SPŠE, ale tam jsme měřili tak možná 2 tranzistory v nějakém zapojení, ale toť vše. Moji specializací bylo programování. Takže chápu, co je rezistor, kondenzátor, tuším, jak funguje tranzistor, ale v zapojení, kde je 60 tranzistorů, se už fakt nevyznám.

Takže asi začnu dotazem, jaké díly stárnou nejvíc a na ty bych se zaměřil? Podle mě v zesilovači nic neodešlo, jen je to prostě starý a už se to nevybudí na plný výkon v původním nastavení. Nevidím tam žádný elektrolyt. kondenzátor, vše jen keramika, pak odpory a trimry různých výkonových parametrů a tranzistory a to je vše.

Co byste mi doporučili proměřit? Hodnotu každého odporu na desce, jestli odpovídá tomu, co je ve schématu? Vytáhnout každý tranzistor ven a změřit ho na tranzistor testeru, jestli není proražený? Je to řádově stovky dílů a tranzistorů tam je kolem 60ks. Připadne mi hloupé jít na to hrubou silou a zabít celý víkend jen měřením. Ale třeba mi dáte tip, jak si ušetřit práci, co vynechat, kde nemůže být chyba.

Představoval jsem si od vás třeba nějaký návod typu, zkus poštelovat s trimry R1,2. Když nic, vrať to zpět, pak zkus poštelovat R100,101. Když nic, tak zpět. Změř tranzistor E1, E2...Nebo logická úvaha typu, když jsou oba kanály utlumeny úplně stejně, tak bude asi problém ve společné větvi nebo v koncovém zesilovacím stupni, tzn. navýšit zesilovací činitel koncového stupně např. trimrem Rxxx. Rada typu vem multimetr a proměř to mi vůbec nepomůže.

Kdyby k tomu byla nějaká literatura, co mám očekávat v každém stupni za úroveň, když bude na vstupu třeba 1V, tak bych to proměřil, ale takto je tam stovky součástek, u kterých netuším přesný princip.

Jediný záchytný bod popsaný v literatuře byl ten společný trimr R438, který trochu pomohl, ale problém se nevyřešil.

Takže mě napadá ještě seřídit oba kanály na větší citlivost dle trimrů R154,R356, přičemž než změnu udělám, tak si změřím ohmetrem, na jaký odpor byly nastaveny, abych to byl schopen vrátit zpět přesně na stejnou hodnotu, kdyby to nepomohlo nebo to rozhasilo celý osciloskop.

Také si říkám, jestli třeba nemůžou tranzistory časem zmenšovat zesilovací činitel, takže třeba tranzistory v nějaké větvi mají shodně po 40 letech nižší zesilovací činitel?

Rovněž si myslím, že kdyby byl nějaký tranzistor proražen/spálen, tak by to asi nefungovalo nebo zobrazovalo úplně špatné průběhy.



kalibrace.JPG
 Komentář:
kalibrace
 Velikost:  297.25 kB
 Zobrazeno:  139 krát

kalibrace.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 18:12    Předmět: Citovat

majpa napsal(a):
Představoval jsem si od vás třeba nějaký návod typu, zkus poštelovat s trimry R1,2...
To je poněkud naivní představa, kterou sám vyvracíš logickou úvahou, že oba kanály nemohou být stejně "rozhašené".
Ano, měřit každou součástku na desce je šílenost. Proto je vhodné nejprve kontrolovat všechna napájecí napětí (+12/-12V, +40V...) Pak by bylo vhodné zjistit, zda snížený rozkmit není zároveň omezený (ořezaný)(obdélníkový průběh kalibrátoru ti to neprozradí), např. přivedením regulovatelného DC napětí na vstup a měřením jeho úrovně v důležitých bodech zapojení(jednotlivé zes. stupně) a příp. porovnáním s tím dobrým zesilovačem (co by za to dal ten, kdo ho nemá!). Ano, příčina je buď ve společném napájecím napětí obou kanálů nebo v závadě společné části zesilovače. Problém by mohl vznikat i v nesprávné velikosti přepínacích napětí diodového přepínače (body 7 a 8 ve čtverečku) nebo ve vadných přepínacích diodách. Teprve až zjistíš přibližně místo (stupeň), ve kterém vzniká rozdíl měřeného napětí, můžeš začít kontrolovat součástky.
Wink
p.s. Hlavně netoč s trimry bezdůvodně, to bys skutečně "rozhasil".
p.s.2 - Začal bych tím, že bych porovnal signálová napětí na vstupu společného zesilovače (t.j. výstupu přepínače).


Naposledy upravil masar dne po červen 08 2020, 18:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po červen 08 2020, 18:26    Předmět: Citovat

Napájením to asi nebude, protože napájení je zvlášť mimo modul součástí samotného osciloskopu, takže do modulu se přivádí již připravené napětí. Vzhledem k tomu, že na druhém modulu vše funguje správně, tak usuzuji, že osciloskop vyrábí dobré napájecí úrovně.

Leda, že by byl někde v modulu studený nebo přerušený kontakt.

Zkoušel jsem přivést DC napětí z laboratorního zdroje a měřit výchylku od 0.5 do 30V. Zobrazuje to na obrazovce všude se stejnou chybou, tzn. 3/4 úrovně.

Takže zkusit ty diody ještě a fakt proměřit i to napájení bez ohledu na to, že osciloskop má dobré zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: út červen 09 2020, 13:06    Předmět: Citovat

MAJPA: ten vstupný zosilňovač sa skladá z troch blokov, dva sú identické (kanál A a B) a tretí je spoločný pre oba kanály.
Keďže sa chyba objavila pri oboch kanáloch, zameral by som sa na ten spoločný blok, ktorý je až ZA diódovým prepínačom. Diódový prepínač by mal byť v poriadku.

Ako Ti už radili ľudia dobre, najprv si zmeraj napájacie napätia, môže sa totiž stať, že chybný modul zaťaží zdroj, ktorý je k nemu pripojený.

Potom, podľa schémy prosím pomeraj napätia označené bublinami-meracími bodmi na schéme a napíš ich sem. Zrejme si budeš musieť urobiť prípravok s dvomi konektormi, aby si zosilňovač mohol vytiahnuť z krabice.

Ak je niektorá súčiastka chybná, malo by sa to prejaviť v posuve pracovného bodu tranzistorov.
Potrebujeme vedieť, aké napätia meriaš na vetve napájajúcej koncový stupeň pripojený na vychyľovacie doštičky Y.

Ako námet na zjednodušenie hľadania, písal si, že máš požičaný podobný blok vertikálneho zosilňovača, pomeraj si na ňom taktiež napätia v meracích bodoch označených v schéme a porovnaj ich s tými chybnými.


Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út červen 09 2020, 20:39    Předmět: Citovat

Tak se problém vyřešil. Nastavil jsem oba kalibrační trimry R154,R356 pro kanál A a kanál B a teď to krásně zobrazuje 4 dílky. Bylo tam 209ohmů (na druhém modulu je 218ohmů), teď jsem nastavil 170 ohmů. Abych si ověřil, že to funguje, tak jsem pro jistotu ještě zkoušel zkušebně změřit různé DC napětí od 0.5V po 15V a odečítat dílky na na obrazovce. Vše ok, měří to naprosto přesně.

Jediný problém, který jsem si ještě všiml na kanálu B, je, že při přepínání polohy citlivosti 5,2,1,0.5,0.2,0,1,0.05,0.02,0.01 lítá pozice nuly. Paprsek u polohy 5,0.5,0,05 je na nule, v pozici 2,0.2,0,02 cca 0.2 dílku nahoru, a v pozici 1,0,1,0,01 0.6 dílků nahoru, aniž by bylo něco připojené. Dělá to jak při DC, tak AC volbě, tak i když zmáčknu knoflík 0. Tak teď hledám, kde se to dá seřídit, aby při přepínání byla nula furt na stejném místě.

Jinak zdroj není zatížený vlivem rozštelování. Odebírá shodně 139W, ať tam dám funkční modul nebo ten, který jsem teď seřídil. Mám wattmetr.


Naposledy upravil majpa dne út červen 09 2020, 20:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: út červen 09 2020, 20:54    Předmět: Citovat

Pro vyrovnání nuly by měly být trimry R50 a R250.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
majpa



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út červen 09 2020, 22:04    Předmět: Citovat

Ano, správně. Trimry R50 a R250. Nyní to drží nulu jak přibité.

Akorát školácká chyba. Neseřizovat to chvíli po zapnutí. Osciloskop je nutné nechat aspoň 15 minut zahřát, než se se teplotně ustálí všechny součástky. Po zapnutí je tam rozdíl 1.5 dílků a pomalu to sleze časem na nulu...

Nechce se mi to věřit, já ten osciloskop fakt dal dokupy Smile Tedy alespoň na nf. vf jsem nezkoušel, zda bude nějaké zkreslení nebo útlum, ale to je už detail.

Teď už jen očistit kontakty a bude jak nový. Na takové to jednoduché domácí kutění ideální přístroj.

Děkuji všem, co mi ochotně poradili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund