Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plynový kotel versus elektrický bojler.
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 9:20    Předmět: Plynový kotel versus elektrický bojler. Citovat

S tímto jsem se nikdy nesetkal tak, abych to mohl porovnávat. Proto bych byl rád, kdybyste se k tomu vyjádřili podle svých zkušeností.
Jde pouze o ohřev teplé vody. Objem 80 l na sto procent stačí, o tom není třeba diskutovat. Stávající el. bojler je pár let starý a v připadě výměny (kdykoliv) stačí koupit nový za 3-4 tisíce Kč, takže není třeba řešit tyto náklady ani náklady kolem výměny.
Kvůli el. bojleru je zaveden "noční" proud za poloviční sazbu. Plynový kotel je pouze na topení a funguje bez problémů. Případné předělávky rozvodu teplé vody není potřeba počítat jako náklady. Teplá voda bude potřebná každý den a není důležité, jestli tam bude vana nebo sprcha.

Jedná se pouze o porovnání nákladovosti dvou případů na odběr energie:
a) elektrický bojler 80 l na noční proud
b) plynový kotel s ohřevem teplé vody

Cenu pořízení nového plynového kotlu s ohřevem teplé vody a instalaci bych do ničeho netahal. Jedná se mi o porovnání pouze nákladů těchto dvou provozů a výsledného odběru energie v Kč u provozu a) a b). A samozřejmě chci i názory o provozu a) nebo b) pro a proti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6544
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 10:40    Předmět: Citovat

Plynová kWh je asi o polovinu levnější než elektrická. Od toho se to odvíjí. Přesto mám elektrický bojler. Při koupi nového jsem koupil kombinovaný s tím, že v zimě bude ohřev plynem. Ale nefunguje to, protože otopná voda má tak nízkou teplotu, že je to o ničem. Jedině samostatný přívod (což nemám) a natopit to v noci. Teď v "teplých časech" mi TUV předehřívá solar, takže mně to ani neštve
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5679
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 11:00    Předmět: Citovat

Mám plynový bojler 80l, celoroční spotřeba plynu mezi 450 a 500m³. Letos ho plánuji vyměnit, od roku 98 je v něm už do půlky sanytr. U čistého bude spotřeba nižší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 11:39    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Plynová kWh je asi o polovinu levnější než elektrická. Od toho se to odvíjí.
Zkus mi to definovat blíž. Kolik myslíš tu elektrickou kWh, když pro ten elektrický bojler bude právě poloviční taxa (noční proud)? Zkus to porovnat zhruba v korunách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 11:40    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Mám plynový bojler 80l, celoroční spotřeba plynu mezi 450 a 500m³.
To máš plynový bojler jako takový jen na vodu ? Něco jako karmu ? Nejsem v těch názvech moc kovaný, tak se ptám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 12:39    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Zkus mi to definovat blíž. Kolik myslíš tu elektrickou kWh, když pro ten elektrický bojler bude právě poloviční taxa (noční proud)? Zkus to porovnat zhruba v korunách.
To takhle jednoduše nejde. Záleží to na velikosti odběru, u el. tarifu D25d/D26d/D45d taky na tom, kolik se spotřebuje v NT mimo ten ohřev či vytápění.
Musíš si s tím pohrát, spočítat si variantu čistě elektrické domácnosti (a vybrat nejlepší tarif), variantu s vařením na plynu, variantu s vařením a topením plynem, a variantu úplně plynovou. A to pro tvoje typické energetické spotřeby na svícení/TV/PC atd., vaření (tyhle dvě kategorie navíc ještě rozdělené na VT/NT podle tarifu), topení, ohřev teplé vody.

Pokud máš velkou spotřebu na topení a teplou vodu, vyjde ti nejlíp tlačit všechno do plynu. Pokud naopak malou, ale zato velkou spotřebu el. na ostatní provoz domácnosti, vyjde ti nejlíp tlačit všechno do elektriky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5679
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 14:11    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
To máš plynový bojler jako takový jen na vodu ? Něco jako karmu ? Nejsem v těch názvech moc kovaný, tak se ptám.

Ano, je to bojler ohřívaný vodou, Mám Quadrigu 80l, podobnou , jen starší provedení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6544
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 14:18    Předmět: Citovat

Tak kecám. Plynová kWh=1,68Kč což není úplně přesně, záleží na koeficientu přepočtu. Elektrická kWh=2,85Kč. Nízký/vysoký tarif nerozlišuju. Obojí včetně fixních nákladů. Rod. dům, dvě domácnosti, podružná měřidla, D45..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 18:38    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Tak kecám. Plynová kWh=1,68Kč což není úplně přesně, záleží na koeficientu přepočtu. Elektrická kWh=2,85Kč. Nízký/vysoký tarif nerozlišuju. Obojí včetně fixních nákladů. Rod. dům, dvě domácnosti, podružná měřidla, D45..

O to asi tak nejde, spíše mi teď jde o to, že plynová kWh=1,68 Kč a elektrická (noční)=2,85 Kč jsou dané. A teď ta blbá otázka. Těch 80 l vody se ohřeje stejně efektivním způsobem u plynu a alektřiny ? Potom by to bylo na plyn samozřejmě levnější, ne ? Nebo to nakonec bude např., že 1,68 * efektivitaplynu = 2,85 * efektivitaelektřiny, tzn. za stejné prachy ? Co by při tomto poměru Kč za 1 kWh bylo levnější ? Jedná se furt jen o ohřátí 80 l denně na stejnou teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 18:44    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
To takhle jednoduše nejde. Pokud máš velkou spotřebu na topení a teplou vodu, vyjde ti nejlíp tlačit všechno do plynu. Pokud naopak malou, ale zato velkou spotřebu el. na ostatní provoz domácnosti, vyjde ti nejlíp tlačit všechno do elektriky.

Jednoduše to právě jde. Napsal jsem, že jde jen o každodenní ohřev 80l. Je logické, že to co se nespotřebuje, tak zůstane k levnějšímu ohřátí na další den. Ostatní spotřeby elektřiny a plynu mě nezajímají, nemají s tím nic společného. Společného s tím má pouze to, že elektrický bojler už tam je a na noční proud a jestli má smysl přecházet na plynový kotel s ohřevem teplé vody nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 18:46    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Ano, je to bojler ohřívaný vodou, Mám Quadrigu 80l, podobnou , jen starší provedení.

Dík, už je mi to jasné. Tohle by tam možná šlo také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7436

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 18:58    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
A teď ta blbá otázka. Těch 80 l vody se ohřeje stejně efektivním způsobem u plynu a alektřiny ?
Účinnost se u plynového kotle udává kolem 80-90% podle velikosti a typu, bojler by se neměl lišit. Proti elektrickému bojleru, kde jsou jen ztráty dané vyzářením tepla do okolí, se u plynu projevuje ještě komínová ztráta - část tepla uteče se spalinami komínem ven. I tak by to mělo vyjít výhodněji.
Tady je o tom článek: http://www.tzb-info.cz/2127-tepelne-technicke-parametry-plynovych-spotrebicu-ii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 19:06    Předmět: Citovat

Takže by to mělo vyjít nastejno ? Ten plynový kotel by šel na turbo (bez komínu). Potřebuji ale trochu víc z praxe, ne každý je stejně spokojený s výsledkem oproti tomu, jak si to spočítal.
Ten odkaz je hezký, ale nemá nic společného s teplou vodou pro mytí. Je to jen pro výpočet teplé vody pro topení a to mě nezajímá.
Zkusím to přeložit ještě takhle. Je pohodové letní odpoledne, 14 hodin, v chládku je příjjemných 36 stupňů Celsia a chci se jen tak z nudy osprchovat. A to raději 5x než přijde večer. A tak to chci dělat celý měsíc, kdy teploty jsou přes den pohodově stejné.
Co přijde levněji ? Ohřívat tu přesnou denní spotřebu teplé vody 80 l plynovým kotele na topení s ohřevem teplé vody na mytí nebo si to ohřát předtím elektrickým bojlerem v noci ? Cenu plynu a elektřiny za 1 kWh jsem psal v minulém příspěvku.


Naposledy upravil p32 dne ne květen 31 2015, 19:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6544
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 19:12    Předmět: Citovat

Bojler má účinnost vyšší. Ale zas má ztráty přes noc, který, jak to chápu, nebudou u plynu tak velké. Jinak výpočty jsou jedna věc, praxe druhá, s tím nic nenaděláš..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15531
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2015, 19:16    Předmět: Citovat

Já se ptám proto, že vím, že s tím potom už nic nenadělám. Wink
Proto se ptám i hloupě a potřeboval bych nějakou vyčerpávající odpověď. Nemusí být dlouhá, ale konkrétní a průkazná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund