Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výměna 120V trafa , zahadné škvrčení v trafu a z repra
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 21:46    Předmět: Výměna 120V trafa , zahadné škvrčení v trafu a z repra Citovat

Ahoj,
mám z dob, kdy jsem pobýval mimo ČR, 2.1 PC repro BOSE Companion. Šlape to na 120V, tak jsem se rozhod, že do toho pořídím trafo na 230V.

Sehnal jsem toroid, na sekundáru je 2x15V, 120W, primar 230V.

Original je 1x15V, 100W, primar 120V.

Předělal jsem konektory, sekundár jsem zapojil paralelně, takže z toho leze 1x15V. Vinuti jsem kontroloval osciloskopem, jede to paralelně se stejnou vlnou. Na straně primáru jsem vyměnil varistor za ňákej 400V.

Do plošňáku power supply se posílá z trafa tech střídavejch 15V, tam se to usměrní a stabilizuje a do desky zesilovače se posíla =14V.

A teď ten problém, vrní, brumí z repráčků a v trafu tak divně škvrčí. Přetížený to nijak není.

1) zkoušel jsem to zapojit jen na jedno vinutí toho toroidu, chová se to stejně.

2) vzal jsem síťovej adaptér, co dává 12V/1A střídavejch a zapojil místo toho toroidu= vše OK, hraje (na nízkou hlasitost samozřejmě) a nic naprázdno nebzučí.

3) Z laboratorního zdroje jsem poslal do desky zesiku tech 14V stejnosměrných a taky pohoda, hraje, nebzučí.

Co to sakra může způsobovat? Toroid je novej, nebzučí, neškvrčí v něm, zkoušel jsem jednotlivá vinutí zatížit žárovkou a ani náznak nějakých pazvuků...

Nemam schéma, není součástí servisního manuálu, který mám (je tam popis zapojení a funkce, rozpis součástek atd...)

Z rozpisu součástek je vidět, že u EU verze jsou někde jiné součástky, ale proč, to netuším. Čekal bych rozdíly v síťové části, ale je pravda, že jsem u nějakých zesilovačů viděl přidané součástky pro DE verzi, snad údajně nějaká úprava proti rušení v jejich síti, ale nevím, jestli je to i můj problem, Spíš ne, na ten adaptér to jede v poho.

Díky za každou radu nebo nasměrování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 21:51    Předmět: Citovat

Stačí 1 blbá dioda v usměrňovavím můstku a je problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 22:02    Předmět: Citovat

Ze by byla nakopla? O tom jsem uz taky nekde slysel, ale proc to nedela pri pripojeni toho adapteru? Je na to moc mekkej, aby se to projevilo? Je tam mustek, muzu ho zkusit vymenit nebo misto nej napajet 4 diody na zkousku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 22:16    Předmět: Citovat

tappaja napsal(a):
Sehnal jsem toroid, na sekundáru je 2x15V, 120W, primar 230V.
Original je 1x15V, 100W, primar 120V.
Předělal jsem konektory, sekundár jsem zapojil paralelně, takže z toho leze 1x15V. Vinuti jsem kontroloval osciloskopem, jede to paralelně se stejnou vlnou.

jaké je změřené střídavé napětí z trafa ?
jaké je změřené napětí za greatzem na prvním kondíku ?
jaký je odběr před graetzem a za graetzem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 22:20    Předmět: Citovat

Já bych pro sichr ani na toroidu nespojoval dva sekundáry paralelně, pokud nejsou motaný bifilárně = dvojicí drátů najednou. Radši bych ubastlil dva usměrňovače i se základní filtrací a paralelně bych spojil až ty filtrační elyty na konci. Předešlo by se tak případným vyrovnávacím proudům, který i v případě rozdílu v napětí o pouhejch pár mV vyvolají vyrovnávací proudy v řádu ampér... A to právě může vybuzovat to vrčení z trafa i bručení z elektroniky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 22:20    Předmět: Citovat

zkusil bych rozpojit sekundáry, dát je do série vyvést střed a usměrnit dvěma diodama místo toho můstku - mezi sekundáry můžou téct vyrovnávací proudy a bůhvíco provádět (jsem pomalej, EKKAR to napsal dřív)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 23:17    Předmět: Citovat

Jenze ono mi to vrci i na jedno vinuti.

Z trafa leze 16,2V stridavych naprazdno.
Za mustkem je 16,4V stejnosmernych
Proud stridavy ze sekundaru bez pripojenyho zesilovace je 160-220mA, coz se mi zda docela dost, a zda se mi, ze pulzuje, lita mi to na meraku nahoru dolu a z trafa se ozyva takovy jemny lupani, asi tak 2-3 do vteriny.

Ten tranzistor je IRFZ44N, Mosfet N-FET, zkusim ho premerit, jestli je OK, jestli tam nejak nekmita?



IMG_7830.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_7830.jpg
 Velikost:  197.7 kB
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 23:21    Předmět: Citovat

To trafo ma vyvedeny vodice:
0--110--230V primar,
0--14V 6A
0--14V 6A

ale netusim, jak je to uvnitr motany, jestli to ma spolecnej stred. Viz obr.



IMG_7831.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_7831.jpg
 Velikost:  189.64 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 23:30    Předmět: Citovat

V prvé řadě bych to trafo otestoval třeba s obyč žárovkou. Taky je možné, že má naseklý primár, nebo nějaký nepravidelný mezizáviťák. Docela pěkný efekt udělá i špatně nakrimpovaný konektor a podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 23:34    Předmět: Citovat

Jak jsem psal nahore:

Toroid je novej, nebzučí, neškvrčí v něm, zkoušel jsem jednotlivá vinutí zatížit žárovkou (21W) a ani náznak nějakých pazvuků...

Zacinam mit tak nejak podezreni na ten mosfet, jestli nejak nehapruje v zatezi (ale i naprazdno)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 0:37    Předmět: Citovat

Na gate toho mosfetu vidim takovou 100Hz jakoby orizlou sinusovku a litaj do ni takovy spicky v rytmu toho tikani trafa.

Kdo vladne english, tady je popis funkce:

The 15 VAC is converted to 15-20 volts DC by bridge rectifier BR1.
Q1, Q2 and Q3 form a pre-regulator to keep the DC output voltage at 14 VDC. The 13 volt zener D1
serves as a reference to Q1. When the input AC goes one diode drop above the zener voltage, Q1
turns on. This turns off Q2, allowing Q3 to turn off, which disconnects the input rectified AC from
charging C7, the 3300 uF filter capacitor above 14 volts. This makes the voltage at C7 stay at about
14 volts. C2, C3 and C4 slow down the turn on of Q3 to reduce interference from this circuit to the
amplifier.
When the rectified voltage is lower than 14 volts, Q1 turns off, turning on Q2 and then Q3, allowing
C7 to charge whenever the ratified voltage from BR1 is above the voltage left on C7. The 14 VDC is
sent to the amplifier board over J3.


Q1,Q2 jsou SMD BPLR, P, 40V, 200mA, SOT23
Q3 je ten IRFZ44N
D1 je zeneka 13V (ta je OK, za ni je 13V)
D2 je dvojita dioda BAV99, ta je taky OK

Nasel jsem jeste nejakej pripis, ze se musi vymenit ten filtracni kondik, z nejakyho duvodu, zejtra ho zkusim vyndat a dat misto nej neco jinyho na chvili. Ale meril jsem ho a vypada OK, ESR v poho, kapacitu ma.

Obrazek ukazuje to ruseni v signalu pro to IRFZ, ty spicky jsou to tikani v trafu.



voltcraft68_4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  voltcraft68_4.jpg
 Velikost:  146.07 kB
 Staženo:  279 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 1:05    Předmět: Citovat

Když to přeložíš, zjistíš že to mají označený jako předregulátor, mající za úkol ochránit zbytek zapojení před napětím vyšším než 14V.

Trandy Q1, 2 a 3 jsou údajně předregulátor, zenerova dioda D1 je reference pro Q1. Jakmile se okamžitý usměrněný napětí přiblíží k referenčnímu, otevře se Q1 a tím se zavřou Q2 a 3 - čímž se rozpojí vstup filtru C7 = 3300uF od usměrňovače. Tím je údajně zajištěno, že na tom filtračním kondíku nezávisle na zatížení bude napětí kolem 14V. Kondenzátory C2, 3 a 4 mají za úkol pomalu otevírat Q3, aby se předešlo vzniku rušení při jeho prudkým otevírání.

Já osobně bych se tudíž podíval na kapacitu i ESR těch kapacit označovanejch jako C2, 3 a 4 - tam bude nějakej menší zakopanej Alík...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 5:23    Předmět: Citovat

Z trafa leze 16.2 a za můstkem 16.4V, tady už je něco divně.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 5:38    Předmět: Citovat

Proč . Kdyby namaloval schema ... Jestli je mezi můstkem a elytem ten fet , tak by to možné bylo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tappaja



Založen: May 30, 2012
Příspěvky: 153
Bydliště: Škvorec

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 9:19    Předmět: Citovat

Zkusim to premalovat, ale nevim nevim... Very Happy

C1 1.0uF, BOX, 85, 100V, 5% 137127-105
C2 .22 uF, 0805, X7R, 10%, 25V 181264-224
C3 .047uF, 0805, X7R, 50V, 10% 133623-473
C4 .1uF, 0805, X7R, 10%, 25V 181264-104 Euro/UK/Aus
C4 .22 uF, 0805, X7R, 10%, 25V 181264-224
C5 .1uF, 0805, X7R, 10%, 25V 181264-104
C7 39000 uF, EL, AL, 25V 260693-3931E Euro/Japan


Jediny kondy co se daji promerit jsou C1, kterej je na vstupu do mustku a pak ten filtracni C7 33000uF. Vse ostatni je keramika SMD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund