Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava BM509
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 0:04    Předmět: Oprava BM509 Citovat

Tak jsem se pustil do dalšího měřáku, RLC mostu BM509.
Kupa závad, těžce šly přepínače rozsahu a řádový dekády, měřit šly jen odpory. Cívky a kondíky dávaly jen asi 60-70% deklarovaný hodnoty. Kondíky ale kupodivu se řádovou dekádou most měřil dobře. Elektrolyty a ESR nešlyl měřit vůbec. Potenciometr kalibrace šel jen skokem.
Přepínače jsem promazal WDčkem, ty se uvolnily v pohodě. Potenciometr kalibrace jsem propláchl Kontoxem, taky dobrý.
Vytáhal a prohlídnul jsem desky zdroje, generátoru a zesilovačů. Desky byly plný plošákových zeleňourů TE004 a TE005. Na několika zeleňourech byly ve spoji základny a čepičky hrudky vyteklýho elektrolytu. Většina byla 5M/15V a 20M/15V. Kupodivu jsem našel v zásobách potřebný počet Jamiconů 4M7/50V a 22M/35V.
Tak jsem všechny zeleňoury vyměnil. Na deskách bylo také pár pidi axiálů TE982 a TE983 2M a 20M. S nima mám mizerný zkušenosti a tak jsem je taky vyházel a nahradil radiálama Jamicon.
Po té začal BM509 zase měřit na všech rozsazích.
Vytahané elyty jsem pak na BM-ku přeměřil. Kupodivu většina zeleňourů kromě těch, co měly hrudky vyteklýho elektrolyty, měly deklarovanou kapacitu a ESR bylo dobrý dokonce u všech. Vyteklý elektrolyty měly obvykle jen 1/4 až 1/3 deklarovaný kapacity.
Pidi axiály TE982 a TE983 byly všechny špatný ESR, některý ale měly deklarovanou kapacitu a některý ale jen cca 1/4 kapacity.
Jen tak orientačně jsem z desek vytáhl pár větších axiálu 50M/35V, 500M/10V, 200M/15V ale všechny byly dobrý a ESR taky.
Ty vyschlý a nebo vyteklý elektrolyty budou na BM509 typická závada věkem. Před pár lety jsem kámošovi dával dohromady BM509 se stejnou závadou a taky elyty. A vím ještě o jednom BM509 kde mi majitel taky hlásil že měří jen odpory.
Zítra BM-ko projdu podle nastavovacího předpisu ale už teď to vypadá, že bude zdravý.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 413
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 9:32    Předmět: Citovat

Před několika lety jsem restauroval svůj kazetový magnetofon a také povyměňoval většinu elektorytů. Musím souhlasit s Celeronem, zeleňoury byly většinou dobrý, nejhorší byly malé axiální elyty TESLA a jeden dederónskej Frolyt měl dokonce zkrat. Při té příležitosti jsem si všiml jedné věci - po 30 letech byly v nejlepší kondici kondenzátory, které měly za provozu na sobě tak 1/2 až 2/3 jmenovitého maximálního napětí. Kondenzátory ve zpětných vazbách operačních zesilovačů, na kterých je za provozu jen pár desítek milivoltů šly do kopru všechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 9:35    Předmět: Citovat

Tak to blahopřeji!!!

Vlastnil jsem také několik přístrojů z této doby. Postupem času přestali být funkční. Nejvíce mne mrzel osciloskop D581 který měl naběháno asi 100 hodin když jsem ho koupil a tehdy perfektně kreslil. Našel se ale mladší nadšenec tak jsme udělali obchod včetně originál dokumentací. Všechny přístroje dal dohromady. Nový majitel měnil skoro stovku kondenzátorů v těchto čtyřech přístrojích, 2/3 vadných a několik odporů. Navíc zjistil chyby ve schematu osciloskopu.

Jsem rád že jsou tito lidé a kus krásné historie je zachráněn a není ve šrotu.



Opět zobrazuje 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  39.13 kB
 Zobrazeno:  109 krát

Opět zobrazuje 1.jpg



Opět zobrazuje 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  39.07 kB
 Zobrazeno:  89 krát

Opět zobrazuje 2.jpg



Zacráněný D581.jpg
 Komentář:
 Velikost:  29.67 kB
 Zobrazeno:  89 krát

Zacráněný D581.jpg



Další zachráněné přístroje Tesla.jpg
 Komentář:
 Velikost:  30.29 kB
 Zobrazeno:  93 krát

Další zachráněné přístroje Tesla.jpg



1 tesla_d581_oprava_162 (1).jpg
 Komentář:
 Velikost:  87.08 kB
 Zobrazeno:  99 krát

1 tesla_d581_oprava_162 (1).jpg



_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477


Naposledy upravil Soemtron dne po březen 23 2020, 14:12, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 11:26    Předmět: Citovat

teufel napsal(a):
zeleňoury byly většinou dobrý, nejhorší byly malé axiální elyty TESLA a jeden dederónskej Frolyt měl dokonce zkrat. Při té příležitosti jsem si všiml jedné věci - po 30 letech byly v nejlepší kondici kondenzátory, které měly za provozu na sobě tak 1/2 až 2/3 jmenovitého maximálního napětí.


Máš pravdu. Zeleňouři jsou špatný (vyteklý) malý kapacity v signálovce. Ty větší co různě blokovaly byly až na jeden dobrý všechny. A teď jsem se koukal do dokumentace na ty malý teslácký axiály a byly v signálovce úplně všechny a taky všechny v kopru. Ta DC polarizace je prostě drží při životě i když jsou pod napětím jen párkrát za měsíc, nebo dokonce jen párkrát za rok, hodinku, dvě.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 11:38    Předmět: Citovat

Podobně tady mám BM509, který měří dobře odpory ale kapacity (možná i indukčnosti) jen přesně polovinu deklarované hodnoty. Je možné, že to taky dělají kondensátory? Vizuálně jsem jej zatím nezkoumal. Mechanicky je bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4175

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 11:46    Předmět: Citovat

To je osciloskop, či rúra na pečenie? Načo je tam vzadu to výhrevné teleso? Sory za OT, ale ešte som niečo také v osciloskope nevidel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 13:15    Předmět: Citovat

ZDE je to výše uvedené schema + manuál osciloskopu Tesla D581 a údajnými chybami ve schematu. Snad někdo dohledá co je to za "topné těleso".
_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 13:38    Předmět: Citovat

Ve schematu to tělěso nevisím zakreslené.
Napadá mě, že by tam mohlo být (ve spolupráci s termostatem) k udržení stabilní teploty uvnitř přístroje.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 14:56    Předmět: Citovat

jjilek napsal(a):
Podobně tady mám BM509, který měří dobře odpory ale kapacity (možná i indukčnosti) jen přesně polovinu deklarované hodnoty. Je možné, že to taky dělají kondensátory?

Na 99%. Vždyť jsem psal, že už to je druhej, co měl stejnou závadu a pomohly nový elyty. A vím ještě o dalším, kde je stejná závada. Jestli si chceš ušetřit práci, tak se nejdříve koukni zda některej zeleňour nejmenšího rozměru 4,5 x 7,5 mm nemá na spoji soklíku s čepicí hnědou hrudku. Ten je jasnej. Větší rozměry byly všechny dobrý. A rovnou vyměň všechny axiály do průměru 5mm, jsou vyschlý. Tuhle zkušenost s tímhle průměrem mám téměř se všema v různých zařízeních.
Před chvílí jsem přeměřil malý Mars šuple zeleňourů. Asi tak 80% bylo nových nepoužitých. V malým futrálu 4,5 x 7,5 byla vyteklá a vadná asi polovina, z větších asi 5% mělo poloviční kapacitu a ESR za rohem. Bylo vuřt, zda byl použitej nebo ne.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 14:59    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ve schematu to tělěso nevisím zakreslené.
Napadá mě, že by tam mohlo být (ve spolupráci s termostatem) k udržení stabilní teploty uvnitř přístroje.

Není to spíš zpožďovačka pro triger? V analogových tektráčích a pakárdech je namotaný "kolo" koaxiálu, dýlka cca metr.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 14:59    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Na 99%. Vždyť jsem psal, že už to je druhej,..

OK najedu na něj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 17:31    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem podle nastavovacího předpisu projet BM509. A vzdal jsem to. V nastavováku jsou odkazy na neexistující měřící body třeba E5. To by měl být výstup základního generátoru 1KHz. To E5 by mělo být deska E a pin konektoru 5. Jenže desky jsou jen A-D. Deska generátoru je na pozici B tak jsem si říkal, že to je překlep B-E. Na pinu B5 je sice výstup z vinutí výstupního trafa generátoru ale po zasunutí do roštu se na něj připojí zem. Výstup generátoru, tedy druhý vývoc cívky trafa je na pinu B3. Rolling Eyes Tak potom se prase vyznej.
Ale zajímavý je, že ten LC gener za cca 35 let ujel podle čítače o 1Hz.Shocked
U dalších měřících bodů označení celkem sedí ale zase u střídavých signálů nepíšou, zda je to efektivka a nebo š-š. A taky spousta střídavých signálů je stejnosměrně podložená a u nich vůbec nepíšou, že je potřeba měřit přes kondík. Kašlu na to, stejně nemám normály R, C, L a navíc jich je potřeba několik aby se pokryl celý rozsah. Doladil jsem jen odpory na střední hodnotu předem změřených na dvou digitálních multimetrech. Ty L, C a Ce budou jen pro orientační měření.
Jjilku, až se v tý BM509 budeš štourat dej mi prosím vědět jestli máš originál dokumentaci, jestli jsi našel ty kontrolní měřící body, rád bych to s Tebou zkonzultoval.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 18:42    Předmět: Citovat

Jirko, není "E" označení jednoho z transformátorů?

EDIT: E je trafo 1AN 657 32, prostřední z trojice za měřidlem. Ale na jeho pájecí destičce jsou vývody označeny 0, 1, 10, 100 a 1000. Takže beru zpět.


Naposledy upravil elektrosvit dne ne březen 22 2020, 20:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 20:01    Předmět: Citovat

Ještě k osciloskopu D 581. Kontaktoval jsem nového majitele. Topné těleso je dodělávka proti přepětí v dnešní síti a snižuje napětí na 210V.


Tesla D581 topné těleso.jpg
 Komentář:
 Velikost:  12.07 kB
 Zobrazeno:  96 krát

Tesla D581 topné těleso.jpg



_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477


Naposledy upravil Soemtron dne po březen 23 2020, 13:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2020, 20:29    Předmět: Citovat

Osciloskop D581 měl na svou dobu asi poměrně slušné parametry. V zimě i zahřeje dílnu.

Ale linearita pily časové základny je podle fotek příšerná. Tak to snad tehdy nemohlo vyjít z fabriky. Není tam ještě nějaká chybka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund