Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trojcestný zmiešavací ventil
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2018, 11:41    Předmět: Trojcestný zmiešavací ventil Citovat

Nazdar, rád by som sa spýtal skúsenejších.
Mám kotol, na výstupe mám trojcestný zmiešavací ventil Komexterm s manuálnym ovládaním. Výstupnú teplotu do radiátorov občas[u] zmením v závislosti od počasia. Pre odber z akumulačnej nádrže je vhodný trochu iný zmiešavací pomer, na čo niekedy zabudnem.
Potreboval by som poradiť zmiešavací ventil 3x 1" s možnosťou konštantnej výstupnej teploty, ktorú by bolo možné manuálne meniť v rozsahu napr. 20 až 50℃.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2018, 16:17    Předmět: Citovat

Kdo ti má řídit teplotu? Ke Komextermu musíš mít nějakou elektroniku z výstupem na mechanické přestavování ventilu. Hlídání teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2018, 16:58    Předmět: Citovat

Chce s kapalinovým termostatem . Pro míchání TUV je běžně ke koupi , mám ESBE k záchodům . Na vysoké průtoky topné vody jsem nemontoval ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2018, 19:04    Předmět: Citovat

Moja predstava je taká (nesmejte sa), že by výstupnú teplotu po zmiešaní reguloval (udržiaval na konštantnej úrovni) nejaký akčný prvok, napr. voskový termostat. Ten by snímal výstupnú teplotu napr. 35 ℃ a udržiaval by ju rovnakú pri miernom kolísaní vstupnej teploty 80 až 90 ℃.
Snímanie teploty v obývačke a následné motorické ovládanie trojcestného ventilu by malo značný časový sklz.



Trojventil.jpg
 Komentář:
 Velikost:  23.64 kB
 Zobrazeno:  157 krát

Trojventil.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2018, 19:08    Předmět: Citovat

Ono to ale nemá běhat sem tam, ale držet optimum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: so prosinec 01 2018, 16:57    Předmět: Citovat

No já bych to asi řešil elektricky. Vlastní trojcestný ventil bych doplnil pohonem (pokud jej již nemá) a k tomu odpovídající termostat. Já ty mechanické termostaty ať už je to bimetal nebo nějaký kapalinový příliš nemiluji.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: so prosinec 01 2018, 17:43    Předmět: Citovat

Daval jsem ted novy kotel a pouzil trojcestak ESBE mechanicky s termopatronou.
Dival jsem se i na ten s elektronikou a integrovanym cerpadlem, ale ta cena...
Kolem 10k.
Cerpadlo jsem mel, tak jsem ten mechanicky doplnil bypassem pro strycka prihodu.
Zatim to funguje dobre, kotel kdyz nezapomeneme prilozit si seveli kolem 80st na primaru a rano je v kotelne jeste teplo tak je to taky dobre, protoze je vystrcena mimo obytnou zonu.
Zas ale tu teplotu na sekundaru prestelovat operativne nemuzu, musel bych ty patrony do ventilu prehazovat (jsou na ruznou teplotu ke koupi - cena nelidova kolem 500 Kc).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 01 2018, 18:04    Předmět: Citovat

No a ten typ sem dej . Už jsem o tom slyšel , zatím nemontoval . Však zbytek vemou hlavice a elektriky netřeba .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: so prosinec 01 2018, 19:02    Předmět: Citovat

A zkusil jsi vyhledat "trojcestný termostatický ventil" nebo " "termostatický směšovací ventil" ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 02 2018, 22:15    Předmět: Citovat

Taky blbej dub . Četl jsi očekávaný průtok ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 02 2018, 22:58    Předmět: Citovat

I když Xeon nenapsal, jakej kotel má, tak tohle s průtokem 1,5m³/hod by asi nejspíš kotel nerozdejchal. Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2018, 16:56    Předmět: Citovat

Mám kotol Atmos DC20GS. Prietok cez zmiešavací ventil nebude veľký, pretože aj ten Komexterm mám iba na č. 1 z 10. Primárny okruh s čerpadlom ale vytvára určitý tlak teplej vody, preto tak malá číslica.
Kotol prevádzkujem tak, že o 10:00 hod začnem kúriť (topit) do radiátorov aj do akumulačnej nádrže. Večer asi o 20:00 je aku zohriaty a kotol pomaly odstavujem. O 23:00 otvorím akumulátor, ten vydrží 9 až 13 hodín, podľa poveternostných podmienok.
Trojcestný zmiešavací ventil som chcel:
1. Na stabilizáciu teploty vody do radiátorov. Na radiátoroch mám termohlavice, ktoré sa podľa okolností začnú privierať a stúpa teplota v okruhu. Keby zmiešavací ventil mohol upraviť prietok do radiátorov, išlo by viac do akumulátora a naopak - to by bolo dosť užitočné,
2. V noci keď zapnem do okruhu akumulátor (kotol odstavený) prvých pár hodín sa namieša zbytočne veľká teplota a ráno je už nižšia, je to dané kvantitatívnym pomerom Smile teplej a studenej vody v aku. V tomto prípade by riadený ventil vyrovnal teplotu v radiátoroch.
Na Youtube som videl nejaké ventily, ktoré mali akčný člen ako termohlavica z radiátora, ale mali aj snímač s kapilárou. Neuvádzajú model, raz som to už našiel, ale teraz to už neviem ani za Boha vygúgliť, aby so to sem dal.
Pri tých ventiloch ale pozor! - pretože často sú k podlahovkám a majú teplotu len do 70℃.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po prosinec 03 2018, 23:19    Předmět: Citovat

Xeon_sk napsal(a):
Pri tých ventiloch ale pozor! - pretože často sú k podlahovkám a majú teplotu len do 70℃.

Trojcesťák 70℃ na podlahu? Shocked Norma povoluje pro trvale obývaný místnosti (obývák, jídelna, dětský pokoje, ložnice) maximální povrchovou teplotu podlahy 27℃ a přechodných (koupelna, chodba a pod) 35℃. Kromě dlažby a natřenýho betonu má většina povrchových krytin podlah (lamino, parkety, vinil, zátěžový koberce) od výrobce povoleno maximálně 28℃. Takže do podlahy se topí maximálně spádem 35/30℃ v nízkoenergetických dokonce jen 30/25℃ a někdy i níž. Pokud bys tam pustil 70℃, tak ti zaručeně odejde povrchová krytina. Už jsem viděl urvanou dlažbu vzepřenou do střechy, odlepené Marmoleum a roztrhanou plovoučku v zámcích právě od trojcesťáku s nevhodným rozsahem teploty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2018, 5:50    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Už jsem viděl urvanou dlažbu vzepřenou do střechy, odlepené Marmoleum

Jo, to jsem viděl u známého taky. Bývalý majitel nevěděl, na co jsou spáry mezi kachlema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: út prosinec 04 2018, 9:27    Předmět: Citovat

Celeron, Smile rozhodne som neuvažoval miešať v trojcesťáku vodu tak, aby išlo 70℃ do okruhu podlahového kúrenia. Na mnohých ventiloch je uvádzaná medzná teplota nižšia ako 90℃. Kto používa tepelné čerpadlo, alebo slnečný ohrev tomu stačia ventily s nižšou medznou teplotou. Ja tam mám občas aj 100 ℃ a viac, preto ten údaj podvedome beriem do úvahy.
Už som našiel aj ten trojcesťák s proporcionálnym regulátorom. Je to na strane 8 a 9.

http://www.botoenviro.sk/wp-content/uploads/katalog-2017/Cennik_kotolna_v17.05.02.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund