Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

68HC11F1 a JBUG11

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 18:10    Předmět: 68HC11F1 a JBUG11 Citovat

Zdar, řeším problém. Průmyslový regulátor teploty Honeywell, má procesor 68HC11F1CFN3 od Motoroly a píše chybu paměti eeprom. Rozhodl jsem se pro léčbu výměnou za nový, a to od Freescale 68HC11F1CFN4 - což by měl být stejný model, jen s pracovní frekvencí do 4MHz.
Doplňuji, že zařízení má VNĚJŠÍ paměť programu EPROM, data v EEPROM nejsou uzamčena.

Za použití JBUG11 jsem tedy vyčetl eeprom a nahrál do nového. Ale ten nový v regulátoru nejede.
Protože nemám logický analyzátor na kontrolu funkce, chci se zeptat, zdali mi někdo neporadí, jak s pomocí JBUG můžu vyčíst a exportovat obsah externí paměťi EPROM 128KB do souboru pro porovnání.( PLCC 68 je pájeno na desku, tak chci prověřit kvalitu pájení) Tu jsem si v programátoru vyčetl. Myslíte si, že by si program mohl ověřovat typ procesoru? Zatím jsem nepřišel , jak by procesor identifikoval. Mám jakési znalosti v ASM8051 a teprve se seznamuji s asm6811 a procesorem samotným. Má někdo zkušenosti jak s JBUG tak s 6811?
Zatím si plánuju postavit sedmisegmentový zobrazovač adresové sběrnice pro porovnání, jak a kam program pojede


Naposledy upravil voitano dne so srpen 13 2016, 15:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 20:51    Předmět: Citovat

Pokud to správně chápu, píše to chybu EEPROM, tak proč měníš CPU? Když Tě bolí zub, jdeš k očnímu, neboť zuby jsou taky v lebce?
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 22:24    Předmět: Citovat

Dík za info, ale pokud o tom procesoru nic nevíš, tak střílíš zbytečně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 22:27    Předmět: Citovat

Doporučuji nastudovat datasheet k procesoru
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/motorola/MC68HC11F1VPU3.pdf

Hned na začátku je uvedeno
citace:
512 Bytes of On-Chip Electrically Erasable Programmable ROM (EEPROM) with Block Protect
(MC68HC11F1 only)

To bude pravděpodobně ten důvod proč to nefunguje s novým mcu, který nemá tu vnitřní ROM paměť naprogramovanou.

Ještě bych prověřil nastavení bootstrap, pokud z toho výde, že má začít bootovat z té vnitřní ROM, tak je to jasné.
citace:
Bootstrap ROM resides at addresses $BF00–$BFFF, and is only available when the MCU operates in
special bootstrap operating mode. Operating modes are determined by the logic levels applied to the
MODB and MODA pins at reset.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 23:17    Předmět: Citovat

Jak píšu nahoře, EEPROM jsem bez problému ze starého procesoru vyčetl a naprogramoval bez problému do nového, tam problém není. Zkoušel jsem funkci regulátoru s pamětí se starým procesorem vymazanou na FFh nebo 00h. V případech s obsahem FFh starý procesor ukazuje na displeji nesmysly, s obsahem eeprom 00h jede normálně, jen jsou všude nuly. Pokaždé starý čip provede self testys funkčním displejem. Takže v obsahu eeprom to nebude. Nový čip neukazuje na displeji neukazuje nic.

Procesor 68HC11F1 má vnitřní ROM pouze v režimu bootstrap, žádnou jinou nemá. Jede z vždy vnější paměti EPROM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: st srpen 10 2016, 23:28    Předmět: Citovat

Co si z toho mcu vyčet? Můžeš to sem hodit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2016, 0:02    Předmět: Citovat

obsah eeprom, ale nejspíše bude k ničemu. změnte si koncovku na .s19 nešlo mi to s ní vložit


eeprom.hex
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  eeprom.hex
 Velikost:  1.38 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2016, 9:50    Předmět: Citovat

Zrejme chyba kontrolného sučtu dát v EE, to ale náhradou nového prázdneho cpu s náplňou vadných dát nespravíš. Chce to vyčítať dáta z iného funkčného zariadenia alebo vyveštiť ten vadný bit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt srpen 11 2016, 15:44    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
Zrejme chyba kontrolného sučtu dát v EE, to ale náhradou nového prázdneho cpu s náplňou vadných dát nespravíš. Chce to vyčítať dáta z iného funkčného zariadenia alebo vyveštiť ten vadný bit.


Data jsou OK. Zkušebně jsem EEPROM ve starém procesoru vymazal na obsah dat 00h i FFh a stále funguje , jen s daty FFh jsou na displeji nesmysly, s hodnotami 00h jsou všechna nastavení vynulovaná, ale přístroj jede. Pokud tam nahraju původní obsah, je to zase OK v původním nastavení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2016, 11:56    Předmět: Citovat

Nieco mi unika, ale ked zmazes eprom na 0 a zariadenie bezi tak potom ma procesor naprogramovanu ROM, a preto novy nebeha lebo je prazdny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2016, 14:53    Předmět: Citovat

Tak jsem trochu pokročil v bádání, problém vidím, ale nevím proč se vyskytuje

Z externího programátoru jsem vyčetl EPROM

adr data

FFFE 18 RESET vektor
FFFF 01

1801 0F
1802 CE


Statickým čtením, (nastavil jsem pomocí JBUG adresovou sběrnici, čili port F a B a kontrolně jsem přečetl data z portu
C - datová sběrnice - data u těch pár adres souhlasí

Nasadil jsem logický analyzátor na adresovou sběrnici (je pouze spodních 7 bitů, 8 pin analyzátoru je reset)
Na dobré desce je vidět načítání dat z adresy FFFE,FF - reset vektor, tam je uloženo 18,01 a je vidět, že to skáče tam , kde má

Na novém procesoru , kde je chyba, je vidět načítání z FFFE,FF ale pak je vidět, že tam je další adresa má konec 0
Na datové sběrnici (původní procesor) je vidět načítat data
18, 01, 0F, CE , tedy to co je v EPROM

Na novém procesoru načítá něco jiného.
Ale teď proč? Co je špatně.....?
Žel nemám analyzátor na více vstupů, tak nemůžu určit, jestli se mrví adresová data a datová část je OK, nebo naopak.
Zatím tak koukám po netu, miniLA by stačilo, jen hlavně kde sehnat desku a součástky. Nebo čínskou loterii z aliexpressu LA1034



adresa dobrá deska s popisem.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  adresa dobrá deska s popisem.png
 Velikost:  45.12 kB
 Staženo:  118 krát


adresová špatná popis.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  adresová špatná popis.png
 Velikost:  45.94 kB
 Staženo:  94 krát


data ok.png
 Komentář:
Datová sběrnice OK

Stáhnout
 Soubor:  data ok.png
 Velikost:  39.72 kB
 Staženo:  80 krát


data špatná.png
 Komentář:
Datová sběrnice špatná

Stáhnout
 Soubor:  data špatná.png
 Velikost:  42.59 kB
 Staženo:  116 krát



Naposledy upravil voitano dne ne srpen 14 2016, 13:04, celkově upraveno 5 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2016, 14:58    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Nieco mi unika, ale ked zmazes eprom na 0 a zariadenie bezi tak potom ma procesor naprogramovanu ROM, a preto novy nebeha lebo je prazdny.

Ses přehlídl, nepíšu o EPROM, ale o EEPROM
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2016, 9:35    Předmět: Citovat

Tak další malý pokrok v problému.
Pokud nedělám chybu já, tak to vypadá, že ji udělali soudruzi ve Freescale
(pokud ještě procák není nějaký nepovedený fake, kupováno u RS components)
.Podle obrázku je vidět, že při adresování EPROM signál /CE chybí. Originál Motorola jej má ihned po resetu při čtění adres FFFE,FFFF, u Freescale není.
Signál /CE je napojen přímo na vývod PG7 /CSPROG
Žel, nelze /CS EPROM připojit na tvrdo na zem, datová sběrnice je sdílená s dalšími prvky.



AD OE CE dobrý procesor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AD OE CE dobrý procesor.png
 Velikost:  51.35 kB
 Staženo:  83 krát


AD OE CE vadný procesor.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AD OE CE vadný procesor.png
 Velikost:  50.73 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2016, 14:57    Předmět: Citovat

Jeejda napsal(a):


Bootloader ROM (bootstrap) je na konci paměťového prostoru


BOOT ROM je na adresách BF00-BFFF
Na konci paměťové mapy jsou pouze Interupt vektory
Poslední je RESET vektor na adresách FFFE,FFFF

Jeejda napsal(a):


Jsi si jistý, že program z tvého starého procesoru tuto oblast nepoužívá, a nebo pokud ji používá, že v novém procesoru je v této oblasti na 100 % kompatibilní kód a předá kontrolu dalšímu kódu (tvému, z vnější paměti) korektně?


V procesorech F1 není, kromě BOOTLOADERU, žádný program.
BOOTLOADER ROM je aktivní pouze v BOOTSTRAP režimu při zavádění komunikačního programu
Já mám problém v normálním EXPANDED režimu s externí pamětí programu

Jeejda napsal(a):

Pak je tam ještě CONFIG register, což jsou taky EEPROM buňky, ale speciální a odělené (jsou ale součástí procesoru). Tento sis taky vyčetl pomocí JBUGu?

Jo, tady není problém ani se čtením, ani se zápisem, vše funguje
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund