Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VYŘEŠENO - Je možné vymazat obsah v OTP EPROM?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 16:48    Předmět: VYŘEŠENO - Je možné vymazat obsah v OTP EPROM? Citovat

Potřeboval jsem si do paměti AT27C1024 (www.atmel.com/images/doc0019.pdf) vypálit nějaká data. Vytvořil jsem si jednoduchý programátor a pomocí Raspíčka a Arduina jsem ta data vypálil.
Problém je v tom, že jsem v tom programátoru měl zkratované nějaké adresovací vstupy, takže data v paměti jsou poškozená a paměť je na vyhození.

Chtěl jsem po opravě programátoru zkusit, jestli nepůjdou do té paměti vypálit samé "0x0000".
Tím bych si na té špatné paměti vyzkoušel, že teď už programátor funguje a je možné adresovat celou paměť (64k).
Výsledkem je, že data jsou pořád stejná, jako byla po prvním zápisu.

Zajímalo by mne tedy, jestli OTP EPROM znamená, že se po prvním naprogramování paměťová buňka nějak zamkne, takže se už nedá vůbec změnit?

Nebo by mělo být možné jedničkové bity v datech dalším pokusem o zápis přepsat do nuly? - to by znamenalo, že mi teď v tom programátoru něco odešlo, protože zápis "0x0000" nefunguje.

-----
... jen pro ukázku, takhle ten "bastl programátor" vypadá:
http://www.astromik.org/forum/promprog2.jpg
http://www.astromik.org/forum/promprog1.jpg


Naposledy upravil astromik dne čt prosinec 17 2015, 19:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:06    Předmět: Citovat

Tahle EPROM nemá mazací okýnko.

Je to vidět na fotce http://www.astromik.org/forum/promprog1.jpg na tý modrý desce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2579

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:08    Předmět: Citovat

Tuhle paměť neznám. S pamětmi EPROM co jsem s nimi měl co do činění to bylo tak, že měly skleněné okénko a mazaly se ultrafialovým světlem. A někdy ty paměti byly označené jako OTP - to okénko tam nebylo a tak je nebylo jak mazat (údajně takové paměti dělala TESLA, dokud se nenaučili udělat speciální sklo na to okénko).
IMHO se smiř s tím, že tu paměť můžeš použít jako střelivo do praku.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:10    Předmět: Citovat

Yarda:
Jasně, že jsem se smířil s tím, že paměť je na vyhození. Chtěl jsem ale před zničením další paměti otestovat, jestli teď už ten programátor funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:12    Předmět: Citovat

To on už se smířil a místo do praku ji chce použít jako tester programátoru.
Myslím, že by měla jít "doprogramovat" na samé nuly. Jen je třeba dodržet programovací podmínky a např. tento diagram:
Wink



Programování.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Programování.png
 Velikost:  34.09 kB
 Staženo:  120 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:20    Předmět: Citovat

masar:

Tohle jsem právě zkoušel, ale nic se nepřepsalo. Data jsou tam pořád původní.
Takže to vypadá, že odešlo něco v tom programátoru (možná ty 100us pulzy nejsou dost přesné).

Ještě to zkusím prověřit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2579

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:23    Předmět: Citovat

Ta deska s pamětí vypadá jako kupovaná - pokud je to tak, dost mne udivilo, že tam výrobce dal OTP - dá se předpokládat, že kutil tam bude nějaký program odlaďovat a bude potřebovat mazat (ale v současné době bych tam čekal nějakou elektricky mazatelnou). Verzi OTP bych čekal v nějakém průmyslovém zařízení, co se vyrábí sériově a program nebo data se tam napálí při výrobě a nikdo už se v tom nebude šťourat.
Jednou se mi podařilo smazat EPROMku (2708 nebo 2716) bez UV světla - do programovadla jsem ji dal obráceně a pak byla jako nová - akorát už nešla naprogramovat Sad

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2579

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:28    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
....Myslím, že by měla jít "doprogramovat" na samé nuly...
Nemůže být v té paměti cosi co po naprogramování tu paměť zamkne a další programování už nedovolí? Jen mne to napadlo, jak jsem psal, tuhle paměť neznám.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:29    Předmět: Citovat

Yarda:
To je moje deska. Navrhoval jsem si jí sám a nechal vyrábět u Číňanů.
Je to součást většího zařízení - proto je tam kolem ta spousta konektorů.

Na tý hnědý univerzální desce (to je ten programátor) jsou jen dva I2C expandery MCP23017. Jeden se stará o nastavení 16-bitové adresy. Druhý se stará o nastavení 16-bitových dat.
Arduino je tam kvůli generování přesného zapisovacího impulzu 100us.

A celé je to řízené Raspíčkem, které si tahá data z excelovského souboru a přes I2C je posílá do expanderů....


Yarda1 napsal(a):

Verzi OTP bych čekal v nějakém průmyslovém zařízení, co se vyrábí sériově a program nebo data se tam napálí při výrobě a nikdo už se v tom nebude šťourat.

Je to tak, jak píšeš. Akorát to není žádná sériová výroba, ale jen jeden kus a v těch datech už se nikdo šťourat nebude. Potřeboval jsem 16-bitový data a co nejkratší přenosovou dobu mezi nastavením adresy a získáním dat.


Yarda1 napsal(a):
Nemůže být v té paměti cosi co po naprogramování tu paměť zamkne a další programování už nedovolí?

To je právě ten můj původní dotaz.


Naposledy upravil astromik dne so srpen 22 2015, 17:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:33    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
...Nemůže být v té paměti cosi co po naprogramování tu paměť zamkne a další programování už nedovolí? Jen mne to napadlo, jak jsem psal, tuhle paměť neznám.
To by snad v datasheetu o tom byla zmínka. Ale není. Wink

edit: A kde jsou spínače Vpp a Vcc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 17:57    Předmět: Citovat

masar napsal(a):

edit: A kde jsou spínače Vpp a Vcc?


Tyhle dvě napětí řeším externími zdroji 6,5V a 13V.
Zapínám i vypínám je sice ručně, ale podle kat. listu ve správném pořadí.

Při zapínání nejdřív Vcc (6,5V) a pak Vpp (13V).
Při vypínání opačně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 18:06    Předmět: Citovat

A selže ti to tedy po tom desátém verifikačním cyklu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12511

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 18:09    Předmět: Citovat

astromik napsal(a):
...Při zapínání nejdřív Vcc (6,5V) a pak Vpp (13V).
Při vypínání opačně.
Já to tam vidím obráceně. Wink

edit: Ale slovní popis souhlasí s tvým.


Naposledy upravil masar dne so srpen 22 2015, 18:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 18:11    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
A selže ti to tedy po tom desátém verifikačním cyklu?

Neprovádím průběžnou verifikaci.
Prostě jsem to jen zapsal, jak je to uvedeno v tom diagramu výše. Pak jsem to vypnul, nastavil Vcc na normálních 5V, Přepnul OE do "0", datový expander na vstup, a začal jsem postupně nastavovat adresy a číst data. Načtená data jsem průběžně ukládal do souboru..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
astromik



Založen: Feb 28, 2014
Příspěvky: 30
Bydliště: Milevsko

PříspěvekZaslal: so srpen 22 2015, 18:14    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
astromik napsal(a):
...Při zapínání nejdřív Vcc (6,5V) a pak Vpp (13V).
Při vypínání opačně.
Já to tam vidím obráceně. Wink


"VCC must be applied simultaneously with or before VPP, and removed simultaneously with or after VPP." (starna 4, tabulka 5-3, note 1)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund