Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přenosová linka NF nestíněným kabele
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 20:46    Předmět: Přenosová linka NF nestíněným kabele Citovat

Prosím o radu-zkušenosti. Potřebuji přenést modulační linku NF signálu (hovorový signál cca 100Hz-5kHz, ne HiFi) na větší vzdálenost. Stíněný symetrický kabel není v té délce k dispozici. Proto uvažuji přes oddělovací trafo -Teslácký vajíčko (DI BOX) převést linku 1,55V /600Ohm na symetrii a tu pak táhnout několik desítek, možná stovek metrů a pak opět přes stejný DI BOX pustit do míchačky (mixu). Teoreticky by to mělo být proti zemi imunní a díky kroucené dvoulince i bifilární. Co myslíte, bude to chodit?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek


Naposledy upravil mi-ro dne ne listopad 05 2017, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 20:58    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Stíněný symetrický kabel není v té délce k dispozici

co to znamená ?
UTP kabel by nešel použít ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 21:08    Předmět: Citovat

Rozuměj že stíňák v té délce nemáme a na jednorázovku nebudu kupovat. DTTO UTP. Disponujeme ale PK.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 21:17    Předmět: Citovat

S tou symetrikou na krouceným páru by to MĚLO chodit - opakuju, MĚLO BY - rozhlas po drátě se tak přenášel desítky let a žádný velký rušení v něm nebylo. Možná by k vylepšení pomohlo ještě navýšení přenášený úrovně na aspoň 10-20V, aby se to na konci linky dalo zredukovat odporovým děličem nebo i tou transformací - a ve stejným poměru by se zmenšila i případná úroveň rušení.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 21:19    Předmět: Citovat

V telefonii to funguje snad 100 let, bez oddělování skrz vajíčka. Podmínkou je impedanční symetrie proti zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 21:35    Předmět: Citovat

kdysi jsem něco podobného realizoval,
akorát jsem neměl k dispozici "vajíčka",
ale použil jsem ferritová tráfka, která byla na oddělení nahrávacího výstupu pro magnetofon v televizorech TESLA . . .
a zkus to i s tím PK kabelem . . . a uvidíš, teda uslyšíš . . . nějak to určitě půjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 22:11    Předmět: Citovat

Miro, impedance 600Ω je na takovou délku pořád dost vysoká.
Československý rozhlas používal na přesně tyhle účely, pro přenos modulace po horších a blbě stíněných kabelech linkový zesilovače, co měly vnitřní odpor jenom několik ohmů, výstupní úroveň +12dBu a vedení bylo zakončovaný odporama 75, nebo 200 ohmů. Ten zesilovač má označení EZL125 a v praxi má koncový stupeň jako prase /v podstatě schopný výkonu pár wattů/ a i velký výstupní trafo, zavazbený pochopitelně.
Zkusil bych to v prvním přiblížení stovoltovým trafkem 100V/4ohm/6W z plastových reproskříněk /ten typ, kde se přepíná výkon sekundárem, ne primárem - má lepší plechy/, sypat to do té linky na úrovni okolo těch 4-4,5V a druhý konec pokud možno co nejvíc zatížit, pokud pokles napětí dovolí.
Obecně platí i u symetrických linek, že čím nižší impedance vedení a vyšší úroveň v něm, tím větší odolnost proti naindukování svinstva. Ale tak to Tobě není potřeba připomínat Smile
S tím 100V trafkem i pékáčkem jsem to takhle párkrát řešil já, vedení mělo přes 150 ohmů, bylo to dva kilometry. I zatížené 200R odporem a vstupním vajcem furt zbylo dost /+6dBu/ na vstup vzdáleného koncáku.
Hlavně ale nechat to celé důsledně trafosymetrické a plovoucí, pak to může být i to PKčko a nekroucené.
Pár stovek metrů je ale úplný hovno, to bych si troufl táhnout i na nižší úrovni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 22:39    Předmět: Citovat

Teď si uvědomuju, že několik dlouhých desítek let podobně fungovala tzv. havarijní linka, která propojovala zlínský Kolektivní dům s 2. suterénem správní budovy Svitu.
Na obou stranách byly přepojovače, bylo tak možné zvolit jak směr modulace, tak linku pravidelně měřit.
Běželo to po státním kabelu fyzické délky asi tak necelý kilometr /okolo 800m možná/ s papírem izolovanými, Cu žílami 0,85mm. Na obou stranách byly jak 200R symetrické vstupy, tak symetrické nízkoimpedanční výstupy, které byly odebírané až z hladiny 100V.
To mělo taky svůj důvod, protože v Kolektivním domě byl jenom přepojovač a výkonové rámy RU-C, hlavní modulační ústředna byla jinde. Ale Kolhaus jako takový, včetně linky pro Spoje-RPD bylo možné nouzově, pomocným mikrofonním zesilovačem modulovat i z místa, odkud vycházelo 100V/6kW výkonu. Co bylo na straně Spojů, to netuším, ale linka pro ně taky vycházela ze 100V hladiny.
Bylo to údajně zřízeno v 50. letech pro případy, kdyby bylo rychle potřeba propojit modulace z městského rozhlasu do Svitu a ZPS /kde pracovalo celkem okolo 30.000 lidí/, anebo opačně, při nějaké havárii ve Svitu. Nebo naopak varovat před něčím kvanta pracujících ve Svitu a ZPS, kteří nemuseli nic tušit - byli za branami s píchačkami a strážnými, v pracovní době se vůbec nedostali ven.
Co si z vyprávění starších pamatuju, tak se to celé nááramně osvědčilo v noci na 21. srpen 1968.
Tehdy městský rozhlas nad ránem měl vysílat varování do města a do RPD v tom smyslu, že mají lidi být opatrní, neboť sovětská armáda už byla z cesty do Zlína rozdrážděná jak sršně.
A potřebovali tu informaci nutně dostat pro noční směny do Svitu a ZPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 22:51    Předmět: Citovat

použil by som tranzlátor 1200na 600 impedancia klasika kábel ale kábel PK21 asi ideš použiť no neviem lebo spoje svoje linky napájali 100v a na konci prevodovy trafák bol umiestnený dnes aj 48V popripade 24 ale tie trafa som nevidel už sú v celoku zabudované k tomu nemám prístup
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne listopad 05 2017, 23:04    Předmět: Citovat

Oravane, už jsem psal, že 600Ω je na takové vedení moc vysoká impedance..
Ty spojařské translátory /K36E, nebo CN/ jsou výborné a bylo by možné při rezervě úrovně signálu přenášet jimi důsledně symetricky i na impedanci okolo 150Ω a nižší, mají primár i sekundár na čtyři oddělené části, daly se zapojovat různě sériově i paralelně.
A jsou i typy, které mají P:S na impedancích 200Ω, nebo různé kombinace 600/200 a které používali prakticky jenom přenosáři od Spojů - ale moc časté ty nízkoimpedanční nebyly, kvůli průřezu žil kabelů a vzdálenostem.
Mnohem lepší jejich vlastnost je, že je možné jimi přenášet signál na úrovni až +12dBu a to bez nějakého dramatického zkreslení.
Mají jádra buď na toroidech z plechu 0,08 mm, nebo na řezu M12 s plechy 0,35 a 0,13 mm. Ale dneska je už skoro nikdo nemá, koupit se daly leda v bazarech, pokud je tam někdo dal, anebo ukrást u Spojů, jinak absolutně ne.
Ty M jádra používala i Elektroakustika Bratislava, jsou to po ploše takové hodně světlé a lesklé plechy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 6:46    Předmět: Citovat

A co třeba použít tohle
https://cctv.inshop.cz/BL-BNCFP%20Video%20Balun%20sada%202%20ks?gclid=EAIaIQobChMIxYKerJ6p1wIVKyjTCh1jqgc7EAQYASABEgIh7vD_BwE
jsme na to to s kolegou koukali, že ty baluny nejsou jen klasický trafo pro symetrický, galvanický a impedanční přizpůsobení. Navíc tyhle baluny na UTP nejsou galavanicky oddělený a údajně zvládnoi i VIDEO na 150m.
http://www.angelfire.com/electronic2/qrp/balun.html
Tohle je zrovna anténní balun ale princip je stejný.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 8:21    Předmět: Citovat

Tohle není nízkofrekvenční trafo, už podle velikosti a konektorů.
To jsou krámy určený k přenosu dat, nebo vf.
Jak Tě mohla taková píčovina napadnout?
Jako chápu, že bys to rád hotový stylem plug/play, ale běžně se nic podobného, hotového a pracujícího nízkoimpedančně nedělá.
Protože i v profi praxi se tyhle věci buď řeší individuálně, anebo na pravidelný akce všichni mají svá udělátka.
Jo a při dnešní úrovni zabordelenosti éteru můžeš zapomenout na jakýkoliv bezdrátový vf přenos. Leda by to bylo nějaký armádní směrový pojítko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 8:34    Předmět: Citovat

Možná to nebude ta úplně špatně použít to, co je určeno pro přenos videosignálu. Tam už to musí fungovat od nízkých frekvencí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 8:34    Předmět: Citovat

Třeba od 100Hz?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po listopad 06 2017, 9:48    Předmět: Citovat

Ale tak víš co, Leoši, píčoviny mě napadají neustále, vždyť mě znáš. Máš pravdu, na NF by tohle asi nemuselo chodit, nevím. Ale když mě by se to líbilo takhle malý a laciný. No když nic jinýho tak Teslácký vajíčka to jistí. A 100V malý převoďáky mám taky. Abych byl konkrétnější na jiných akcích používám k přenosu modulace na i stovky metrů Sennheiserový mikrofonní set s beltpackem. Nebývá problém. Jenže mě čeká akce na Strahově, u stadionů. Včera jsem si tam byl prolustrovat éter. To je velebnosti hnus!! Tam nehraje ani rádio v autě. Kam se podíváš, všude stovky antén, DVB-T, DAB, FM rádia, převaděče, WiFi......a podle koaxů silných jak noha to nebudou mW. Tak vymýšlím píčoviny, no.
PS a nepouští se do UTP z kamer i zvuk? Co na to IT nebo montážníci kamerových systémů?

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund