Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domovní zvonek "na heslo"
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 17:25    Předmět: Domovní zvonek "na heslo" Citovat

40 let elektrikářem a čumím jak jelen. Shocked
Domovní zvonek ABB celoplošný tlačítko IP54 s těsnící membránou, v rozvaděči trafo Letohrad TZ4, na výstupu paralelně 2 zvonky s cívkou 12V AC. Propojení sekundáru CYSY 4x1. Nahodile nezvoní. Postupně vyměněno tlačítko, zvonek, dotaženy všechny svorky. Vedení je v zateplováku fasády, asi 15m, dokonce 2 a 2 dráty paralelně, poškození není čím, proměřeno, vše OK. Tlačítko suchý, čistý. Napadá mě už jen zda ta TZ4 nemá v sobě tepelnou či proudovou pojistku která blbne. Na krytu ale symbol pojistky není, pouze je tam napsáno 35 st. C. Na stránkách OEZ o ní nepíšou. Ještě mě napadá zkusit přehodit spínání ze sekundáru na primár, mohlo by to eliminovat přehřívání a spínání přímo 230V by mohlo "samočistit" kontakty tlačítka.
Je to u rodičů a už mě nebaví ty kecy typu "Měl bys vrátit výuční list". Mad
Nějakej nápad krom kup si na zkoušku nový trafo za 400,- Confused
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6602
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 17:34    Předmět: Citovat

Pověs hned na trafo telefonní žárovičku a zaúkoluj stěžovatele k provádění periodických kontrol. Lepší by bylo tam pověsit relé, co by se samo drželo přitažené a kontrolovat, jestli odpadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 17:56    Předmět: Citovat

To samopřídržný relátko nepoznáš, zda je to od hupu sítě nebo dotyčnej problém.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 17:56    Předmět: Citovat

citace:
Transformátor je bezpodmínečně odolný proti zkratu
– TZ4 vydrží trvalý zkrat i bez předřazeného jistícího
prvku a nepřestává splňovat všechny funkce jakmile
přetížení nebo zkrat pomine

Tak vypadá, že buď je to tráfko extrémně měkké, nebo tam pojistka nějaká je. Že by mělo problém v impedanci dvou paralelně spojených cívek v klidové poloze? Co tak zkusit přidat nějaký malý odpůrek do serie každé z nich a zvednout napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 18:00    Předmět: Citovat

Tráfko jede na 12V, takže přidat nejde. Navíc nějakou dobu to jelo na jen jeden zvonek a problém trval.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 18:16    Předmět: Citovat

Je to tím, že to trafo má pouze 4 VA ( 0,33 A ) a proudově ti na ty 2 zvonky nestačí. Zkus zapojit pouze 1 zvonek a uvidíš. Nebo si změř napětí na sec. trafa, jak poklesne, když zazvoníš. Taky se stává když je dlouhé vedení k tlačítku a má slabý průřez, že je na něm velký úbytek napětí . To ale není tvůj případ, ty máš vedení dobré.
Takto podobně jsem si naběhl již před 30 lety. Řešil jsem to tenkrát výmněnou za výkonnější trafo. Původně jsem měl 0,4 A a dal jsem tam 0,8 A.
Kvíčala byl rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 18:23    Předmět: Citovat

Tak mě ještě napadá jedna ptákovina - pokud ten zvonek je "staré" provedení s přerušovačem, zkusil bych usměrnit a dát větší filtrační kapacitu. Zvonek by na to běžet teoreticky měl a tvrdost trafa by to do jisté míry mohlo kompenzovat hlavně při rozběhu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 18:33    Předmět: Citovat

Koukni o příspěvek výš, na jedno to dělá taky.
Tohle jsem již všechno zkoušel, proto se tu ptám, protože už mi došly nápady. Embarassed Tak asi přeci jen budu muset koupit trafo.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 19:29    Předmět: Citovat

Nejsou na vývodech pájené spoje? Popis přesně odpovídá letitému studeňáku.
_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 19:32    Předmět: Citovat

A co to je za zvonky? Kdysi jsem si takto hrál se střídavým zvonkem a měl jsem podobný problém. Nebyl v něm žádný přerušovač. Prostě se nějak počítalo s tím, že se kladívko dostatečně rozkmitá střídavým proudem a bude bušit do kloboučku. Ale moc dobře to nefungovalo, někdy dostalo kladívko jakoby fibrilaci a nezvonilo nebo mělo malý zdvih. Někdy trochu cinklo a pak dostalo fibrilaci. Možná to záviselo dokonce na okamžiku stisku vůči okamžitému napětí(ale to je jen dohad). Tak jsem zkoušel různé přihýbání kladívka. Už ani nevím jak to tehdy dopadlo, možná jsem koupil nový zvonek, nebo tam dal nějaký starý s přerušovačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 20:27    Předmět: Citovat

Kdysi známý řešil podobný problém, šlo-nešlo. Našel po cestě vedení spoj v čokoládě, kde byly dráty nastrčeny do dutinky, ale šroubovat někdo zapomněl, a když se radoval, že konečně opraveno, závada stejná. Poté našel i vadu v trafu - lakovaný samopájitelný drát strčený do očka a ledabyle přelitý cínem, aniž by se lak dostatečně rozpustil při pájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po leden 19 2015, 23:40    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
Tak mě ještě napadá jedna ptákovina - pokud ten zvonek je "staré" provedení s přerušovačem, zkusil bych usměrnit a dát větší filtrační kapacitu. Zvonek by na to běžet teoreticky měl a tvrdost trafa by to do jisté míry mohlo kompenzovat hlavně při rozběhu...

Nee, psal jsem 12V AC jen cívka se jhem, co buší do kloboučku. Přerušovač není.

to Pavel FF: Ano, je to přesně ten systém. Jenže tady nejde nic přiohýbat, jho elektromagnetu přímo mlátí a když domlátí spadne vlastní vahou na klobouček. Výchozí poloha je tedy vždy stejná. Proto je možná jen svislá montáž kloboučkem dolů. Jinak když nejde, tak můžu několikrát smáčknout tlačítko a stále nic.

To Jasin a Sendyx: To pájení je snad už poslední věc co by to mohlo být. Kouknu na to...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 0:01    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
....Jinak když nejde, tak můžu několikrát smáčknout tlačítko a stále nic. ...
No a je tedy nemožné změřit napětí na zvonku při stisku tlačítka?
Nebo zvonek sundat a ověřit, jestli zvoní s tvrdým zdrojem. Nebo na něj připojit tvrdý zdroj. Tak se rozliší chyba zvonku(mizerně napojený "smaltovaný" vodič) a chyba v napájecích přívodech. Je fakt trochu divné, že bychom ti tu měli radit takové věci. Inu kovářova kobyla... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: čt leden 29 2015, 17:17    Předmět: Citovat

TZ4


TZ4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TZ4.jpg
 Velikost:  22.19 kB
 Staženo:  88 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 0:50    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Celeron napsal(a):
....Jinak když nejde, tak můžu několikrát smáčknout tlačítko a stále nic. ...
No a je tedy nemožné změřit napětí na zvonku při stisku tlačítka?
Nebo zvonek sundat a ověřit, jestli zvoní s tvrdým zdrojem. Nebo na něj připojit tvrdý zdroj. Tak se rozliší chyba zvonku(mizerně napojený "smaltovaný" vodič) a chyba v napájecích přívodech. Je fakt trochu divné, že bychom ti tu měli radit takové věci. Inu kovářova kobyla... Smile


Našli, rádcové našli... V TZ4 byl pájkou zalitej smalťák z vinutí a "držel jen za čelo štíplýho drátu a ještě blně. Prasátka v OEZ. Někdy vedl, někdy ne, nic nebylo vidět. Vůbec by mě to nenapadlo, protože jsem spoj už jednou prohřál trafopájkou.
To víš, léta, bez brejlí ani ránu a klepatůra rukou. Nebudeš na tom líp a pak se ti budou posmívat jiní. Wink
Kdykoliv jsem to zkoumal, tak vedl. No ale pokecali jsme si...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund