Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chytré baterie(hw/diy "programátor",win vs linux)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 0:51    Předmět: Chytré baterie(hw/diy "programátor",win vs linux) Citovat

Zdravim,
přemejšlel jsem nad poradnou a programátorskou sekcí, ale je to asi obecnější, tak to snad patří spíš sem...
Prokousávam se netem i bastlírnou (kde jsem taky našel pár starších témat, ale ty by skoro zasloužily "sesumarizovat"...) a chtěl bych se pustit do "intimnější komunikace" Smile s baterkama/eepromkama a i když jsem toho našel už imho docela dost, pořád v tom plavu a nemam kompletní představu ani o funkčních rozdílech (možnostech) různejch řešení.
Pro Linux je jednodušší hw (a bez potřeby ext.napájení), ale víc "diy" UI/sw/knihovny,... ( http://frantisek.rysanek.sweb.cz/baterie.html ) a nevim, co všechno (jaký eepromky,...) je to schopný přes těch "pár drátků"/I2C přečíst/zapsat ...

Pro Win je asi nejrozšířenější SBW ( http://sbworkshop.com/ - 160babek a seznam těch pamětí je docela velkej a některý typy se snad používaj i řj v autech, ne? To se ještě taky musim mrknout podrobněji ...), se kterym se i v demu asi dá leccos dělat "jednodušeji" (i zapisovat?/factory reset? Nenašel jsem přesný omezení toho dema, zato jsem např. ve FAQ narazil na doporučení vždycky odpájet, přitom se tváří, že by mohl bejt schopnější i přes chip/SMbus baterky bez rozebrání *) a vyžaduje svuj hw ( http://sbworkshop.com/SBWorkshop.com/i2c.jpg ), i když jednoduchej, tak s potřebou ext.5V (co je "nejlepší"? Viděl jsem adaptéry i s USB - může to bejt z toho samýho kompu/ntb? Jaký jsou tam proudový požadavky?) a ideálně v kombinaci s "přepínačem" pro analyzátor článků ( http://sbworkshop.com/SwitchingBoard.gif - je k něčemu v tom demu? Pro Linux je taky něco podobnýho? Nebo nějakej jinej sw pro win? )
Nebo rovnou nějaký jiný/novější rozhraní než těch 6 invertorů? (Koukal jsem, že v gme ho maj za 15,-, ale při min. odběru 25ks Confused ) ... Mohlo by bejt něco třeba přímo do USB, ne? Wink Našel jsem i něco z východu ( http://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=auto&tl=cs&u=http%3A%2F%2Fwww.rebios.net%2FBattery%2FBattery-1.htm ), co nápadně připomíná sbw rozhraní, ale výčet (řad) pamětí (resp. jeho "ilustrace" z datasheetů) mi přijde jinej ...
* - co se HW týče, nejraději bych si zbastlil něco samozřejmě co nejuniverzálnějšího Cool Wink a přitom spolehlivýho a ne zas moc náročnýho na obsluhu Laughing ... což je asi trochu utopie, ale raději se nejdřív zeptam, že Wink (neřikam, že tim chci nahradit nějakej "našláplej" programátor nebo se hned vrtat do všech dostupnejch eepromek, ale docela by mě zajímaly zkušenosti jak s těma palivoměrama, tak možná i s dalšíma eepromkama, i když vim, že ty typy můžou bejt dost rozdílný a mít svý vlastní "komunikační nároky", ale dost jich je de facto "na jedno brdo" ... ) Jaký máte zkušenosti s těma tenkejma lakovanejma drátama? (Jaký přesně to jsou/odkud?) Nebo co používáte dalšího/jinýho? A jak je to s tim (ne-) odpájením? Povedlo se někomu takhle bez odpájení odpálit nějakou součástku,ap.? Co třeba ty klipsny? (I když to bude asi dražší a těch pouzder je přecijen dost typů) Má cenu se do toho pouštět bez horkovzdušky? (Pro začátek baterky od HP, Acer, možná Psion, atd.) Má příp někdo tip i nějakou šikovnou horkovzdušku? Embarassed
No už to nebudu prodlužovat, jen teda v rámci toho "sumarizování" ještě dam namátkou pár dalších linků, ze kterejch jsem zatim (někdy jen zběžně) čerpal, některý jsou v těch starších tématech:
http://www.inteline.cz/jaknato/060922-repase-baterie/
http://www.hw.cz/konstrukce-a-moznosti-renovace-modernich-akumulatoru
http://www.hw.cz/navrh-obvodu/software/i2c-bus.html

PS: ještě "třešnička" na konec, když jsem si vzpomněl, jak někdo psal o nalezení adaptéru u SBW - zkusil jsem jen tak "na osahání" u HP Compaq 2230s (bez LPT portu/připojenýho ext. rozhraní) demo verzi 3.71 a v levym dolnim rohu mi to píše "Adapter OK" , přitom to nic nevyčte ani z interního SMBusu (narozdíl např. od Everestu, ap., i když toho taky moc neni a bůhvíjak je to s přesností/interpretací údajů, jinak "Typ senzoru" je dle Everestu "SMSC EMCT03 (SMBus 4Ch)"... )


Naposledy upravil Bastlfanda dne út únor 18 2014, 3:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 23:26    Předmět: Citovat

Ked chces daco robit s baterkami musis ich rozobrat inak sa clanky nedaju vyenit a reset je nanič, navyse niektore baterky maju PROM cipy tak ze po vymene bateriek novycip (uP), tie co maju eeprom su reelativne OK. Tie co maju eeprom a uP su tazsi oriesok kedze treba vediet co kde zmenit, navyse byvaju uzamknute kodom co je problem.

Nieje to vec pre zaciatocnika. A cena clankou je taka ze sa to pomaly neoplati robit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 0:04    Předmět: Citovat

To už jsem de facto taky zjistil (a už jsem i docela "nenásilně" rozlouskl i tu HSTNN-OB77, ale to bych možná mohl pokračovat v pův.tématu Wink ), i to, že některý eeprom/u některech chipsetů(?- to je právě to) potřebujou odpájet min. jednu nohu, aby se nechaly přepsat) a že některý bat. maj i vyvedený checkpointy (ta viz.výše má dps docela "zablitou" nějakym tim lepidlem, podobně jako články, to budu muset ještě očistit a aspoň proměřit články, ap., než se do toho začnu víc vrtat... už jsem si našel i první datasheet, ale zrovna ne toho, co potřebuju Wink ), čimž odpadá potřeba horkovzduchu, kterej si ale asi stejně časem pořídim...
Neřikam, že nejsem v podstatě začátečník (konkr. s těma eepromkama), ale zas ne úplně, vrtam se do všeho možnýho a ani šestnáctková/dvojková soustava mi nejsou cizí vč. (stařičkejch) základů programování a v tom se mi právě víc líbí ten SBW (že konkr. o těch palivoměrech ví víc než já), jen jsem se ještě nedopátral přesnýho omezení toho dema, atd. ...
Co se zápisu týče, tušim, že linux bude "přímočařejší"(už podle "interface") a "kompatibilnější", ale zas uživatelsky "méně přívětivej" Wink ...
A abych pravdu řekl, víc mě v podstatě zajímaj ty "inteligentnější" chipsety, takže neni do budoucna vyloučenej ani nějakej programátor, ale řikal jsem si, že tohle by mohl bejt dobrej způsob "úvodu do problematiky" Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 0:52    Předmět: Citovat

no na začátek jsem si možná nevybral tu nejjednodušší baterku ( s MAX1781), pro vyzkoušení nějakýho čtení/zápisu napřímo (ať už přes ten Linux nebo s tim sbw, až najdu, kde koupit toho švába ideálně po kusech Wink ) by bylo možná lepší začít s něčim staršim Wink (ještě tu mam starej Omnibook, kterej má právě i LPTčko a na baterku už skoro nedrží, tak ještě kuchnu tu Wink )
edit: ta je Ni-Mh (F2105A), která by sice měla mít "benevolentnější" management, ale asi je u ní pravděpodobnější, že články (nebo nějakej z nich) budou za zenitem a vypadá skoro nedobitněji ...
edit: tak mi "neodolala" Cool ... 9 článků (ale zase Japonský Sanyo a ne Čína...) a asi vcelku "provařenej" bq2060A s eepromkou 24C01A ...

edit2: ještě k tý novější baterce - tohle mi přijde vcelku srozumitelný Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 2:04    Předmět: Citovat

tak jsem se z toho ubrt.com.ua proklikal až na http://www.ebay.com/itm/Texas-Instruments-EV2300-HPA002-Battery-Tester-New-Other-/360826026376?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5402e83988
Za ty prachy bych to bral hned možná i s tim poštovnym (i když bych se o něj raději s někym podělil, ideálně s někym, kdo už má zkušenosti s objednáváním z ebaye a objednal by to Smile ... ale aby se to ve finále neprodražilo o dph a clo Sad ) a je pravda, že to už by asi pomalu zasloužilo ten stabilizovanej zdroj (kterej taky nemam Sad )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 10:42    Předmět: Citovat

Nikdo nic? ...
Třeba srovnání (ceny vs "schopností") sbw a ubrt? (Kde jste kdo co pořídili? Jestli to není "drazetajný"? Laughing ) V tý Ni-MH je několik článků mrtvejch a uvidim, na kolik by vyšla výměna, možná by to za to stálo už jen kvůli klidu/záloze napájení, když má to LPTčko, ale na to aby to ta bat. event. "podržela" noťas např. při zápisu a při výpadku el. to nemusí bejt zrovna fungl nová bat./články ...
Ale u tý HSTNN-OB77 jsou ty články "na první oměř" +- stejný, takže tam by možná stačil fakt jen reset, aby se zas podstatně prodloužila výdrž...
Dokonce jsem našel už i nějakej datasheet toho MAX1781 (a taky je to první a posl. MAX, kterej je v tý black verzi bez potřeby MAX-Tools, resp. až na všechny jeho novější brášky je třeba ten green label s MAX-Tools - ty ubrt.com.ua se mi načítaj hrozně dlouho Confused ...) - bude nějakej "zamknutej", ap.?
A pořád se mi nedaří najít datasheet k tý dps (hlavně popis checkpointů) Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 11:07    Předmět: Citovat

Datasheet ks dps, zabudni. Na tomto lahko nezarobis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 11:10    Předmět: Citovat

222,-/ks 4000mAh Sanyo v Gesu ... to se asi pos*ali v kině (dva litry jen za články, který maj technologií zjevně dost daleko k těm, který "dusí" ta ropná m*dka Chevýron...)
Asi obejdu sd, ap. nebo tam narvu nabíjecí tužkový Laughing (když se mi povede přepsat kapacitu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 11:54    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Datasheet ks dps, zabudni. Na tomto lahko nezarobis.

No tak se k tomu budu muset holt proměřit.
A čo ty túná trepeš o zarábání? Asi nemoc dnešní doby ... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 12:02    Předmět: Citovat

Na eBay si najdi celu novu bateriu. Mozno bude aj Li-ion.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 12:19    Předmět: Citovat

to je zase zvrácená rada Rolling Eyes ... novou baterku potřebuju míň než něco šikovnýho na čtení/zápis ... (btw. to vypadá, že 3 články jsou KO - jeden krajní u + a dva u - a k tomu třetí od + "na odchodu"...), chci se naučit něco o batt. managementu a programování, jinak bych to tu asi tak nepitval, ne?
A když už bych něco kupoval na ebayi, tak nějakej ten programátor ...

Jo a sbw je teď už za 70USD Wink ( ale ty maximy už asi neumí... Confused ) ... ten ubrt vypadá schopněji, ale v en jsou tam jen některý stránky a nedopátral jsem se ani cen, hw, atd. ...

hmm ... škoda, že to nemam blíž - http://www.vadas.cz/index.php?skupina_id=137 - za 3 Kč bych jich vzal hned několik, ale s poštovnym se to prodraží Sad ... asi ještě mrknu, co se tam najde dalšího Wink

a ještě k tématu: http://www.ic-prog.com/index1.htm ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 12:11    Předmět: Citovat

Ahoj, pokročils nějak v koumání baterek?
Já jsem zprovoznil EV2300 s origo softy od Texasu a s be2works.
Jenže teď potřebuju opravit baterku do staršího IBM s BQ80201 a to origo Texasí softy už neumí (moc starý čip) a demoverze be2works se s tímto čipem nechce bavit takže shíáním alternativní programy.
Zkoušel jsi SBW nebo UBRT? O těch programech se toho člověk málo dočte, vesměs v azbuce...
Stránky SBW nějak zmizely v nenávratnu Question a podařilo se mi sehnat jenom nějakou stařičkou demoverzi která mi nefunguje, hlásí chybu DLPORTIO.sys a po odklikání plné obrazovky těchto hlášek se spustí ale nic z SMBusu nepřečte Sad Jedu na win7x86.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund