Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Philips 50PFH4009/88 vadné podsvícení
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2020, 17:25    Předmět: Philips 50PFH4009/88 vadné podsvícení Citovat

Zdravím všechny přítomné. Kamarád mi tu donesl tuto televizi že nejde obraz, zvuk jde, klasická závada podsvícení.
Televizi mi tu už leží dosti dlouho neboť má doma náhradní ale už se mi ozval zda s ní něco dělám. No je to 50" tak se mi do toho nijak nechtělo až dneska jsem se ale opravdu musel k tomu dokopat, pakárna než jsem se dostal k podsvitu ale už jsem zjistil 3 ks vadných LED diod. Je tam celkem 12 pásků, 6 kratších s označením 500TT56 V0 a 6ks delších 500TT26 V5. Původně jsem hledal podle označení SUNG WEI 16V0A E74739 94-0 ale našlo mi to jen Poláky až pak jsem zkusil to kratší číslo a našlo i Aliexpress.
Chtěl bych vyměnit komplet všechny pásky neboť si myslím že LED-ky už mají dosti odslouženo.
Kupoval někdo toto podsvícení na Aliexpresse? Pokud ano mohli by jste mi poradit prodejce. Sahy má jenom ty delší pásky ale ta cena, 7,54€ za jeden s tím kamarád nesouhlasí.
Pak bych chtěl snížit proud podsvitu. Je tam IO LD7890GS, ještě jsem podrobně nezkoumal zapojení tak momentálně pouze tyto informace. Později přiložím fotky.

Přikládám slíbené fotky.



IMG_20200827_153318 – kopie.jpg
 Komentář:
IO LD7890GS pro řízení podsvitu
 Velikost:  293.73 kB
 Zobrazeno:  110 krát

IMG_20200827_153318 – kopie.jpg



IMG_20200827_153120 – kopie.jpg
 Komentář:
Tranzistory pro podsvit
 Velikost:  299.31 kB
 Zobrazeno:  101 krát

IMG_20200827_153120 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2020, 18:34    Předmět: Citovat

U tohoto podsvícení mně překvapilo že pásky nejsou lepené ale jsou přišroubovány k plechovému panelu.
Na Aliexpresse když zadám ta čísla z těch pásků tak mi vyskočí kompletní sady ale s jinými čísly a já jsem z toho docela zmatený, nevím které správně vybrat aby pasovaly. Rozměrově pasují všechny ale nevím jestli po elektrické stránce budou odpovídat. Když jsem vlastně pásky zkoušel testerem podsvícení, tak při zkoušení jednotlivých LED diod mi tester ukazoval napětí blízké 3V (asi 2,75V) takže musím vybírat pásky kde jsou LED na 3V. Nemusím brát ohled na jiné věci? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2020, 20:07    Předmět: Citovat

Dej sem i fotku těch pásků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2020, 22:37    Předmět: Citovat

Tak tady jsou. Fotil jsem v noci při LED-kovém osvětlení tak kvalita nic moc ale snad postačí.


IMG_20200827_232330 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  277.53 kB
 Zobrazeno:  116 krát

IMG_20200827_232330 – kopie.jpg



IMG_20200827_232629 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  284.67 kB
 Zobrazeno:  94 krát

IMG_20200827_232629 – kopie.jpg



IMG_20200827_232653 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.35 kB
 Zobrazeno:  99 krát

IMG_20200827_232653 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 6:37    Předmět: Citovat

To jsou tedy ty nejmenší. Pokud bys věděl jak, tak stačí vyměnit jen ty 3 LEDky. Pak ještě provést kontrolu, protože tam mohou být (kdekoliv) tak ze 2 načnuté. Po opravě je potřebné upravit proud tak na 60%, aby to vůbec mělo smysl. A to platí i kdybys tam dával komplet nové pásky. Já to tak dělávám. Není to super na 100%, ale zase je to výrazné levnější a dalších 3-5 let to vydrží. Majitel si stejně za tu dobu pořídí (nebo už pořídil) novou TV a tuto použije na chalupu nebo někam, kde ji tak často nebude používat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 7:51    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
To jsou tedy ty nejmenší.

Tím myslíš ty pásky nebo samotné LED-ky? Jinak samotné LED-ky už jsem měnil na jiném podsvícení shodou okolností také na Philips televizi.
S tím snížením proudu u této televize jsem nějak vedle, moc tomu nerozumím. Jednou jsem upravoval proud u LG televize a tam to bylo jednodušší.
Zkusím dneska vyloupnout jednu čočku na vadné LED-ce a podívat se co tam je za číp, nějaké bych měl mít doma ještě z té minulé Philipsky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 9:49    Předmět: Citovat

Jsou tyto (nejmenší) LED na 3 V s čočkama vypouklými ven, potom větší na 6 V s čočkama s nižším středem (takový lavor) a potom velké čočky na LED pro TV se 4K. Tyto nejmenší musíš umět změřit každou zvlášť, protože to je právě dobré pro zjištění té funkční náhradní. Když proměříš každou zvlášť na stávající TV, tak zjistíš, které jsou ještě funkční, ale už slabé a zralé také na výměnu. S těmi počítej jako s nutnou výměnou taky.
Čočky, které se ti odlepí samy nebo je odlepíš, tak zpět přilepíš sekundovým lepidlem od ťamanů za 7,- Kč (nechat déle zaschnout), ale předtím si ověř, jestli ta čočka na ty 3 body správně dosedne. Někdy v těch malých bodech (gumkách) zůstane ulomená nožička od čočky - na to stačí jehla.


Naposledy upravil p32 dne pá srpen 28 2020, 9:53, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 9:49    Předmět: Citovat

Tak jsem sundal jednu čočku a ten číp pod ní vypadá viz příloha. Číp má rozměry 3x3mm a na výšku zhruba 0,7mm. Na sahy.cz jsem našel pohledově stejný 3535 3V 1,25W ale jestli to je ten sám nevím neboť co tam udává rozměr celé te jedné strany tak ten tam vychází na 3,7mm tak nevím.


IMG_20200828_103258 – kopie.jpg
 Komentář:
 Velikost:  249.64 kB
 Zobrazeno:  93 krát

IMG_20200828_103258 – kopie.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 9:55    Předmět: Citovat

Změř i nějakou tu funkční. (2 tužkové baterky AA plus 100Ω odpor)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 10:05    Předmět: Citovat

Na kontrolu podsvícení jsem si loni pořídil tento tester. Není problém prověřit každou LED-ku zvlášť ale jak zjistím která je už na hraně svojí životnosti? Když mi přístroj ukáže vyšší napětí nebo nižší napětí na samotné LED diodě? Na jedné mi třebas ukazuje 2,63V a na další mi skáče napětí z 2,66V na až 2,72V tak ta bude podle mně na hraně.
Lepidlo jsem koupil tuším v AME, je to nějaké hnědé dvousložkové.
Ještě bych potřeboval zjistit typ těch čípů co jsem tu dal obrázek. Jsou určitě na 3V ale typ nevím na 100%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 10:50    Předmět: Citovat

Tak jsem se myslím nakonec dopátral k typu LED čípu na tomto pásku, měl by to být typ 3030, rozměry by odpovídaly zde je tabulka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 10:53    Předmět: Citovat

Cim vyssie napatie (pri konstantnom prude), tym horsie. Zvysuje sa prikon a proces destrukcie sa urychluje. Ak nestihne niektore LED zhoriet, tak sa dosiahne maximalne napatie menica a bude vypinat. Ked napatie skace, je to na vyhodenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15523
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 10:59    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
Není problém prověřit každou LED-ku zvlášť ale jak zjistím která je už na hraně svojí životnosti?
Tak k čemu ti je, když nevíš jak která LEDka svítí? Když se podíváš stejnou kontrolou, tak některé vysvícené budou přece svítit méně.
Ano, jsou to ty 3030. Jinak si s tím tak nehraji, pokud to není nutné. Ze záložního pásku vystřihnu LEDku s 1,5-2 cm na každém okraji a nahradím rovnou tu část v TV vyříznutím a nalepením a propájím drátkama. A samozřejmě napíšu datum výměny pro informaci jiného opraváře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3742
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 11:14    Předmět: Citovat

Děkuji vám oběma za vysvětlení, nějak jsem si "seděl na vedení" Wink , měl jsem náročný týden a únava se projevuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá srpen 28 2020, 11:44    Předmět: Citovat

Jen to 3030 není typ LED. Je to pouze označení rozměru 3x3mm.
Věci jako výkon, barva, optický tok, napětí, tvar a orientaci plošek by řekl plný typ např LATWT470RELZK.
Jo to asi jako říct typ auta OSOBNÍ - určité přiblížení, ale nic konkrétního
Mimochodem tyto sem nacpal už do dvou Tv, ale jsou jen "záložní" takže dlouhodobou zkušenost nemám. Měření původní/tato nová ukazovala výrazně větší účinnost (víc světla).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund