Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aplikace "jas a zamykání" v Ubuntu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 12:14    Předmět: Aplikace "jas a zamykání" v Ubuntu Citovat

Zdravím, jsem třetím dnem uživatelem OS Ubuntu 14.04 LTS. Když si v nastavení "jas a zamykání" snížím jas a vypnu zhasínání, tak po restartu je vše zpět naplno a zhasínání za 5 minut.. Copak dělám špatně? (Notebook Toshiba Tecra S11-166, ovladač N-vidia (nesvobodný) )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 15:03    Předmět: Citovat

Špatně? Špatně je Blbuntu. Buďto nějaká chyba v programu, nebo špatný oprávnění souboru s nastavením (nastavení se neuloží, respektive uloží jen pro aktuální sezení; nastavení je přítomný v RAM).
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 16:29    Předmět: Citovat

Tak jaký linux? (potřebuju jej na dobu, než mi dojdou obnovovací disky na Win 7)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 16:52    Předmět: Citovat

No jakej... každej linuxák řekne něco jinýho, já navrhuju třeba Debian, ale jinej třeba Fedoru, openSUSE, Puppy, Arch... ale téměř všichni zkušenější, co si pár dister ohmatali, řeknou, že od Blbuntu radši ruce pryč. Sám jsem ho pár let měl, ale v tý době to byl jen "hnědej Debian", teda jen zpočátku, pak se to začalo všechno kurvit, na což jsem před 5 lety zareagoval přechodem k Debíku, kde jsem doposud.
Teď je to jen distro pro stáda od stáda, od původních myšlenek Linuxu na hony vzdálený, aby bylo líbivý, aby mělo co nejvíc uživatelů (přestože o tohle ve světě Linuxu vůbec nejde, a už vůbec ne o zničení zlýho Micro$oftu). Přesto, nebo právě proto, jeho popularita v posledních letech dost poklesla.
Jestli zvolíš Debíka, můžu Ti s tím poradit buď tady, nebo na debfóru (viz link v podpisu). Jestli zvolíš něco jinýho, může poradit někdo jinej.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1090

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 18:32    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Tak jaký linux? (potřebuju jej na dobu, než mi dojdou obnovovací disky na Win 7)


být tebou, tak zkusím Linux Mint
http://www.linux-mint-czech.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 20:06    Předmět: Citovat

Osobně žádnou "začátečnickou" distribuci nedoporučuju. I ta se od Woknouzů dost odlišuje, proto považuju za dobrý mít po instalaci rušivejch elementů co nejmíň.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 21:20    Předmět: Citovat

Faktem je, že doposud jsem o tom Linuxu jen slyšel, ale teď jej tu mám. Moje požadavky na něj jsou takové, aby se to moc nelišilo co se týká ovládání od Win.. Teď tu mám kubuntu (před chvíli jsem jej doinstaloval) a přijde mi, že je jednak na můj vkus moc vyumělkovanej, ale líp na něm běží např digitální TV (RTL2832 tv karta). A taky se dají naházet zástupci aplikací na plochu. A taky funguje ukládání nastavení obrazovky.. Pokud je potřeba něco řešit přes Terminal, většinou ty příkazy kopíruju z různých Ubuntu fór, co mě vyhledá google. Takže teď mi chybí jen možnost provozování TV karty Aver TV hybrid Volar HD H830 (bohužel není podporovaná)..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 06 2014, 23:24    Předmět: Citovat

Čili jsi vkročil z bláta do louže, akorát namísto "věhlasnýho" Unity máš K Desktop Enviroment 4, zkrátka KDE4, který je načinčaný a hlavně tuze nenažraný, prostě udělá z jinak lehoučkýho systému nenažranou bestii, co si co do spotřeby RAM v ničem nezadá se "slavnejma" jehoVistama, ač nutno říct, KDE4 je přece jen daleko schopnější.
Co by se mohlo alespoň trochu podobat v ovládání na způsob Woknouzu je LXDE, ale to je takový strohý a nic pořádnýho nenabízí. Pak by tady bylo GNOME2 (GNOME3 je úplně o něčem jiným), ale to už je oficiálně mrtvý, avšak jeho reinkarnátem je Mate Desktop Environment, zkráceně Mate. Klasickej desktop s ikonama, velice podobný ovládání, kvalitní softwarová výbava, relativně nízká náročnost na systémový prostředky. Mně systém po nabootování sežere v RAM i s tiskovým serverem 130MiB při rozlišení 1280×1024.
Existuje kvalitní návod, jak si krůček po krůčku nainstalovat Debíka s Mate. Hlavně je tam vidět, jak prostředí vypadá (ale je široce konfigurovatelný jak co do vzhledu, ta i do způsobu ovládání).
Jinak úplná stejnost se systémama od M$, doufám, nikdy nenastane. Neděláme na ně laciný náhražky. Že tam jsou stejnosti a podobnosti je v tom, že tyhle způsoby ovládání byly známý už v době, kdy Gates snil o grafickým systému, zatímco Ballmer chtěl těžit z DOSu, a prostě se osvědčily.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomaw



Založen: Jan 15, 2010
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: po červenec 07 2014, 7:04    Předmět: Citovat

Tak já jsem po 25 letém používání MS přešel po veselých příhodách s WIN7 na Ubuntu .Pro běžnou práci to v pohodě stačí .
Jen jsem nepřišel na chuť tomu tabletovému nesmyslu a používám gnome-fallback. Nakonec mě fiunguje v linuxu v podstatě všechno co potřebuji a zatím pohoda.No patřím k znalým uživatelům unixu ale spíš s doby minipočítačů Smile .Uspat mě počítač nejde doposud ,většinou jsou na vině s podoibnýma problémama ovladače od grafické karty...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 21:37    Předmět: Citovat

Po delší době oživím tohle vlákno. Došlo mi "recovery DVD", takže mám opět tovární systém.. Jinak pro ostatní můžu uvést pár postřehu z týdenního užívání Linuxových Ubuntu distribucí, byť to bylo "nedobrovolně".
Vyzkoušel jsem Ubuntu, Kubuntu a Linux-mint Cinnamon, protože podle jistých zdrojů vyžadují nejnižší zkušenosti - nepovažuji se za odborníka..
Ubuntu - Má podivné řešení plochy, všechny ikony aplikací jsou v levé svislé liště, na plochu se mi je nepodařilo "naskládat" - Nepodařilo se mi najít způsob, jak docílit trvale snížený jas monitoru. Po restartu byl opět naplno..
Aplikace se zavírají na levé straně oken. Výhodou jsou klávesové zkratky.

Kubuntu - dost zatěžuje systém. Ikony aplikaci lze dát na plochu a dokonce měnit jejich velikost - Podle mě zbytečnost. Zato mi přijde, že má nejlíp pořešený věci okolo HW, protože v Kubuntu mi systém hlásil vadnou baterii (která vadná je). Nastavení obrazovky občas zapomínal..

Linux-Mint - Jeho ovládání se nejvíc podobalo Windowsům, dokonce i skype se dalo ihned nainstalovat bez dlouhýho hledání v těch repozitářích.. Nastavení obrazovky po restartu zapomínal. Přišel mi jako jedna z nejlepších "náhrad" Windows.
Podařilo se mi zprovoznit TV karty s čipem RTL2832, tak s čipem Afatech.
Nejlíp je pořešena právě ta první karta, kdy ji stačí pouze zapojit a pak ve vhodné aplikaci provozovat - Mě nejvíc vyhovovala "Kaffeine", protože měla nejlepší obraz. Karta z čipem Afatech vyžadovala práci s konzolí, ale na různých fórech se dal najít postup a metodou "copy - Paste" jsem docílil, čeho jsem chtěl.. Jenže ta karta je velice pomalá. Dlouho ladí pásmo.. TV kartu Aver Hybrid Volar HD jsem nerozchodil..
I bych si na ten Linux zvykl, jen mě mrzí ten monitor, protože ten můj má dost vysoký jas a bolí mě z něj oči (běžně jej provozuji tak na 60% až 70% plného jasu)
Zkoušeno na Toshiba Tecra S11-166. PTSE3E-0ET05DCZ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1288
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2014, 16:04    Předmět: Citovat

citace:
Ubuntu - Má podivné řešení plochy, všechny ikony aplikací jsou v levé svislé liště, na plochu se mi je nepodařilo "naskládat" - Nepodařilo se mi najít způsob, jak docílit trvale snížený jas monitoru. Po restartu byl opět naplno..
Aplikace se zavírají na levé straně oken. Výhodou jsou klávesové zkratky.


Skutečnost, že je vzhled GUI jiný, než neznalý očekává, je záměr. V komerčních O.S. je totiž patentováno každé "uprdnutí", takže si umím přestavit ten řev z U.S.A., pokud by byl vzhled plochy totožný např. s Win XP (až na např. jiné logo na tlačitku "Start", které by bylo označeno třeba logem distribuce Ubuntu).
A jinak zrovna styl menu "Aplikace, Místa, Systém" je poměrně intuitivní a použitelný "úplně normálně".

Pracovní plocha přeplácaná spouštěči je nešvar už od dob Windows 95 a nevidím na tom nic praktického. Na čem byste pájeli a servisovali, kdybyste měli stůl zavalený součástkami a nářadím - v luftě? Jinak to samozřejmě řešitelné je. Např. Aplikace -> Internet -> Firefox (kliknout pravým a následně levým na výraz: "Přidat tento spouštěč na pracovní plochu"). A totéž s dalším požadovaným program a dalším...

Potíže s funkcemi Power managementu řešívají novější verze jádra O.S., páč kvůli nemožnosti získávat specifikace čipů zejména v noteb., se funkčnost všech "fíčur" řeší dodatečně a zpravidla reverse engineeringem. S patřičným know how je to jen otázka nastavení příslušného řídícího obvodu. Tytéž potíže obecně platí i pro nenalezené periferie nových ntb., typicky WLAN, BlueTooth, kamer, čteček karet atd. U stolních PC tyhle otravnosti odpadají. Stačí si zvolit distribuci o něco novější, než je hardware PC a zpravidla funguje vše "out of box" (ihned po instalaci),

Tlačítka Min./Max./Close samozřejmě lze přesunout na tradiční místo a je to jedna z věcí, kterou laičtí uživatelé vyžadují jako jednu z prvních. Práce v programu gconf-editor na jednu minutu. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2014, 20:22    Předmět: Citovat

Ahoj.
Nejsem zarytý příznivec žádného systému, jsem "jen uživatel". Dostal jsem se k notebooku s WIN7 a tak jsem si na tento systém zvykl a nějak jej používám. Nějak nechápu, proč bych měl mít prázdnou plochu, když na ploše nemám stejně žádnou tapetu, mám ji jednobarevnou (chtěl jsem to tak). A tak je logický, že si tam naházím pár ikonek programů a zástupců složek, kam nejčastěji chodím. Můj notebook má korporátně nastavený systém, Ubu třeba neumožňuje používání interního 3G modemu, GPS, čtečky otisků prstů a pod..
To, že jsem nějakou dobu používal "z donucení" Linux bylo tím, že jsem jej chtěl vyzkoušet v trochu "ostřejším provozu" než v live CD. V tu dobu jsem měl stávájící OS stejně smazaný, protože jednou za čas jej obnovuju..
No a tak jsem se rozhodl, že testnu Ubuntu. Jenomže jsem špatně pochopil jednu položku při instalaci a dal jsem jej jako jediný systém. To jsem nevěděl, že smaže i skrytou partition pro obnovu továrního systému. A tak jsem o ni přišel.. No ale co, už ji mám zpět na DVD a konečně vím, jak vypadá Linux.. A kdybych neměl možnost sehnat tu DVD, tak bych si ten MINT CINNAMON nechal.. Jinak na těch verzích Ubu mi vadilo to, že jsem se nemohl rozhodnout kterou si nechat. Na všechny by se dalo zvyknout..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1288
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červenec 29 2014, 21:25    Předmět: Citovat

citace:
...Nějak nechápu, proč bych měl mít prázdnou plochu...

Pro praváka: stačí levačkou brnkout o klávesnicový "[Start]" a dále o [V] (všechny programy) a nejpoužívanější programy jsou rázem k mání ke spuštění jednoklikem. Oproti spouštění programů z plochy je to zdržení 1 sek. Smile Sám razím princip "čistého stolu". Jinak se samozřejmě jedná o malichernosti, viz parodie v "Básnících" o uspořádání věcí na pracovním stole.

citace:
...Ubu třeba neumožňuje používání interního 3G modemu, GPS, čtečky otisků prstů a pod..

To jsou právě ty periferie, ke kterým zmetkové výrobci nedodají specifikace, aby je bylo možné zpřístupnit i v nekomerčních O.S. Confused

citace:
V tu dobu jsem měl stávájící OS stejně smazaný, protože jednou za čas jej obnovuju..

Pokud jde konkrétně o Win7, vřele doporučuju funkci "Vytvořit bitovou kopii systému" poté, co se čerstvě nainstalovaný O.S. zbaví firemního bordelware, zredukují se procesy běžící po spuštění apod. a nainstalují a nakonfigurují všechny podstatné programy. Amatérské reinstalace po zásahu badwarem (nebo fatální chybě laického uživatele) tím odpadají.

citace:
Jinak na těch verzích Ubu mi vadilo to, že jsem se nemohl rozhodnout kterou si nechat. Na všechny by se dalo zvyknout.

U všech počítačů od dob Win32 jsem volil ten nejstarší O.S., na kterém hardware chodil alespoň trochu obstojně. Pořád platí úměra: čím novější O.S., tím vyšší nároky na hardware a pokud se provede upgrade O.S., chodí na onom PC pomaleji, než ten předchozí.
U diskutovaného Ubuntu mnohde dodnes vyhoví zmíněný debianí vzhled (např. verze 8.04 Hardy), jen s novějším prohlížečem (nebo novějšími verzemi dalších konkrétních programů). Nedávno jsem udělal skok k verzi 10.04 Lucid a zatím vyhovuje vše (notebookům nefandím). Obecně doporučuju verze LTS s delší dobou dostupnosti aktualizací a zdrojů SW. Princip - novější O.S. = vyšší nároky na HW - platí(til) i tady, byť ne tak dramaticky. 10.4. mi ovšem na všech zkušebně instalovaných PC nabíhal rychleji, než zmiňované "hnědé" veze, což je docela zajímavé. Ale jinak je volba verze (ale i distribuce) věc vkusu (záleží na stabilitě v praxi, dle konkrétního PC). Někdy nezbývá než experimentovat, nebo čerpat ze zkušeností jiných. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund