Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj s PFC
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 18:35    Předmět: Zdroj s PFC Citovat

Dávám tady dohromady PC zdroj LC Power 800W osazený CM6800, tedy s PFC/PWM. Je to nějaká SMD moderna. Ani se mi nechce při pohledu do něj věřit, že by mohl dávat na 12V 55A. Shocked No ale píšou na něm 12V1 + 12V2 total 650W.
Mrtvola ale nesmrdí. Nejde 5V STB. Zjistil jsem, že je odprásklej BH0170A a tak jsem místo něho dal "nožičkový ekvivalent" DL321. Kupodivu jede a dá o 0,5A více, než by měl.
Cvičně jsem přeměřil elyty na sekundáru, vše OK. Zkusil jsem ho přes 100W žárovku nahodit, párkrát si zablikal a na výstupu má všechna napětí na desetinu přesně. Zkusil jsem ho zatížit trapičem na cca 1-3A na 3.3V, 5V, 12V. A dějou se podivnosti. I na 300W žárovku se zdroj rozkmitá na kmitočtu cca 1 Hz. Pokud zatížím pouze jedno napětí, kmitání zmizí ale zatížená sekce spadne na pár desetin ale ostatní napětí naprázdno zůstanou. Dělá to zatížení kterýkoliv sekce napájení. Divný, jakto že nereaguje hlídání napájecích napětí v CM6800?
Nemůže tyhle podivnosti dělat nefunkční PFC. Koukal jsem do datašítu a moc jsem nepochopil, jak to vlastně maká. Mám si to představit že to je něco jako předregulace pro vlastní PWM? Kdyby to nefungovalo, nebude pak měkký napájení PWM a výsledek bude chování jako mám já?
Díky za případné vysvětlení.
Ten zdroj pokud dá 12V /55A se móóc hodí. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 19:19    Předmět: Citovat

Spínané zdroje jsou zlo, protože žerou jenom nahoře a když jich je moc a všude tak ořezávají sinusovku na vrcholech.
Cíl je donutit spotřebitele, aby žrali furt, nejenom nahoře, proto PFC.
Kdyby úplně všichni žrali jenom nahoře, budou vznikat velké ztráty na vedení.

V PFC je akumulační tlumivka spínaná tranzistorem na moc kHz a umožňuje napájení následujícího polomostu furt a zároveň ze zásuvky nežere jenom nahoře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5661
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 19:39    Předmět: Citovat

Co je PFC si přečti zde.
Jestli ti PFC funguje nebo ne, poznáš podle toho, že na síťovém filtračním elytu naměříš napětí mezi cca 370 - 390V. Pokud je tam jen kolem 320V, PFC nefunguje. Jestli to má vliv na funkčnost zdroje nemůžu posoudit, u některých zdrojů bývá blokování samotného zdroje při nefunkčnosti PFC. U tebe by případná nefunkčnost PFC neměla mít vliv, protože zdroj ti najede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 19:58    Předmět: Citovat

Jak píše jezevec, poznáš to podle toho, jestli nelítá napětí na tom kondu v době kdy Ti výstup zdroje "kmitá"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne duben 03 2016, 22:43    Předmět: Citovat

Podle mě ti to kmitá kvůli té předřazené žárovce. Zkus to připojit napřímo.Některé zdroje s PFC se takto se žárovkou chovají.Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 0:15    Předmět: Citovat

Takže další zjištění. Bez žárovky se to chová stejně. Napětí naprázdno jsou správný, jakmile ale připojím zátěž pár ampér, zatížená sekce spadne na cca desetinu napětí ale na ostatních sekcích je správný napětí.
Ale pozor! Pokud zatížím všechny výstupy (3,5,12) trapičem s 10A proudem, asi tak 1 z 10 pokusů při zapnutí zdroj naskočí a pak dává obrovský proudy.
Pokud zatížím jen jednu sekci cca 10A, tak se mi to nastartovat nepovedlo nikdy.
Namotal jsem si z kanthalu na keramiku několik odporů 0,3, 0,5 a 1,2 R a pokud zdroj jede, tak připojováním těhle odporů snese na každý sekci 35-40A. Takže když naskočí, jede jak má. Pokud nenaskočí, tak cvaká asi 0,5-1 Hz. A určitě to dělá PFC, protože ve stejným rytmu kolísá i 5V STBY. A ten je připojenej za PFCout. To je ta nejlepší závada, když něco jde jak má pouze občas. Kde a jak to hledat netuším, oddělovací trafo mám jen asi 300W a na tohle nestačí. Předpokládám, že když vytáhnu Fety PFC tak by to mohlo jet, pokud to ovšem nezabrzdí nesprávný napětí na VFB nebo nějaký jiný hlídání v 6800 nebo provazbení do polomostu.



6800PFC.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  6800PFC.jpg
 Velikost:  109.9 kB
 Staženo:  244 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 12:19    Předmět: Citovat

Když vytáhneš fety z PFC, bude na kondu 320V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 13:47    Předmět: Citovat

ako je na tom pomocny zdroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 14:11    Předmět: Citovat

Pokud máš celé zapojení zdroje, dej ho sem, protože mi není jasné, proč by měl padat zdroj 5V SB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 19:07    Předmět: Citovat

to breta1: Nemám, tohle je datšítový zapojení 6800. STB 5V nepadá ale houpe jako pila 0,5-1Hz mezi 4,5 a 5V. Pomocnej má jen sekci 5V a ta je samotným zdrojem zatížená na cca 80mA. 12-15V, co bývá často na pomocným zdroji zde vůbec není ale je jako samostatný vinutí na primární straně trafa PWM. Prostě při zatížení výstupů zdroje padá napětí PFCout tolik, (občas mi problikne na multimetru kolem 90V) že pomocný zdroj na chvíli vypadne.
to misocko: Pomocnej je OK, už jsem to tu psal, pokud není PC zdroj zatíženej a nebo pokud se náhodně nastartuje správně, tak dává 5V přes 1A. Zkusil jsem do zdroje STB poslat nezávislých 5V odjinud a PFC pulzuje na těch 0,5-1Hz stále.
to šampónek: Pokud bude na elytu 320V, tak si myslím, že úbytek 50-60V na PWM se projeví poklesem celkovýho výkonu zdroje třeba i o 1/4. A nebo budou součástky víc proudově namáhaný a něco prdne.
Nechal jsem zdroj běžet celý dopoledne naprázdno aby se naformovaly elyty. Pak jsem mu dal zátěž 3.3V/10A, 5V/10A a 12V/20A a na několikátej pokus ho nastartoval. Běžel 4 hodiny bez větráku chlazení jen sáláním. Prohřál se určitě dost Smile po celou dobu bez problémů. Bohužel ten start je stále stejnej problém. Asi nebude jednoduchý nalézt, v čem je dílo. Je to z 80% SMD a moc hrabání zdroj asi nesnese.
Zítra se na to zase kouknu, pokud nic nenajdu, půjde do stoupy, zas tak moc těch "parních" 12V nepotřebuju, ale hodily by se...
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 19:35    Předmět: Citovat

Není vyčpělej ten kondík 1µ nebo ten druhej na Vcc u 6800 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 22:54    Předmět: Citovat

Já jsem asi ňákej zázračnej opravář Rolling Eyes Question Exclamation
Jak jsem končil v dílně a vstával od stolu, tak se mě nějak zamotala pod nohy přívodní šňůra zdroje a ten letěl i se zátěžovejma odporama ze stolu na zem. Tak jsem to nasr...j pozbíral, hodil na stůl a jen tak na zjištění, zda to má letět rozflákaný do šrotu jsem zdroj se zátěží vrazil do zásuvky. A ejhle, zdroj naskočil. A pak ještě asi 20x a pokaždý. Exclamation Tak jsem mu dal 40A na 12V a naskakoval taky. Ale 50A už ne.
Myslím, že jsem narazil na pěknej podvod fy LC Power. Kouknul jsem na Shottky diody v 12V sekci a celkem by mě zajímalo jak můžou dvě MBRF20100CT paralelně dát 55A co deklarujou na futrálu zdroje Mad Každá se skládá z dvou 10A diod, to je maximálně 40A. A na 3.3 a 5V je to podobný.
Koukám, že se ve zdrojích šídí, kde to jde. Mám tady třeba 8 PC zdrojů Alien, mají psáno 400, 550 a 660W a přitom mají naprosto stejný osazení plošáku. Podobně třeba NiMH s 3-5x vyšší kapacitou, než je skutečnost, teď zase Lionky to samý.
Na tom plošáku zdroje je asi nějakej studenej, či prasklinka. Nevím, zda je to šťastný konstrukční řešení SMD na jednostranný cuprexkartový desce pomíchaný s dost velkejma a těžkejma součástkama a chycený na 4 šroubky v rozích desky. Pak stačí úder při dopravě a na plošáku něco praskne. Je to první SMD zdroj, co jsem měl na stole, u vývodových součástek se podobný věci stanou asi dost těžko.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33917
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 04 2016, 23:00    Předmět: Citovat

SMD suciastky byvaju od istej doby v lepsich zdrojoch, ale tento k nim zjavne nepatri...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 05 2016, 23:37    Předmět: Citovat

Tak ten zdroj už zase blbne. Zjevně je na heslo, třeba 10x naběhne a pak zase půl dne nic. Kroucení deskou nepomáha asi to studeňák není. Kašlu na něj, vytáhnu zajímavější součástky a jde do šrotu, v životě jsou i jiný radosti. Smile Stejně nemá a podle součástek ani nemůže mít deklarovaný výkony...
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 18 2016, 11:36    Předmět: Citovat

Tak jsem k 12V nabíječce postrojníkoval jinej PC zdroj než ten s PFC. Tedy jen jsem ucvakal přebytečný kábly a potřebný zavedl do přípojný čokolády. Na čokoládě je vyvedený 3,3, 5, 12, -12, 5VStb. A problém, nabíječka řve při větším zatížení :Input error 11,5V". Takže problém s nulovým odběrem na 5V sekci, která má asi vyšší regulační "prioritu" než 12V a tím pádem zdroj nedoreguluje zatíženou 12V sekci. Zdroj je podobnej tomuhle.
Takže buď upřednostnit +12V před ostatníma a nebo se na ostatní rovnou vykašlat a regulovat jen na 12V. U5 4-5 mám šluslý aby se nemusel používat PS. Napadlo mě odpojit R68 z výstupních 5V a poslat do něj 5V Stb. Pak to bude reagulovat jen na 12V. Případně poladit děličem R67/R79 trochu víc než 12V. No a kouknout na ostatní sekce hlavně 5 a -12 zda tam nejsou elyty na dorazu, případně celý ostatní sekceš zdroje vyházet.
Zkoušel jste někdo ten prohoz 5V stb? Nejsem si jistej, zda nebude problém při zapnutí zdroje.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund