Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Identifikace můstku RLC - vyřešeno

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2015, 21:36    Předmět: Identifikace můstku RLC - vyřešeno Citovat

Neznáte někdo přesný typ nebo bližší technické údaje můstku na fotce?

Prodejce ho označil jako "RLC můstek TGL" z bývalé NDR. Mám možnost velmi levně koupit buď tento nebo Metra RLC10. Fotka je jenom ilustrační. Na přiloženém schématu je ale vidět odporový Wheatstonův můstek, ani si nejsem jistý jestli to vůbec měří L-C.



Můstek TGL.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Můstek TGL.jpg
 Velikost:  43.14 kB
 Staženo:  175 krát



Naposledy upravil Achab dne ne srpen 16 2015, 13:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12334
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2015, 22:27    Předmět: Citovat

http://www.radiomuseum.org/r/messt_mell_kleinmessbruecke.html

Je to historický kousek, nevím, co si od toho slibuješ. Hezký do sbírky, ale jinak čas oponou dávno trhnul...

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so srpen 15 2015, 22:31    Předmět: Citovat

Koupil bych alespoň toto: http://www.pajka.info/mp0006-tesla-bm509-poloautomaticky-rlc-mustek.php , doba ručního vyvažování a odčítání na kolečku je už trochu déle historií. Případně zde: http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=r+l+c+tester&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xl%2Fc%2Fr+tester.TRS0&_nkw=l%2Fc%2Fr+tester&_sacat=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 7:46    Předmět: Citovat

BM509 mám, ale neumím jej zatím opravit. Odpory měří dobře, L a C měří přibližně dvojnásobnou hodnotu. Zatím jsem snad schematem a popisem nedovedl odhadnout, kde může být problém. Pokud chceš, můžeš jej mít. Já mám ještě jeden plně funkční. To ruční vyvažování není až tak problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 9:41    Předmět: Citovat

Ty můstky z MTM jsou skutečně už muzeální kousky, i když při měření odporů byly skutečně přesné (při měření indukčností a kapacit záleželo rozlišení na citlivosti sluchátka), ale po těch letech se jim loupe lak na stupnici a zadrhává ručka galvanometru. Měli jsme v práci pět kousků, čtyři šly před asi 8 lety do bazaru. Škoda, že jsem se o té likvidaci prodejem dověděl pozdě, možná mezi nimi byl nějaký méně oloupaný, než ten, co mi zbyl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 10:44    Předmět: Citovat

Dík za informace, už je jasno. Tento můstek je mi povědomý od vidění ale nikdy jsem ho neměl v ruce. Ale asi vezmu ten RLC10, zdá se mě být vhodnější. Za 50kč bez pošty při osobním vyzvednutí je to láce, kdyby měl někdo zájem nabízí se (MTM a RLC10) po 2 kusech zde.

to jjilek: dík za nabídku, na měření malých indukčností a kapacit by se BM509 hodil ale představoval bych si něco příručnějšího a případně snadno opravitelného. Ze starých přístrojů jsem uvažoval i o BM 366 ale momentálně se nikde nenabízí, pokud bych už investoval do nového tak asi něco jako UT603 nebo DT9935.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 10:55    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Ze starých přístrojů jsem uvažoval i o BM 366 ale momentálně se nikde nenabízí,

Když starý, tak ať stojí za to. Mám tady někde TM393. Smile
http://radiojournal.cz/schemata/tm393/TM393navod.html#popis
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 13:06    Předmět: Identifikace můstku RLC Citovat

Taky pěkný sběratelský kus ale o BM366 jsem uvažoval hlavně proto že měří malé indukčnosti od 0,02µH (TM393 od 10µH). Přesnost je taky o něco lepší při menších rozměrech a váze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 15:09    Předmět: Citovat

Za 50Kč/kus bych koupil klidně oba typy. Jsou takové pěkné, bakelitové a přežijou i jaderný výbuch v rozumné vzdálenosti.

Jinak RLC10 má vnitřek uspořádán takovým bastl stylem. A taky rozsah měřených veličin není omračující. Indukčnost až od 5mH - to jsou určitě i menší potřebné indukčnosti.

RLC10 jsem ze zvědavosti koupil pro porovnání - hlavně na měření L, protože jde o můstkovou metodu, kde se má dát vyvážit vliv sériového odporu. Můj měřák L má mnohem sice větší rozpětí měřených hodnot, ale používá metodu oscilátoru s měřenou indukčností, takže kmitočet závisí i na parazitním odporu a paraz. C.
A zklamalo mě, že při měření malých L a C nemá RLC10 jen jedno minimum, ale ještě jedno dvě další falešná poblíž. Není tak snadné poznat, kde je správné naladění na nulu. Někde uprostřed rozsahů to ale nedělá.
A i vyvážení parazitních veličin potenciometrem funguje tak nějak nedefinovaně, takže měřák pokaždé ukáže trochu jinou hodnotu. Ale možná je to v toleranci. Pokusů jsem brzo zanechal a měřím zase jen přímoukazujícím měřákem. Navíc je potřeba ne úplně běžná napájecí 3V baterie nebo zdroj.



RLC10 ....JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RLC10 ....JPG
 Velikost:  273.72 kB
 Staženo:  100 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 15:53    Předmět: Citovat

RLC10 znám dobře ze školy, ve své době to byl jeden ze základních přístrojů v hodinách měření, tehdy nástupce za Icomet. Ta falešná minima si ale nepamatuju anebo jsme měřili hodnoty u kterých se chyba neprojevila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2015, 15:17    Předmět: Citovat

Tak už mám ten RLC10 na stole, prodejce mě dal i jeden starší navíc na náhradní díly. Oba funkční, jenom bude potřeba vyčistit kontakty měřících tlačítek.

Zmíněná falešná minima se skutečně vyskytují ale pouze na nejnižším rozsahu kapacit tak do 150pF. Platná hodnota je na prostředním minimu. Indukčnost na nejnižším rozsahu jsem zatím nezkoušel - momentálně nemám po ruce vhodnou cívku ale asi to bude podobné.

Osobně mě tento nedostatek pro dané použití nevadí. Uvidím co to bude dělat po vyčištění a kontrole. V manuálu se stejně uvádí že deklarovaná přesnost je v rozsahu stupnice "1 až 10" ale funkce by měla být zaručena v celém rozsahu "0,5 - 20".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2015, 18:58    Předmět: Citovat

Tyhle můstky TGL jsme měli v práci. když jsem na nich prováděl kalibraci odporových rozsahů, (LC se nekalibrovalo) tak svojí přesností vyhověly specifikaci, a to i přes nešetrné zacházení a občas prašné podmínky na dílně.
Takže konstrukce dobrá, práce s tím jednoduchá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st srpen 26 2015, 21:16    Předmět: Citovat

Zdar, RLC10 je podle mě velmi dobrý můstek; pravda už překonaný digitálními, ale ještě si jej stále držím. Je to měřák, který chce "svého muže", když se ví jak na to lze měřit dostatečně přesně i mimo deklarované rozsahy.
Jak budeš čistit kontakty tlačítek přiber i odporový drát a sběrač vyvažovacího potenciometru. Uspořádání bastl stylem má taky svůj důvod-malé parazitní kapacity a indukčnosti. Jo, chlapi a holky v Metře Blansko uměli Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6002
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2015, 5:19    Předmět: Citovat

To je přesný výraz - "chce svého muže". V mém prvním zaměstnání jsme měli jenom RLC10, vyjímečně ještě odporové MW (maďarské?) takže každý s nimi byl celkem dobře seznámený a používaly se běžně ještě v 80-tých letech. V rozsahu měřených hodnot byl tehdy stále považován za vyhovující.

Vůbec výuka měření byla tehdy zaměřená hlavně na přístroje Metra Blansko, univerzální DU10, DU20 a RLC10 se považovaly za základní standard. Z přístrojů Tesly Brno jsme byli v rozsahu potřeb podniku seznámení hlavně s BM289 a BM370.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2015, 21:40    Předmět: Citovat

Z analogových můstků se mi nejlépe pracovalo s BM394 s pravoúhlým vyvažováním. Umožňuje při měření i ss polarizaci elektrolytů. Z hlediska přesnosti pak BM498, ale na tom někdy nemůžu snadno najít bod vyvážení. Ten umožní navíc i ss vybuzení indukčností, bez čehož se například indukčnost vinutí motoru těžko změří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund