Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plošák škrabák
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17831
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 10:54    Předmět: Plošák škrabák Citovat

Dnes mě čeká jednoduchej, malinko pozměněnej plošák viz fotka. Je sice oboustran ale na druhý straně jsou jen odizolovaný pájecí body. Takže pokud dám spoje na opačnou stranu, může být i jednostran a i bez prokovení vše zapájím. Původně to je přípojka pro vysílací modul 35MHz pro RC ovládání, ta deska mohla být zároveň protiváha prutový antény, jejíž patka je na druhý straně desky, (ty dvě plechový packy a šroubek). Nyní tam bude modul 2,4GHz, patka je zbytečná, modul má svůj penderk.
Je to vlastně pouze propojení 3 konektorů a kabílkovýho vývodu celkem čtyř DC napětí (CHar, Bat, RF+, GND) a jednoho modulačního PPM (SIG).
Jak tu desku co nejrychlejc splácat? Fotocesta je dlouhá, navíc nemám fotodesky a chlorid. Rýt to na CNC, nemám glavír hrot a posledně jsem měl problém s přenosem Gerbera na DXF pro frézku. Rýt to ručně je pakárna.
Tak mě potom jen napadá malovat trubičkáčem a nebo desku polepit reklamkou fólií a vyřezat mezery skalpelem. Vydrží reklamka a nebo nitrobarva Celox peroxyd? Lihovej centropen žere spolehlivě. Je ještě něco jinýho na metodu dělících čar, což tohle vlastně je?
Díky



A_pripoj_HF.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.94 kB
 Zobrazeno:  90 krát

A_pripoj_HF.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 10:58    Předmět: Citovat

Já vždycky leptal s HCL a H₂O₂, barvil jsem to lakem na nehty.
Pokud jsem si dobře nachystal lázeň (cca 2 díly H₂O, jeden díl H₂O₂ a jeden díl HCL), tak jsem měl vyleptané za cca 5 minut.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17831
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 11:05    Předmět: Citovat

Víš, co těch laků dneska je? Acetoňáky jsou už prý minimálně, převažujou různý UV vypejkadla a pod. V tom se nevyznám. Embarassed
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 11:13    Předmět: Citovat

Je pravda, že jsem neleptal už aspoň 15 let.
Ale co jsem se díval na laky, kterými se lakuje moje lepší polovička, tak takové ty normálnbí červené vypadají tak nějak stejně jak tehdy.
Asi jedině zkusit.
Já míval laky z Hlubny, ale co se dívám, tak už je nevyrábějí.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dremarcus



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 232
Bydliště: Okres F-M

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 11:24    Předmět: Citovat

Tisk přes laserovou tiskarnu. DPS z eaglu a je to. Výtisk na fólii... a vyleptat. Asi nejjednoduší, bez námahy atd. Prozatím 100% úspěchu touto metodou
_________________
Dremarcus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 11:29    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Rýt to ručně je pakárna.

to je fakt, o něco menší pakárna je probrousit drážky brusným kotoučkem (Dremel atd) na stopce 2,3 mm, šířka asi 0,5mm, průměry kotoučku cca 20 mm. Rovné linie jdou bez potíží, trochu opatrnosti v místech pravoúhlých křížení, kde se obyčejně musí trochu přetáhnout do kříže. Za chvilku to máš.
https://www.instructables.com/id/Make-a-PC-board-with-a-Dremel/
Nebo zanést nakreslenou desku zubní laborantce spolu s čekuládou, ona si už poradí se svými nástroji.


Naposledy upravil Crifodo dne st srpen 07 2019, 11:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 11:29    Předmět: Citovat

Používal jsem taky nopi pásku, taková ta hnědá balicí - plast.
Desku odmastit, nebo odrbat šmirglem 1000-2000 a polepit páskou.Pokud možno bez bublin.
Tam kde jsou spoje na pásce přelepit přes sebe cca.2-3mm. Potom vyřezat dělicí čáry - skalpel
silné žiletky ap. 2 x vedle sebe, jak chceš širokou mezeru a vytahat proužky pinzetou.
Leptat můžeš čím chceš. Páska snese i kyselinu dusičnou.
Jen pozor na pásku, která nemá lepidlo po celé ploše, ale v pruzích ta se podleptává.
Ale snadno to je vidět na kousku pásky proti světlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6612
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 12:33    Předmět: Citovat

Nebo lihová fixa a leptat v chloridu, takhle jsem navrhoval a prototypoval ve své předpočítačové éře, navrhnout na čtverečkovaném papíru s tužkou a gumou v ruce, propíchat pady přes papír na cuprex jehlou, načmárat lihovou fixou a vyleptat v chloridu. Ve škole při vyučování jsem to navrhl, odpoledne vyrobil a večer bylo hotovo včetně osazení a oživení Smile Dnes jednoduché věci prototypuji na vlastnoručně navržený a v Číně na zakázku vyrobený univerzál, kde se střídají pole s rastrem 2,54x2,54 a pole s rastrem 1,25x2,54, vše v smd bez děr, složitejší věci posílám rovnou na Allpcb, za pár dní mám doma desku v profi kvalitě a nemusím se patlat se vším tím humusem kolem přípravy domácího leptání.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 12:57    Předmět: Citovat

Na systém dělicích čar používám černou samolepicí fólii, zbytky-pásy z reklamky. Drží mnohem líp, než jakákoli lepicí páska. Mám tu zkušenost, že je lepší, když je z jednoho kusu - pod to překrytí to na hranách zateče.
Řežu smrtelně jedovatě nabroušeným, pedikérským skalpelem, zdá se mi s ním o něco lepší práce, než s lámacími noži.
Na kreslení tenkým štětečkem s pár chlupy už léta používám buď nitrobarvu na kůži, prodávané v takové malé 200g piksličce. Nejlíp černou. Když náhodou blbě zavřu a zaschne, tak je vždycky po ruce 0,5kg piksla černé, nitrokombinační barvy, původně to bylo myslím na auta a vyhovuje taky.
Ani nevím, jestli se ještě nitrokombinační barva běžně prodává. Ředí se buď C6000, nebo i čistým acetonem.
Kdysi jsem měl od staršího kolegy takovou černou hmotu, připomínalo to měkký včelí vosk a ředilo se to benzínem. Tím se kreslilo výborně i trubičkovým perem, protože to tak brutálně rychle neschlo. Přetažené či přetečené okraje se u téhle hmoty daly krásně odškrábnout, anebo chybějící doplnit bez rizika poškození okolí.
Kyselině to odolávalo, ale s peroxidem opatrně, aby se roztok moc neohříval.
Bylo to namíchaný podle nějakého knižního receptáře pro amatéry.
Pak mi podle té knížky z něčeho namíchal i tmel na patice elektronek. Držel jak židovská víra i na výkonových elektronkách a vypadal i podobně, jako ten původní.
Zatmelil jsem s tím všecky uvolněné 4654, EL12sp, EL50, ale i uvolněný AF7, CF50, EF8 a podobný lamelky ze starých přijímačů, z novějších i oktály na EL34, když se musela měnit patice skrz ulomený vodicí klíč.
Dnes už by na takovéhle vychytávky určitě nešly sehnat suroviny, anebo jsou zakázaný, páč je používají teroristi Very Happy
Ještě před 2 lety šlo objednat po litrových baleních klasický trichloretylen - dnes už jen 200L bečku, na občanku a IČO - co kdybych tu bečku chtěl celou vyšňupat..?
Nebo víte snad někdo, co přesně je tzv. anilinhydrid? Byly to bílé vločky a staří machři přidávali objemových asi 0,1% do roztoku kalafuny v acetonu. Pak to mělo mnohem lepší pájecí schopnosti starších součástek i smáčivost.
Doteď jsem nezjistil, co za chemikálii se pod tím starým názvem skrývá. Roztok, který mi ten známý starší kolega namíchal, už dávno došel a tak teď moderně stříkám desky pájecím a ochranným sprejem SK10.
Podmínka je vždy precizní odmaštění fólie a případně u staršího materiálu zbavení oxidu jemným tekutým pískem ala Real.
Jinak HCl+H2O2 i v mírné dávce peroxidu podleptává okraje.
S chloridem jsem dělal jednou a už nikdy víc. Anebo jo, ale v atombordelu, co se pak opláchne wapkou Very Happy
Všecky nádoby i prsty jsou od toho rezavý, okolí i oblečení flekatý a rozežraný..


Naposledy upravil sinclair dne st srpen 07 2019, 13:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 13:11    Předmět: Citovat

Mohu potvrdit výhody kreslení plošných spojů ve "skalních dobách" trubičkovým perem a to konkrétně asfaltem rozpuštěným v trichloretylenu (jiné rozpouštědlo je nevhodné) na vyhovující hustotu. Na desce to fest drží a dá se leptat v čemkoliv i značně agresivním. Při použití tenkého pera se dají udělat až téměř vlasové čáry (spoje) bez nebezpečí podleptání.
Dnes bych to řešil asi lihovkou na plošné spoje Edding a chloridem železitým.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 14:09    Předmět: Citovat

páni, na leptanie sa mi osvedčil kolofóniový lak, ktorý predáva Elchemco. Je to zmes kolofónie a červeného farbiva ( z obyčajného pera) a "tajnej ingrediencie" v etanole. Stojí to pár korún, na rozdiel od všetkých tých centropenov a fixiek FeCl3 to nepodleptáva, po vyleptaní stačí dosku opláchnuť a môže sa na to priamo spájkovať bez nutnosti lak odstraňovať.
Na agresívnejšie leptadlá sa mi osvedčilo namiešať vlastný kolofónio-polystyrénový lak v toluéne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17831
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 16:31    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Nebo víte snad někdo, co přesně je tzv. anilinhydrid? Byly to bílé vločky a staří machři přidávali objemových asi 0,1% do roztoku kalafuny v acetonu. Pak to mělo mnohem lepší pájecí schopnosti starších součástek i smáčivost.
Doteď jsem nezjistil, co za chemikálii se pod tím starým názvem skrývá.


Možná to bude amylnitrit(C5H11NO2), nebo amylnitrát (C5H11NO3). Ale mate mě ty šupiny, tohle je kapalina. Všechno to bylo z nitrace dusičný a můžou tam být její zbytky, takže proto ta reaktivita při pájení. Dřív se to dalo splašit v lékárně, fet při náběhu na infarkt. Jeden dědek mi říkal, že to přidával v Gemě při nasazení v rajchu do Lotflusu.
Ten chemickej receptář pro elektroniku mi kdysi v sedmdesátkách koupil táta. Už tenkrát tam bylo spousta chemie do receptůr nesehnatelnejch. Blbý je, že nevím kam přišla a jak se přesně jmenovala.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1376
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 16:56    Předmět: Citovat

Ručně malovaný tišťáky: Trubičkové pero č.8, asfalt vydloubaný z ploché baterie a rozpuštěný v acetonu (nebo trichloru a pod.) moc neředit! + několik kapek oleje do šicího stroje. Leptání v kysličníku, bez podleptání. Smile
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 19:02    Předmět: Citovat

Ja takove desky delam toner transferem. Proste vytisknes na zluty papir z ebay, protahnes laminatorem a hodis do chloridu. Nic rychlejsiho neni. Delal tak bez problemu i desky s SSOP pouzdry, nekde jsem tu daval fotky.

Je pravda ze pokud ten laminator nemas, asi ti tahle rada moc nepomuze, ale opravdu se vyplati ho za 3kila poridit a vyzkouset si to. Pak uz jednostranne desky jen sekas jednu za druhou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Balt76



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 194
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2019, 19:18    Předmět: Citovat

Termite, upravoval si ten laminátor na vyšší teplotu? Papír z Ebay jsem zkoušel v práci na laminátoru na nejvyšší výkon a vesměs všechen toner zůstal na papíře. Tak jsem ho vzteky vyhodil... A zkusil foto..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund