Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NE555 zmena teploty = zmena frekvence

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mikirc



Založen: Jul 17, 2010
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 15:24    Předmět: NE555 zmena teploty = zmena frekvence Citovat

Zdravím,
Mám udělaný vysílač pro 38khz z NE555, zapojeni viz. příloha.
Jako přijímač je tsop31238, vzdálenost mezi vysílačem/přijímačem cca. 1,7m.
Když nastavím frekvenci při teplotě 25°C, tak to funguje, ale jak čip zahřeje na 30-35°C (je pod oknem u topení) tak frekvence se změní.
Měl jsem to připojeno na osciloskop a stačilo na čip dýchnout nebo fouknout a frekvence se měnila.

Zkoušel jsem 3 typy Ne555 SMD noname výrobce (to mne až tak nepřekvapilo), ale i s klasickýma staršíma THT NE55, nebo glc555 to má problém.

Tak nevím zda je chyba v zapojení nebo mám jenom teplotně nestabilní 555.



ob1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ob1.JPG
 Velikost:  61.61 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 15:47    Předmět: Citovat

podle mě za to nemůže 555tka ,ale ten 100% keramickej kond. respektive oba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 15:49    Předmět: Citovat

O koľko sa zmenila?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 16:42    Předmět: Citovat

I 555 má tepelnej drift, ale není velkej - řádově 0,1%/K a ještě to líce podle výrobce a konkrétního zapojení = struktury švába, protože starší série striktně dodržujou rozdělení na bipolární a CMOS, ale u novějších výrobků jsem pod klasickým označením "bez sedmičky" i "bez céčka" nejednou narazil na CMOSovou verzi - měřeno podle odporu interního děliče mezi vývodama 1 a 8, starý bipoláry tam měly dělič ze 3ks sériově řazenejch 5kΩ odporů, CMOSy taky 3ks, ale 50kΩ každej, takže jednoduchým změřením odporu se daly odlišit - spousta novějších má celkovej odpor třeba jen 75kΩ (1 odpor 25kilo) - a podle označení nejsou CMOS - vypadá to, jako že někteří výrobci míxujou výrobní technologie a používají CMOS vstupní část (výhodnou kvůli vysokým impedancím = menším vstupním proudům) s "naroubovanou" bipolární výstupní částí... U takovejch "kříženejch" švábů pak může tepelnej drift courat jako ožrala...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 17:40    Předmět: Citovat

Jestli tam máš nějakou miniaturní keramiku jako časovací kondík, tak bude nejspíš z hmoty typu II, něco jako permitit, a jeho kapacita bude courat s teplotou nelineárně: nejvyšší bývá těsně kolem 15°C, při ohřátí na 35°C nebo ochlazení na -7°C klesá kapacita i pod polovinu.
Dej tam nějaký z lepší hmoty (stabilit) nebo MKT kostku, jejich teplotní závislost jde dobře vykompenzovat i rozdělením časovacího odporu na uhlíkový a kovový ve vhodném poměru hodnot, aby v součtu daly požadovaný odpor, ale většinou to u těch lepších kondíků není potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikirc



Založen: Jul 17, 2010
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 18:28    Předmět: Citovat

Tak rozsah změn frekvence byl někdy i v řádech 100 - 1000Hz.

Chtěl jsem to natočit, ale ty vysílače u sebe nemám, tak jsem to chtěl změřit na prototypu co jsem měl udělaný, který je skoro stejný a na něm ani ta noname 555, ani glc555 skoro frekvenci nemění, nebo ne tolik jako na těch finálních. Takže teď nemám ponětí kde může být chyba.

Použity jsou tyto kondiky:
http://www.tme.eu/cz/details/cl31b103kbcnnnc/kondenzatory-mlcc-smd-1206/samsung/#
a http://www.tme.eu/cz/details/cl31b102kbcnnnc/kondenzatory-mlcc-smd-1206/samsung/#



ob2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ob2.JPG
 Velikost:  122.07 kB
 Staženo:  94 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 19:22    Předmět: Citovat

První písmeno za číslem 31 (což znamená pouzdro 1206) udává teplotní závislost hmoty.
Kód B znamená hmotu X7R, ta má 15%/°C odchylku, tak to je strašné číslo ve srovnání například P, R, S, T, U, L či dokonce C, kde se závislost udává v desítkách či málo stovkách ppm/°C !
Asi v prototypu je povedený kousek, který se na základě toho vyvedl s výrazně menší závislostí, tyhle hmoty o vysoké permitivitě se vyvedou pokaždé jinak.
Hmotě s kódem B se vyhni, když to má být teplotně pokud možno nezávislé, a použij místo toho C1 třeba CL31C102JBCNNNC , je taky v pouzdře 1206 a má teplotní závislost jen do 30 ppm/°C. A budeš mít pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikirc



Založen: Jul 17, 2010
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 20:50    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení a objasnění. Jsem zase o něco chytřejší, objednám nové kondíky a vyměním je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 6:13    Předmět: Citovat

Ale ta stabilita na dnešní dobu bude stále malá . I když v době prvotního výskytu 555tek jsme byli nadšeni s porovnáním s jinými řešeními .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19523
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 7:32    Předmět: Citovat

Jestli 2% chyba kmitočtu ještě nevadí, tak do té už se s kondíky z keramiky typu I musí vejít.
Přiznám se, že keramické polštářky M1 a M15 z Tesly blahé paměti mívaly při pokojové teplotě kapacitu -10% až +50% proti jmenovité, mimo tento rozsah si nevzpomínám, že bych nějaký potkal. Opravdu dobré jen jako blokovací nebo vazební, jen se ta kapacita musela patřičně naddimenzovat.
Stačilo je ohřát v prstech a kapacita šla rychle dolů, nějakých -10% z původní kapacity to dělalo. Chladit jsem je nikdy nezkoušel.
Na nějaké odlaďovače stěží použitelné, na korekce, fyziologii či prezenc-filtr tak leda pro konečný poslech, to se rozdíl sluchem moc nepoznal. Ale třeba do mixpultu už šly bezindukční svitky, protože při vícenásobném přepisu už ty hrby na charkteristice rostly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund