Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Relé + zpožďovač vypnutí
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
charllie



Založen: Apr 19, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 10:49    Předmět: Relé + zpožďovač vypnutí Citovat

Dobrý den,
předesílám, že jsem elektroamatér, a proto bych potřeboval poradit s následujícím problémem. Vyrábím takovéto zařízení, které bude spouštěno ultrazvukovým pohybovým spínačem, jehož výstupem je světelná dioda. Jelikož tento spínač musí spustit 12V DC motorek napájený autobaterií, je mi jasné, že musím za výše uvedený ultrazvukový spínač zařadit relé tohoto typu. Nicméně zároveň potřebuji, aby se po odstranění překážky z detekčního pole čidla (tedy po vypnutí), ještě motorek 1-2 vteřiny točil - tedy potřebuji zpožděné vypnutí.

Moje prosba o pomoc a otázka na vás více znalé tedy zní, jak tohoto dosáhnout? Je možné někde sehnat celý modul (relé aktivovatelné signálem od cca 5mA a výstupem 12V + zpožďovač 1-2 s)? Nebo existuje možnost, že by mi ho někdo za rozumný peníz vyrobil? Nebo co případně zapojit za výše uvedené relé, aby k požadovanému zpoždění vypnutí došlo?
Hledal jsem na internetu jak se dalo, ale součástku pro tento účel jsem bohužel nenašel.


Předem mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 10:53    Předmět: Citovat

Jak to odstraňuje včely?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 11:22    Předmět: Citovat

mohl by stačit vhodný elyt, zapojený na bázi toho spínacího trandu u relátka

dej se kloudnou fotku desky toho modulu . . .
jak je ten modul zapojen ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 11:59    Předmět: Citovat

odkazujou se principem na
https://www.kemo-electronic.de/eam/b214/eam_b214.pdf
bude to asi stejný

releový modul
https://www.kemo-electronic.de/datasheets/b197.pdf

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 12:45    Předmět: Citovat

Snad vyhoví i tohle zapojení. Kapacitu kondenzátoru je nutno vyzkoušet.
Wink
p.s. Jsou to moduly od Conrada. B214 má na výstupu emitorový sledovač s odporem 820Ω. Modul B147 má na vstupu odpor 330Ω a mezi B a E odpor 100k. Takže kapacitu elytu bude nutné volit nižší, než jsem nakreslil.
Ty dokumentace se liší, v některých je na výstupu tranzistor v zapojení SE, což není tento případ. Ale je na to nutno dát bacha.
Nejlépe by ovšem vyhověl nějaký časovač (Schmittovo hradlo nebo 555). To by byla další (prostřední) destička PCB.



sestava.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sestava.png
 Velikost:  51.96 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 13:31    Předmět: Citovat

No a co myslis ze se stane kdyz ti na ten senzor sedne vcela? Smile
Mnohem jednoduchsi je dat tam nejaky mechanicky spinac ktery sepnes zasunutim toho ramku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3292

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 13:58    Předmět: Citovat

Takovej malej smetáček Smile
Spíš si ale myslím, že je to na principu infra než ultra Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 15:10    Předmět: Citovat

Ono by nebyl ani problém ten "stroj uvádět do chodu " pedálem, nebo se inspirovat skartovačkou (spouštěním mechanizmu, ne jím samotným)
Viděl jsem včelaře, jak ty včely z plástve smetal obyčejným smetáčkem a ty včely to nějak ani moc nerozrušovalo. Asi ty včely jsou na to navyklé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 17:40    Předmět: Citovat

Určitě ultrazvuk nejde použít. Přemýšlel bych spíše o optozávoře, nebo dvou, aby nebyly kartáče spouštěny létajícími včelami.
_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 17:51    Předmět: Citovat

"průsvitová optozávora" nic nepokazí. pokud bude dostatečně "velká", tak ji sem-tam létající včelička neovlivní - kdežto rámek ji celou zacloní.
Několik fotozávor v řadě po celé, nebo skoro celé šíři slotu (počítat s tím, kdybys chtěl rámky strkat na délku). Fototranzistory na zacloňování dáš paralelně, aby se změnil stav výstupu, až budou zacloněný všechny. Velice nízká pravděpodobnost, že se včely objeví u všech "optotras" zaráz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 18:06    Předmět: Citovat

Včely z rámků se vždycky POMALU A OPATRNĚ ometaly smetáčkem - nechápu na co někdo vymejšlí nějaký rotační smetadlo, když to může svým prudkým pohybem včely spíš rozdráždit. Je to podobnej nesmysl, jako jsem kdysi někde čet v nějakým čísle časopisu "Receptář" - tam nějakej "takyfčelař" navrhoval vysávání včel z plástů vysavačem, sice s mezinádobou a omezenou rychlostí proudění udělanou jednak škrcením sacího proudu a druhak větším průměrem hadice určený právě k odsátí hmyzu. Když si to funkčně představím, tak nejdřív ušetřím čas rychlejším odstraněním včel z rámků před medováním, pak ho ale ztratím opětovným vypouštěním včel "odchycenejch" do sacího zásobníku - zas nemluvě o tom, jak ty včely budou podrážděný průletem hadicí a průvanem v tom zachycovacím prostoru. Je to prostě už ze základního pohledu na potřebu respektovat chování včel nebeská pitomost ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
charllie



Založen: Apr 19, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 18:43    Předmět: Citovat

Děkuji moc všem za rady, nějak se tím zkusím probrat a případně se ještě ozvu Smile

Co se týče některých reakcí na vhodnost použití tohoto přístroje, tak jen mohu s klidným svědomím říci, že to včelám nijak neubližuje a dle jejich reakcí při sklepávání zpět do úlu ani nikterak nestresuje (už jsem něco podobného viděl v praxi). Naopak, pro trochu více znalé problematiky, v období posledního vytáčení medu v červenci, kdy je nabídka nektaru v přírodě již omezena, to velmi pomáhá jak včelaři, tak především včelám, protože to zabraňuje napadání právě vytáčených včelstev cizími včelstvy snažícími se je vyloupit - a to ze třech důvodů: 1) Pokud ometám včely smetáčkem, zákrok trvá mnohem déle a tak prodlužuji dobu, za kterou mohou ostatní cizí včely napadnout včelstvo, ve kterém pracuji. 2) V mnoha případech smetám včely zpět do úlu, které vlezou na další rámek, který budu ometat a takto je tedy ometám několikrát, čímž se opravdu naštvou a pak to tak i vypadá. 3) Při ometání smetáčkem se dostává do vzduchu mnoho létavek, které po práci v deseti včelstvech na včelnici vytvoří opravdu velký mumraj.
Naopak použití tohoto přístroje je podobně šetrné jako v případě smetáčku (mám objednané kartáče s jemnou koňskou žíní), ale mnohem rychlejší a díky zásobníku je minimalizován chaos na včelnici. Pak jenom zásobník rychle vysypu zpět do úlu, zavřu víko a je hotovo. A samozřejmě nebudu popírat, že to bude významné ulehčení a zrychlení práce pro mě s příznivým vlivem na moje bolavá záda:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
charllie



Založen: Apr 19, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 18:58    Předmět: Citovat

Jinak s tímto UZ spínačem, který jsem výše uvedl, se již tyto přístroje vyrábí, tak doufám, že to funguje. Osobně přesně s tímto typem ovšem zkušenosti nemám. Optozávora by ale také byla určitě vhodné řešení - ještě o tom popřemýšlím Smile
Co se týče "mechanickým" spínačů přímo v ometači, nad tím už jsem přemýšlel a myslím, že to není dobré řešení - pravděpodobně by to omezovalo práci s rámkem.
Pedál jsem už také viděl používat a osobně to považuji za skvělý nápad. Problém je ovšem s umístěním jedné mé včelnice, která je v lese podrostlém trávou a ještě v docela prudkém kopci. Tam jsem někdy rád, že balancuji, a asi bych nechtěl ještě v trávě pod sebou hledat pedál Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 19:09    Předmět: Citovat

Pokud použiješ optozávoru, přesně definuješ chování stroje. S ultrazvukem budeš muset nějakou chvíli laborovat, ale nevidím důvod, proč se mu vyhýbat. Ta intenzita není zase tak vysoká, že by včelám ublížil. Pokud jej vnímají, samy vyklidí "pole působnosti" toho senzoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
charllie



Založen: Apr 19, 2017
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 20:34    Předmět: Citovat

Také si myslím, že by to s tím UZ mělo jít. Vyzkouším a pak dám vědět Smile

No, jinak jsem přemýšlel nad odpověďmi týkajícími se toho zpožděného vypnutí. Asi by se mi nejvíce líbil ten časovač, ale já molekulární biolog dřív oživím mamuta než PCB Sad Na internetu je k dostání spoustu hotových modulů pro zpožděné zapnutí a nebo potom s mnoha funkcemi za spoustu peněz. Ale obyčejný "skoro oživený" spožďovač jsem nenašel.

Nechtěl by si někdo z vás trochu zabastlit? Smile

A opravdu ten spožďovač přijde mezi spínač a relé? Moje původní úvaha byla taková, že by přišel až za to relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund