Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Lavamat 47330 nedoprala.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rost



Založen: Nov 13, 2009
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 6:11    Předmět: Pračka Lavamat 47330 nedoprala. Citovat

Pračka prala asi 2 hodiny, zbývalo odstředit a vyčerpat vodu, to už parčka neudělala.

Na displeji ale není žádné poruchové hlášení.
Mokré prádlo jsem vyndal a zvolil krátký program "Vypuštění vody"
Po spuštění se rozjede čerpadlo, ale jen na 1 vteřinu a konec.
Zbývající vodu v pračce jsem tedy vypustil vypouštěcím filtrem dole.
Když zvolím jakýkoliv jiný program (třeba i jen ždímání) vždy totéž - na chviličku se zapne čerpadlo, je to opravdu jen max. 1 vteřina.
Nic víc už pračka neudělá, program nedokončí, žádné poruchové hlášení.

Vizuálně jsem na pračce neshledal nic podezřelého, řemen je na místě, bubnem se točí lehce, pod pračkou je sucho, filtr byl čistý.
Poradíte prosím, co by mohlo být vadné?
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1744
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 7:51    Předmět: Citovat

rost napsal(a):
Pračka prala asi 2 hodiny, zbývalo odstředit a vyčerpat vodu, to už parčka neudělala.

Na displeji ale není žádné poruchové hlášení.
Mokré prádlo jsem vyndal a zvolil krátký program "Vypuštění vody"
Po spuštění se rozjede čerpadlo, ale jen na 1 vteřinu a konec.
Zbývající vodu v pračce jsem tedy vypustil vypouštěcím filtrem dole.
Když zvolím jakýkoliv jiný program (třeba i jen ždímání) vždy totéž - na chviličku se zapne čerpadlo, je to opravdu jen max. 1 vteřina.
Nic víc už pračka neudělá, program nedokončí, žádné poruchové hlášení.

Vizuálně jsem na pračce neshledal nic podezřelého, řemen je na místě, bubnem se točí lehce, pod pračkou je sucho, filtr byl čistý.
Poradíte prosím, co by mohlo být vadné?
Děkuji.

Tady bych si pro začátek tipnul na vadný hladinový spínač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 8:10    Předmět: Citovat

Zkontroluj si uhlíky na motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 13:11    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Zkontroluj si uhlíky na motoru.

Tahle pračka má asynchronní motor řízený měničem.

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 13:39    Předmět: Citovat

Co zámek? Funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15533
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 14:10    Předmět: Citovat

tatramacek napsal(a):
p32 napsal(a):
Zkontroluj si uhlíky na motoru.

Tahle pračka má asynchronní motor řízený měničem.
Já si říkal, jestli je má. Laughing Aspoň něco, co má tedy vyřešené. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rost



Založen: Nov 13, 2009
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 17:12    Předmět: Citovat

Dík za všechny tipy. Uhlíkama se tedy nemusím zabývat.
Zámek po odstartování programu cvakne a myslím, že musí fungovat, jinak by program ani nezačal. Navíc u poruchy zámku by tam mělo být poruchové hlášení(E40)
Takže rád bych prověřil ten hladinový spínač.
Poradíte kde ho najít a jak se k němu dostat?
Pro snažší navigaci přidávám pár fotek.
Dík.
Ještě k motoru, kdyby třeba byl vadný nebo přerušená tepelná pojistka.
Je možné, že i při volbě programu vypouštění vyšle elektronika povel na pootočení motoru? Jako, že by si postupně během prvních vteřin ošahávala po čerpadle i motor?
Ten by se vlivem závady nepootočil a program právě proto nepokračoval?
V takovém případě bych se na ten motor podíval (vymontoval)

Jako první ale začnu s tím zatím neobjeveným hladinovým spínačem.



pr2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  280.23 kB
 Zobrazeno:  158 krát

pr2.jpg



pr1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  250.96 kB
 Zobrazeno:  113 krát

pr1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 17:22    Předmět: Citovat

Ahoj, žádný klasický hladinový čidlo nehledej - v pračkách se nepoužívá. Hladina se měří pomocí tlakových spínačů, který jsou hadičkama připojeny na spodek vany. V nátrubku je stejná hladina vody, jako je ve vaně a ta funguje jako píst a stlačuje vzduch nad ní. Sundej hadičku od vany a zlehka opatrně do ní foukni - pokud budeš mít štěstí na kontaktní spínač, uslyšíš jeho klapnutí - Bohužel ale v současné době se používá indukční verze, která poskytuje výstup podle tlaku. Pokud se Ti podaří sehnat stejnou hadičku, nebo ji odpojit od toho tlakovýho snímače - co vypadá, jako plochý disk - připoj ji na nátrubek vany, vypusť veškerou vodu - i vytažením filtru - a do tý trubičky foukni. Pokud ji neprofoukneš, je ucpaný nátrubek a musíš jej vyčistit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2416

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 17:42    Předmět: Citovat

Před rokem mi pračka napustila vodu a po chvíli máchání konec. Vypustil jsem filtrem a znovu totéž. Čerpadlo jsem odpojil a flexo šňůrou přivedl proud na kontakty. Jiskřilo to, ale čerpadlo se netočilo. Po výměně čerpadla běhá dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 17:45    Předmět: Citovat

Již vícekrát se zde na Bastlírně psalo, že Lavamatky mají možnost vstoupit pomocí stisku kombinace 2 tlačítek a voliče programů do testovacího režimu.Ten umožní kontrolu funkčnosti jednotlivých komponent. Pokud pračka nevypustila vodu a chybu neukázala, neznamená, že ji neuložila do chybové paměti. Bez výše uvedených znalostí testování, je možno zkusit na závadu přijít vylučovací metodou.
Pokud v pračce není voda, zkus zda začne napouštět. Tím otestuješ i hladinový spínač a posléze i motor praní. Program pro vypouštění bez ždímání otestuje vypouštěcí čerpadlo bez použití motoru praní. Při tvé závadě je nutná kontrola vypouštěcí hadice a jejího připojení na odpad. Tato pračka má dvě elektroniky, které mezi sebou komunikují. I zde může vzniknout chyba uvolněním některého konektoru. Po provedeném odzkoušení se ale již neobejdeš bez znalosti měření na elektronice a ostatními díly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2020, 19:19    Předmět: Citovat

Zkusil bych diagnostický režim. Zmáčknout naráz dvě pravé tlačítka, start a vedle nevím, co je za funkci, držet je a pootočit voličem po směru ručiček. Jakmile se diagnostika spustí, lupat voličem po cca 20s intervalech až do konce. Někde dole by se měla ukázat chyba, která v systému je. Dej vědět. Ď.
_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po duben 20 2020, 7:31    Předmět: Citovat

Nechci strašit, ale u podobné pračky jsem měl vadu elektronického řídícího modulu motoru a projevovalo se to podobně. Po zkušební výměně za jiný zapůjčený modul pračka normálně jela, je tedy závada přímo zde. Ale tím nechci negovat to, co zde jiní doporučili zkontrolovat. Pračka chvilku vypouštěla, pak bylo slyšet cvaknutí jakéhosi relátka (zjevně pro sepnutí chodu motoru) a konec, bez chybového hlášení. Pokud je zde hladiňák analogový, tedy vede k němu pouze několik slabých drátků, foukat nedoporučuji - necvakne a může se i poškodit. Vada hladiňáku u podobného typu pračky se u mě projevovala jinak, při programu vypouštění, resp. odstřeďování jen čerpala vodu, ale dlouze, cca 5 minut a pak skočila na konec, aniž by se roztočil buben. Ale vše je možné.

Ještě mě napadá proměřit tachogenerátor motoru, jestli není přerušený. Je to malá cívečka na opačném konci motoru, než se nachází řemenice a jdou od ní dva slabé drátky na konektor motoru. Měla by mít odpor cca 180 Ohm.

A ano, i při samotném vypouštění tato pračka otáčí cyklicky pomalu bubnem. Tedy ani program samotného vypouštění nedoběhne zdárně do konce (narozdíl od jiných typů).

Pokud jste někdo již zdárně modul elektroniky motoru opravil, rád se přiučím, co zde odchází, já jsem pračku zatím odložil do sektoru X na neurčito.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rost



Založen: Nov 13, 2009
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po duben 20 2020, 17:25    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil ten diagnostický režim a hned po prvním pootočení voliče to udělalo nějaký test, cvakl zámek, zašumělo čerpadlo a vyskočila porucha E57.
To jsem našel na netu:
Celkový proud větší než 15 A.
Elektronika motoru nebo motor nebo plochý kabel vyměnit.

Kde najdu elektroniku motoru a plochý kabel zatím nevím.
Budu rád za další tipy.

Jo a máte představu kolik stojí nová elektronika motoru a kolik stojí motor, myslím v při opravě v servisu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 7:10    Předmět: Citovat

Myslím, že s vlastním motorem nic nebude a chyba bude v řídící jednotce. Jsou tam proudově namáhané součásti (IGBT tranzistory, budiče a jiné polovodiče), které se z neznámých důvodů prorazí a jsou ve zkratu. Cenu nové desky odhaduji tak na 3 000 - 4 000,- Kč, ale mohu se mýlit. Asi bych zkusil desku vyndat a rozebrat a třeba zde již bude vizuálně patrné, co je odstřeleno. Třeba s tím zde má již někdo zkušenost nebo je někdo, kdo se těmito opravami zabývá. Já jsem opravu této pračky odložil. Je to asi poměrně častá závada. Novou pračku jedině s uhlíkovým motorem.
Deska elektroniky motoru je dole, přímo vedle motoru. Je to v podstatě elektronický měnič, který vytváří třífázový proud o proměnné frekvenci. Může se k ní jako k penězům, ale vyndat se nechá. Pak rozeber, vizuálně zjisti, jestli je něco odstřelené a pak ji zkus podle čísla vyhledat na netu. Třeba někdo nabízí repasované nebo je i opravuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rost



Založen: Nov 13, 2009
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út duben 21 2020, 8:46    Předmět: Citovat

...a ta elektronika motoru je uvnitř té plastové krabičky poblíž motoru?
A vodiče, z ní vedoucí jsou napevno nebo je tam nějaký konektor?
Až přijdu domů podívám se tam.



pr3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  71.74 kB
 Zobrazeno:  101 krát

pr3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund