Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magnetofon Tesla Pluto zrychluje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kosmit



Založen: Sep 26, 2006
Příspěvky: 139
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2011, 8:57    Předmět: Magnetofon Tesla Pluto zrychluje Citovat

Zdravím,
magnetofon TESLA Pluto cca po 15 min provozu od "studeného stavu" začne zrychlovat na play při rychlosti 4.
Po přepnutí na 9 a zpět na 4 hraje tou "čtyřkou" již jen 1-2 vteřiny.
Rychlost 9 je OK. po hodině provozu si stále "šlape" devítkou.
Setkal se s tím někdo?
Jde mi jen o radu na případnou výměnu součástky, abych při hledání ještě něco nepočunil. Výměny zvládnu, ale opravářem se necítím.
Předem díky.
P.S. je možné, že nejlepší řešení bude nepoužívat rychlost 4 Laughing,ale měl ji z výroby, tak bych rád závadu odstranil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2011, 16:12    Předmět: Citovat

PLUTO mělo elektronickou regulaci otáček - na rozdíl od URANu. Viděl bych to na tranzistor v regulátoru otáček. V PLUTu bude jistě germanium a to je citlivé na zahřátí. Stárnutím se mohl zvýšit Ice0 a tak při rychlosti 4, kdy je na něm větší úbytek napětí se může již samovolně otevírat (a zahřívat).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 621
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: pá srpen 12 2011, 18:02    Předmět: Citovat

Skusil bych rozdělat motorek a vyčistit komutátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12534

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 14:10    Předmět: Citovat

Bude to tak, jak píše mtajovsky. Navíc si zapojení regulačního tranzistoru (GC510K), kde chybí odpor mezi bází a emitorem, o tuto závadu přímo "koleduje".
Ikdyž nejsem příznivec úprav továrních výrobků (a takto starých zvlášť), tady bych udělal výjimku. Wink



Pluto.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pluto.png
 Velikost:  17.86 kB
 Staženo:  144 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: so srpen 13 2011, 15:05    Předmět: Citovat

Já bych se prvně zaměřil na přepínač, kabeláž a trimr od nastavení čtyřky rychlosti, jestli třeba nemá jen špatný kontakt běžec s dráhou.
Při nižší rychlosti je i odběr motorku menší, tak snad ani ta ztráta na tranzistoru nebude tak velká, navíc je v kovové objímce a přišroubovaný na šasi, prověř zda je dobře sevřený objímkou a přitažený.
Hlavně - pokud na devítce nekolísá rychlost tak do motorku ani nesahej, nekolísající Pluto je skoro rarita. V tomto ohledu je na tom daleko lépe Uran a jeho zastaralý regulátor s odstředivým kontaktem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kosmit



Založen: Sep 26, 2006
Příspěvky: 139
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 15:05    Předmět: Citovat

Zatím díky za názory, zkusím někde sehnat GC 510(i když nebude třeba) a pořádně prověřit kontakty. Dostanu se k tomu až tak za 3 týdny. Dám vědět. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2011, 19:05    Předmět: Citovat

Osvědčil se tam i AC188K místo GC510K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 16 2011, 16:14    Předmět: Citovat

DKL napsal(a):
Při nižší rychlosti je i odběr motorku menší, tak snad ani ta ztráta na tranzistoru nebude tak velká, ...


Uvidíme s čím kosmit přijde, ale to s kolektorovou ztrátou může být právě naopak. Při rychlosti 9 bude na motorku napětí 2 krát větší, než při rychlosti 4 a tak se při poměrně malém napájecím napětí významně sníží kolektorové napětí regulačního tranzistoru. Zato odběr daný momentem síly motorku, řekl bych, se se změnou rychlosti příliš nezmění. Převážná část síly se spotřebuje na suché tření ve spojkách, brzdách a na pásku, a to se s rychlostí mění málo (na rozdíl od viskózních odporů v kapalinách).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: st srpen 17 2011, 15:51    Předmět: Citovat

Ano, s tou ztrátou souhlasím, zdá se mi ale divné že přepnutí na devítku a zpět vyvolá chvilkové zlepšení, za ten okamžik tranzistor neochladne.
V Bozděchovi se píše že je na motorku při devítce 4,7V a spotřeba max. 140 mA, při čtyřce 2,7V a spotřeba o 20mA menší. Spotřeba proudu je patrně myšlena včetně odběru nevybuzeného zesilovače, asi 20mA.
Zkusil bych provoz se sníženým napájecím napětím, pokud je tranzistor opravdu na hraně tak by se to muselo projevit. Uvidíme s čím příjde tazatel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kosmit



Založen: Sep 26, 2006
Příspěvky: 139
Bydliště: Praha - Řepy

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 11:22    Předmět: Citovat

Omlouvám se, slíbil jsem výsledek, ale neodhadl jsem čas... Jsem často pracovně mimo a teď snad schválně pořádEvil or Very Mad Snad tedy do 14 dnů si na Plutíka najdu čas. Zatím všem díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4057
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 13:53    Předmět: Citovat

Dostal jsem od Kosmita ten magneťák na opravu Smile . Na kolísání otáček má opravdu vliv teplota, jinak stabilizátor pracuje vzorně, při změně napájecího napětí 5-10 V se otáčky nemění. Bylo by možné nahradit ten GC510K nějakým křemíkem?

Edit: doplnění zmiňovaného odporu mezi bázi a emitor ustabilizovalo rychlost 4 cm/s, ale způsobilo pokles rychlosti 9 cm/s. Ještě prozkoumám teplotní stabilitu a kdyby byla dobrá, tak otáčky doseřídím, i když se zdá, že do jejich nastavení nebylo od výroby zasahováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7444

PříspěvekZaslal: pá červenec 03 2015, 15:03    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jak je ten přidaný odpor velký (tedy spíš malý...). GC510 nemá bůhvíjaké zesílení a tak už ho to třeba nedokáže naplno otevřít. Jinak si myslím, že v tomto zapojení lze nahradit křemíkem oba tranzistory, samotný GC510 asi i bez změny nastavení - je buzen proudově, větší úbytek napětí by neměl vadit. Při náhradě 156NU70 by se to muselo celé přenastavit a asi i vyměnit kompenzační diody, protože tam bude rozhodující právě úbytek napětí B-E a jeho cestování s teplotou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4057
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so září 12 2015, 21:45    Předmět: Citovat

Tak přidání odporu 47k to trochu vylepšilo, ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsem dal nějaký noname PNP křemík v TO220 a drží to líp i bez odporu. Otáčky ujely jen minimálně a kompenzace napájecího napětí funguje taky dobře. Jen se mi stalo, že se na 9 cm/s rychlost rozkmitala, ale po vypnutí a zapnutí už to bylo OK. Ještě s tím budu laborovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4057
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po listopad 16 2015, 16:15    Předmět: Citovat

Tak jsem to prověřoval s externím i vestavným zdrojem při různých teplotách a zdá se, že úprava je OK. Měřil jsem čas, za jaký se přehraje 5718 mm pásku. Měření jsem pro každou situaci opakoval. Nejistota měření stopkami je tak 0,2 s. Naměřil jsem tyto rychlosti:

8,8 V po nečinnosti | 8,8 V ohřáté fénem | 7,8 V pokojová | 6,8 V pokojová | 9,8 V pokojová | 10,4 V pokojová | vestavný zdroj (8,27 V)

9,5 cm/s:
0:59,4 0:59,5 0:59,6 | 0:59,4 0:59,5 0:59,7 | 0:59,4 0:59,4 | 0:59,2 0:59,2 | 1:00,3 1:00,4 | 1:00,5 1:00,5 | 0:59,5 0:59,6

4,75 cm/s:
2:00,5 1:59,4 1:59,3 | 1:57,0 1:58,9 1:58,0 | 1:57,7 2:01,2 | 1:59,6 1:59,3 | 2:00,7 2:00,3 | 1:59,8 2:00,0 | 1:59,3 1:59,7

Kmitání rychlosti se už neobjevilo. Myslím, že úpravu je možné považovat za povedenou.

V magneťáku je dodatečná úprava - reprák zezadu obložený vatou. Hraje to překvapivě dobře, líp než Uran, který jsem měl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund