Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak dlouho nabíjet PB akumulátor?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kloban



Založen: Jan 27, 2015
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 8:18    Předmět: Jak dlouho nabíjet PB akumulátor? Citovat

Ahoj. Mám svítilnu na PB akumulátor, ten měl před výměnou parametry 6V a 4Ah. Jelikož dosloužil, musel jsem ho vyměnit. Nahradil jsem ho ale akumulátorem 6V a 5Ah. V návodu píšou, že se má svítilna nabíjet 12 hodin. Mohu teď jednoduše vydedukovat, a trojčlenkou dojít k nabíjecí době 15hodin?
Nebo to tak jednoduché není?

Pro více info:
jedná se o tento akumulátor - Shimastu NPG5-6, 6V 5Ah
a adapter který se připojuje ke svítilně (která má v sobě ještě nějakou elektroniku) má parametry - 9V a 500mA

Díky za vaše názory, Dan.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 8:48    Předmět: Citovat

V zásadě ano, bude to takto fungovat. Na konci nabíjení změř napětí aku, ještě s připojeným nabíječem, mělo by být cca 7.1V, pokud bude víc, nabíječka přebíjí a chce to dobu zkrátit, jinak se zbytečně ničí aku, pokud bude míň, je potřeba se buď smířit s menší využitelnou kapacitou, nebo zkusit nabíjet déle a zase změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 11:30    Předmět: Citovat

Vyřešil jsem to jednoho času použitím 7808,UC3906, kalkulátoru a za pomoci PROCESORa to zprovoznil. Ta baterka už má kryt včetně skla a paraboly dávno z jiný halogenky s vyschlym AKU(původní kryt se rozpad´) a funguje dodnes,halogen nahradila LUXEON STAR 1W COLD v sérii s 5W odporem(prov."cihlák prům.5mm červený krátký") asi 2R2 nebo 1R8.S tim obvodem se může nechat baterka připojená k trafu kdykoliv se nepoužívá,má to v sobě ochranu na přebití.Akorát ten obvod je dost drahej (150-200,- za kus).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 20:54    Předmět: Citovat

Dá se učunit zapojení s obvodem LM317, jedním tranzistorem a pár odporama, který se nastaví pomocí děliče na trvalý maximální napětí 6V akumulátoru (obvykle se za něj považuje 6,7 až 6,8V) a pomocí dalšího (výkonovýho) odporu a jednoho tranzistoru se realizuje "proudové omezení" tak, aby ani na šrot vytlučenej akumulátor z libovolnýho zdroje s napětím vyšším než cca 8,5V nedostával větší proud, než je pro něj přípustný - v tomhle případě asi tak 500mA. Zapojení "stabilizátor napětí s proudovým omezením" najdeš va datasheetu obvodu LM317 včetně vzorečků pro výpočet hodnot. Takto upravená baterka se pak dá "pověsit" do garáže na adaptér "do zdi" nebo do libovolnýho auta včetně náklaďáku s palubním napětím 24V a pořád bude svým "interním dobíječem" držená na plným stavu nabití...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 21:02    Předmět: Citovat

alebo s L200 a mas to aj s kontrolou max napetie na aku , s ukoncenim nabijania
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 21:09    Předmět: Citovat

Grafiaus - a ty si myslíš, že to ukončení nabíjení to zapojení s LM317 neumí?
Porovnej si to:
http://www.ges.cz/cz/lm317t-to220-GES05001212.html cena 7,00Kč bez počty, přičti pár odporů a tranzistor například BC547 "za kačku"


anebo http://www.ges.cz/cz/l200cv-GES05001023.html s cenou "bez kačky" 50Kč...

Přitom se vsadím, že tu LM317 najdeš v každým šupleti solidnějšího elektroservisu, zatímco L200 je poměrně specializovanej obvod, kterej mají jen některý šopy...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 21:34    Předmět: Citovat

tak potom s dvomi ? jeden ako zdroj prudu a druhy ako stabilizator ´ da sa to aj s jednym ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 23:13    Předmět: Citovat

Podívej se na pdf datašit tady:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/8619/NSC/LM317.html a najdi si na stránce č.20 toho pdfka vlevo dole obrázek popsanej jako "Current limited 6V charger" - je tam JEDEN stabilík LM317, JEDEN tranzistor NPN typu 2N2222 (alias cokoliv s Ic = 100mA a Uceo = 40V, v našich zeměpisnejch šířkách vyhoví KC147 nebo BC547 nebo jakejkoliv podobnej miniaturní mrzák) a k nim 4 odpory.

Pro jistotu jsem tem obrázek zkopíroval PrintScreenem, ošmikal na malej formát a vložil sem: KDE TAM VIDÍŠ TEN DRUHEJ STABEC JAKO ZDROJ PROUDU?



charger.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  charger.png
 Velikost:  34.85 kB
 Staženo:  80 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 10:08    Předmět: Citovat

vsimol si si ? same otazniky , nevadil som sa, som len zastanca vzdy len to jednoduchsie ak sa da , mam starucky HPS5 , obcas ho potrebujem a vtedy hladam pet tuzkovych , konecne som sa rozhybal a dam tam L200 , aby to bolo co najjednoduchsie a samozrejme kvatitne aku , hadam bude potom po starostiach s hladanim a vytahovani z roznych ovladacov a pod .


HPS5.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HPS5.jpg
 Velikost:  127.57 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 12:19    Předmět: Citovat

Já tohle zapojení jedný LM317 s trandem mám odzkoušený, vestavoval jsem to do několika různejch typů, jedna baterka s Pb akučkem 4,5Ah a halogenovou žárovkou s touhle úpravou mi "jede" od loňska už na druhej akumulátor - výměna po 5 letech, předtím to byl co rok to novej akumulátor.

Funkce baterky - pohotovostní svítilna u nejmenovaný strážní služby. Ten vloni měněnej vydržel svítit s 5W halogenkou už jen něco málo přes hodinu, tak šel pryč. S novým akumulátorem, nechaná 12h nabíjet a pak s výjimkou obchůzky rajónu visící na dobíjecím držáku vydrží v pohodě 4 hodiny...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 14:04    Předmět: Citovat

Jestli se to doteď nabíjelo samotným adaptérem, tak už samotný adaptér nedává vyšší proud než akumulátor snese. A vydrží to.
Stačí tedy omezit maximální napětí a na to úplně stačí výkonová Zenerka 5 wat, lépe 10 watt , se zenerovým napětím cca 6,6 Voltů
Například vybrat mezi http://www.gme.cz/zenerova-dioda-1n5341b-p222-244 a http://www.gme.cz/zenerova-dioda-1n5342b-p222-284
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st duben 22 2015, 23:40    Předmět: Citovat

Dělal jsem podobný úpravy s LM317 pro nabíječku asi přesně té stějně velké baterky (6V 5Ah), jen ne do svítilny, ale postřikovače na kytky.

Udělal jsem to jako zdroj napětí 6,8V a omezení proudu jsem udělal jednoduše tak, že jsem na vstup dal výkonovej odpor co jsem vyzkoušel hodnotu. Jelikož se z 80% to nabíjelo z 12V, tak jsem to nějak pošteloval, aby při napětí úplně vytřískanýho aku byl na odporu takovej úbytek, aby to nabíjelo cca těch 500mA, proud se pak snížil ještě před dosažením plnýho napětí, ale to bylo úplně jedno...

Tohle jsem dělal už hodně dávno a byl to spíš takovej bastl...pak jsem ještě upravoval další ten stejnej postřikovač a tak jsem i ten první udělal pořádně - vzal jsem DC/DC up/down měnič z ebaye s omezením proudu a teď to jde napájet čímkoliv od 5 do 35V a ještě jako bonus jsem vyvedl LEDky v panelovém provedení na kryt - jedna je "nabíječka připojena" a druhá je "ještě nabíjím"....což je LEDka co svítí, pokud teče větší než nastavený proud (dal jsem 100mA).

Prakticky stejně jsem to udělal i pro ještě třetí postřikovač (ne, nepěstujem trávu, ale máti má plno kytek + postřiky na stromy na zahradě), kde ale byly 4 Ni-MH baterky. Ovšem s nastaveným napětím 1,42V/článek to funguje bezvadně a baterky se nabijou přes noc tak na 80-90% a po čase proud klesne na nějak 10mA nebo takovou trošku. Originální nabíječka to nabíjela prasácky - baterky se po nabíjení přes noc nedaly udržet v ruce...takže tam jsem dělal úpravu asi dva týdny po zakoupení.

Osobně nesnáším, když je ke každé blbosti speciální nabíječka - ne obecnej zdroj kolem 12V jako je třeba tak k 90% routerů, wifi zařízení a podobně, který si pak teprve stabilizují napětí v sobě...ale prostě nabíječka. A ještě tyhle nabíječky byly typu 6V trafo, 4diody a toď vše. Pokud byla baterka připojená dýl než tak 4hodiny, tak intenzivně šuměla....

Teď se prostě vezme jakejkoliv zdoj napětí v rozsahu (v praxi jakejkoliv co doma najdu) a dá se to tím nabíjet a může se to tam nechat libovolně dlouho. Ještě jsem tam mohl dát microUSB Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá duben 24 2015, 15:51    Předmět: Citovat

Ve většině těch svítilen je obvykle konektor,červená LED s odporem a 7808 na malym plechu.Někdy je do série s vývodem + dioda 1N4001-4.Takovou jsme jednou koupili a v původním stavu nikdy nefungovala (KO baterka,naměřeno 0.3V),novou baterku dostala až po výměně halogenu za tu 1W studenou LED a doplnění destičky s filtrem (všechny C 63V- a víc,sériová D na 1A/1kV- v plusu),7808 a UC3906 s hrstí odporů (ty malý zelený s číslama,co jim občas povolujou nožičky přehřátím od pájky).Z toho 7808 se napájí jak UC,tak přes BD136 baterka.
Snese to nabíjení i z panelovýho zdroje 24V/5A,vypíná se to automaticky.Chybí tomu jen ochrana proti podbití v obvodu tý LED.
Kdybych tam dal to zapojení s LM317 (možná spíš s německou verzí B3170 V,která snese až 45V),ochrana proti podvybití (1 OZ+1T,několik R) by se bez problémů do futrálu vešla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund