Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Systém W10 na jednom HW a různých HDD (SSD).
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 10:48    Předmět: Systém W10 na jednom HW a různých HDD (SSD). Citovat

Mám v PC W10 32 bitů verzi 1803. Od verze 1803 nefunguje pro W10 32 bitů nástroj Microsoft pro "Vytvoření bitové kopie systému" (u W10 64 bitů nadále funguje tento nástroj normálně - mám to ověřené na W10 64 bitů v mém NTB).
V případě, že by mi z nějakého důvodu havaroval systém (např. vada HDD) a nebudu mít pro obnovení aktuální Bitovou kopii systému, chci si příště nainstalovat do PC W10 64 bitů (operační paměť mám 4 GB). Podle dostupných informací by na stejném HW neměl být problém s aktivaci W10 64 bitů místo současných 32 bitů (dokonce by to mělo proběhnout automaticky).

Přechod na 64 bitů nechci dělat ihned, když mi vše naprosto bez problémů funguje, ale až v případě, že nastanou potíže. Z toho důvodu jsem si ze stránek Mikrosoft stáhl instalačku W10 jako ISO soubor a vypálil instalačku na DVD. Rovněž jsem si načetl a uložil pro případ potřeby při nové čisté instalaci W10 64 bitů "Product ID a Installed Key" mého aktuálního systému.

A nyní dotaz.
Co se stane, pokud fyzicky (vyjmutím konektorů) odpojím stávající HDD 500 GB se systémem a připojím místo něj jiný HDD 200 GB, a na něm si cvičně provedu tu instalaci W10 64 bitů. Odzkouším si ovládače MB a třeba připojení tiskárny a skeneru. Také si mohu cvičně udělat "Zálohu bitové kopie". Mikrosoft si zaregistruje (aktivuje) tuto, pro mne cvičnou instalaci. Jen nebudu instalovat další SW jako Office, Firefox, Mozzila Thunderbird a mnoho jiného SW, který mám na stávající instalaci.

No a pak odpojím ten "cvičný HDD" s W10 64 bitů a připojím původní HDD s W10 32 bitů. Jak se na to budou tvářit kontrolní mechanizmy Mikrosoftu, když budou mít na stejném HW dva HDD se systém 32 a 64 bitů, i když nikdy nebudou připojeny současně.

A korunu tomu dám v případě, že mi stávající W10 32 bitů skutečně odejde, a já bych pak provedl znovu čistou instalaci W10 64 bitů, tentokrát však na nový SSD disk.
Nevyšle na mne Mikrosoft nějaké trestné komando (něco mi zablokuje), i když se jedná stále o stejný PC se stejným W10, jen postupně z výše uvedených důvodů nainstalovaný na různé systémové disky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 11:25    Předmět: Citovat

Sice tento konkrétní případ nemám vyzkoušenej, ale nemělo by se stát vůbec nic. Prostě W10 je na tom konkrétním stroji zaregistrovaný a hotovo. Však to vyzkoušej, běžně na chvíli provozuju kvůli testům různý neregistrovyný kopie a mimo upozornění se nic neděje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rolan



Založen: Dec 16, 2017
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 12:16    Předmět: Citovat

Z pohledu registrace Windows 10 netuším, ale technicky problém není.
Jestli je to klasické PC, tak můžeš mít disky připojené oba a v BIOSU nastavit prioritu bootování.
PC ti bude vždy startovat z prioritního disku, jak jsi zvyklý.
Pokud během startu PC stiskneš F8 (možná jinou, dle výrobce), tak si můžeš vybrat z jakého disku chceš bootovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 12:37    Předmět: Citovat

Rolan napsal(a):
....Jestli je to klasické PC, tak můžeš mít disky připojené oba a v BIOSU nastavit prioritu bootování. .....

Nejsem si jistý, zda máš 100 % pravdu. Je to samozřejmě klasické PC v "bedně" pod stolem.
Kdysi po instalaci W8 zdarma přechodem z XP jsem potřeboval zachovat nějakou dobu ještě XP pro firemní speciality, které vyžadovaly výhradně XP. Měl jsem dva HDD. Na jednom XP a druhém W8. Když jsem je připojil fyzicky každý samostaně, nebyl problém.
Jakmile jsem je připojil současně a měnil systém jen změnou bootování systému z Biosu, tak aktuálně nabootovaný systém si vždy nějak hrábl do systémových oblastí druhého disku. Po změně bootování na druhý disk se už z něj systém nerozběhl. Měl jsem dost práce, abych každý systém na svém disku i samostaně znovu rozchodil (W8 jsem obnovil z bitové kopie, XP novou instalací)
Od té doby nikdy nepřipojuji dva systémové disky současně, ale fyzicky jen každý samostatně. Abych nemusel při přechodu z XP na W8 a opačně přehazovat kabely, měl jsem na napájecích kabelech dokonce přepínač, který připínal +5 a +12 V vždy jen na jeden z těch dvou HDD - samozřejmě přepnutí napájení se provádělo vždy jen při vypnutém PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2094

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 12:58    Předmět: Citovat

Nebo treba
https://www.tntrade.cz/produkty-enermax-emk5201u3-5-25-mobile-rack-1x-3-5-hdd-1x-2-5-ssd-hdd-2x-usb3-0-detail-56561
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 14:26    Předmět: Citovat

Nechce se mi instalovat 1803, ale v 1809 (schválně jsem zkusil Home 32-bit) je stále 'Vytvoření bitové kopie systému'.


1809-image.png
 Komentář:
 Velikost:  97.47 kB
 Zobrazeno:  119 krát

1809-image.png



_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 14:37    Předmět: Citovat

Zdárec, mám odzkoušeno (na nové stolní mašině) - 1. instalace Win 10 PRO 64bit (s licencí!) provedena na klasický plotnový HDD, vč. aktuálních ovladačů a několika programů - bylo to kvůli odzkoušení Win 10 a seznámení se s tímto, pro mě novým systémem. Po několika týdnech jsem se skálopevně rozhodl jít do M.2 NVMe SSD Samsung 960 PRO 512GB. Na něj jsem instaloval opět stejný Win 10 PRO 64bit (při vlastní instalaci byl připojen jen on, původní plotnový HDD jsem zformátoval), po instalaci syst. a ovladačů jsem se připojil na net a po chvilce došlo k automatické aktivaci Win. Nemusel jsem zadávat již key. Takže v poho.
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rolan



Založen: Dec 16, 2017
Příspěvky: 32

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 14:38    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Nejsem si jistý, zda máš 100 % pravdu.

Já to takhle provozuju na Win7. Když jdem kupoval SSD, tak jsem ho jenom přidal do PC a provedl čistou instalaci Win 7.
Starý plotnový disk jsem tam nechal a přepínám do něj jenom na pokusný věci, který zasírají systém.
Na SSD mám jenom Office + několik málo důležitých věcí.
Samozřejmě se každé PC a každý systém můžou chovat jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 16:09    Předmět: Citovat

Na HDD mám oddíl s Win10 1809, 64-bit, ze kterého teď jedu a na SSD M.2 mám Win10 1709, 64-bit, na který bootuji příležitostně. Oba pochází z jedné licence a jsou oba aktivovány.
Pro zálohování používám programy třetích stran (Acronis) na bootovacím "servisním" flash-disku. Není tedy nutno se na MS a jeho zálohovací nástroj spoléhat.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 16:13    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
Nechce se mi instalovat 1803, ale v 1809 (schválně jsem zkusil Home 32-bit) je stále 'Vytvoření bitové kopie systému'.

Ten odkaz na vytvoření Bitové kopie systému je i ve verzi 1803. Jde to dokonce i spustit, ale vytváření bitové kopie u 32 bitového systému skončí chybou.
Už jsme to tady řešili:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=86057&highlight=
masar napsal(a):
....Pro zálohování používám programy třetích stran (Acronis) na bootovacím "servisním" flash-disku. Není tedy nutno se na MS a jeho zálohovací nástroj spoléhat. Wink

To řešení přes Acronis znám a bylo mi to doporučováno. Na druhé straně jsem četl o Acronis jako o nějakém "molochu" a nedobrými referencemi. Vytváření Bitové kopie přes MS je jednoduché a proto se mi nechce zatím jít do toho Acronis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12455

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 16:53    Předmět: Citovat

Pokud jde o srovnání zálohovacích programů co do jednoduchosti ovládání, nevidím v tom nějaký větší rozdíl. U všech si vybereš CO zálohovat, KAM zálohovat a popř. ještě JAK zálohovat a jméno zálohy. Kromě Acronisu jsou to např. Aomei a j. viz printscreen.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 17:19    Předmět: Citovat

Klíčové pro bitové zálohy je čas od času jejich ověření skutečnou obnovou.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so říjen 27 2018, 17:59    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Jakmile jsem je připojil současně a měnil systém jen změnou bootování systému z Biosu, tak aktuálně nabootovaný systém si vždy nějak hrábl do systémových oblastí druhého disku. Po změně bootování na druhý disk se už z něj systém nerozběhl. Měl jsem dost práce, abych každý systém na svém disku i samostaně znovu rozchodil (W8 jsem obnovil z bitové kopie, XP novou instalací)
Mně to bez problémů funguje, lze bootovat i DOS. Dokonce ani není potřeba měnit boot v BIOSu, jde to přidat do bootmenu Windows. Jediné, co je dobré nedělat, je pustit chkdsk ze starší verze na tu novou - má tendenci opravovat věci, které jsou v NTFS nové. Nejvíc problémů způsobuje od Win8 defaultně zapnutý rychlý start. Při vypnutí počítače nedojde ke korektnímu ukončení (při volbě restart ano) a při startu XP/W7 pak chkdsk oprávněně hlásí chyby, které chce opravit. U Win10 je problém horší v tom, že se to má tendenci zapnout po každém upgradu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne říjen 28 2018, 8:07    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Klíčové pro bitové zálohy je čas od času jejich ověření skutečnou obnovou.

Vracet funkční PC cvičnou obnovou z Bitové kopie do minulého stavu bez posledních aktualizací za účelem ověření funkčnosti zálohy, to mi nepřipadá jako dobrý postup.
Není lépe v pravidelných intervalech vytvořit novou aktuální bitovou kopii?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 8:17    Předmět: Citovat

Zdravím. Mám zde problém s instalací WIN10 64 bitů místo stávající 32 bitů.
Podle tohoto odkazu a postupu v něm
https://wintip.cz/493-jak-upgradovat-z-32-bitove-na-64-bitovou-verzi-windows-10
jsem si stáhl soubory ISO WIN10 pro 32 i 64 bitů a vypálil dvě instalační média DVD 32 a 64 bitů. Můj PC neumí bootovat z USB Falsh, proto musím použít DVD.
Připojil jsem prázdný naformátovaný disk pro instalaci WIN10. V PC mám na svém (nyní odpojeném) systémové disku Edici WIN10 Pro.
1. Zkusil jsem nejdříve z prvního DVD čistou instalaci WIN10 Pro v 32 bitové verzi. Vše proběhlo naprosto bez problémů a Microsoft nově nainstalované WIN10 aktivoval.
2. Zopakoval jsem si na prázdný naformátovaný disk z druhého DVD čistou instalaci WIN10 Pro v 64 bitové verzi. Zde nastal problém hned v úvodu instalace, kdy Microsoft odmítl pokračovat v instalaci s tím, že nenašel odpovídající registraci pro tento počítač. Dopadlo to stejně když jsem uvedl, že nemám instalační klíč (pro verzi 32 bitů jsem také nezdal instalační klíč), nebo když jsem instalační klíč v dalším pokusu zadal.

Tak nevím kde může být problém. Podle výše uvedeného odkazu by neměl být rozdíl, zda na PC s aktivovaným systémem W10 instaluji 32 bitovou nebo 64 bitovou verzi Windows. Na obrázku jsou údaje o mé současné instalaci Windows.



Moke edice Windows a klíč.jpg
 Komentář:
 Velikost:  28.86 kB
 Zobrazeno:  112 krát

Moke edice Windows a klíč.jpg



Můj systém.jpg
 Komentář:
 Velikost:  34.21 kB
 Zobrazeno:  123 krát

Můj systém.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund