Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dávkovač na pájecí Flux nebo pastu.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 10:02    Předmět: Dávkovač na pájecí Flux nebo pastu. Citovat

Řeším problém jak definovaně vytlačovat pájecí Fluxy ze stříkaček 10 ml s Luer Lock koncovkou, ve kterejch se to prodává. Štve mě, že pokud se to použije jako klasická injekční stříkačka, tak je vytlačený množství naprosto nedefinovatelný, buď málo nebo moc, taky záleží na teplotě, hustotě a stáří Fluxu.
Pneumatický automatický dávkovače jsou strašně drahý, ty jsem vyloučil hned.
Používáte někdo tohle?
Na netu jsem viděl bastl elektrický dávkovač, krokáč z CD přes převod točil závitovkou a řízení krokáče obstarával ATtiny85. Po stisku tlačítka to udělalo několik kroků a vytlačilo to trochu sajrajtu z stříkačky. Mám ale trochu obavy z výkonu toho pidikrokáče jestli i přes převod cca 1:5 zvládne vytlačovat.
A navíc to nemůžu znova nalýzt.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 10:12    Předmět: Citovat

Flux si přeplňuji do inzulínových stříkaček, tenkou jehlu jde i z některých stříkaček sundat, u jiných se musí vytrhnout a provrtat větší díra. Pak se přes kousek siliknové hadičky nasadí tlustá sbroušená jehla a dávkuje se s tím naprosto parádně. Flux po pár naplněních naleptá píst a pak už stříkačka nejde znovu naplnlit, tak se vyhodí a vezme se nová. Je to jednoduché a funkční. Motorový vytlačovač by jistě fungoval, ale přijde mi to jako zbytečně složitý kombajn.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 10:33    Předmět: Citovat

Hm, jako "pájecí flux" používám MTL468 v kelímku, různá štouradla (třeba špejli nebo párátko) jako dávkovač a různé stupně ředění pomocí IPA.

Ještě jsem nic lepšího nenašel.

Když budu jo chtít, tak i tento přípravek dám do něčeho zakončeného tupou injekční jehlou. Ale proč bych to dělal? Celý profesní život zastávám přístup typu "pájený spoj v tavidle musí plavat", takže (až na výjimky) fakt není důvod to dělat jinak.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne čt červenec 20 2023, 11:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1754
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 11:08    Předmět: Citovat

Nedávno som som si z alíka kúpil takýto...dávkovanie je pomerne citlivé, netreba sa zaoberať nastavením výtlačnej skrutky...mne sa s ním robí lepšie, ako s tým so skrutkou


obrázok_2023-07-20_120224879.png
 Komentář:
 Velikost:  297.8 kB
 Zobrazeno:  64 krát

obrázok_2023-07-20_120224879.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 11:41    Předmět: Citovat

ale tohle vypadá jako dobrý nápad na domácí výrobu . . . (3D tisk)
použiješ original balení a doděláš jen objímku na které bude páka s otočnou maticí
a original píst se bude zatlačovat dlouhým šroubem M6 . . .



rucni-davkovac-viskoznich-past.jpg
 Komentář:
 Velikost:  98.26 kB
 Zobrazeno:  64 krát

rucni-davkovac-viskoznich-past.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 11:51    Předmět: Citovat

Když to koupíš na Alíku bez přirážky u EU překupníka, tak je to za cenu, že se to tisknout naprosto nevyplatí.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1754
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 11:52    Předmět: Citovat

...na tom hotair-e je cena pekne premrštená...takmer 15€ - pekne im vyhráva... Na alíku to kúpili za euro-pade .... Takto sa zarába !!!!


obrázok_2023-07-20_125145117.png
 Komentář:
 Velikost:  12.12 kB
 Zobrazeno:  68 krát

obrázok_2023-07-20_125145117.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 16:13    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
ale tohle vypadá jako dobrý nápad na domácí výrobu . . . (3D tisk)


Ono toho je na Thingiverse víc různých STL na 3D tisk. Ale ani jeden se mě moc nelíbí. Třeba matka v ose pístu je naprostá kravina, to je dávkovač obouruč nebo co? Rolling Eyes
Navíc jak psal Zaky, pokud se to koupí u PRCáka, tak se to nevyplatí tisknout. Jedinnej důvod tisku je to čekání než to přijde přes půl zeměkoule.
Potřebuju něco na originál tuby na koncovky Luer lock, což jsou šroubovací jehly. Ideální je jednoruč systém s páčkou, co sem dával dred. Nějaký přelejvání do jinejch stříkaček nechci.

Ale našel jsem suprovej tip na Dispenser z malý Parksajďácký truhlářský svorky. Jen se na ní našroubuje redukce na patky stříkačky s Fluxem. Schová se to do dlaně. Tenhle systém "pistolka" je asi trochu horší na přesnost místa nanášení než dredův odkaz, ale za hodinu ho budu mít hotovej.



dávkovač Flux.png
 Komentář:
 Velikost:  289.17 kB
 Zobrazeno:  65 krát

dávkovač Flux.png



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1010



Založen: Feb 05, 2006
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 17:24    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
Nedávno som som si z alíka kúpil takýto...dávkovanie je pomerne citlivé, netreba sa zaoberať nastavením výtlačnej skrutky...mne sa s ním robí lepšie, ako s tým so skrutkou


Tenhle z Ali mám taky,spokojenost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1754
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: čt červenec 20 2023, 17:25    Předmět: Citovat

tie "truhlářské" minisvorky stoja tak za prd do Šumavy, ale na toto by mohli stačiť - tlak pozvolna "púšťa"... nič navyše nevytečie Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2023, 16:12    Předmět: Citovat

Na modelařinu jsou naprosto vyhovující, právě že všechno "nerozdrtí" jako klasický truhlářský J-čka se šroubem. A ty větší rychlosvorky, co byly zároveň s těmahle ke koupi v Lidlu jsou naprosto v pohodě i na velký dříví.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1754
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2023, 18:22    Předmět: Citovat

Tá moja 5 - sada (už ani nepamätám kde som kúpil, ale je to úplne rovnaké, ako to z obr.) je tak akurát na nejaké plastové serepetičky.. prítlak skoro nulový a ešte sa aj povoluje ... skúsim jednu kuchnúť a nejako upraviť.. Keď bude príhodný čas, odmeriam závesnou váhou tlak resp. ťah aký je to schopné vytvoriť.. pred a po "úprave" , lebo teraz je to ozaj len na "podrž a netlač"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá červenec 21 2023, 21:51    Předmět: Citovat

Na tavidlo používam striekačku 1 ml, to je tá najtenšia, priemer asi 7 mm. Na nej tupá ihla (vonkajší priemer 1,3 mm, zelená), a funguje to dobre. Tavidlo používam Amtech NC-559-ASM z Alíka, tiež je v striekačke ale v hrubej, tak ním naplním tú tenučkú striekačku a s ňou sa dá dávkovať presne. Čím tenší piest, tým vyššia presnosť. Na ihlu po použití nastrčím kus silikónu aby v nej tavidlo neztuhlo. Keby aj (zabudol som zavrieť), stačí nahriať letovačkou a tavidlo sa roztopí. Toť na SMD. Na klasiku používam TK-83 alebo rozpustenú kolofóniu (po česky kalafunu) v IPA, vo fľaštičke od laku na nechty. Štetcom sa to nanáša ideálne.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kiklhorn



Založen: Jun 05, 2021
Příspěvky: 59

PříspěvekZaslal: so červenec 22 2023, 2:14    Předmět: Citovat

S motůrkem https://www.laskakit.cz/ga12-n20-6v-motor-s-prevodovkou-se-snekem-m4x55mm

Dělal jsem si tohle:
xiao samd21, lipol, nabíjecí modul, 0.46" displej

v pístu zatisknutá matka.

Až to někdy budu předělávat tak závit chci hodit mimo osu pístu nebo přidat vodící tyčku a tlačítka na konektor, nebo bezdrát pro nožní ovládání. Přeci jen na super drobné věci vadí i to drobné cuknutí od tlačítka...

Aktuálně jen časování dávky v ms, ale tyhle motory by měly jít sehnat i s encodérem a pak i s počítáním otáček.

Publikovat to zatím úplně nechci, závit v ose funguje dobře při vytlačování kdy si ho podrží tření, ale už ne zpětný chod.
Zatím mne to neštve natolik abych to celé kreslil znovu protože samozřejmě veškeré kótování mám právě od té osy a hrál jsem si s desetinkami mm.



DSC_1686 (1).JPG
 Komentář:
 Velikost:  206.22 kB
 Zobrazeno:  84 krát

DSC_1686 (1).JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund