Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hlavní a podružný rozvaděč
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 17:33    Předmět: Hlavní a podružný rozvaděč Citovat

Řešim umístění domovního hlavního a podružného rozvaděče.Jelikož se projektant vykašlal na projekt elektrické instalace,mám na vás prosbu.
Mám v technické místnosti přivedený kabel CYKY 4x10 od elměru.V této místnosti jsem uvažoval podružný domovní rozvaděč,kde by mělo být jištěno tepelné čerpadlo,jištění koupelny,venkovní zásuvky 3x400V a WC.Hlavní domovní rozvaděč jsem uvažoval v zádveří hlavního vchodu,kde se obvykle tento rozvaděč instaluje.
Je možné tyto dva rozvděče nechat fyzicky tam jak jsem psal ale hlavní by byl ten v technické místnosti a podružný v zádveří?Do rozvaděče v technický místnosti bych osadil hlavní jistič nebo spínač.
A proč to bych to tak chtěl?Kabel od elměru má být veden bez svorek a jakýchkoliv přerušení do hlavního rozvaděče.Kdyby byl hlavní rozvaděč v technický místnosti,zapojil bych do něj přívod od elměru a do podružnýho bych opět pokračoval CYKY 4x10 jinak bych musel vést kabel od elměru do zádveří a potom zpět do technický,takže mi jde o to zbytečně nezadrátovat barák.Ekvipotencální svorkovnice mám připravené u obou rozvaděčů.Rozvaděč v zádveří má 36 modulů a v technický 24.
Kdybych to tak udělal,odporovalo by to nějakým normám?Pokud vim tak norma tohle neřeší ale taky nejsem pánbůh ale jen člověk a lepší se zeptat.
Díky.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 20:55    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
Kabel od elměru má být veden bez svorek a jakýchkoliv přerušení do hlavního rozvaděče.
To platí především pro neměřené hlavní domovní vedení ve vícebytových objektech (například stoupačky v paneláku) kvůli ztížení nedovoleného odběru a spolehlivosti. Definice HDV:
citace:
Hlavní domovní vedení je elektrické vedení od přípojkové skříně až k odbočce k poslednímu elektroměru.
Jinak se domnívám že na měřeném přívodu je jedno který rozvaděč je zařazen jako první pokud je dodrženo správné dimenzování a jištění. Je ovšem logicky vhodnější aby rozvaděč s vyšším odběrem byl jako první. Taky lze vést přívod přes svorkovnici v prvním rozvaděči a pokračovat přímo do dalšího plným průřezem (nebo průřezem odpovídajícím hodnotě hlavního jištění). Oba rozvaděče pak musí mít vlastní chránič.
Od elektroměrového rozvaděče k podružným je taky možné vést dva samostatné přívody. Vývod elektroměru se pak v ER rozdělí pomocí svorkovnice. Rozvaděč na to musí být konstrukčně uzpůsoben.


Naposledy upravil Achab dne po únor 27 2017, 21:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:22    Předmět: Citovat

Tak to jo.Myslel jsem že to platí všeobecně ale logicky je to tak jak píšeš.


Myslel jsem si to taky.Nechám vyhotovit projekt skutečného provedení a bude.
Díky.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:25    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
...
Kdybych to tak udělal,odporovalo by to nějakým normám?...

Když splníš požadavky ČSN EN 61439 tak by to mohlo být OK...

Umístění v "zádveří" - nevím co tím přesně myslíš, není právě ideální mít rozváděč tak, aby ses v něm vrtal a někdo otevřel dveře a natlačil tě do toho rozváděče...

Je dobré z elektroměrového rozváděče táhnout ještě nějakou slabší CYKYnu kvůli přenosu stavu HDO (blokování bojleru, topení, tepelného čerpadla... )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:35    Předmět: Citovat

Ještě jsem ty možnosti v prvním příspěvku doplnil viz výše. Co se týká ovládacího vedení pro HDO tak se pro tepelné čerpadlo, topení a bojler požaduje samostatný povel. Dal bych tam pro jistotu třížilový kabel i když třeba nebude momentálně využit.
Schéma zapojení blokování pro TČ, PT a TUV je v tématu zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:52    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Dal bych tam pro jistotu třížilový kabel i když třeba nebude momentálně využit.

Dej radši 5C x 1,5 když chceš 3 ovládání.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:55    Předmět: Citovat

Mám značkový rozvaděče Schneider Electric a ty normu 61439 plní.

Tyhle chyby znám a varuju se jich Wink Zádveřím jsem myslel prostor(chodba za vchodovými dveřmi)

Mám nataženej i CYKY od HDO a SYKFY od zvonkoveho tabla.Akorát bych uvítal kdyby začali vyrábět kabel přímo na blokaci spotřebičů.Myslim tim třeba 2x nebo 3x1,5 modrý dráty.Když mám třeba blokování TUV a PV tak už se musí kabel přeznačovat.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 21:59    Předmět: Citovat

Já si zadával dělat do Kabla CYKY3D x 1,5 (hnědá, černá, modrá) V roce 1996 jsi ale musel odebrat minimálně 5 kilometrů. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 22:05    Předmět: Citovat

S barvama nic nenaděláš - jedině tři modré do trubky. Smile Použít pro rezervu čtyř nebo pětižilový kabel je možné ale tři vodiče na tři povely stačí. Posílá se jenom pracovní N - fáze pro stykače je z bytové části.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 22:08    Předmět: Citovat

Celeron:Mám tam 3C.Ten je tam už asi 6 let a o tepelnym čerpadle jsem dřív ani neuvažoval.Nicméně svazek od elměru můžu vytáhnout a natahat znova co je potřeba,protože ho mám v šedesátce husím krku.

Achab: Jojo,vim o tom.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
crazzyhors



Založen: Sep 06, 2016
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: út únor 28 2017, 7:09    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
Řešim umístění domovního hlavního a podružného rozvaděče.Jelikož se projektant vykašlal na projekt elektrické instalace,mám na vás prosbu.
Mám v technické místnosti přivedený kabel CYKY 4x10 od elměru.V této místnosti jsem uvažoval podružný domovní rozvaděč,kde by mělo být jištěno tepelné čerpadlo,jištění koupelny,venkovní zásuvky 3x400V a WC.Hlavní domovní rozvaděč jsem uvažoval v zádveří hlavního vchodu,kde se obvykle tento rozvaděč instaluje.
Je možné tyto dva rozvděče nechat fyzicky tam jak jsem psal ale hlavní by byl ten v technické místnosti a podružný v zádveří?Do rozvaděče v technický místnosti bych osadil hlavní jistič nebo spínač.
A proč to bych to tak chtěl?Kabel od elměru má být veden bez svorek a jakýchkoliv přerušení do hlavního rozvaděče.Kdyby byl hlavní rozvaděč v technický místnosti,zapojil bych do něj přívod od elměru a do podružnýho bych opět pokračoval CYKY 4x10 jinak bych musel vést kabel od elměru do zádveří a potom zpět do technický,takže mi jde o to zbytečně nezadrátovat barák.Ekvipotencální svorkovnice mám připravené u obou rozvaděčů.Rozvaděč v zádveří má 36 modulů a v technický 24.
Kdybych to tak udělal,odporovalo by to nějakým normám?Pokud vim tak norma tohle neřeší ale taky nejsem pánbůh ale jen člověk a lepší se zeptat.
Díky.


Je mě to divné že by to projektant nedodělal za pár korun aby jste si stim nemusel lámat hlavu už jenom pro vas to bude kvůli dokumentaci pro výchozí revizi k dobru .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út únor 28 2017, 18:18    Předmět: Citovat

Ty rozvaděče jsou hodně moc poddimenzovaný. 48 a 36 by to chtělo. Aspoň 1/4 jako rezervu. Taky rozvaděč se necpe plný, musí se chladit ...
Co nataháš, to nakreslí. Stejně to jinak nefunguje, skutečný stav lepší než dokreslování do původního.

_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: út únor 28 2017, 21:34    Předmět: Citovat

Tak je to malej baráček 8x14m,jednopodlažní 3+kk,takže se to tam vejde i s rezervou.Odpadá garáž,pracovna a dílna se strojovnou,protože to mám ve vedlejší budově,kde mám jinej přívod a rozvaděč.

Projektantovi šlápnu na krk a bude.Je to nějaký divný protože bez elektro-projektu by mi správně neměli dát stavební povolení.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út únor 28 2017, 23:14    Předmět: Citovat

Sandal napsal(a):
Akorát bych uvítal kdyby začali vyrábět kabel přímo na blokaci spotřebičů.Myslim tim třeba 2x nebo 3x1,5 modrý dráty.Když mám třeba blokování TUV a PV tak už se musí kabel přeznačovat.

Barevnodrátý kabely(unitronic,alphawire,SYKFY,TCEKEY...) jsou obvykle do průřezu 1mm² (0.22,0.4,0.5,0.75,1.0),pokud by to stačilo,pak drážní kabel na návěstidla (starý provedení mělo modrou v každym lichym páru od č.3),pak tam jsou krom hnědejch,červenejch,oranžovejch a žlutejch ještě bílý a ty jdou obarvit namodro fixem,že to vypadá jako origo barva.Nad 1mm² mnohožilový CYKY a JYTY mívaly 2-3 modrý,1 zelenej(žlutozelenej) a černý.Maximum byla snad 1.5mm².Nový mnohožiláky používaj jen černý s číslama a PE.Jinak se vyskytuje u 4- a 5-žiláků ještě kanadskej systém,japonskej systém a anglickej systém.Jeden chlap to řešil právě takovym kabelem,splašil to z nějakýho japonskýho stroje.Prej to normálně prošlo,osobně bych ale volil kabelu s číslovanejma drátama,ten se v instalacích používá běžně a i k tomuto účelu bejvá používanej často,někdy i namodro značenej izolepou/smršťovačkou na konci drátů.Třeba CYKY 7x1.5 není o moc tlustší než klasická 3x2.5 nebo 5x1.5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 7:43    Předmět: Citovat

Přeznačení jiné barvy než zelenožluté ničemu nevadí a aspoň to opraváře upozorní že tam nemusí být "čistá" nula. Při vypnutí HDO se na tyto vodiče vrací fáze přes cívky stykačů.
Průřez ovládání v ER má být 1,5mm²CU (E-on), stejně vodiče ovládacího kabelu pokud jsou zapojeny přímo do HDO. Ale třeba E-Oni zatím neměli námitky ani proti 1mm²CU který se někdy používá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund