Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

časové relé na DIN lištu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jasmin



Založen: Dec 10, 2015
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 17:55    Předmět: časové relé na DIN lištu Citovat

Zdravím, potřebuji poradit jaké použít časové relé pro můj účel.

Potřebuji,aby po přivedení napájecího napětí na cívku toho relé po určitý nastavený čas sepnulo zátěž.Po uplynutí této doby vypnulo zátěž. (ovšem i když bude napětí na cívce toho relé.

Dále pak potřebuji,aby se trimrem dal nastavit čas.
Cívku nejlépe na 230V,zátěž bude 50W .

Já tu mám multifunkční relé CRM-91H,ale to se pro můj účel nehodí.

U mne by to šlo i při použití tohoto relé (že bych něčím vytvořil ten impuls S,který by mi sepnul odpočítávání u toho relé,ale pak aby za 2sekundy zmizel.Relé by si i poté odpočítalo čas,rozepnulo by zátěž a pak by čekalo znovu na ten impuls.Ale nevím pomocí čeho bych ho vytvořil)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 18:00    Předmět: Citovat

Ale hodi...
Bud ve funkci B, kde se cas ridi napetim na A1/A2.
Zde ale pri odpojeni civky drive nez je merena doba rele taky odpada.

Nebo ve funkci F, kde se cas ridi svorkou S. To i pri kratkem ovladacim impulsu cyklus dokonci.
Tady muzes spojit S+A1 dohromady, nebo mit to rele trvale pod napetim A1/A2 a jen to ridit svorkou S.

Obe varianty vyhovuji zadani, ze pokud je ovladaci povel delsi nez merena doba, po nastavene dobe rele odpadne a nove mereni se zahaji az po odpojeni a novem pripojeni ovladaciho povelu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasmin



Založen: Dec 10, 2015
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 18:38    Předmět: Citovat

Díky,ale já nevím jak udělat ten impuls (230V) .Aby se opravdu objevil jen na chvíli a pak sám zmizel.

Jedná se mi toto....Nouzové osvětlení při výpadku el.energie.

Dnes to mám takto...relé s cívkou na 230V mám připojeno za proudovým chráničem .Pak mám vedenou fází před FIčkem jištěnou 4A jističem ,která vede do hlavního kontaktu relé.A z rozpínacího kontaktu je napojená malá zářivka 18W.

Mám to v dílně a jsem plně spokojen.často se stává že něco opravuji na zemi večer,Stane se ,že zapnu něco,co FI vyhodí A pak je všude tma a já se míním přizabít. anebo šlápnu na tu věc. (Rozvaděč i Nouzové světlo je samozřejmé ve stejné místnosti).Takto vypadne FI nebo můj hlavní jistič a rozsvítí se mi ta zářivka.


Ale právě když bych někam odjel na víkend a vypadlo by z nějakého důvodu to FI tak mi ta zářivka svítí až do doby,než bych si toho všimnul..

Proto se snažím u tuto úpravu s tím časovým relé.vypadne FI to první relé odpadne,pomocí rozpínacího kontaktu šla fáze do toho časového na cívku,odečítal by se čas třeba 10 minut a pak by časové relé vypnulo tu zátěž- zářivku) A zapnulo by zase až po dalším výpadku energie.

Právě nevím jak vytvořit ten krátký impuls,který by po chvíli zmizel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 18:49    Předmět: Citovat

Tak to zapoj podle B a zarivku zapoj az za casove rele na svorku 18.

Az vypadne FI, odpadne tvoje stavajici rele, posle primou fazi na svorku A1 a take na svorku 15.
Casove rele pritahne, pusti fazi na svorku 18 a rozsviti se zarivka.
Po 10min nebo i drive, kdyz budes doma a natahnes FI, rele odpadne a zarivka zhasne.

Svorka A2 je samozrejme NULAK. Smile


Naposledy upravil Cowley dne pá listopad 25 2016, 18:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ARDO



Založen: Jun 20, 2013
Příspěvky: 669

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 18:56    Předmět: Citovat

Ahaaaaaaa.Děkuji..Mě právě nebylo úplně jasné co ta funkce B znamená (Zpožděný návrat
po přivedení napájecího napětí)..... Já myslel,že to je tak,že relé sepne,odpočítává nastavený čas,rozepne a za chvíli zase espne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 18:58    Předmět: Citovat

Jasmin nebo ARDO? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12485

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 19:42    Předmět: Citovat

Nebo takto:
Wink



Nouzové světlo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nouzové světlo.png
 Velikost:  26.5 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 19:57    Předmět: Citovat

Nejlepsi by bylo, pokud by se dal k FI pripojit z boku dohledovy mechanicky kontakt stavu. Pak by se nemuselo pouzivat to 230V rele...

Masar: mas prohozene A1 a A2
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasmin



Založen: Dec 10, 2015
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 20:04    Předmět: Citovat

děkuji všem...takto jsem myslel to zapojení.Jen jsem neviděl jaké relé nebo funkci u mého relé použít.

nic lepšího mě nenapadlo než toto zapojení.(s relé a zapojení před fičkem)
vodič PEN bych přetěžovat vůbec neměl.nemělo by být ani čím.

Mám do dílny kabel CYKY 4B*6,který je v domovním bytovém rozvaděči jištěn jističem 20A /B .Můj celkový odběr v dílně (1F spotřebiče),který se vrací vodičem PEN je max. 13A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 20:10    Předmět: Citovat

Tak sláva Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 21:24    Předmět: Citovat

Já jsem použil tohle:
http://lovatoelectric.cz/Multifunk%C4%8Dn%C3%AD.V%C3%ADcerozsahov%C3%A9.V%C3%ADcenap%C4%9B%C5%A5ov%C3%A9.1-rel%C3%A9ov%C3%BD-v%C3%BDstup/400005010/spd
V jednom módu bez ohledu na délku impulsu na chvíli sepne a po určité době zhasne (reaguje na náběžnou hranu). Výhoda je taky to, že se to dá napájet prakticky vší, od 12 V DC až po síťové napětí a není to moc drahé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund