Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audioknihy

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
josef_novak



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 835

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 14:30    Předmět: Audioknihy Citovat

Do práce chodím pěšky 2x50 minut a zvykl jsem si poslouchat audioknihy. Strčím do ucha jedno BT sluchátko, zmáčknu a kochám se, protože chodím přes pár parků a jen 5 minut kolem rušnější cesty. Mám raději něco zábavného, než vážnější žánry.
Hodně mě nedávno potěšila nahrávka "Jmenuju se Ozzy", ale už mám sjeté všechno od Šimka+Grossmanna, Bohdalové+Dvořáka/Menšíka aj. Samozřejmě Cimrmany, ale třeba "Strážce nádrže" od Svěráka nebo "Karneval paměťových buněk" od Šípa mě až tak nenadchly. Naposled jsem doposlouchal "Můj život - Od kolébky ke slávě" od Petra Čecha, ale ze zákulisí toho moc nepustil. Zkusil jsem i "Rudého Zemana" od Kmenty, ale po pár kapitolách jsem to vzdal. Nyní se chystám na "Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele" od Mansona, ale potom už mi dojdou nápady.
Posloucháte také a dáte tip na cokoliv dobrého? Dík za návrhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1531
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 14:49    Předmět: Citovat

Záleží na chuti každého soudruha. K mým oblíbeným patří Inovátoři a Steve Jobs od Waltera Isaacsona. Dál rád poslouchám astrofyzikální přednášky od různých autorů: Petr Kulhánek, Tonda Vítek, Michal Václavík, Tomáš Přibyl, Jiří Grygar (Žeň objevů). Dál Steven King - Rita Hayworthova a vykoupeni z veznice Shawshank, Jan Werich - Osudy dobrého vojáka Švejka atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fifiju



Založen: Sep 05, 2010
Příspěvky: 402
Bydliště: u Kyjova

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 14:56    Předmět: Citovat

Zdravím. nemůžu číst knihy, mám po úrazu jizvu ma sítnici, a deformuje mi to řádky,a ty se potom rozskáčou... a tak si číst nechávám. Dřív jsem četl poměrně hodně, ale byly věci, kterými jsem nebyl schopen se prokousat. Například, John Steinbeck - Pláň Tortilla. avšak, načteno panem Pivcem - výborné. pan Werich též načetl spoustu knih, a skvěle. abych pravdu řekl, je mi asi celkem jedno co, ale mám své oblíbené intrprety... jsem velice nemoderní, tak možná přesně nevím, co je to dnes ta ,,audiokniha", ale co se týče čtení, nechávám si číst velice rád...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vytahar2019



Založen: Aug 28, 2019
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 15:09    Předmět: Citovat

Audiokniha je ctena mp3 do sluchatek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 15:47    Předmět: Citovat

Audioknihy objednávám v Radioservisu nebo přímo ve vydavatelství Tympanum.
Je jedno, jestli to chci na CD, paměťové kartě, nebo ke stažení.
Průměrně 19 hodin týdně trávím za volantem, tak se audioknihy hodí. Cimrmany, Semafor, Š+G, V+W, Horníčka i Munzara mám už naposlouchané, na delších cestách to prostřídám rozhlasovými dramazizacemi, třeba Horšiškovými Zvonokosy, Městem malérů nebo Případy komisaře Mejzlíka podle Čapka, Knittlova Via Mala také stojí za to, Jeeves také není marný...
Něco mám přesypané na flešku z CD, něco z LP, něco mám nasamplované z pásků, které jsem si pčed lety natočil z rádia, zbytek jsem si normálně zaplatil ke stažení. Osobně na prodejnu jsem se ještě nedostal: když jsem se dostal na Vinohradskou 13, už tam byl prodejce luxusních aut, a prodejna, že je na Olčanské. Když už jsem měl čas na Olšanské, už zase byla prodejna ve Vinohradské 12. A tam jsem se od té doby nedostal. Tak se známe jen po telefonu a e-šopu. Jako předplatitl Týdeníku Rozhlas mám na některé tituly docela zajímavé slevy.
Jo, a když třikrát za rok jedu vlakem, taky nerasuju baterku v mobilu (radši nabíjím čtyřletého Cata jednou za čtyři pět dní): vozím si starého walkmana i s kazetami. Těžké retro, ale bavím se, jak mládež čumí. Jestli by na Startíka čuměla víc, těžko říci, Poměr "kvality", hmotnosti, hrací doby, životnosti baterií je hodně nepříznivý... to ten walkman aspoň někomu něco připomíná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1641
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 16:52    Předmět: Citovat

Osobně pořád radši psané knihy, když mě nějaká pasáž moc nebaví, zapnu zrychlené čtení. Celkově psanou knihu přečtu podstatně rychlejc. No ale u audia se dá něco dělat. Ale jen něco, u čeho se nemusí moc přemýšlet, jinak kolikrát zjistím, že jsem se ztratil. Hodně si CD MP3 půjčuji v místní knihovně, mají jich tam stovky. Ale bohužel zjišťuju, že dobrá ( pro mě) je tak jedna z deseti.
Pár tipů: Zrzavý Orm, Gentleman v Moskvě, Strach v hrsti prachu, Stoletý stařík, Menzel-Moje rozmarná léta, atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 17:34    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...vozím si starého walkmana i s kazetami. Těžké retro, ale bavím se, jak mládež čumí.

No ona mládež čuměla už kdysi, když se tady prodávaly krabice s názvem Walkman na čtyři tužky, co vydržely tak dvě tři hodiny a byl konec. A byl zákaz přetáčení, to se motalo tužkou. Smile

Já měl Sony na dvě tužky, co vydržel minimálně 20 hodin provozu podle výrobce baterek. Ale já se nechtěl vytahovat, naopak mně těch druhých bylo líto...

Cestou autobusem do Řecka jsem pozoroval holku přede mnou na sedadle, co každou chvíli "nabíjela", zatímco já jen poslouchal.

Sorry za OT.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19541
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2020, 19:43    Předmět: Citovat

To není tak docela OT, však audioknihy na kazetách si půjčovala moje máma z Tyfloservisu, už přes 20 let má potrhanou sítnici a na čtení vidí jen s lupou, takže toho moc nepřečte.
Po kazetách začali nabízet cédéčka a dnes na nich empétrojky.

Asi neškodí to všechno připomenout, aby se nikdo neutěšoval tím, že nějaký záznamový formát přežije tisíciletí. Přeberte si, jak se zkracuje použitelnost různých záznamových tchnik - většinou končí tím, že sevšechno převede a uloží v novém formátu, který je ve stále kratším intervalu nahrazený novějším. Konečně - některé nové formáty už není na čem přehrát, ty staré je na čem přehrát dodnes, o když za cenu náročnější manipulace a údržby.
Kolik kazeťáků a CD přehrávačů skončilo jako šroz, v lepším případě dárci orgánů? Kolik CD přehrávačů se dnes ještě vyplatí opravovat, bez ohledu naformát záznamu? Jak dlouho budou čitelné záznamy na HDD či na paměťových kartách? Gramofony jsou snadněji udržovatelné, magnetofony jsou už náročnější, ale ještě se drží...
Asi nejtrvanlivější je optický analogový záznam na filmu, u černobílého se odhaduje životnost přes 500 let (vyzkoušená, tedy se zárukou, je přes 100 let, a lze tak na černobílý film uložit nejen zvuk, ale také jednotlivé složky barevného obrazu), jestli ho za těch 500 let bude umět někdo dekódovat - a hlavně čím. Formát záznamu je tedy stálě největší slabinou. V digitálu ani ne tolik ten fyzický, jako ten logický formát. Zatím tedy technologie PIQL slibuje zachování záznamů na hodně dlouho s omezením rizika ztráty dat na minimum, ale to s sebou v kapse nosit určitě nebudeme.

Čili pro dokreslení toho, v v jakých formátech už se vydávaly audioknihy, není žádný komentář dost OT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: po únor 10 2020, 20:23    Předmět: Citovat

Hille, tím odkazem na článek o tom, jak rozhlas pečuje o svůj audioarchiv, jsi mě potěšil. O technologii piql jsem věděl, ale nevěděl jsem, že to tu někdo skutečně nasadil do praxe. Je vidět, že k věci tam přistupují vážně. Ne jako ti amíci, o kterých jsem tu už psal.

Jinak audioknihy vycházely ještě před kazetami na gramodeskách. Výrobci se snažili na nosiče přirozeně narvat co nejvíc záznamu - zužováním drážky, drážkové rozteče, modulace, snižováním otáček se údajně dostali až na dvacet hodin záznamu na jednu desku!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po únor 10 2020, 23:53    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
A byl zákaz přetáčení,

Vida, na tenhle mýtus už jsem zapomněl. V čase mgf jsem na něj byl přímo alergický.
Kdo tohle vymyslel, a jakto, že se tak rozšířil? Vždyť přetáčení nikdy nežralo víc, většinou dokonce i méně. Já přetáčel vždy dle libosti, naprosto bez omezení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33951
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 0:04    Předmět: Citovat

Aj keby to zralo menej ako prehravanie, tak je to neproduktivna spotreba. Ked nemas druhe baterie, tak si pretacanie dvakrat rozmyslis.

ZnCl baterie wonder stali za hovno, alkalicke boli drahe, nabijacie takmer nezohnatelne, o nabijacke nehovoriac.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 0:13    Předmět: Citovat

I tak jsem na walkmanu vždycky přetáčel pomocí FF (REW to neumělo), ne tužkou. Dokonce jsem tam měl úpravu, že se sepl pomocný spínač a ten proklemoval odpor v regulátoru, takže to přetáčelo docela svižně. Těch pár minut navíc na baterkách tak znát nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 0:29    Předmět: Citovat

No to já nepřetáčel skoro vůbec, ani tužkou ani motorem Laughing většinou mi nevadilo si pustit tu kazetu tak kde jsem minule skončil, nebo jí otočit Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1515
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: út únor 11 2020, 9:32    Předmět: Citovat

Pokud šlo o tržnicové "walkmany", které měly jen funkci FF a kde se navíjecí unašeč točil stejně jako při přehrávání, to opravdu nevadilo a určitě to žralo i míň. Na druhou stranu to nepřetáčelo ryhle a přetočit kazetu na tužce bylo rychlejší. I když středovka kazety myslím tou odstředivou silou dost trpěla.
U sofistikovanějších walkmanů, kde se při převíjení změnil převod, to asi žralo trochu víc.
Měl jsem r. 1994 walkman Sanyo na 2 AA baterie, vydrželo to 3 hodiny přehrávání, víc ani ťuk. Převíjení jsem nevyužíval, i když přetáčel rychle. Výhoda byla, že měl rádio, které hrálo ještě dlouho poté, co už přehrávání kazet baterky přestaly zvládat. Používal jsem 750 mAh NiCd AA články tehdy populární značky UCAR, jestli pamatujete. Nebyly špatné.
Slušné ZnCl AA jednorázovky byly šedé GP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund