Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafo pro odporový drát 0,8mm délky 150cm
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 12:41    Předmět: Trafo pro odporový drát 0,8mm délky 150cm Citovat

Dobrý den, mám takový problém potřebuji si nařezat polystyren EPS 150 o délce 100 až 144 cm (celoplošně)
Odporový drát jsem zvolil 0,8 mm, ale nevím kde a jaké k němu sehnat trafo za rozumnou cenu s nějakou regulací (pwm asi).
12 V zdroj z pc nebude mít asi dostatek Ampér.

Technická specifikace drátu
Tl. drátu: 0.8 mm
Maximální teplota: 1350°C
Bod tání drátu: 1500°C
Složení: 22 % Cr, 5.8 % Al, 72.2 % Fe
Hustota 7.10 g/cm3
Zvýšená mechanická odolnost
Odpor (při 20°C): 1.45 ohm/mm2/m
(dle informací poskytnutých výrobcem)
Odpor (při 20°C): 2.7 ohm/m (tolerance cca. 0.5%)

S pozdravem Novotný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:09    Předmět: Citovat

Vezmi kus překližky tlouštky cm, délky třba 60cm ( podle délky řezu )

Na konce dej plech s dírama ( abys mohl nastavit tlouštku uříznuté polystyrenové desky ) a odporový drát přidělej na pružiny ( aby byl stále natažený, protože při zahřátí se prověšuje)

Na konec plechu dej termistor a zapoj do do zpětné vazby PC zdroje ( upraveného, aby dával 60A ) To proto, aby když to necháš běžet naprázdno aby se odporový drát nepřepálil a při řezu se ochlazuje, tak aby zdroj přitopil.

( naprázdno teče drátem 10A a při řezu 60A )

Překližkou s odporovým dtátem přejedeš po desce polystyrenu o síle třeba 10cm a rozdělíš ji na dvě 5cm desky ( například )

Vyhovující napětí na 60cm drátu je 12V při řezu a zdroj ubere když je to naprázdno, jenom chlazené vzduchem.


Naposledy upravil samponek dne ne listopad 15 2015, 13:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:10    Předmět: Citovat

PC zdroj by výkonově stačil, problém je, že drát má příliš vysoký odpor a výkon do něj z 12V nedostaneš. Budeš mít skoro 2m drátu, to je cca 5Ω, při 12V to je 29W a pro řezání polystyrenu v téhle délce bys potřeboval skoro 2x tolik výkonu, tedy 24V zdroj s regulací na cca 18V ef. Regulace může být i celkem pomalá PWM třeba s 555, můj zdroj pro řezání je jen trafo s přepínáním odboček po 2V, drát mám asi celkem podobný. Každopádně je nutné použít na drát napínací pružinu a to pěkně silnou, drát se ohřátím významně prodlouží a pokud není napnutý, prověšuje se, v řezu všelijak uhýbá a řeže to pak křivě. Výše doporučená regulace by sice nebyla špatná, ale mám praxí ověřeno, že není nutná, zapnu, řežu, vypnu a drát to vydrží. Naprázdno stejně nesmí jít do červena. Nevím, kolik toho budeš řezat, tedy jaký bude asi tak zatěžovatel, ale mám trafo celkem poddimenzované, ono to chvíli vydrží Smile Dalo by se použít nějaké oddělovací na 24V, to jsou běžně dostupná trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:18    Předmět: Citovat

PC zdroj má ve zpětné vazbě široký rozsah ( 5 až 28V ) V praxi je ti stejně fuk kolik Ampér jde do drátu, zdroj podle termistoru ví, kolik má pouštět, aby drát stále žhavil.

Použil jsem drát průměr 1mm, déle to vydrží a je mechanicky pevnější a nešprajcuje se v řezu, musí to jít lehko posouvat a nezastavovat se, jinak je na desce vidět stopa.

Na délku 150cm jsem to nezkoušel, nebylo to v praxi nutné, desky polystyrenu měly klasický rozměr 100 x 50 cm.

Na 150 cm to bude konstrukčně vypadat stejně, ale drát musí být silnější, aby to drželo formu při řezání. A z každé strany to bude muset vést jedna osoba, na té délce to sám zřejmě neukočíruješ, tak aby to bylo rovný.


Naposledy upravil samponek dne ne listopad 15 2015, 13:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:24    Předmět: Citovat

Potřebuji z desek 100x100 dělat dva pravoúhlé trojúhelníky. Proto potřebuji 150cm dlouhý drát. a pak budu řezat 100cm délky.

Chci něco takového akorát 150 cm široké https://www.youtube.com/watch?v=-syWxzGRKmI

Napnutí drátu budu řešit buď pružinkami nebo závažím přes kladku Smile
Konstrukci řezačky nějak zbastlím ze dřeva nebo z železa. Ale jde mi o to trafo. V elektrice se vůbec nevyznám potřebuji hlavně trafo s nějakou regulací aby mi to kolem drátu nevypalovalo moc.

Tady jsem našel nějakou kalkulačku pro výpočet trafa
https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CBwQFjAAahUKEwjc_tiJtpLJAhXMvhQKHT3TA60&url=http%3A%2F%2Fwww.robex-dk.cz%2Fimg%2Fproduct%2FCERTIFIKATY%2Fvypocty-odporove_rezani.xls&usg=AFQjCNF-4qyFJCPK0cPSWYNGtx2_8S9OpA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:30    Předmět: Citovat

Pokud se v elektrice nevyznáš, tak komfortní zdroj s autoregulací, který při práci nepotřebuje obsluhu je pro tebe postavit nedostupný.

Potom vezmi obyčejný vypínač a trafo a zapni ho těsně před řezem a vypni ihned po řezu, vypínač někde po ruce, aby se drát po dokončení řezu nenažhavil moc a nepraskl.

Jako zdroj použij třeba trafosvářečku s otočným přepínačem proudu, kterou máš v garáži.


Naposledy upravil samponek dne ne listopad 15 2015, 13:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:31    Předmět: Citovat

Podávání desky je nejlepší vlastní vahou, akorát to chce dost velkou desku, postaví se šikmo, polystyrenový blok se na ni položí nad drát a vlastní vahou se posouvá dolů a řeže se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:36    Předmět: Citovat

Ano, vlastní vahou je to dobré, nebo posouvat překližku po polystyrenu tak, aby drát nekladl moc odpor a nezastavovat se, pak je řez zcela čistý.

Správný proud drátem ( žhavení ) zjistíš po třech řezech, pak už to půjde rychle.


Naposledy upravil samponek dne ne listopad 15 2015, 13:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:41    Předmět: Citovat

Nemám v plánu stavět nějaký zdroj. Chci si nějaký koupit na ale můj problém je že nevím jaký a kde nebo kdo mi ho vyrobí a za kolik? Idealni pro mě je když budu řezat desku a uvidím, že drát vypaluje kolem sebe moc polystyrenu nebo málo , tak si nějakým regulátorem uberu nebo přidám.
Ještě lepší by bylo kdyby mělo doma více využití např. napájení led diod nebo nabíjení autobaterie apod. Smile


Naposledy upravil lukasnovot dne ne listopad 15 2015, 13:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6086
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:43    Předmět: Citovat

Na 1,5m je tak akorát 24V trafo.
Na vyzkoušení si od někoh půjč regulovaný zdroj 30V/10A.
https://youtu.be/jFY-wzaQLSw


Naposledy upravil danhard dne ne listopad 15 2015, 13:46, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:44    Předmět: Citovat

Použij normální trafosvářečku s přepínačem proudu. Jde o to, jestli to máš na fasádu na svůj barák a pak už to nikdy dělat nebudeš a nebo jsi podnikatel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6616
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:45    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:47    Předmět: Citovat

Ted to mám na barák na střechu pro otce, kde potřebuju nařezat spádové klíny úžlabí atd a pak v budoucnu bych si chtěl třeba udělat živnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3141

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:49    Předmět: Citovat

Pokud to máš na živnost, musí řezačka splňovat bezpečnostní předpisy a mít homologaci.

Zaky : Zdroj 10A na to nestačí, výkon na řezání pro 50cm délku řezu musí být cca 0.5kW, jinak to zadrhává. ( drát se příliš ochladí a pak vznikne stopa, protože ses musel zadrhnout nebo zastavit )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasnovot



Založen: Feb 22, 2012
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne listopad 15 2015, 13:58    Předmět: Citovat

Na bezpečnostní předpisy kašlu. Na občastné víkendové řezání polystyrenu to nebudu řešit. Docela se mi líbí ten laboratorní zdroj, ještě to prostuduju na netu. Ale zatím jsem našel , že třeba na nabíjení autobaterii a trvalejší zapojení nemusí být některé typy labor. zdrojů vhodné.

Se mi líbí ta myšlenka, že mi odejde nabíječka na notebook a napojím to ten zdroj, nabiju s tím autobaterku, zapojím led vánoční osvětlení, uřežu polystyren atd. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund