Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

priamozmešavajúci kv prijímač
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 20:32    Předmět: priamozmešavajúci kv prijímač Citovat

Už dlhšie hľadám nejaký slušne chodivý priamozmiešavajúci CW/SSB KV prijímač pre 160, 80, 40 a 20m. Prepínanie oscilátora a vstupného filtra prepínačom mi nevadí /syntézu nechcem/. Tento princíp naviac poskytne kmitočet pre prípadný vysielač, dá sa merať čítačom a orientovať sa v pásme atd. Mám však dva problémy:
1- Anténu nemám, priestor bude len asi na 10m, 5m nad zemou. Pred vstupný filter by sa preto patrilo aj nejaké predzosilnenie, ale tam už prepínať cievky nechcem. Ako na to?
2-interferenčný piskot u CW je jasný, bez toho by to nešlo, ale u SSB mi vadí, jak sa ho zbaviť? Ladiť o pár kHz mimo a filtrovať?
Inšpirácia je zatiaľ z webu "ok1ike" v priloženej schéme.

PS: Ak by niekto vedel o dobrom morse-dekodéri pod ubuntu, tak sem s ním Very Happy



DIRMIXRX.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DIRMIXRX.png
 Velikost:  5.79 kB
 Staženo:  287 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 21:10    Předmět: Citovat

Když není místo na pořádnou anténu, je potřeba najít něco, aby to šlo. Např. zrovna na stránkách OK1IKE je http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/kv_prut.htm . Taková cesta není vůbec marná. A třeba by se dal použít i nějaký opravdový vertikál. V začátcích jako RP jsem poslouchal na tzv. vodovodní anténu, a pár tisíc spojení jsem odposlechl.
Přímozesilující přijímač jsem taky před mnoha desítkami let postavil, ale přepínání pásem se neosvědčilo, stabilita na vyšších pásmech byla bídná.
Nedokonalejším morse dekodérem pro běžný provoz jsou uši. Dokážou velice levně vytáhnout ze šumu nemožné informace. I když dnešní SDR systémy dokážou uši překonat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 21:17    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
1- Anténu nemám, priestor bude len asi na 10m, 5m nad zemou. Pred vstupný filter by sa preto patrilo aj nejaké predzosilnenie, ale tam už prepínať cievky nechcem. Ako na to?

žádný předzesilovač nevyráběj, raději správně dolaď a přispůsob anténu !
Ostatně, v tom schématu co jsi sem dal, předzesilovač už je !
mihal napsal(a):
2-interferenčný piskot u CW je jasný, bez toho by to nešlo, ale u SSB mi vadí, jak sa ho zbaviť? Ladiť o pár kHz mimo a filtrovať?

ano, filtrovat . . .
udělej si co nejdokonalejší nf propust, v dodaném schématu je to jen cívka "L6" a kondík "10n" . . . udělej to dvakrát za sebou . . .
mihal napsal(a):
Ak by niekto vedel o dobrom morse-dekodéri pod ubuntu, tak sem s ním Very Happy

co se naučit morse jen na ucho ? Lidské ucho je nejlepší filtr . . .

Na stránkách Jirky OK1IKE je úplně všechno co potřebuješ.
Začni něco stavět a uvidíš, vlastně uslyšíš sám . . .
a začni anténou, jednoduchým detektorem a nf zesilovačem s dostatečným zesílením . . . dva tranzistory za sebou nejsou to správné ořechové . . . viz stránky 1IKE . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 21:48    Předmět: Citovat

Nejlepším CW dekodérem je ucho. Jestli ale nedáš jinak, můžeš zkusit http://www.dxatlas.com/cwskimmer. Připrav se ale na to, že potřebuje poměrně kvalitní signál a nejsem si jistý kolik stanic dokáže přímosměš. vyfiltrovat tak aby to CW skimmer alespoň slušně pobral. Až se dostaneš na nějakých 15 WPM, tak myslím, že skimmer skončí v propadlišti dějin. Přeji ti aby se to stalo, co nejdříve.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 22:00    Předmět: Citovat

Promiň ty jsi chtěl UBUNTU, ten předchozí odkaz je na Windows. Jinak ještě poznámku k RX, Pokud rád bastlíš tak stránky OK1IKE, OK1CJB, OK1CDJ a dalších jsou plné dobrých inspirací. Jestli hledáš nejrychlejší cestu na pásma, tak by takový dobrý kompromis mohl být koupě stavebnice RX nebo TRX. je toho k mání také dost.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 22:45    Předmět: Citovat

Tak ještě jednou, jestli se to uloží:
Chtěl jsem upozornit na to, že i na webovkách
www.599.cz
je pár zajímavých příspěvků mj. i stavbě a zkušenostech se zařízením ze "stavebnice".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 23:24    Předmět: Citovat

Prijimač zo schémy mám zbastlený, tak nejak som si na ňom overil to zmiešavanie na kruhu. Až na nestabilitu je to cekom počúvateľné, keď doriešim filter bude to fajn. Mám tam zatiaľ len 160m cievky, ako anténa je 5m drôtu. Stavebnicu nechcem, to by som sa pripravil o slepé uličky Very Happy
Morseovka by nebol problém, ale vysiela sa na mňa moc rýchlo a strácam Qčka, sw by mal behať do 50wpm, to za prvé. Za druhé, počul som tam aj nejaký digitálny šábes, podobné fsk a niektoré programy disponujú údajne možnosťami dekódovať i toto, ďalej vodopády a podobné blbiny, to by mohlo byť fajn. Ale všetko pod win, a u mňa linux. Mám tu len nejaký starý QRQ a ten neviem nastaviť aby prijímal cez mic notbuku. Pri spojení linkou to zaruším. Jedine prehrabať zdroják..

Je prosím na kv pásmach nejaký maják, že by som mal kalibračnú značku na stupnici?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 23:33    Předmět: Citovat

http://sourceforge.net/projects/morse2txt/

http://radio.linux.org.au/?sectpat=morse

na netu je toho velká spousta . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 20 2015, 23:36    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
Mám tu len nejaký starý QRQ a ten neviem nastaviť aby prijímal cez mic notbuku. Pri spojení linkou to zaruším. Jedine prehrabať zdroják..

použij oddělovací tráfko . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 11:19    Předmět: Citovat

Od těch CW-dekodérů bych zázraky nečekal, zkoušel jsem např. zde zmíněný CW-skimmer a ještě jeden už nevím jaký program - tak na 50% z toho lezl blábol. Snesitelný počet chyb byl pouze u silných a nerušených signálů. Přijímač mám sice starší ale superhet s dvojím směšováním, v druhé MF 4-krystalový filtr. Na druhém přijímači (superhet 1 směšování, filtr PKF 2,4 / 8Q) byl výsledek stejný.
Přímosměšující přijímač asi lepší nebude...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 11:51    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
1- Anténu nemám, priestor bude len asi na 10m, 5m nad zemou.

jak je ten prostor široký ? jaký je půdorysný tvar ?
udělej nějakou malůvku . . . něco se určitě dá vymyslet, aby to trochu fungovalo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 13:39    Předmět: Citovat

Čo sa týka antény, tak pokukujem po http://www.qsl.net/ct5gyd/G5RV.htm rád by som sa ale zbavil toho symetrizačného vedenia.

V cca 5m nad zemou mám balkón, cez ktorý by som to rád viedol, bo tam mám kuticu, a využil ako kotviaci bod. Pod ním je pozdĺžne záhrada 10x20m, kde je pár stromov, ale sú tam voľné línie v smere JV -SZ. Anténa by ale bola max 3m od železnej konštrukcie balkónu, ale to môže byť aj prospešné, to sa uvidí. Na jednom konci záhrady je stĺp od obecného rozhlasu a je tam kotvený aj telefón. Tento rád využijem. Na druhej strane však nieje nič, len do asi 3m výstuha sklenníka, ale to by sa nadvarilo. Tých 15m by sa tam asi vošlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 14:00    Předmět: Citovat

G5RV bez toho "vedení" změníš na něco úplně jiného...
Někdy se dá do omezeného prostoru vecpat "Windom a provedení invertované V"...
Možná teď napíšu něco, co bude považováno za kacířskou myšlenku - přijímat se dá na "jakýkoliv kus drátu", samozřejmě né každý kus drátu bude mít pro příjímané pásmo ty optimální parametry. Vysílání je o něčem jiném, tam je důležité, aby anténa výkon z napáječe převzala a vyslala jej do prostoru bez zbytečných ztrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 14:30    Předmět: Citovat

Ale áno, pre ten príjem je to v podstate jedno. Ale dobrá anténa by mi mohla slúžiť ako motivácia k skúškam a vysielaču Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka525



Založen: May 22, 2013
Příspěvky: 325
Bydliště: Psáry JN79GW

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 14:38    Předmět: Citovat

Ten odkaz, který jsi poslal není na plnohodnotnou anténu G5RV ale poloviční, u které se inzeruje rozsah 40 m - 10 m. Plnohodnotná G5RV je cca 2x15 m + 10 m dvojlinky a má rozsah 80 m - 10 m. Jestli ji chceš pouze na příjem, tak na KV Evropu uslyšíš i na kus drátu náhodné délky a přímosměš. Jestli stojíš o DX, tak to se budeš muset zahloubat trochu víc. Já tu 1/2 G5RV na portablech montuji vertikálně na laminátový stožár. To jsem ti chtěl nastínit jen jako inspiraci pro omezené prostorové možnosti. Těch možností je pochopitelně víc. Tohle není špatný začátek a časem určitě přijdeš na něco lepšího.
_________________
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund