Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Majitelé routeru WA2204, zkontrolujte si AC adapter
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 1:21    Předmět: Majitelé routeru WA2204, zkontrolujte si AC adapter Citovat

Máme v provozu dva routery, typ WA2204, zakoupené r. 2009. U jednoho z nich se projevil zkraje července problém. ,,Napřed jsem zpozoroval, že mi počítač hlásí ,,žádné síťové připojení" - jsem k němu připojen ethernetovým kabelem, poté se podívám na router a vidím, že blikají všechny kontrolky současně, vč. PWR (za normálního provozu u této revize jedna bliká a druhá svítí trvale), router taky přestal vysílat". . .

Problém způsobil adaptér 12V/1A, na první pohled se chová normálně, při změření napětí multimetrem dává svých 12V. Další měření však ukázalo, že na primární straně jsou oba elektrolyty bez kapacity, s vysokým ESR, na sekundární straně taktéž,

Jde o 2ks elektrolytických kondenzátorů 10uF/400V (max. délka 16mm!!!)
Použil jsem NIPPON, řadu KXJ, zakoupeno zde:
http://www.hwworld.cz/index.php/kondenzatory

a o 2ks elektrolytických kondenzátorů 470uF/16V
Použil jsem taktéž NIPPON, řadu LXZ, a zakoupil zde:
http://www.ges.cz/cz/rad-470-16-ht-rm3-5-lxz-GES05413900.html
v současnou dobu je ale mají skladem jen zde:
http://www.hwworld.cz/index.php/kondenzatory

Obojí mají i v AME, ale nevím, jestli to nejsou padělky!!!!!

Ještě jsem vyměnil odpor R6, 120R, nachází se vlevo vedle optočlenu, původní byl miniaturní (0,4W ?) a nevím, jestli byl přetížen, ale byl kolem něj značně vyhřátý spoj, takže jsem nahradil 1W z GME...

Jinak adaptér vypadá slušně, má v sobě i pojistku...

Dneska jsem otevřel adaptér, od druhého - doposud funkčního routeru, na primáru elektrolyty dokonce nafouklé, ani jsem neměřil a rovnou všechny čtyři vyměnil. Okolo odporu taktéž vyhřáto, takže jsem nahradil opět 1W.
Když jsem tento adaptér dneska vytahoval ze zásuvky, přišlo mi, že je dost rozpálený, zřejmě vlivem zmíněné závady.

Ještě bych v příloze přiblížil, o jaký adaptér konkrétně jde. Existuje totiž víc jak 5 revizí této WA2204, a starší revize měly větší adaptér, 7.5V/900mA, který měl v sobě transformátor.



ac adapter.jpg
 Komentář:
Takto vypadá adaptér zvenčí.

Stáhnout
 Soubor:  ac adapter.jpg
 Velikost:  69.18 kB
 Staženo:  70 krát


2014_06_11_2090.jpg
 Komentář:
Po otevření. Původní, vadné kondenzátory nesou označení TZ CD263 a mají uvedenou životnost jen 1000h při 105°C.

Stáhnout
 Soubor:  2014_06_11_2090.jpg
 Velikost:  196.2 kB
 Staženo:  81 krát


2014-07-29.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2014-07-29.jpg
 Velikost:  132.54 kB
 Staženo:  73 krát


2014-07-29-2379.jpg
 Komentář:
Po opravě. Vyměněny kondenzátory, odpor. Přehodil jsem diodu do pozice dále od kondenzátoru, protože se o původní kondenzátor opírala a zbytečně by ho ohřívala. V druhém kuse už byl na vzdálenější pozici z výroby

Stáhnout
 Soubor:  2014-07-29-2379.jpg
 Velikost:  124.84 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 10:40    Předmět: Citovat

Tohle platí obecně, že ty adaptéry se spínanými zdroji mají časem problém z kondenzátory. A nejen ty adaptéry, ale spínané zdroje i vestavěné ho zařízení.
V "ideálním" případě se to projeví špatnou filtrací výstupního napětí a začne to mít vliv na funkci.
Dalším vlivem někdy bývá, že se díky nějakému horšímu kondenzátoru neotevírá tranzistor do saturace, ale zůstává na něm větší napětí a zvyšuje to výkonovou ztrátu (TV ve StandBy přes 20W, po výměně kondíků cca čtvrtina)
Vyjímečně se ale stane, že se rozhodí regulace výstupního napětí, to se zvětší natolik, že s tím má problém napájené zařízení a může se poškodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 11:23    Předmět: Citovat

Teď jsem měnil kondenzátory ve zdroji ve svém 10 let starém počítači. PC normálně fungovalo, ale všiml jsem si, že poblikávají LEDky na klávesnici, myši apod. 5V větev silně kolísala až asi k 4 V. 3,3V větev lítala asi o 0,3 V. 12V větev naopak šla až k 13 V. Počítači to ale nevadilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 11:53    Předmět: Citovat

Voni ty elyty neodcházejí jen ve spínaných zdrojích- kdo z vás neměnil elyt ve zdroji k polským sítu, ať zvedne ruku Very Happy
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 11:54    Předmět: Citovat

Niekedy elektronika vydrzi az neuveritelne vela. Napriklad v tlaciarni HP OfficeJet na primarnej strane zdroja bol nafuknuty elyt, uplne bez kapacity. A ono to normalne fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 12:45    Předmět: Citovat

To je mi ale novina, že spínaný zdroje odcházej Shocked
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 13:13    Předmět: Citovat

Pánové, děkuji, že mě takto doplňujete Wink ...

Jak si vede HP v současnou dobu netuším, ale v rodině máme jeden starší stolní počítač, je to HP Compaq DC7600, při jeho čištění jsem byl docela překvapen použitými kondenzátory, mám tušení, že místy byly osazeny dokonce NIPPONY, místy Rubycony nebo Nichicony teď přesně nevím...

Naopak zde na EB jsem četl, že v tomto PC někdo ty kondenzátory měnil, protože byly bez kapacity, a měl s tím problémy.

Já koukal teď na Google - obrázky, a co obrázek tohoto MB, to jiné kondenzátory, zřejmě v průběhu výroby došlo nejednou ke změnám výrobce použitých kondenzátorů, dle finančních poměrů ve firmě??? Nebo mohlo záležet, pro jaký účel byla daná várka PC určena??? Tento pochází z várky, kterou rozprodávaly ve velkém z nějaké firmy...

Možná mám taky kliku, že v tom PC jsou právě tyto kondenzátory...

Polský síto je vhodné dát rovnou do šmelcu a nahradit ho sítem ,,hustě drátovaným" nazývané též Plzeňským.

----

A mimo jiné mám na stole další adaptér Rolling Eyes , tentokrát atyp, napětí 4.2V, a proud 500mA, na výstupu stabilizovaný zenerkou. Je to ke svítilně s Litium-ionotovým článkem. Jde o ryze čínský adaptér a svítilnu, bez jakéhokoli označení výrobce, tedy takovou, kterou v marketu ani nekoupíte, protože zřejmě nesplňuje určité bezpečnostní podmínky, ale koupíte ji maximálně buď v SAPĚ, na burze anebo u Vietnamců.

Prostě si ráno dali nabít baterku, potom jsme všichni odjeli a po návratu vypadlé jističe vevnitř, i v ulici, po nahození jsem si všiml, že právě na nabíječce nesvítí kontrolka (dvoubarevná led) a to mě donutilo ji otevřít, nebyla nějak slepená, jeden malý šroubeček, a naskytl se mi pohled na totálně opálenou destičku. Po bližším průzkumu a oškrábání černoty jsem zjistil, že zapomněli na pojistku Twisted Evil , potom jsem vzal do ruky měřák, a zjistil, že než vypadaly všechny ty ,,šestnáctky" že z toho moc nezbylo, oba tranzistory (TO-92) na uhel, usměrňovací dioda proražená, pak tam byla dioda další, ta byla taky proražená, elyt o hodnotě 2u2/400V měl reálnou kapacitu jen 1.5u a ESR 7ohm ... Skoro by se ani nevypláceno to znova osadit, ale řekl jsem, že za pokus to stojí, tentokrát však pojistku na primár dodám...

Vše je to jen důkaz toho, že nejbezpečnější a nejspolehlivější řešení je trafíčko a usměrňovač s filtračním kondikem.


Naposledy upravil CZJKP1 dne st srpen 13 2014, 13:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 13:16    Předmět: Citovat

Tyhle čínský šmejdy nemají mít pojistku jako takovou. Na vstupu síťového napětí je pozice pro odpor- v pořádném zařízení bývá osazený pojistkový odpor, ve šmejdech tam místo toho dávají třeba i metalizovaný odpor. Co se stane při průrazu usm. diody na primáru, to není třeba dál rozpitvávat.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1531
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 13:52    Předmět: Citovat

A teď ještě otevři obě APčka a vyměň všechny tři elyty i v nich. Měl jsem je nafučený jak papuč, ačkoli jsem ho živil železnym trafem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: st srpen 13 2014, 22:26    Předmět: Citovat

Jo, jo, elektrolytů nafouklých (či bez kapacity) jsem v PC technice povyměňoval už dost (nepočítám starší základní desky): různé wifi routery, switche, ADSL/kabel. modemy apod., potom dál nějaké nabíječky a adaptéry, stroboskop, UPS co si narychlo vybavuju.
Třeba WAN router se switchem - že prý hrozně syčí a nedá se spát v jedný místnosti - výměna nafouklého elektrolytu v DC/DC měniči a bylo ticho.
Pak jsem na risk koupil skoro zadarmo slušný, ovšem nefunkční 2,4/5GHz AP - po výměně všech elektrolytů v DC/DC měniči opět funkční.
Jenom dodám - použití kvalitních kondenzátorů (a to nejen výrobce, ale i vhodná řada kondenzátorů) ještě nic nezajišťuje, protože pokud je kondenzátor do obvodu špatně navržen a není propočítána jeho životnost, může selhat i jinak kvalitní kondenzátor. Číňan ovšem toto neřeší a dá tam co má po ruce. Potom to v lepším případě snad přežije zahoření nebo alespoň ageing na výrobní lince (pokud něco takového mají), pak snad aspoň záruku. Je to prostě levná spotřební elektronika a nikdo moc životnost neřeší. Kdo zavadil o nějakou "vyšší ligu" elektroniky ví, že tam panují jiné požadavky a normy na spolehlivost/životnost součástek a obvodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
StandaT



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: čt srpen 14 2014, 0:57    Předmět: Citovat

Mi přijde, že to pořád nechápete.

citace:
a nikdo moc životnost neřeší


Ale řeší, a to právě tím návrhem tak, aby se zařízení posralo v předem určenou dobu a člověk byl nucen za rok, dva koupit si druhé. Kondenzátory se ve spotřební elektronice SCHVÁLNĚ osazují ke zdroji tepla, aby měly sníženou životnost, ostatní součástky jsou schválně poddimenzované, vše je schválně pájené bezolovnatým cínem, který se časem rozpadne na prach atd...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 11:13    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Voni ty elyty neodcházejí jen ve spínaných zdrojích- kdo z vás neměnil elyt ve zdroji k polským sítu, ať zvedne ruku Very Happy


Jenže za takový výrobek by se měly sekat ruce!!!
Zesilovač potřebuje 12V a max. 50mA, trafo si bere cca 10x tolik.
Kondenzátor ve zdroji je na 25V, ale při napětí v síti kolem 235V, což je běžné, je na kondenzátoru kolem 28 - 30V!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
buger



Založen: Apr 12, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 13:01    Předmět: Citovat

Muzu potrdit, elyty jsou obecne snad nejporuchovejsi soucastka vubec... Jejich vymena resi snad 70% problemu s elektronikou vubec - za posledni roky jsem treba opravoval spoustu LCDcek, kde byly v haji akorat kondiky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 13:41    Předmět: Citovat

Monterjirka, mi neříkej, že to trafo dává napětí na sekundáru mezi 20-21V střídavých... Confused

Ono je taky dost možné, že je to taky tím, že místo toho, aby se použilo to, co je potřeba a co se použít na to má, se použije to co je, anebo to, co je pro výrobce cenově nejpřijatelnější, takže bych se nedivil, ani kdyby to samotné trafo mělo jiný štítkový údaj, než potřebných 9V (po usměrnění 12V, naprázdno možná trochu víc)...

Totiž, když jsem dělal zdroj 12V já, tak bych vyžil i z kondenzátory na 16V, přesto jsem dával kolikrát na 25V!, nikdy jsem nedovolil, aby měl na prázdno o mnoho vyšší napětí, než štítkové, už jen proto, že halda dnešní techniky má napsáno třeba DC12V a když se podívám dovnitř, tak tam najdu brouky které mají maximum 13V nebo 13.5V, nekompromisně hnaný bez rezerv, stačí malá napěťová špička a jde to do křemíkového nebe, u tranzistoráků to bývají většinou různé koncové integráče atp... O nutnosti stabilizaci napětí, která by v takovém případě zmíněné napětové špičce zabránila taktéž nebývá, takže třeba méně znalý uživatel který koupí kdejaký tranzistorák, třeba sencor v marketu, a použije ,,univerzální adaptér" který doma má nebo koupí, tak se většinou nebude zabývat proudem, v okamžiku, kdy na adaptéru který bude mít třeba 800mA anebo 1A nastaví jmenovité napětí na štítku toho tranzistoráku a připojí ho, má o problém takřka postaráno, protože tranzistorák bude odebírat menší proud, tím adaptér úplně nezatíží, a napětí neklesne na jmenovité...

Sám to vím, pokud jsem použil u něčeho univerzální adaptér, většinou jsem si vystačil s napětím na přepínači o stupeň nižším než na štítku přístroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 20:05    Předmět: Citovat

CZJKP1: WA-2204? Ten mám.
Myslíte tenhle? Dělal se ve dvou verzích WA-2204A (takový zaoblený, vypadal jak předek auta) a WA-2204B (na fotce). Ale napájecí napětí je 7,5V!
Zdroj je klasika železo.



2204BBlack.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2204BBlack.jpg
 Velikost:  61.96 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund