Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

akumulátor se 3 vývody
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mikrob



Založen: Jul 06, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 9:26    Předmět: akumulátor se 3 vývody Citovat

akumulátor ve sluchátkách Logitech A-00006 má 3 vývody (viz foto) protože není k sehnání, aspoň mě se nedaří, lze ho něčím nahradit ? k čemu je tam vlastně ten 3 vývod?
díky za radu

rozměr AKU je 25mm x 28mm x 5mm



aku-logitech.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  aku-logitech.JPG
 Velikost:  114.85 kB
 Staženo:  134 krát



Naposledy upravil mikrob dne st únor 25 2015, 12:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 9:33    Předmět: Citovat

Mohl by to být třeba termistor pro hlídání teploty. Zkus to nějak oměřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 9:55    Předmět: Citovat

Přikláním se k forbiddenovi, mohl by to být termistor. Zkus ohmetrem změřit jeho hodnotu (modrý drát proti černému, řádově desítky kΩ), potom nech aku zahřát v dlani (třeba 10 minut), následně změř znova. Hodnota by se měla mírně změnit.
U mobilů bývá třetí vývod kvůli identifikaci baterie (termistor bývá na zákl. desce telefonu), ale u tvého zařízení bych to opravdu odhadl na zapojení termistoru v rámci aku.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1279
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:11    Předmět: Citovat

Jaké udávané napětí má ta baterie? 7,4V? Jsou tam dva články? Pokud ano, tak to bude střední vývod mězi oběma lipol články kvůli balancování (nepřebíjení kteréhokoli z článků). Lipol jsou na přebíjení (vyšší napětí než 4,2V) celkem háklivé...
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:15    Předmět: Citovat

A i střední potenciál pro zes , vynechání elytu . Při 8V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:21    Předmět: Citovat

Pánové musím vás zklamat ale nejspíš to není termistor Laughing

Vypadá to na klasickou dvoučlánkovou baterii a třetí drát je tam kvůli nabíjení každého článku samostatně tzv balancování. Máte to v každém mobilu a přesně takový stejný konektor mám na baterkách do modelů aut. Tady budou ty dva články paralelně aby se zvýšila kapacita baterie.
Mohu se plést, ale tady to bude velmi málo pravděpodobné.

Koukni se na čínské weby a hledej podle velikosti takto jsem našel už několik baterií a byly podstatně levnější než je koupit tady u nás.
Takové malé potvory jsem tam taky viděl když napíšeš přesné rozměry prostoru pro tu baterku tak ji pohledám a věřím že něco najdeme a sám se rozhodneš zda ti bude cena vyhovovat.

Koukám že než stihnu napsat je tu několik odpovědí Laughing na obrázku je udávané napětí 3,7 jinak máš naprostou pravdu lipo jsou velmi háklivé na přebíjení a ještě více háklivé na vybílení. Nesmí to klesnout pod 2,9V na článek jinak jdou do papa vlastní zkušenost.


Naposledy upravil bandolik dne st únor 25 2015, 10:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:22    Předmět: Citovat

A nevadi vam, ze tam je napisane 3,7V?
Pokial viem, tak ziadny mobil nema dva li-ion clanky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 10:36    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
A nevadi vam, ze tam je napisane 3,7V?
Pokial viem, tak ziadny mobil nema dva li-ion clanky.


Však to píšu že je to zapojené paralelně Laughing
Na modelech mám baterie typu 2S2P tedy každý článek je zdvojený a dvojice je v serii tedy: 7,4V 6000mA ,ty moje terénní auta toho sežerou víc jak ty sluchátka Very Happy

A jednou už jsem kuchal baterku z mobilu a byly tam dva články tak teda nevím. Je pravdou že to jsem ještě nevěděl že ten článek muže při takovém šikovném zásahu taky bouchnout. Od té doby co se zabývám RC modely už žádnou li po baterku nekuchám
zde je příklad:
https://www.youtube.com/watch?v=QYi_7r1c58w
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 11:14    Předmět: Citovat

Na baterii mobilu jsou tři kontakty.Nabíjel jsem tuto baterii ze zdroje konstantního proudu /několikrát/ a ona se sama odpojila při nabití na své Ah.
Myslel jsem, že třetí kontakt hlídá nabití, ale není to pravda.Co tedy baterku odpojuje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 11:33    Předmět: Citovat

TO bandolik:
No jo, ale pokud jsou tam dva články paralelně, tak je na nich těch 3,7v a chová se to jako jeden a není co balancovat.
Asi by to chtělo nejdříve oměřit konektor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 12:17    Předmět: Citovat

jova1: no to máš asi pravdu když nad tím tak přemýšlím na baterkách v modelu jsou taky jen 3 vývody i když jsou uvnitř fakticky 4 články 2+2 takže se omlouvám ten třetí tam je asi za jiným účelem a možná jste nakonec měli pravdu Very Happy

No moje chyba nechal jsem se unést myšlenkou že to vím a koukám že vím P R D no nic chybami se člověk učí a já jsem poučen, ale bouchnout mohou to jsem viděl na vlastní oči jak kolegovi hořelo autíčko za cca 10 000Kč a než to uhasil už nebylo co hasit. Byl to fakt fofr nikdo nestihl ani natočit proto odkaz na net.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 13:12    Předmět: Citovat

Obecně k baterkám k mobilům-
1. Nikdy jsem nepotkal vícečlánkovou Li-iOn baterii v mobilu (vyjma tabletů a phabletů)

2. Baterie v mobilu není prostý článek, je tam relativně složitější elektronika, která slouží k několika věcem:
a) hlídá max. proud, v případě přetížení, zkratu odpojí článek od svorek
b) hlídá podvybití- po poklesu k cca 3 voltům opět odpojí svorky
c) hlídá přebití, ale nedá se na to spolehnout

3. některé baterie mají tři kontakty, některé čtyři:
a) u starších modelů sloužily zbývající dvě (mimo + a -) k připojení vn. termistoru a také k identifikaci baterie (BSI= Battery SIze)
b) u novějších modelů je termistor většinou na zákl. desce, proto má dost baterií jen tři kontakty
c) v poslední době se zase objevují čtyřkontaktové baterie, ale u těch je čtvrtý kontakt pro NFC (anténa je na těle článku, druhý vývod je na GND).

4. Nelze srovnávat modelářské baterie a baterie do spotřební elektroniky (modeláři moc dobře vědí jak a čím nabíjet holé články, kdežto uživatelé mobilů o svém zařízení většinou nevědí víc než jak zapnout a zavolat).

5. baterie s vnitřní elektornikou se dají docela jednoduše nabíjet zdrojem s proudovým omezením- stačí nastavit max. napětí a proudový limit na (třeba) 1C. Stejným způsobem nabíjí i třeba tester baterií Cadex.

FERYACT- pokud jsi nabíjel baterii tak, jak jsem psal v bodě 5., tak ti baterii nic neodpojilo, ale prostě při dosažení shodného napětí, jaký měl zdroj, přestal téct proud (nebyl rozdíl potenciálů). Pokud jsi nabíjel vyšším napětím, tak zaúčinkovala přepěťová ochrana (viz. bod 2c), ale na to opravdu nespoléhej.

Všechny moje poznatky jsou odměřeny a odsledovány během 14 let, po které opravuji telefony. Možná existuje i nějaké jiné řešení, se kterým jsem se nesetkal, proto si klasicky vyhrazuji právo na neúplné informace.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 17:25    Předmět: Citovat

Krásně shrnuto, takže k bodu 1 co jsem tedy našel v obalu baterie stařičkého mobilu zůstane záhadou, já měl tehdy za to že jsou to dva články Laughing
Už je to moc dlouho a zůstala jen vzpomínka.
Fakt je že modelářské nabíječky toho umí podstatně více jak nabíječka na mobil.
Děkuji za poučení, pro mne to jsou rozhodně užitečné informace a tu starou vzpomínku někam zašlapu kdo ví co jsem tam vlastně našel Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33918
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 17:52    Předmět: Citovat

Dva clanky som videl v mobile jedine NiMH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jawaelektro



Založen: Jan 29, 2014
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 19:54    Předmět: Citovat

Je to balanční konektor k nabijení Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund