Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SONY KV-C2721, chassis AE-1C
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 15:30    Předmět: SONY KV-C2721, chassis AE-1C Citovat

Táta má v pracovně tady tuto TV a vzhledem k tomu, že k ní má citový vztah, tak ji nechce vyhodit. Odkoupil ji prý před asi 30-ti lety od jedné baby v Norimberg, která do ní ukapala vodu, když zalévala kytky nad ní. Baba dostala slevu na novou TV /600DM, páč nechtěla čekat na opravu/. Tat v té době pracoval v tom service a prodejně. TV si opravil, vyplatil slevu a později ji dovezl k mé babičce do CR. Od té doby do snes má nalétáno tisíce provozních hodin a ani jedna závada. Na tu TV sem jukal ještě jako malé kuře.
Tedy proč píši tuto essay: add. citový vztah k ní můj i táty. Přejdu k předmětu dotazu.
TV poslední měsíc trpí chorobou po zapnutí naskočí HV, zvuk, /dokonce se několik sec. po tom zapnutí objeví nahoře pár řádků než se asi zahřeje vertical/ ale nezjeví se obraz. /což je u TV docela blbý/.
- Když na septopbox přepnu on/off, tak blikne řádek v horní části obrazu.
- Když ta TV běží asi 10minutes, tak se obraz zjeví. V posledních dnech už až za hodinu.
- Když na její zadní část zasvítilo slunko, tak obraz naskočil o hodně rychleji
- Když sem měřil U na G2 tak souhlasilo, taky těh 200V pro napájení "C" boards /RGB < na PcTube - "obrazovka"/
- kontrola na chybu diody D802 a R805/FPRD-tedy pojistnýho/: negative
- kontrola na chybu R807 and R822, R825: negative

Píši tento dotaz , protože nemám dosti času a jsem slabej se stím tahat /30kg/ a se v tom hrabat, neb prázdniny, /tady na Continentu/ a doufám v to, že se někdo s touto závadou již potkal a nasměruje mne. Chassis AE-1C je /bylo/ dost rozšířený, tak doufám...

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 15:44    Předmět: Citovat

Pokud nemáš dosti času, tak to dej někam opravit, pokud si ten čas uděláš a máš adekvátní vybavení, tak si nejdřív najdi schéma a následně projdi klasicky zdroj na zvlnění a následně elyty ve vertikálu. Pokud tedy horizontál běží ihned po zapnutí OK - přítomnost VN je poznat, řádkový kmitočet nehluší jedinci slyší. Já už ho dlouho neslyšel, tak je to buď tím, že už jsem dlouho neviděl CRT TV, nebo už patřím mezi ty hluché Smile
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 15:45    Předmět: Citovat

Každý vtah jednou skončí i ten divný s telkou.
Máš tam slabou báni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 15:48    Předmět: Citovat

Vertikál. Prebliknutie riadku HORE na obrazovke mi dáva 100%tnú istotu na vadu vertikálu. Nabehnutie obrazu po čase mi dáva 75%tnú istotu na elyty napájania vertikálu, 25% na stuďák v obvode vertikálu. Ďalej už musíš bádať sám.

Naposledy upravil Mysteri dne čt červen 28 2018, 16:00, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 15:51    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Každý vtah jednou skončí i ten divný s telkou.
Máš tam slabou báni.

To by mu skákalo do (väčšinou zelenej) plnej farby bez obrazu. Predpokladám, že je tam Thrinitron...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 16:17    Předmět: Citovat

- @zaki: samozřejmě schematics mám, vybavení také, ale jen jsem se zeptal, zada někdo nenarazil na tuto závadu, abyh nemusel bádat se signálovim /CVBS/ sledovačem a scopem.
- @Jezevec: Picture tube je v pořádku, obraz je ostrý a správně barevný /bílá sedí/, convergens' OK atd..
- @ Mystery: samozřejmě jsem změřil ESR na vertikals' desce /i jinde/. Po nabehnutí obrazu je vše OK. Ale dal si mi "brouka do hlavy"... Myslíš opravdu že by ta deska Vertikálu?

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 16:29    Předmět: Citovat

Vertikální zatemňovací řádky mu tam proběhnou i při zavřené obrazovce. Má slabou jednu nebo dvě trysky a trvá jim, něž se pořádně vyžhaví katody a srovnají se emise. Do té doby je obrazový zesilovač zavřen. U tranzistorových zesilovačů to šlo obejít změnou jednoho odporu, u zesilovačů s IO to oblbnout nejde. To, že obrazovka ukazuje "dobrý" obraz nic neznamená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 16:57    Předmět: Citovat

@Jezevec: hmm, další "brouk do hlavy"
- tedy když to znova otevřu, tak když zvýším lab. zdrojem na té PTube Uff /žhavení/, tak by to mělo rozjet rychleji? Já vím je tam u těchto SONY modelů už instalovaný "vyhodnocovadlo všeho" v podobě diagnostiky /Board "V" = spousta digitalních obvodů/, která určí zda bude obraz adekvátní slíbenému, nebo zakáže nic zobrazovat.
Tvé radě by napovídalo to, že když zadek té TV ozářilo slunko /nebo je teplo/, tak naběhne rychleji.
To All: děkuji že se se mnou zabýváte.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 17:16    Předmět: Citovat

pida_m napsal(a):

- Když na septopbox přepnu on/off, tak blikne řádek v horní části obrazu.
- Když ta TV běží asi 10minutes, tak se obraz zjeví. V posledních dnech už až za hodinu.
- Když na její zadní část zasvítilo slunko, tak obraz naskočil o hodně rychleji

1, Ten riadok, ktorý blikne je BIELY, alebo sú to tenké linky červená, zelená?
Ak biely - vertikál
2, Keď sa obraz objaví, tak už telka beží o.k. ?
Ak áno, tak elyty vo vetvách napájania. Nemeraj, to je pre začiatočníkov. Vymeň.
Ja osobne obrazovku vylučujem, (aj keď, samozrejme, môžem sa mýliť), lebo obraz u slabého Trinitronu sa mi zobrazil vždy hneď a až potom padol vždy do zelenej. Priznám sa ale, že som to riešil asi iba u cca 30ks počas mojej opravárenskej éry.
- Prižhavenie katódy u Trinitronu, na rozdiel od iných túb nepomôže. Skôr laborovanie s Ug2, ale iba v málo prípadoch a na veľmi krátky čas sa dostaví úspech.


Naposledy upravil Mysteri dne čt červen 28 2018, 17:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 17:17    Předmět: Citovat

Bohužel, u trinitronů nevede přižhavení obrazovky ke zlepšení, ale naopak ke zhoršení. Přidej trochu Ug2, možná to pomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 18:52    Předmět: Citovat

V každém případě bych po startu proměřil, zda běží vertikál. Pokud ano, může to skutečně být slabá obrazovka a zblblé měření černé. I u některých integrovaných řešení to šlo oblbnout poměrně snadno, záleželo na řídícím IO zpracování RGB, ne na samotném koncovém stupni. 3505 jde krásně přinutit na ruční řízení černé, ta v Sony není...
Divná je ta reakce na ohřátí sluncem, katody obrazovky tak rychleji ohřát nejde, to spíš ukazuje na nějaký elyt. Na Tanye jsem našel Šasi AE-1C v modelu 2521 a video IO je evropský TDA4580 a koncové stupně diskrétní (vůbec je ta TV uvnitř překvapivě evropská). To je čistě analogové řešení, nějaká logika může zasáhnout jen přes zatemňování nebo stažení jasu/kontrastu, což lze snadno změřit. V tomto případě by nebylo od věci zkontrolovat paměťové kondenzátory pro černou na vývodech 4580 a přepínací napětí pro externí vstupy. TTX po zapnutí taky nic neukazuje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 19:43    Předmět: Citovat

Zdravím. Byl jsem dlouhá léta (cca 20) dvorním opravářem TV SONY kamarádovi a bývalému sousedovi, kterou si koupil hned začátkem roku 1990 po stáži v SRN. V podstatě dva druhy závad. Studeňáky a postupně slábnoucí obrazovka. Za celou dobu nic jiného. A odkroucených odhadem min 20000 hodin, nebo spíš 30 000. Typ už si nevzpomenu, úhl. 29". To byla jedna z posledních řad TV, než je začali šidit. Jo, byla ve slevě za cca 20000 DM, tehdy kolem 25 Kč/DM. Myslím si, že ta sleva byla právě kvůli použitým ne úplně košer součástkám, jejich povrchové úpravě vývodů, možná zoxidovaných delším skladováním. Ale je to domněnka.

Po tomto úvodu, pravděpodobně zbytečně dlouhém, konečně k věci. Byly tam taky evropské součástky a IO. Při slábnutí baňky se NIKDY neprojevovalo nějaké dlouhé nabíhání obrazu. Jen se zhoršovalo podání barev. Zpočátku mi dávali TV k opravě ne kvůli baňce, ale při výskytu dalšího studeňáku. Postupné zhoršování obrazu moc neregistrovali. Já samozřejmě ano. Dokud to šlo dotáhnout trimry, dělal jsem, co jsem mohl. Později jsem několikrát regeneroval katody, a nakonec jsem už musel přižhavit. Pak víc a víc, až nakonec jsem musel oznámit, že je konečná.

Není pravda, že u Trinitronu nepomůže přežhavení. Aspoň teda u toho konkrétního typu. Jinak musím konstatovat, a už jsem to tu několikrát psal, že celkově kvalita TV SONY šla do kytek. Navíc hlavně ty z posledních typů Trinitronů považuji za snad nejhorší obrazovky z té doby.

Z mých zkušeností bych tipoval. že problémem této srdcovky jsou buď studeňáky nebo elyty.


Naposledy upravil Syron dne čt červen 28 2018, 19:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 19:51    Předmět: Citovat

Ještě jedna "drobnost". Při použití Tda3505 slabá obrazovka způsobí spíš "zblbnutí" měření závěrných bodů mj. poklesem napětí na katodách a nevhodným zapojením omezení Ik obrazovky. Typické tím byly hlavně TV Tesla. Následkem toho se neúměrně zvýšil jas a zpětné běhy přes obrazovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 19:54    Předmět: Citovat

- THX> xsc: Ty také sázíš na Vertical error? Ano koncové RGB stupně jsou u té báby discret.
- furt mi hlodá v hlavě ten pan /jeho nápovjeda/ jezevec. I když při přidání jasu ta Tube nejde do negativ ani nijak jiných změn, /zpetné bjehy/ takže by "unavená" býti neměla.
- spíš mi hlodá nápadem ten G2 trimmer UG2 na desce "C" co je na tý P-tube /zdali neumřel ve své poloze/. Až zase najdu chvilku a odvahu to rozebrat, tak se něj zaměřím.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2939
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: čt červen 28 2018, 20:51    Předmět: Citovat

Tu sa však jedná o telku, ktorá má už 30 ROKOV! ,,pida_m" tu síce reaguje, ale stále nedokázal odpovedať na dve podstatné otázky, ktoré som mu dal vyššie (hlavne že frajerí s angl. frázamy)...Ešte sme sa stále nedozvedeli, či je pruh BIELY, alebo ide o farebné prúžky.... Ja to typujem na elyty napájania vertikálu už od začiatku. Meranie elytov neználkom je o ničom. Treba odsledovať zvlnenie napájania scopom, ak ho nemá, tak elyty rovno vymeniť. K tým elytom má vedie skutočnosť, že obraz nabehne po určitom čase. Okrem podrobnosti o pruhoch, na čo som sa ho už pýtal, neodpovedal ani na to, či po nabehnutí obrazu je už všetko o.k. Ak áno, tak to opäť podporuje teóriu o elytoch, ktoré sa postupne naformujú a dajú správne vyfiltrované napätie pre VR až po čase. Aj keď Sony bol známy stuďákmi v prúdovo a tepelne namáhaných spojoch, najmä tých ,,nitových". HOWGH!
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund