Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měřící transformátor jt-n 150A/1A n3
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 11:27    Předmět: Měřící transformátor jt-n 150A/1A n3 Citovat

Zdravím, poprosím o radu. Pro dohled nad odběrem a řízení topení jsem zakoupil 3ks měřících transformátorů jt-n 150A/1A n3. Má představa je ta, že na přívod do domu je navěsím každý třemi závity a připojím sekundárem na arduino, jež mi podle času a potřeby odpojí třeba uprostřed noci v NT jiný nepreferovaný spotřebič a ponechá natápění akumulační nádoby. algoritmus tak nějak snad doladím.
Podle štítku jsem protáhl 3 závity a nějak mi to měří polovinu. Pro měření jsem použil starého fluka 45, tak snad opravdu měří efektivní hodnoty. Pro odzkoušení jsem použil 100W žárovku. Pří měření s vřazeným ampérmetrem a napětí 231V tekl proud 0,445A, což sedí. Na měřícím transformátoru, jež má stejnosměrné měřený odpor cca 1 ohm mi ampermetrem tekl proud jen 1,5mA, tedy poměrem x150 což by odpovídalo 225 mA na primáru měřícího trafa. Chěl jsem ale naměřit něco kolem 3mA. Nevysvětluji si špatně to n=3 na transformátoru? Děkuji za ozřejmení.



merici transformator jt-n 150Alomeno1A n3 1.5VA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  merici transformator jt-n 150Alomeno1A n3 1.5VA.jpg
 Velikost:  29.02 kB
 Staženo:  87 krát


merici transformator 150lomeno1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  merici transformator 150lomeno1.jpg
 Velikost:  71.15 kB
 Staženo:  83 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 14:08    Předmět: Citovat

Mám pocit, že proudový trafo jenom nasadíš na vodič a žádné závity se kolem něj nedělají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 14:22    Předmět: Citovat

Trafo mas 150/1 pokud jsi to meril tak pri 3 pruvlecich mas z neho trafo s prevodem 37,5/1. Takze to cos nameril je cca dobre. Ostatne presnost nebude nijak zavratna tyhle trafa se pouzivaji ve spojeni s tep. rele k ochrane motoru ne k mereni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 16:02    Předmět: Citovat

Označení "n=3" (nebo "FS3") je tzv. nadproudové číslo měřícího transformátoru proudu. Udává násobek jmenovitého primárního proudu při kterém dosáhne chyba sekundárního proudu hodnoty -10% (při jmenovité zátěži a cosφ).
V tomto případě 3×150=450A. Má význam pouze u přetížení nebo zkratového proudu, ne při běžném provozním zatížení.

Jak píše Maskot - převod 150/1A platí při jednom protažení vodiče takže trafo funguje správně a tyto trafa jsou přednostně určeny k nadproudovému jištění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2648

PříspěvekZaslal: pá prosinec 04 2015, 21:02    Předmět: Citovat

To Achab - není ono skoro jedno, k čemu jsou I-trafa určena? Já myslím, že jsou obecně určena k nepřímému měření protékajícího proudu, v tomto případě když poteče primárem proud 150A, poteče sekundárem proud 1A. Co se dále s touto naměřenou hodnotou udělá je věc jiná. Někdo ji použije k vypnutí spotřebiče, jiný s ní měří příkon (když současně měří i napětí).

To Martin_Fio - jaká je přesnější filozofie spínání/odpínání spotřebiče? Nějak mi uniká, proč bys měl odpínat jiný spotřebič, když běží ohřev akumulace. Nebylo by možné blokovat např. noční provoz pračky tehdy, když běží ohřev akumulace? Nebo je výkon akumulace modulární a od nějakého stupně musíš pračku blokovat?


Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2015, 1:37    Předmět: Citovat

Děkuji za reakce, proudové transformátory jsem koupil jako snímače pro elektroměr Siemens Sentron pac 4200, který bez transformátorů funguje pouze do tuším 5A. Pfrostě po prvotním testu mi něco nesedí, tak se ptám, třeba to n=3 se musí násobit dvěma, nebo se při výrobě sekli a dali tam jiný štítek. Zatěžovací impedanci jsem dal 50 ohmů, ale při výstupní 1 ohm to nemá vliv. Sentron vyčítám pythonem a zatím chci při oživování topení vědět, zda-li vůbec topím a zakolik. Přípojku mám zatím 3x18A jištěnou starým ITM, PRE při navýšení chce mermomoci upravovit rozvaděč, tak zatím váhám
V současném bydlení mi PRE již dvakrát zapojil při výměně obráceně HDO, při prvním pocybení jsem z nich dostal tisícovku, při druhém se ani neomluvili. Tak mít kontrolu je také dobré.
Jsou různé typy proudových transformátorů, některé jsou jen nacvakávací na půlzávit podobně jako klešťový měřák, některé závitové co mají šínu a na některé se vine pár závitů. Vrobci mtbrno, schneider, ty moje jsou z kovopřístroje a mám je sběratelsky v originál krabičce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2015, 8:19    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
není skoro jedno, k čemu jsou I-trafa určena?
Jistící MTP lze samozřejmě použít i k jiným účelům ale je třeba počítat s horší třídou přesnosti která v některých případech nemusí být vyhovující.

Běžné třídy přesnosti jistících MTP jsou v tabulce. Třídu těch JT-N si už nepamatuju - pokud není někde na trafu i mimo štítek tak je daná pouze typem. Je taky možné že toto provedení se už nevyrábí, v praxi jsem ho viděl jenom u starších zařízení.

Martin_Fio napsal(a):
transformátory jsem koupil jako snímače pro elektroměr který bez transformátorů funguje pouze do tuším 5A
Trafa mají převod 150/1A čili ve spolupráci s elektroměrem 5A by byl výsledný násobitel 150/1/5 = 30. Jak jsem psal výš tak nadproudové číslo "n" s převodem nesouvisí.
Je ovšem otázka jestli výsledná chyba jistících MTP bude i pro kontrolní měření přijatelná. Například při celkové roční spotřebě topení 10MWh by i při "lepší" třídě přesmosti 5P (±1%) mohla chyba dosáhnout ±100KWh, při 10P ±300KWh. Pro účely regulace samozřejmě přesnost plně vyhoví.

Nebyl sice zmíněn celkový příkon ale v případě topení bude asi stejně nutné kvůli bezproblémovému provozu ten hlavní jistič přiměřeně zvýšit. V daném případě by mohlo být vhodné tímto začat a až potom zvážit použití nějaké regulace.

edit: oprava chyby převodu



Třídy přesnosti jistících MTP.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Třídy přesnosti jistících MTP.jpg
 Velikost:  23.72 kB
 Staženo:  70 krát



Naposledy upravil Achab dne po prosinec 07 2015, 11:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2015, 6:04    Předmět: Citovat

Já bych řekl , že těch 50R bude moc . Určitě ta trafíčka nevyhazuj .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2015, 10:39    Předmět: Citovat

Pokud poteče primárem 150A, sekundárem 1A do vstupu In=5A, bude převod /5, čili 30, protože tam poteče 1/5 In.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po prosinec 07 2015, 11:24    Předmět: Citovat

Je to tak - chyba se vloudila. Opraveno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2015, 10:22    Předmět: Citovat

Zdravím, zvědavost mi nedala, připojil jsem k Sentronu, nastavil na něm, použití transformátoru 150/1A , na trafo navinul 1 průvlak při 100W teče sekundárem 0,22mA, prostě to nesedí, kuchnul jsem ho a spočítal mu 122závitů, očekával jsem 300 nebo mám rozházené brambory v sekci transformátory. Sentron ukazuje proud 0,3A.


proudovy transformator 150 na 1A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  proudovy transformator 150 na 1A.jpg
 Velikost:  63.63 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2015, 11:09    Předmět: Citovat

Pro poměr 150/1A by se dalo očekávat 150 závitů sekundáru, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2015, 12:59    Předmět: Citovat

Zkus to při větším primárním proudu - aspoň několik ampér. Tyto trafa se používaly většinou (nebo často) ve spolupráci s nadproudovým relé R100 do hodnoty kolem ±1A. Při použití k jištění nepřesnost měření malých proudů nevadí a možná jsou ty trafa pro tento účel nějak optimalizovaná když nesedí počet závitů. Připojení na elektroměr 5A taky není z hlediska přesnosti příliš ideální.

Osobně jsem tyto trafa nikdy nezkoumal. U menších odběrů bylo toto jištění jaksi jenom pro parádu protože k přetížení nikdy dojít nemohlo, takže se nikdo nezajímal jak a jestli vůbec funguje. Ve větších rozvodnách se zase používají jiné typy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2015, 13:59    Předmět: Citovat

Na 300 závitů usuzuji z mé třebas špatné domněnky, že primární vinutí je průchod skrz jádro vlastně půlzávit, tedy těch 300 závitů.

Jasně, linearita převodu mě nenapadla, zkusím zítra. Sehnal jsem si sondu k fluke45, tam mi v rozsahu 20A dáva 45mV, takže opravdu tím vodičem skrz jádro ten proud teče. Dík

Tyhle trafa by měly být v jiné kategorii: voltmetr.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út prosinec 08 2015, 15:13    Předmět: Citovat

Primární vodič je "půlzávit" jenom mechanicky - vzhledově. Elektricky se chová jako celý jeden závit. Probíralo se to v tomto vláknu.
Čili jak píše Bernard dalo by se předpokládat těch 150 závitů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund