Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Divné chování Sony Hi-Fi systému

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 17:34    Předmět: Divné chování Sony Hi-Fi systému Citovat

Zdravím, mám Sony LBT-A590, hifi komponentní věž z roku cca 1992.
Mám zapojený stereo zesilovač, AM/FM reciever a CD přehrávač. Jsou propojeny systémovým kabelem. Pokud je vše propojeno a připojim přes kabel cinch/jack telefon či notebook, hraje v pohodě.
Pokud pouze zapojím zesilovač (bez ostatních AV komponentů) do telefonu, nehraje, neozve se klasické cvaknutí při zapnutí, tedy asi nesepne relé.
Pokud zapojim zesilovač stejně ale do noťasu, taky nehraje, pokud ale k noťasu připojím přes VGA monitor, relé v zesilovači sepne a hraje. Pokud zase monitor odpojím, z ozve se z beden puknutí a nehraje.
Nevím jak lépe to popsat. Co to je za zvláštní chování?
Snad pomůže video: https://youtu.be/vRuR-SUPXsE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:01    Předmět: Citovat

Divný, možná nějakej zvláštní případ zemní smyčky.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:11    Předmět: Citovat

Některá zařízení této konkrétní firmy se opravdu chovají ZVLÁŠTNĚ a po dotazu na autorizovaný servis se člověk doví, že to není závada, ale vlastnost..to jenom tak na okraj k Sony.
Můj soukromý názor je, že jsou to svým způsobem kokoti, co běžnou produkci zodpovědně ojebávali a zároveň jsou to zřejmě hodně tvrdí byznysmeni a stratégové - Sony byla přeci úplně první japonská firma, která dokázala proniknout na jiným firmám /natož japonským/ hodně uzavřený a nepřátelský americký trh...
Vypadá to, jako by tomu zesilovači chyběla zem, kterou normálně dostává z jiného komponentu.
Připojením monitoru zřejmě nějakou cestou, po kabelu tu zem dostane.
Bylo by zajímavé zkusit napájet monitor jen pracovními vodiči /bez země/, nebo po cestě kabelů zkoušet odpojovat země, kdy to chcípne.
Prokazatelně tomu zesilovači, resp. jeho vstupní části zem "plave" - nekdy se to takto dělá, že vstup dostává "čistou" zem odjinud a nemusí ji brát ze zahumusené výkonové země, na které je bordel vzniklý činností výkonové části.
Jestli má ten VGA kabel rozdělávací konektor, tak zkus odpojit nejprv celkové stínění toho káblu, pokud to nechcípne, tak postupně stínění jednotlivých koaxů v kabelu, pokud tam vůbec jsou.
Jedině tak se dozvíš, odkud ta vstupní část zesilovače dostává zem.

Podle mě to ale normální není - v zesilovači, konstruovaném heterosexuálem, by měl být minimálně odpor řádu stovek ohmů, který i v případě odpojení ostatních komponentů zajistí nějaký zemní potenciál pro vstupní část, aby "neplavala".
Pokud nesepnou výstupní relé, je to téměř neklamné znamení toho, že na výstupu konců je ss napětí, vzniklé nedefinovaným zemním potenciálem pro vstupní části.
Propojením s ostatními komponenty /přes jejich "země"/ pak vstup zesilovače nějakou oklikou po kabelech tu zem dostane, má definovaný potenciál a proto sepnou relé a hraje to.
Podle mě by to ale mělo aspoň minimálně bručet 50Hz, možná i 100Hz jako rušení od usměrňovačů ze zdroje NTB či zdroje monitoru.
Nebručí to?


Naposledy upravil sinclair dne pá listopad 03 2017, 18:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:14    Předmět: Citovat

To samé to dělalo když jsem měl tento Hi-Fi systém v obýváku, pokud jsem odpojil AM/FM reciever, nehrál. Po uzemnění (výměna 2 žilového kabelu za 3 žilový) věže hrál v obýváku i bez AM/FM recieveru. Zesilovač je tedy uzemněn.

Potom jsme jednou nesli jen zasák a bedny na zvučení narozenin, samozřejmě samotný jen s noťasem zase nehrál, ale po X zapnutí/vypnutí a odpojení/zapojení noťasu se chytnul samotný a odehrál celý večer.

Ještě, když mám tedy všechny komponenty zapojeny a propojeny systémovým kabelem a hraju z notebooku, z repráků trochu píská/vrčí. Při hudbě to nejde slyšet. Pokud odpojím VGA monitor tak nic nepíská/nevrčí.
Opravdu nechápu.
//
Nebručí, spíše píská, něco jako zvuk nenaladěného AM rádia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:30    Předmět: Citovat

V tom zesilovači může být poškozený odpor /někdy to bývají dvě antiparalelní diody s kondem/, který má spojovat GND vstupní části zesilovače s GND výkonové části.
Pokud bude ten odpor přerušený /a bývá to častá závada, pokud se bytová zařízení někam přenášejí a navíc se k nim připojuje kdeco/ tak je potřeba jej najít, jinak to bude nasírat furt. V některých má desítky ohmů, v některých až stovky - podle toho, kolik přes GND teče - pokud vůbec. Správně by přes GND vstupní části nemělo téct nic, ale časté doslova spálené odpory říkají, že při některých krkolomných propojeních přístrojů může signálovou GND protéci i nezanedbatelný vyrovnávací proud, který je schopen ty odpory přepálit.
Někdy těch odporů bývá i víc, pro jednotlivé funkční bloky.

To pískání je interference rušení z NTB a z monitoru - rozdíl kmitočtů rušení zdroje NTB a zdroje monitoru. Někdy /často/ ten rozdíl padne do akustického pásma a projeví se jako různě vysoké pískání.

Něco podobného dělávaly autozesilovače se dvěma nezávislými měniči, které nebyly synchronizované a jeden z nich vlivem tolerance součástek "ujel" s kmitočtem třeba o pár kHz. Pak při určitém zapojení, nebo nedokonalém ukostření ty zesilovače hvízdaly jak svišti. A navíc závisle na vybuzeníSmile


Naposledy upravil sinclair dne pá listopad 03 2017, 18:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:39    Předmět: Citovat

Něco na tom bude - pokud jsou ostatní komponenty připojeny, cinche jsou uzeměny, pokud jsou odpojeny, mají proti zemi/kastli odpor cca 7k ohm.

Naposledy upravil ondoubek dne pá listopad 03 2017, 18:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:41    Předmět: Citovat

Tak teď už jen servisní manuál a hledat. Jinak návštěva servisu.
Jsou ty ostatní komponenty propojené "kšandami"? Jestli jo, tak to nemusí být závada, může to prostě dostávat zem odjinud..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:44    Předmět: Citovat

Ano, jsou propojeny kšandami. Není mi teď ale vůbec jasné, proč mi to na akci jednou jelo pouze noťas - zesilovač. Noťas (Né toto Lenovo, ale starý Asus) byl připojený adaptérem bez země a už nic kromě napájení a zesilovače k němu připojeno nebylo.
Takže, teoreticky stačí když propojím cinche a kastli aby tam nebyl ten odpor, byly uzemněné a hrát to bude?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 18:54    Předmět: Citovat

Můžeš to zkusit, možná to naskočí, ale vysoce pravděpodobně to bude bručet i samotné. Zkazit nic nemůžeš.
Jestli mohu radit, tak zem neber z kastle, ale radši z černý reproduktorový svorky. Napiš, jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Tak pokud vezmu zem z černé reprosvorky a připojím ji na cinch, tak relé sepne a nebručí.
Odkud to ale jinak tu zem z komponentů bere když ani jeden není uzemněný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:10    Předmět: Citovat

Proč vlastně tu sestavu nepoužiješ vcelku? Tyhle problémy by sis ušetřil..
Zkus postupně kšandou připojovat ostatní komponenty a zjistíš tak, ze kterého z nich to tu zem dostává.
Můj názor je, že vstupy zesilovače dostávají zem nikoli po stíněných kabelech, ale přes tu kšandu např. z toho řídícího tuneru-ekvalizéru či co to bývá /manuál jsem nestahoval, jen odhaduju/.
Bylo by možné zesilovač otevřít a GND cinchů spojit přes odpor např. 100R se zemí výkonových zesilovačů.
Pak se ale může stát, že až to propojíš do celku kšandou, tak se ty země "budou hádat" a výsledkem může být brum /ale nemusí/.

A taky to může být záměr firmy - aby ten zesilovač zásadně nešel používat samostatně, tak po jedné žíle kšandy zem od výkonové části zesilovače vychází někam do ekvalizéru či kam a po další žíle se vrací na vstupní část. Žádný z komponentů nemusí být "uzemněný".

My si totiž mírně nerozumíme - v nf technice se pod pojmem "zem" nerozumí uzemnění ve smyslu třetí žlutozelené žíly, ale střed napájecího zdroje, jakoby společný vztažný nulový potenciál, samozřejmě také pláště stíněných kabelů apod. To je v nf technice pojem "zem". Nikoli uzemnění na síť.

Proto Ti radím, abys zjistil, při připojení kterého konkrétního komponentu zesilovač naskočí. Myslím, že to bude něco jako tuner s ekvalizérem/analyzérem nebo tak.


Naposledy upravil sinclair dne pá listopad 03 2017, 19:20, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:14    Předmět: Citovat

Normálně ji používám celou, ale připadá mi zbytečné mít dvě hebla navíc když CD nepřehrávám a rádio neposlouchám. Zesilovač je jinak plně samostatný, má korekce, ekvalizér, atd...Spíše jsem se ale zeptal proto, že jsem byl poprosen jestli vezmu na oslavu reprobedny a toto je jediný repro systém co mám který hraje slušně, ale se všemi komponenty se opravdu tahat nebudu. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:18    Předmět: Citovat

No přesně toto jsem si myslel.
Ty sis myslel, že se Sony vymrdáš a zatím furt oni vymrdávají s Tebou Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:21    Předmět: Citovat

Very Happy
Tak zesilovač naskočí až po připojení obou konektorů system control 1 a 2 k tuneru.
Ostatním lidem to ale hraje samostatně: https://www.youtube.com/watch?v=fl-PMHvKsPE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2017, 19:44    Předmět: Citovat

No tak se jich zeptej, jak toho dosáhli, ne?
Jestli je to někde prezentovaný v samostatném režimu, tak někdo ukazuje A, ale už neříká B, jak toho dosáhl..Napiš těm lidem, nebo udělej, co jsem Ti radil. Vevnitř zesilovače spoj přes 100R odpor zem cinchů se zemí reproduktorů /ať nemusíš pracně hledat střed zdroje/ a pak zkontroluj, jak se to chová při připojení ostatních komponentů kšandou, jestli nevznikne smyčka.
Pokud to pojede bez potíží jak má, tak gratulace - vymrdal jsi s konstruktéry od Sony Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund