Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Promítačka
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pretorian



Založen: Apr 18, 2005
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2006, 20:17    Předmět: Promítačka Citovat

Ahoj, zdravim. Mám několik dotazů.
Na zběrném dvoře jsem našel starou kotoučovou promítačku Meopta OP16 a nějaky starý film. Tady je fotka jak to vypadá:

http://bazar.quick.cz/ad_detail.asp?c=620006003&r=100011003&ad_np=1&id=3867129&npv=0&sk=0&partner=0


Když jsem to donesl domů tak jsem zjistil že to celé
fungovalo na 120V. To není problém dá se to napájet s reguláku..
Tak jsem to připojil nahodil a bomba najelo to. Jediné co nefungovalo je
žárovka pro snímání zvuku. (je tam žárovka 6V/ 30W s bajonetovým závitem) Projekční žárovka je rovněž z bajonetovým závitem 120V/500W.
A tady je první dotaz dají se někde sehnat nové?

Další problém nastal když jsem založil film. Film běží dost bliká a nejde zasynchronizovat ani změnou rychlosti posuvu ani změnou polohy objektivu proti posuvu filmu. Jak zjistím jakou je třeba tu rychlost nastavit a včem je asi problém? Je to promítačka pro 16mm film.

Dále pak mám zásadnější problém. Když ten film běží přes ta ransportní kolečka tak přesně nezapadaji do dírek ve filmu, ale prostříhávají do filmu větší otvor. Dá se to nějak seřídít ? Nebo je ten film nějakým způsobem nataženej? Jakou rozteč mají ty otvory mít?

Dále bych se chtěl zeptat jestli by někdo neměl nějakou dokumentaci
k tomuto typu promítačky Meopta OP16, případně schéma zapojení elektronkového zesilovače (promítačka je z roku 1951). Nebo nějaky podrobný popis jak má ta mechanika správně fungovat. Je mi líto ten technickej unikát vyhodit. Zkoušel jem info přímo v Meoptě, ale zdělili mi že k tomuto typu se dokumentace již sehnat nedá.
Za všechny Vaše rady předem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 31 2006, 21:36    Předmět: Citovat

Měla by tam jít žárovka do blinkrů nebo brzdových světel traboše 6V/21W, ale moc si tuhle promítačku už nepamatuju, možná se tam nevejde a budeš muset experimentovat.
Skákání filmu a vysekávání druhé perforace dělá to, žes nad a pod objektivem nenechal volnou smyčku filmu. To se u zvukových promítaček musí - drapák za objektivem posouvá film nespojitě (každé okénko se musí zastavit, promítnout a pak pokračovat), ale zvuk vyžaduje co nejrovnoměrnější pohyb konstantní rychlostí. Nakonec u snímače zvuku je pro dodatečné uklidnění setrvačník, který si film opásáním roztáčí.
Zkrátka ty smyčky (asi 1,5 cm vysoké) tam jsou nutné. A pak budou zapadat i zuby koleček do perforace.
Poslechni, ty smyčky by měly být na té čelní stěně nakreslené...
Synchronizace je totiž čistě mechanická - všechny unášecí kladky jsou poháněné jedním "královským" hřídelem - a není na ní co seřizovat.
Ale tyhle se Meoptě jinak mimořádně povedly, při pravidelném čištění a mazání byly nezničitelné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 3:12    Předmět: Citovat

S tou perforací se podívej, jestli náhodou nemáš promítačku na NORMAL a film SUPER. Nevím přesně jak 16mm ale u 8mm promítaček je to důležité a mám pocit že 16mm to mají stejně.

Jinak všechno ostatní už bylo řečeno, ty smyčky jsou nutné, jinak film běží nepravidelně. A důležité je mít i čistou filmovou dráhu a lehký chod celého mechanismu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 5:05    Předmět: Citovat

Kdepak, u šestnáctek se používala výhradně perforace typu Normal (děrování krátké, ale široké).

Leda bys měl ještě nerozříznutý film DS8 (2x8mm super) s perforací úzkou a dlouhou (aby zbylo víc místa na políčko). Ale to bys na něm viděl dvě malá políčka vedle sebe, protože byl natočený některou Admirou 2x8mm super nebo podobnou. Žádná šestnáctka ten film zrovna tak nemohla transportovat.
Tyto filmy se exponovaly jen do poloviny své šířky, pak se cívky přehodily a natočila se druhá polovina, podobně jako magnetofonový pásek. Po vyvolání bylo nutné film podélně rozříznout, aby vznikl dvakrát delší Super 8.

Mimochodem, že Meopta neměla zájem asi ani komunikovat, mohu potvrdit. Už před pár lety jsem sháněl aspoň výkres ramen unašečů k Opefonu 16 z roku 1947, případně, že projektor nabídnu jejich muzeu. Ani neodpověděli a na telefon nebyl dlouho dostupný nikdo kompetentní.
Třeba už se polepšili - zkoušel jsem to v náhodných termínech asi tak před 10 až 8 lety, pak už ne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektromichal



Založen: Oct 09, 2003
Příspěvky: 190
Bydliště: KARVINA

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 5:54    Předmět: promitacka Citovat

schemata nemam,ale koukam tady je samy promítač Wink
take jsem promítal ,líp by to nevysvětlili ani v Klanovicich Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 6:46    Předmět: Citovat

místo 6V/30W by se asi dal použít Luxeon s dobrým výsledkem, protože světelný tok bude mít určitě větší a navíc se dá snadno nastavit, místo té 500W projekční žárovky by se možná dal použít nějaký nízkonapěťový halogen, originál se bude shánět velice blbě. Aspoň nevyhazuj sokl originální žárovky. U projekční žárovky záleží na tvaru a velikosti vlákna, aby to vytvořilo spolu s kondenzorem rovnoměrně zářící plochu.
Zkus sehnat knížku "Promítací technika pro 8 mm a 16 mm film", sám ji někde mám, ovšem kde... Confused ale jestli je tam schéma to už nevím.
Filmy na acetátu se vlhkem natahujou a suchem smršťujou, ale na prosekávání perforace to zas není, spíš jak říká Hill to nemáš dobře založené nebo není stroj mechanicky OK. Filmy Super 16 se dělaly ale na sklonku celuloidové éry a spíš to používaly televize a žurnalisti a to v té "zlé" čáasti světa, do naší bohaté RVHP to asi už ani nedorazilo Very Happy
Jestli ta mašina nebyla dlouho v provozu, bacha na elyty Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pretorian



Založen: Apr 18, 2005
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 16:47    Předmět: Citovat

Ahoj. Všem Vám děkuji za rady. Ty smyčky jak píše Hill jsem tam neměl.
Ještě dnes jak dojdu z práce tak to vyzkouším a napíšu.
Takže pro ujasnění ta smyčka by měla na filmu být než jde k objektivu a
pod objektivem? A ještě jeden dotaz jaká má být rychlost posuvu pro
film tahle promítačka má plynulou mechanickou regulaci rychlosti filmu
je to geniálně vymyšlené když se film přestane posouvat tak se uzavře clona mezi kondenzorem a filmem a je tma to je asi kvůli tomu aby se nespálil film? Proto ten dotaz na rychlost posuvu. (dal bych sem fotku ale nevím jak). Tak že ještě jednou všem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 01 2006, 23:30    Předmět: Citovat

Normálně se filmy točily frekvencí 24 snímků/s, pro televizi pak 25.
Pro amatérské účely sloužila obvykle frekvence 16 snímků/s.

Ty smyčky musí být před i za objektivem, jinak jsme tam, kde jsme byli.

Teplo od světla se nedaří zcela oddělit - vezmi si zo tak, že obraz vláken projekční žárovky doplněný svůj vlastní odraz v zrcadle je kondenzorem "nacpaný" na plochu filmového okénka. Normálně se políčko v okénku zdrží jen tak krátce, že se nestihne ohřát. Ale při zastaveném filmu už je té energie tolik, že to políčko spolehlivě propálí. Proto tam padá ta clonka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pretorian



Založen: Apr 18, 2005
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: so září 02 2006, 17:42    Předmět: Citovat

Zdravím takže jsem znovu založil film nechal jsem tam ty smyčky a jede
to naprosto v pohodě. Dokonce je ta promítačka mnohem tišší. Vůbec to
nemlátí skrátka jede jako pila. Jinak jak si psal Hille, že by tam měl být nějaký nákres se založením filmu tak sem tam nic nenašel. Doufám že mám ten film dobře založenej obraz je v pořádku. Ještě uvidíme jak se to bude chovat až vyměním žárovku pro snímání zvuku a nějak rozchodím
ten elektronkovej zesilovač.

Akorát unašeč na který se namotává film se docela zahřívá je tam nějaká kluzná spojka dá se nějkak nastavit moment kdy to má proklouznout?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so září 02 2006, 18:11    Předmět: Citovat

Tak si taky trochu smočím. Popis promítačky OP16 a návod k promítání vyšel v knize Praktická cvičení z fyziky snad z roku 1961, teď ji tu nemám, tak nevím. Ke zvuku: Použitá žárovka musí mít silné vlákno, protože se napájí střídavým proudem a tenkovláknová by produkovala neodstranitelné vrčení 50Hz. Jedině pro ni upravit napájení na ss proud. Zesilovač by měl jít opravit i bez schematu, když vyměníš asfaltové kondenzátory a ověříš napětí na anodách a mřížkách, jestli tam vůbec jsou. Někde by tam měl být potenciometr pro předpětí cesiové fotonky, která snímá zvuk, při přidávání nesmí nastat ve fotonce výboj, to by ji mohlo zničit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vladimirek



Založen: May 31, 2004
Příspěvky: 90
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so září 02 2006, 18:48    Předmět: Citovat

Orginal zarovky uz ani v Meopte nesezenes, vse nepotrebne bylo ze skladu vyvezeno a zniceno. K dokumentaci pristup nemam. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 03 2006, 7:14    Předmět: Citovat

Ten nákres filmové dráhy byl na štítku v kufru (byly 2 kufry, jeden na projektor, druhý byl vlastně reprobednou a byly v něm kabely a převodové trafo). Projektor dělala původně Optikotechna, což byla firma "předúnorová", takže to že není dokumentace je celkem logické...
Je fakt, že tyhle stroje byly mechanicky úplná pohádka, některé i s trojzubým drapákem, daly se udržovat v podivuhodně tichém chodu. Pamatuju na filmového technika Kohoutka, jezdil školit promítače s Moskvičem a vozil si starou Clubku, při které se dalo tiše konverzovat, zatímco nové Meoclub16 Automatic řvaly jako tatrovka Very Happy
Místo zvukové žárovky bych použil luxeon bez optiky, jde tam v podstatě o vytvoření co nejmenšího průmětu zvukovou optikou na fotonku, aby to snímalo i nejvyšší frekvence (obdoba kolmosti hlavy u magnetockého záznamu). I fotonka pokud je špatná, by se dala nahradit obvodem s křemíkovou fotodiodou. I ta projekční žárovka by se dala nahradit halogenidovou výbojkou Cool což by zároveň výrazně snížilo tepelné zatížení... no a když nahradíš i zesilovač nezbyde už z OP16 moc Smile
Celá historie Meopty je docela názornou ukázkou, jak se dá prošmelit a anulovat nevšední talent českých konstruktérů, před válkou evropská špička, pak velmi slušný standard RVHP, pak upadající vojenská výroba a nakonec archív vyvezený na skládku...
Vůbec nevím co se stalo se sítí půjčoven 16mm filmů a s těma desetitisíci kopií.
V té Střičkově knížce schéma není, jen stručný popis zacházení a rady, že se má po promítání vysunovat převodové kolečko rychlosti, aby neotlačovalo obložení a že se má odklápět filmová dráha, aby déle vydržely přítlaky kolejniček Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12340
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne září 03 2006, 9:06    Předmět: Citovat

Znal jsem pána, o kterém se tradovalo, že někdy asi na přelomu 40. a 50. let získal jednu primitivní Meoptu do tehdejšího agitačního střediska. Coby velmi dobrý technik ji začal vylepšovat, doplnil myslím zpětný posuv, který neměla, a podstatně vylepšil pár dalších věcí. Traduje se, že se několik lidí z konstrukce Meopty tenkrát jelo na tu promítačku podívat a tahali z něj rozumy... další modely už měly stejná zlepšení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pretorian



Založen: Apr 18, 2005
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: út září 05 2006, 21:28    Předmět: Citovat

Tak dneska promítačka vyhodila pojistky. Tak jsem ji rozebral.
Zjistil sem, že zkrat způsobil motor. Původní izolace drátů k motoru
byla úplně zteřelá a místy úplně chyběla. Problém byl v tom, že to
místo zkratu bylo v bužírce, kterou vystupují dráty ze soklu.

Zpravit to nešlo tak jsem musel motor demontovat. To sem si nemyslel,
že budu kvůli tomu muset rozebrat půlku promítačky. Nevite někdo jak
stáhnout z rotoru to kolo větráku a zároveň pohonu? Ono je to docela
z jemnejch plíšků a nerad bych to zničil. V motoru budu muset vyměnit
přívodní dráty, protože půvorní mají úplně oloupanou izolaci.
A ještě jeden dotaz pro motor je použit rozběhový kondenzátor krabicového typu je na 350V ale nevím kapacitu z kondenzátoru nejde přečíst. Měl bych ho vyměnit nebo ho tam můžu nechat a jakou by měl mít kapacitu?
Poslední dotaz, pro zesilovač je použitá elektronka EZ4, zdá se že je zapojená jako usměrňovač. Ale baňka je oddělená od patice čím by se to dalo přitmelit?
Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pretorian



Založen: Apr 18, 2005
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: út září 12 2006, 21:47    Předmět: Citovat

Takže promítačka je zase v kupě. Dráty k motoru jsem vyměnil za nové ze silikonovou izolací i celou kabeláž uvnitř. Jinak to hnací kolo se vzduchovou turbinou jesem vypodložil matkama a kulatinou vyklepl.
Až při čištění jsem zjistil, že pod nánosem prachu jsou 3 malinké šroubky asi po 60 stupních. Takže celá ta laborce s vyklepáváním byla zbytečná. A vlastně stačilo povolit jenom 3 šruobky. Jinak promítačka je zase v kupě a mechanicky šlape jako hodinky. Akorát stále nevím jakou kapacitu má mít ten rozběhový kondenzátor....
Dále se chci zeptat co si mám představit pod pojmem Luxoun bez optiky a jaký typ bych tam měl dát.
A ještě jeden dotaz. Jelikož jsem musel vyjmout celou žárovku i s patici ven a rozhodil jsem seřízení, tak se chci zeptat jak se poloha té projekční žárovky seřizuje. Jak psal Hill , že je potřeba obraz vláken žárovky doplnit
o obraz vláken žárovky v zrcátku.... Ale nevím jak ta vlákna zobrazit.
Zkoušel jsem sklo ze svářecí kukly, ale bez úspěchu. Poraď te nějaký fígl.
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund