Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Starší domácí muzika- jaký se používal efekt?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 18 2018, 23:03    Předmět: Starší domácí muzika- jaký se používal efekt? Citovat

Z nějaké nostalgie jsem si poslechnul píseň Svou lásku jsem rozdal. Karel Kahovec tady má zajímavě zabarvený hlas, až trochu ženský, ale myslím, že to není na škodu.
Ale zaujmulo mě technické zpracování nahrávky- jaké efekty se tenkrát vlastně používaly pro vytvoření echa?
Bylo to páskové echo?
Nebo třeba pružinový reverb?
Nemám tak dokonalý sluch, abych to poznal, ale pamatuju si, že když jsem opravoval nějaké zesilovače z Vráblí s pružinovým reverbem, tak v rámci testování jsem si s nimi užil docela legrace, ten efekt byl opravdu přesvědčivý.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 0:05    Předmět: Citovat

https://www.youtube.com/watch?v=BFpuWVl-5xE
Neměl on takovej hlas od přírody? Možná ani nebyl upravený.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 5:18    Předmět: Citovat

V studiové nahrávací praxi se používaly dozvukové místnosti slangově zvané haluzna (hall) nebo se dozvuk vytvářel buzením a snímáním dozvukové desky, v podstatě kusu plechu.
https://theproaudiofiles.com/5-different-reverb-types-explained/

Někde nedávno, snad na audiowebu? někdo oznamoval záměr vybudovat nahrávací pracoviště právě pro styl 60´, všechno v analogu, magnetické pásy + tyhle hallové desky. Nevím jak je s tím daleko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 10:44    Předmět: Citovat

Ono je vůbec zajímavé, jak při tehdejší úrovni technického vybavení vypadala kvalita prodávané hudby. A to i té české! To, jaké se dnes nabízejí srajdy, má s technickými možnostmi nahrávacích studií pramálo společného. Asi největší zásluhu na tom mají podle mne peníze a chování a nenáročnost většiny dnešních konzumentů hudby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 10:57    Předmět: Citovat

V té době mohl být v provozu i 2" Philips tape delay, AKG BX20 (a možná i přenosný BX15), nějaký platoverb a byla k dispozici i "rámusárna", tuším pod Rudolfinem nebo nějakým divadlem?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 12:19    Předmět: Citovat

Syron
Jó, bejvaly doby, kdy si lidi museli hudbu kupovat! Tehdy se na prodeji desek dalo zbohatnout a investovat do kvalitního vybavení nahrávacího studia.
Kotoučák neměl každej, kazeťák už vůbec ne a kopírování nebylo jednoduché a beze ztráty kvality.

https://brno.idnes.cz/rozhovor-gene-simmons-frontman-kiss-dvw-/brno-zpravy.aspx?c=A170225_2308475_brno-zpravy_krut
citace:
Posloucháte i současné hudební skupiny? Máte mezi nimi nějaké oblíbené interprety?
Mám rád kapely, co dělají psychedelickou hudbu. Pravdou ale je, že už tu nikdy nebude skupina podobná Beatles. Kvůli internetu. Fanoušci už nejsou ochotní platit si za hudbu. Od roku 1958 až do 1998 jsme měli Beatles, Rolling Stones, Jimiho Hendrixe, Boba Marleyho a AC/DC. Nebo Madonnu, Michaela Jacksona, Metallicu, U2, Davida Bowieho. Ale od roku 1998 se nikdo takový neobjevil. Nebo ano?

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 14:06    Předmět: Citovat

Hydrawerk,

Přesně tak. Lidi ale nezajímá, že dostanou to, co si zaplatí. Tohle ale platí všeobecně. A na druhé straně výrobce a obchod může nabízet jen to, co se prodá. Co někdo zaplatí. Já osobně přirovnávám to stahování s...ek z internetu k tomu, jako bych si dal v restauraci nedosmažený řízek z flaxy nechutný a na špinavém talíři jen proto, že je za deset korun nebo zadarmo.

Před nějakou dobou prohlásil v televizi Petr Janda, že je smutný, nešťastný z toho, že i když se snaží o co nejlepší kvalitu odvedené práce a aparatury, a pak vidí ty MPtrojky z internetu, které spoustě lidí stačí. Jsou zadarmo, tak proč kupovat nějaká CDčka. Řekl m.j.: Když bubeník uhodí do bubnu, musí být slyšet ránu.

Proč tedy vymýšlet různé efekty? Ty se vyplatí snad jen při živém koncertu, kde se dá očekávat, že aspoň část lidí ví, oč jde, a ocení to.
Původní smysl bezplatného stahování byl, aby si zájemce o pořízení hudby mohl poslechnout, o co jde. Jakýsi vzorek. Někdy je ta kvalita MPtrojky i záměrně snížená. Autoři se bláhově domnívali, že lidi budou chtít kvalitní poslech a zážitek alespoň trochu připomínající živý koncert. Ale nečekali, že je v národě tolik ignorantů. Proč tedy házet perly před svině? Dnes už je velký problém vůbec sehnat kvalitní hudbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 17:03    Předmět: Citovat

citace:
Ty se vyplatí snad jen při živém koncertu

Kromě čestných výjimek (asi dvou) si nevzpomínám, že bych na nějakém živém koncertě mohl vůbec nějaké efekty vychutnávat. Všude to mají tak nahlas a tak zkreslený, že když to uši přežijí bez následků, stejně je vůbec problém rozumět zpěvákovi, nebo rozlišovat nástroje. Už jsem to vzdal a když už náhodou někam zavítám, mám v uších ucpávky.
Bejvaly doby, kdy se výrobci audiozařízení pokoušeli přiblížit reprodukovaným zvukem živému koncertu. Dnes mi přijde, že i ty MP3 jsou na poslech příjemněší, než ten hluk na živo.
Vybavuje se mi například fesťák České a Moravské hrady - to už byl přímo útok na sluchové orgány...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 18:44    Předmět: Citovat

Tento druh "živých" koncertů šumařů jsem zrovna na mysli neměl. V tomto směru máš "svatou" pravdu. Jedná se mi ale o živé koncerty kvalitní hudby. To jsem si myslel, že je zřejmé z výše napsaného. A také z názvu vlákna nebo třeba odkazu, co sem dal Hydrawerk.

Když se mi občas podaří většinou pozdě večer nebo téměř v noci na ČT2 nebo teď často ČT Art slyšet přenos nebo záznam většinou zahraničních zpěváků nebo skupin, někdy mne to až téměř dojímá až k slzám, že na takové akce se nikdy v životě nedostanu. Nebo třeba každoroční přenos Novoročního koncertu vídeňských filharmoniků. A opakuji, je to jenom TV přenos.

I když ten digitální zvuk také jistým způsobem už zhorší kvalitu originálního zvuku. A pravděpodobně i originál je už nějak alespoň částečně ovlivněn digitálním zpracováním. Pochopitelně, že nejde o zvuk vestavěných reproduktorů. Kupodivu např. i v době analogové TV a analogového zvukového doprovodu třeba koncert Eltona nebo Jacksona byl neeeeeesrovnatelně lepší než dnešní "šou" na hlavně soukromých TV stanicích. Ale bohužel někdy i ČT.

A o MP3 jsem psal výše. Pokud porovnáváš originální kvalitní CD, a to klidně i ty komunistické Supraphon nebo Panton, a stejnou nahrávku převedenou do MP3, je v nich velký rozdíl.

Takže s těmi tebou navštěvovanými koncerty máš samozřejmě v jistém směru pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 19:07    Předmět: Citovat

JoDiKu, mluvíš mi z duše. Hudba, která nás nezahlušila, byl koncert bratří Nedvědů tuším v roce 1997, pak až muzikál Mýdlový princ v divadle Broadway. Byla to velmi citlivě nazvučená představení a řekl bych, že si zvukaři dali pozor i na kvalitu. Ale i to je už dvaapůl roku. Ještě se docela daří folkařům slušný zvuk, jinak předtím i potom je to skutečně na ty špunty v uších. A i přes ně je slyšet zkreslení a kompresory, jak to dřou, aby to řvalo co nejvíc. A že jsem předtím i potom pár koncertů, festivalé a muzikálů navštívil... Ano, pro dnešní techniku není problém poskytnout kvalitní zvuk, ale až příliš často je kvalita vytlačená kvantitou, na kterou už ani ta technika nemá. Za poslední rok jsem se už na žádný koncert neukecal, až minulý týden jsem byl v Hradci na countryvečeru. Kapely dobré, jen u Revivalu Petra Spáleného mi připadalo, že pořád přidávají hlasitost. Kvalita špatná nebyla ani muzikantsky ani technicky, posloucháno zvenčí, ale na tak malý sál slušela komornější hlasitost...

Rámusárna patřila ke kdejakému studiu, dokonce nemusela být ani poblíž, hall se dal přece přimíchat ke všem stopám hotové nahrávky jednotlivě, v Rudolfinu o ní nevím, jestli tam k něčemu byla vůbec potřeba, akustika Dvořákovy síně je dobrá i bez toho. V suterénu byly hudební učebny (například prof. Ropek tam v učebně 24 vyučoval hru na varhany). Ale chodby k učebnám se tam k tomu využít daly. Společným problémem suterénních místností byl ale jejich kontakt s podložím. Například v karlínském Áčku rušilo dunění vlaků. A že tam okolo těch kolejí a viaduktů je! Například Negrelliho viadukt vede vůbec těsně kolem. Studio bylo izolované dobře, ale halírna ne. Mnoho nahrávek se proto dobarvovalo dozvukem až v nočních hodinách, kdy toho jezdilo málo, často se dotáčel dozvuk po kouskách a přesto i mistrům zvuku občas něco uniklo. Ukázku z nahrávky opery Dalibor (Supraphon 1 12 0241-43, vyšlo v roce 1968) točené v únoru 1967 právě v Áčku jsem tu už kdysi nechával, jen jsem tehdy podezříval tramvaj, ale ta byla daleko, to jsem tehdy nevěděl. Skutečně jde o lokomotivu, patrně elektrickou.

Michale, a k tomu Karlu Kahovcovi: byl jeden z prvních tenorů, kteří se vyrojili s bigbítem. Nám to twhdy připadalo normální, že to k beatu tak nějak patří, ono těch popových mužných barytonů bylo dost a sem ram i někaý ten bas navrch, tak to byla změna.
Ovšem taky si kvůli tomu přečetli třeba v Dikobrazu tuším v roce 1967:
Dnešní móda v popmuzice
nutí hvězdy čím dál více
kvílet jako kastrát,
což mě může (netěšit)...

O pár let později se nad tím už nikdo nepozastavil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 19:17    Předmět: Citovat

není CD jako CD ! koupil jsem v krámu origoš, s dokladem, a někdo drze ripnul obsah starého LP nosiče i s tím šumem a praskotem no tohle...pak si připlaťte za jakost, to staženina MP3 nikdy neudělá
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 20:01    Předmět: Citovat

citace:
Společným problémem suterénních místností byl ale jejich kontakt s podložím. Například v karlínském Áčku rušilo dunění vlaků.

proto je nová budova rozhlasu na Vinohradech, ale vchod z Římské, (tedy už 15 let?) postavená jako budova v budově, zřejmě za omračujících nákladů oddělena konstrukčně od okolí. Kdoví kolik tam toho ale vůbec v nov době natočí.
citace:
Nám to twhdy připadalo normální, že to k beatu tak nějak patří, ono těch popových mužných barytonů bylo dost a sem ram i někaý ten bas navrch, tak to byla změna.
Ovšem taky si kvůli tomu přečetli třeba v Dikobrazu tuším v roce 1967
co by chudák Dikobraz napsal o pár let pozdějc k takovýmu Ianu Gillanovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasilceral



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 383
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2018, 11:15    Předmět: Citovat

Kvalitní poslech třeba z TV. Z placky to honím přes kino, jen ty reklamy mě štvou, to opravdu probudí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2018, 11:30    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
citace:
Nám to tehdy připadalo normální, že to k beatu tak nějak patří, ono těch popových mužných barytonů bylo dost a sem ram i někaý ten bas navrch, tak to byla změna.
Ovšem taky si kvůli tomu přečetli třeba v Dikobrazu tuším v roce 1967
co by chudák Dikobraz napsal o pár let pozdějc k takovýmu Ianu Gillanovi.

Ve stejné době se objevila skupina Aphrodite's Child, zpíval Demis Roussos, klávesy obsluhoval Vangelis. Oba se dali v roce 1972 na sólovou dráhu, jako by i za železnou oponou někdo rozpouštěl kapely... i to tady totiž bylo normální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2018, 11:59    Předmět: Citovat

...od roku 1958 až do 1998 jsme měli Beatles, Rolling Stones, Jimiho Hendrixe, Boba Marleyho a AC/DC. Nebo Madonnu, Michaela Jacksona, Metallicu, U2, Davida Bowieho. Ale od roku 1998 se nikdo takový neobjevil. Nebo ano?

ne, neobjevil...až ta generace rockerů-dědků odejde na věčnost (Ozzy, Gillan, Stewart, Clapton, Jagger, Bono...) bude asi konec světa

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.39 sekund