Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stupnice analogového přístroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1161
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 14:34    Předmět: Stupnice analogového přístroje Citovat

Zrovna tu bádám nad novou stupnicí pro ručičkové měřidlo a hraju si s programem MeterBasic. Docela to i funguje, ale nedá se říci, že by to byl úplně intuitivní a uživatelsky přívětivý program. V té omezené verzi tedy rozhodně ne.

Vlastně se mi podařilo najít jen pár programů:

Meter http://www.tonnesoftware.com/index.html

Front designer http://www.elektrosound.cz/software.html

Galva http://www.f5bu.fr/wp/galva-presentation/

Ten FD mi připadá docela drahý a Galvu chci ještě zkusit. Jsou ještě nějaké další programy na tento účel, nebo je to tak moc omezený segment zájmu, že nic dalšího či lepšího není?

Malovat stupnici v Malování či Calistu se mi moc nechce, ten Meter je sice program dosti šílený, ale výsledky má, to zase jo. A v plné verzi to asi bude lepší.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6000
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 15:01    Předmět: Citovat

Dělal jsem dvě stupnice ve FrontDesigneru - možná jsou programy s širšími možnostmi ale pro moje použití to stačí. Program je jinak hlavně na kreslení panelů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19526
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 15:13    Předmět: Citovat

Jde o to, co na té stupnici potřebuješ mít, do jakého měřidla ji chceš vrazit.

Dostal jsem se jednou k FrontDesigneru a chtěl po něm logaritmické dělení pro milivoltmetr, ale s dělením tak, aby na konci stupnice byla hodnota +3 dB.
Ať jsem dělal, co chtěl, na první pohled to kreslilo nesmysly.
Skončilo to tak, že jsem si nechal dílky spočítat v excelu a jednotlivě vkládal (jak to dopadlo, je dole v příloze).
Trvalo to skoro stejně dlouho, jako před lety, kdy jsem stupnici MP120 zvětšil na formát A3, a podle kalkulačky tuší nakreslil všechny tři stupnice, ofotil na pérový film... jo, a pak ještě stejně dlouho trvalo, než se mi podařilo trefit úhel osvitu zvětšovákem na fotopapír, aby po vyvolání a usušení souhlasil nejen rozměr, ale také geometrie, abych z obdélníkové stupnice neměl obecný čtyřúhelník.

Na této stupnici je nula dB posunutá asi o 0,8 dB proti obvyklé úrovni 0,775 V, ale to u této poměrové jednotky nevadí:


Naposledy upravil Hill dne út duben 25 2023, 17:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1161
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 15:37    Předmět: Citovat

Tvořím stupnice pro ampérmetr a voltmetr, dva přístroje, takového malého napájecího zdroje. Měřidla jsou malá o rozměrech 41x41 mm koupená v GESu.

Ten FronDesign vypadá docela dobře, ale je docela drahý na to, že je vlastně určený pro něco jiného, než po něm chci. Ten Meter umí přesně to, co po něm chci, jen to ovládání je dosti šílené a ne všechno je úplně jasné. Ale jde to a autor si asi přijde na svých 35$. Ačkoli teďka před dovolenou už asi ne, páč budou jiné starosti Smile

Tu Galvu se mi nepodařilo zprovoznit a ještě ke všemu mi něco píše francouzsky, takže tudy cesta asi nepovede.

Kreslení stupnice tuší a přenos fotografickou cestou je klasika, ale chce to vybavení a zkušenosti. Zvětšovák sice mám, ale zbytek potřebných věcí ne. Ať již pořádný stativ, pérový film, rýsovací prkno a potřeby...

Tak třeba ještě někdo poradí nějaký jiný program, který by uměl udělat stupnici.

Jo požadavky na stupnici mám asi tak tyto:

- lineární stupnice
- stupnice nezačíná na nule (u voltmetru)
- část stupnice by bylo príma mít jinou barvou
- když je někde desetinné číslo, tak ať je celé, takže 0,5 a ne .5 (jak to dělá MeterBasic)
- pokud bude program umět i více stupnic, vkládat texty a obrázky, tak jedině dobře, ačkoli to teďka není nutné.
- program by měl také umět udělat export obrázku a ne jen přímo tisk na tiskárnu (jak to dělá MeterBasic)

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 16:02    Předmět: Citovat

Používám CorelDraw. Pokud opravuji starou stupnici, tak ji naskenuji a novou kreslím přes ni. Nakonec se podkladová naskenovaná bitmapa odstraní. Pro novou lineární nebo nelineární stupnici si v Excelu spočítám úhly, které se pak přímo mohou zadat v Corelu pro natočení čáry.

Nějaká automatizace kreslení stupnice mě ani nezajímá a všechny takové programy jsou ve výsledku vždy nějaký kompromis mezi tím, co bychom chtěli a co můžeme dostat. Stupnice je vizitka přístroje a tak 2 - 3 hodiny strávené nad ručním kreslenim stupnice v Corelu mi nevadí. Nakonec, když se na to někdo podívá, tak hodnotí jak to vypadá, ne jak dlouho trvalo vytvořit to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5668
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 16:24    Předmět: Citovat

Neniu napsal(a):
Tvořím stupnice pro ampérmetr a voltmetr, dva přístroje, takového malého napájecího zdroje. Měřidla jsou malá o rozměrech 41x41 mm koupená v GESu...

...Jo požadavky na stupnici mám asi tak tyto:

- lineární stupnice
- stupnice nezačíná na nule (u voltmetru)
- část stupnice by bylo príma mít jinou barvou
- když je někde desetinné číslo, tak ať je celé, takže 0,5 a ne .5 (jak to dělá MeterBasic)
- pokud bude program umět i více stupnic, vkládat texty a obrázky, tak jedině dobře, ačkoli to teďka není nutné.
- program by měl také umět udělat export obrázku a ne jen přímo tisk na tiskárnu (jak to dělá MeterBasic)

Tohle všechno zvládne FrontDesigner. Na to co umí a co jsem s ním už udělal není rozhodně drahý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 16:36    Předmět: Citovat

Pro těch svých pár stupnic používám Front Designer Demo s tím , že nakreslenou stupnici nelze uložit nebo vytisknout , ale jen přes přes kopii obrazovky uložit jako obrázek . Rozměr pak doladím ve Wordu ( nesmějte se ) , stačí znát některou délku vzdálenosti x nebo y z Front Designeru. A je to zadarmo a hlavně bez velkého študia ,vše bych stejně do výroby další stupnice zapomněl Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: so červenec 08 2017, 18:34    Předmět: Citovat

Na kreslení stupnic se dá výborně použít i LibreCad (open source). Dají se v něm nastavit tloušťky i barvy čar a další. Nakreslená stupnice se dá vyexportovat a případně dále upravovat v grafických programech (Malování, Gimp ap.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund