Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zbastlený zesík v autě - rušení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jendaaa



Založen: Mar 19, 2015
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt březen 19 2015, 23:25    Předmět: Zbastlený zesík v autě - rušení Citovat

Ahoj, měl bych tu menší problém Smile
řešil jsem muziku do felície. Rádio nemam ( ty kecy poslouchat nehodlám) tak jsem do jedné z přihrádek zabudoval zesilovač (stavebnice cca taková, už nevim přesně: http://www.gme.cz/integrovany-koncovy-zesilovac-2-x-10-w-ezk-ksj2005-sx-p760-381 ). Napájení na hulváta z původních kabelů pro rádio, vím, není to ideál, na každým výstupu mam nacpaný přední i zadní reprák. Všechno je to za deskou, na který je akorát potenciometr a vypínač, z toho vede kabel s 3,5mm Jackem. Nějaký rušení tam je, ale hraje to líp, než jsem čekal Smile
Mobil se moc na přehrávání neosvědčil, tak jsem vyhrabal starou MP3. Jenže ta je na 1x AAA Smile Po pár vybití jsem si poskládal měnič napětí s LM317 na 1,4V a zabudoval jsem ho do MP3. +12V do něj jde přes konektor z napájení zesilovače (to bude ta chyba? ). Jenže to začalo hučet a bzučet Sad
Postřehy: Pokud spustim MP3 napájenou z auta do sluchátek, je to OK i když nastartuju (měnič je tedy sám o sobě OK). Pokud pustim MP3 napájenou z externí 12V baterky do zesíku, je to stále OK. Pokud ale pustim MP3 do zesíku a napájim jí z auta, je to špatný. Hučení přehluší skoro hudbu. Nepoužitelný.
Question A teď, co tedy s tím? Nepotřebuju nic extra, elektronice moc nerozumim, jsem strojař Razz ale dokážu ledacos spájet a pobastlit

Díky moc za rady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 0:37    Předmět: Citovat

Podle mě to bude dvojím zemněním. Napájecí konektor té mp3 je jedním koncem připojen na zem a stejně tak je na zem připojen ten 3,5 jack, který vede signál z mp3 do zesilovače. Mělo by to být tak, že zem 3,5 jacku je spojena se zemí potenciometru hlasitosti a ta přivedena na pin3 desky zesilovače a nikam jinam. Naopak napájení i s tím měničem by mělo být připojeno na pin7 GNDz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4035
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 6:01    Předmět: Citovat

Někdy pomůže odpájet stínění, ale potom to nejede na baterie Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 6:03    Předmět: Citovat

Jestli to rušení vzniká při běžícím motoru, máš tam dvojí zem - mezi jedním a druhým bodem kostření vzniká úbytek napětí, protože karosérií mezi nimi teče proud ještě do dalších spotřebičů.
Úbytek napětí je úměrný proudu a stupni prorezivění karoserie.
Připoj mínus přehrávače z kostry zesilovače, plus pro stabilizátor připoj také ze zesilovače, ale aspoň přes odpor aspoň 100 Ω (hodnotu vyzkoušej takovou, aby před stabilizátorem bylo napětí 6 - 8 V) a vstup stabilizátoru zablokuj co nejbíž u něj dobrým MKT nebo keramickým kondenzátorem 100 nF a elektrolytem aspoň 100 µF/35 V (nebo víc). Výstup stabilizátoru keramikou 100 nF předpokládám už zablokovaný máš.
Jestli to ruší kdykoli, chybí blokování vývodů stabilizátoru a ten kmitá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 6:18    Předmět: Citovat

Také hlasuji pro kmitající stabik . Vem těch 12V přes odpor a stabilizuj diodou , případně jedna běžná +jedna shotky a bude to nejspíše v klidu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jendaaa



Založen: Mar 19, 2015
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá březen 20 2015, 17:29    Předmět: Citovat

Tak podle mého názoru způsobuje rušení zesilovače stabilizátor, takže zkusim přidat diodu a rezistor na +12V do MP3. Kondenzátor na +12 tam už jeden je, keramický 0.1mikro, přidáním ještě jednoho elektrolytického se snad nic nezkazí Smile Díky za rady, dám vědět jak to dopadlo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jendaaa



Založen: Mar 19, 2015
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 21:31    Předmět: Citovat

Tak bohužel, přidal jsem diodu, kondík a rezistor a nepomohlo.
Různě to bučí a šustí, bez ohledu na běh motoru. Dělá to ale jen, když zastrčim jacka do MP3, pokud je jen zapnutá, nic to nedělá.
Přikládám schéma obvodu, jak je to pozapojovaný uvnitř zesíku ještě zjistím (aspoň odkud kam vede zem). Napájení zesilovače nevím odkud jde, + i - vedou odkudsi. Funguje ale i bez zapalování, takže by to mohlo jít více méně přímo z baterky.


Nějaké další rady? Děkuji Wink



obvod.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obvod.png
 Velikost:  35.02 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
arambula



Založen: Aug 22, 2009
Příspěvky: 198
Bydliště: Praha Východ

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 21:37    Předmět: Citovat

Na straně zesilovače ustříhni stínění z audiokabelu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7441

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 21:52    Předmět: Citovat

Kam přesně je připojeno uzemnění toho 3,5 jacku? Na pin3 desky zesilovače, nebo někam jinam na zem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 6:55    Předmět: Citovat

Jendaaa napsal(a):
Mobil se moc na přehrávání neosvědčil, tak jsem vyhrabal starou MP3. Jenže ta je na 1x AAA Smile Po pár vybití jsem si poskládal měnič napětí s LM317 na 1,4V a zabudoval jsem ho do MP3. +12V do něj jde přes konektor z napájení zesilovače . . . . . . Jenže to začalo hučet a bzučet

napiš přesný typ přehrávače . . .
ale hlavně si proměř, který pól baterie je společný s GND na jacku 3,5 . . .
teda jestli je společný.
uvnitř bývá nějaký spínaný měnič napětí a to může být ten tvůj problém . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jendaaa



Založen: Mar 19, 2015
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 8:24    Předmět: Citovat

http://mp3-prehravace.heureka.cz/hyundai-mp-567-2gb/specifikace/#section
jde o tuto MP3, úplně obyč, starou snad 5 let. Pokud jí napájim jakymkoli jiným způsobem, než přímo +12V z auta, tak zesík hraje normálně.
Dneska se na to asi nedostanu na další pokusy, takže pokračování nejspíš bůh ví kdy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 9:04    Předmět: Citovat

Myslel jsem takovýto stabil .


diodový stabil.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  diodový stabil.png
 Velikost:  439 Bajtů
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jendaaa



Založen: Mar 19, 2015
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 12:49    Předmět: Citovat

tak diodu jsem přepájel, aby byla teda paralelně ale stejně to nepomohlo. Zesík jsem vykuchal z auta, připojil starou bedýnku a testuju. Cvičně to napájim 3S Lipolkou. Udělal jsem debordelizaci zemění, teď už to na prázdno nešumí vůbec Smile Ovšem rušení od MP3 pokračuje pořád stejně, všiml jsem si, že to dělá i když ťuknu 3,5mm jackem o USB konektor. Přikládám video, co to dělá a aktualizované schéma. Jen nevím, jestli jsem u schématu vystihnul správně zapojení potenciometrů.
https://www.youtube.com/watch?v=KT6ktTmBFc4

PS: vadu MP3 bych asi vyloučil, vyhrabal jsem doma ještě jeden funkční, dělá ale totéž.

PS2: asi tam něco jako stínění chybí úplně Smile audio in je akorát opletená dvoužíla



obvod_194.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obvod_194.png
 Velikost:  49.02 kB
 Staženo:  147 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 13:31    Předmět: Citovat

Napájej tu MP jen článkem a připoj kostru jen drátem na - toho článku - výsledek . Pokud nebude rušit , uprav napájecí obvod dle níže uvedeného zapojení (výše) .


obvod_II.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obvod_II.PNG
 Velikost:  75.47 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 13:46    Předmět: Citovat

Pořád tam máš dvojí zem - napájení pro zdroj signálu musíš zemnit na tu zem, na které "sedí" zesilovač. Čili nikoli na kostru auta nebo mínus zdroje, ale na kostru zesilovače, nejlépe v místě, kde má koncový stupeň na tuto kostru připojení.
Plus je nejlépe vytáhnout také z napájení zesilovače, ne odjinud. Nejlépe přes tlumivku, nebo alespoň přes odpor, aby vznikl jakýsi RC filtr napájení. A pomoci mu násobičem kapacity se stabilizátorem (je v příloze).
Místo zenerky 2V1 lze stejně dobře použít zelenou LEDku, tentokrát v propustném směru, jen je třeba ji vybrat na saturační napětí 2,1 - 2,2 V, takové se v zelených LEDkách najde nejčastěji, takže při stabilizaci napětí bude svítit.
Samozřejmě není od věci dát paralelně k blokovacím kondenzátorům na přívodu transil (třeba P6KE18CA nebo 1,5KE18A) a do napájení vrazit trubičkovou pojistku 250 mA.



stablik_pro_mp3.png
 Komentář:
třeba takto... Tranzistor je běžný univerzální křemíkový, Ptot>500mW a Ucb>40V, NPN

Stáhnout
 Soubor:  stablik_pro_mp3.png
 Velikost:  14.72 kB
 Staženo:  149 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund