Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapálení výbojky RVI 2000W
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 13:17    Předmět: Zapálení výbojky RVI 2000W Citovat

Dobrý den,
mám výbojku RVI 2000W, nepředpokládal jsem, že ji někdy budu používat, ale nedávno jsem na burze levně sehnal tu extrémní předřadnou tlumivku (váha asi 21 kilo) a tím se mi otevřela možnost výbojku otestovat. Ovšem stojím před problémem a to, že nemám doutnavkový zapalovač a taky kompenzační kondenzátory. Pokud dobře vím, tak by se mělo její zapálení provést pulsem vysokého napětí (nevím kolik V).
Potřeboval bych radu někoho znalejšího. Napadlo mě použít pro zažehnutí mikrovlnkový transformátor (MOT). Na přívod k primáru přidat vypínač a škrtnout tak půl vteřiny do výbojky a tím ji zapálit (jen úvaha nevím jestli by to šlo). Zároveň bych potřeboval vědět jakou kapacitu kompenzačního kondenzátoru použít v předřadníku. Díky za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 18:02    Předmět: Citovat

Na zkoušku zkus zapojit normálně výbojku s tlumivkou do série a pak kusem drátu výbojku "šlusni" a mohla by naskočit, doutnavkový startér funguje stejně. Kompenzovat účiník není k funkci nutné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 21:09    Předmět: Citovat

Obávám se, že klasický doutnavkový startér je zde houby platný - Na výbojky se používá tak trochu jiný startér - VN impulsní trafo, jehož sekundár je v sérii z výbojkou. Do primáru se vybíjí kondenzátor přes tyristor. Obvod je podobný jako se používá pro výbojkový stroboskop. Tento typ startéru je hotový komponent a jeho typ se volí podle výbojky - rozhoduje mimo jiné i velikost VN impulsů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 21:13    Předmět: Citovat

Tohle je originální předřadník:


predradnik RVI2000W.jpg
 Komentář:
Originální předřadník
 Velikost:  196.53 kB
 Zobrazeno:  212 krát

predradnik RVI2000W.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 21:21    Předmět: Citovat

Tak abych se přiznal, tak tenhle systém neznám. A když kouknu na obvod toho startéru, kdy je s ním v sérii kondenzátor, vkrádá se mi na mysl pocit, že se využívá rezonance?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2019, 21:39    Předmět: Citovat

Asi zítra otestuju systém již nahoře zmíněný, pokud se to provede za tlumivkou, tak by asi neměl být problém.
Výbojka je na 400V a dvě fáze. Pokud jím popsaný systém chápu, tak by se měly na milisekudy vyzkratovat fáze a měla by vzniknout napěťová špička cca 1kV. Ten zapalovač asi funguje podobně, vyzkratuje dvě fáze, vytvoří špičku a tím zapálí výbojku, ale nevím to jistě, žádný jsem nikdy neviděl a nerozebíral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 7:25    Předmět: Citovat

Tady je vysvětlení funkce zapalovače: https://elektrika.cz/terminolog/starter-zapalovac/eTerminolog2Definition_simple_view
Je to sice pro zářivky ale princip bude asi stejný.
Vytvoří se zkrat, dojde k většímu zatížení tlumivky, po ukončení zkratu vznikne napěťová špička, která zapálí zářivku/výbojku.
Pokud tedy udělám kusem drátu za výbojkou zkrat s druhou fází
(max 0.5s) tak by to mělo udělat stejný efekt, jen to musím udělat ručně oproti automatickému zapalovači.
Chápu to správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 8:13    Předmět: Citovat

Doutnavkový startér RVI 2000 spíná přes zapalovací zařízení typ 121.0 (původní výroba Elektosvit). Tyto se pořád dají sehnat. Mám dojem, že výstupní kontakt je na tepelném principu (bimetal). Ale detaily si nepamatuju, naposled jsem ho rozdělával před 30-ti lety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 8:18    Předmět: Citovat

Pokud mám vycházet z toho schématu na obrázku, tak startér žádný zkrat neudělá, je s ním v sérii kondenzátor. Pokud se zvolí jeho správná hodnota, může dojít k sériové rezonanci s indukčností tlumívky při 50Hz a na kondenzátoru se nakmitá o dost vyšší napětí, než je na přívodu - v rozumných mezích to drží ten odpor v sérii z kondenzátorem. Navíc na těch startérech bude standartní jen obal - co jsem viděl jejich fotky na netu (pro tu výbojku), tak mají na sobě štítek určení přimo pro tuhle aplikaci - každopádně to můžeš tím kusem drátu, nebo tlačítkem zkusit, ale dej si pozor na to, aby byl dostatečně izolovaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 9:11    Předmět: Citovat

Já myslím, že o sériovou rezonanci s tlumivkou na 50Hz nepůjde.
To by ten kondenzátor musel mít srovnatelnou kapacitu s tím kompenzačním kondenzátorem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 9:51    Předmět: Citovat

Našel jsem tohle vysvětlení:

Síťové napětí 230V nestačí k zapálení výboje. V sérii s elektrodami zářivky je zapojená tlumivka a paralelně k zářivce startér (bimetalová doutnavka přemostěná kondenzátorem).
Po zapnutí napájení doutnavka svítí a bimetalový pásek se zahřívá. Po zahřátí zkratuje doutnavku, která zhasne a současně obvodem protéká velký proud. Ten nažhaví elektrody zářivky, které emitují elektrony potřebné k ionizaci náplně zářivky. Dále velký proud vytvoří v tlumivce dostatečné magnetické pole.
Protože doutnavka nesvítí, chládne a bimetal rozpojí obvod. Tím dojde na tlumivce k naindukování velkého napětí, které spolu s napájecím napětím vyvolá v zářivce výboj. Pro udržení výboje postačuje napětí v desítkách voltů. Toto napětí už nezapálí doutnavku staréru, k výboji už není zapotřebí ani žhavit elektrody. A tlumivka nezbytná k vytvoření napěťové špičky, která zapálí výboj, přebírá funkci omezení proudu výboje.

Pokud to chápu, tak by mělo stačit ze začátku použít vypínač tahem zapni, před zapojením do sítě by měl být vyplý, zapojit výbojku a vypínačem zkratovat za tlumivkou obě fáze, hned zase vypnout, na tlumivce by se mělo vytvořit vysoké napětí a to zapálit výbojku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 10:00    Předmět: Citovat

Jenomže to píšeš o zářivce. Tam po sepnutí startéru dojde k nahřívání vláken - který ve svý výbojce nemáš - a po vychladnutí startéru se jeho vypnutím vytvořená VN špice zapálí výboj na předehřátých vlákench.
Jenomže tady: Vycházím z toho schématu na tý skříňce od tebe - Startér je v sérii s kondenzátorem a odporem. Sepnutý startér zde nemá co nahřívat. Jde proud z tlumivky přes startér, kondenzátor a odpor - kdyby byly známé hodnoty kapacity toho sériového kondenzátoru, odporu a indukčnosti předřadné tlumívky, dalo by se to nasimulovat, kolik V by se nakmitalo na kondenzátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 10:17    Předmět: Citovat

Startér nespíná přímo, ale přes bimetalový (?) kontakt na schématu Z 121.0 dole.
Zářivkový startér nelze použít, typ RVI 2000 má jiné parametry. Jinak se vzhledově liší pouze v detailech.


Naposledy upravil Achab dne so srpen 31 2019, 10:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 10:27    Předmět: Citovat

Ano, ale tohle myslím tak, že potřebuji vytvořit špičku tak 800-1000V (když jsem na laboratorním zdroji nastavil 800V a škrtnul o výbojku, tak se v ní "blísko" což znamená, že mi stačilo 800V puls na zapálení). Výbojka jede na 400V a já potřebuji tou tlumivkou vyrobit špičku co ji zapálí a toho bych měl dosáhnout krátkým zkratem, který zatíží tlumivku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9778
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2019, 11:16    Předmět: Citovat

Však o tom drátu, nebo tlačítku jsem psal předtím, že to můžeš zkusit - jen jsem dodával, že je potřeba dbát na dostatečnou izolaci.
Nad tím symbolem dole na schématu jsem přemýšlel, co by to mohlo být - podle logiky bych tipoval, že proud procházející výbojkou drží bimetal nahřátý a ten tak odpojí startér.
Kolik uF má ten kondenzátor v sérii ze startérem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund