Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Českí jazik - za pjet!
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 19:27    Předmět: Českí jazik - za pjet! Citovat

Tohle pochází z jednoho stánku v místním kempu, kde nejmenovaná pekárna ještě loni prodávala pečivo s vysokohorskou přirážkou. Kromě cedule s logem tam byly jako nosiče textu 3 papíry, jež jsem vyfotil.
Údajně je psala ženská, co tam prodávala, tedy žádný dítě. Že jsou znaky relativně pracně vymalovaný svědčí o tom, že ona osoba byla přesvědčena o bezchybnosti textu, tedy nesmírně hloupá.

Upozorňuju, že následující fotky by neměly vidět děti a osoby se slabší povahou.



053114145020-00.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  053114145020-00.jpg
 Velikost:  66.04 kB
 Staženo:  109 krát


053114145035-00.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  053114145035-00.jpg
 Velikost:  62.16 kB
 Staženo:  90 krát


053114145045-00.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  053114145045-00.jpg
 Velikost:  57.74 kB
 Staženo:  58 krát


_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 19:38    Předmět: Citovat

Nezdá se mi to až tak hrozné. Jsem zocelen bastlírnou. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19544
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 19:44    Předmět: Citovat

A to tě překvapuje? U prodavačky?
Když ani vedoucí supermarketu, u kterého lze nějaké to přinejmenším úplné střední vzdělání s maturitou očekávat, neumí zadat do počítače dvakrát stejně pojmenování téhož druhu sýra?



Madelan_.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Madelan_.jpg
 Velikost:  72.31 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 19:55    Předmět: Citovat

Co k tomu dodat? Když vidím vnučku jak mastí SMS a nějaký pravopis ji při tom vůbec nezajímá, dostávám lehkou vyrážku. Když vidím příspěvek tady na fóru, kde pisatel napíše, že ho pravopis nezajímá, jsou to už přímo pupence. A když pak takovou zhůvěřilost někde najdu na tabuli, která má podat nějakou informaci, tak to už jsou přímo boule na kůži. Prostě u některých jedinců naše krásná a na významy velice bohatá řeč dostává řádně na pr... . Asi nejvíc mě podráždilo, když jsem si v místním obecním informátoru přečetl článek psaný ředitelkou místní základní školy, který se přímo hemžil vyšinutími z větné vazby, o nesprávně užitých čárkách ve větě nemluvě a editor této tiskoviny mi na dotaz odvětil, že jemu čeština ve škole nikdy moc nešla.
Nejsem sice jazykový purista, ale i při ryze technických přednáškách jsem se vždy snažil vystačit s češtinou. Při čtení skript některých mladších kolegů ale už někdy potřebuji i slovník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 20:14    Předmět: Citovat

Ono to vůbec není o vzdělání, když se náš rodnej jazyk povinně učí už na základce. Je to způsob naší komunikace, je to naše vizitka.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 20:31    Předmět: Citovat

Základ je čtení. Dostatek přečtených knih (bez chyb!!!) dělá nejvíc, trochu jsem se o to zajímal. Neplatí to sice stoprocentně, ale podle mne je souvislost evidentní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 20:40    Předmět: Citovat

Mě to připomíná vietnamskou češtinu, možná by to chtělo i fotku dotyčné.... Smile
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 20:50    Předmět: Citovat

jiriS<
Ano. Někdo může mít dojem, že objednávka není výsledkem jednání, ale obědvání s obchodním partnerem. Takový dojem lze získat jen z doslechu, nebo osobní zkušeností. Wink

Mimochodem, na bastlírně se vyskytuje obědnávka v různých tvarech zatím 105 x.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4214
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 21:00    Předmět: Citovat

Pravopis je prostě vizitka každého a tečka. Bohužel některým jedincům je tohle zcela jedno a výsledky lze vidět všude kolem.
Nějaký překlep, anebo sem tam nějaká gramatická chyba asi nikoho moc netrápí, nicméně pokud někdo nedokáže sestavit srozumitelnou větu, měl by se stydět v koutku. Povinná školní docházka existuje už od dob MT a tuhle možnost dostali všichni..

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiraSt



Založen: Apr 19, 2008
Příspěvky: 1466
Bydliště: Fryčovice

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 21:23    Předmět: Citovat

Mám mobil, který podporuje predikci a nikdy jsem se nenaučil psát SMS jinak než s háčky a čárkami. Jde to někdy ztuha, ale jde to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31930
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 21:49    Předmět: Citovat

Sms-ky píšu většinou bez diakritiky, protože je to jednak rychlejší, druhak to "nežere znaky" = znaky s českou diakritikou většina telefonů počítá za 2 i 3 "nečeský" písmenka. Ale vždycky se snažím když už nic jinýho, tak dodržovat vyjmenovaný slova, shodu přísudku s podmětem, psát správně předložky i předpony S a Z i zájmeno JÁ (mě-mně-mne).
Kecypindy typu "pravopys neřežte, já potřebuju opravyt sousedovy telku" už se učím nevnímat, i když bych za ně stručně a nesilom.rdně bez odpovědi vyhazoval z diskuse...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vlaadkoo



Založen: Sep 16, 2011
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: ne červenec 20 2014, 22:11    Předmět: Citovat

Já bych řekl,že problémem jsou sociální sítě .Na nichž tráví děti většinu svého života a většina z nich naumí gramatiku a ta co ji umí se nakazí od těch negramotných Very Happy Nebo taky jsou problémem slovenské články a texty ..to potom neví nikdo jak se co píše česky .
Znám to z vlastní zkušenosti .
Když jsem neměl fb ,tak v poho . Pak jsem si jej založil a četl jsem si různé články kde se nacházely gramatické chyby a časem jsem je už nevnímal ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2014, 0:01    Předmět: Citovat

Něco na tom bude, ačkoliv s tímhle moc zkušeností nemám - sítě na sociály totiž nevyhledávám- nejsem na to dost cooooooooool.
Slovenštinu jsem se učil spolu s češtinou na základce, i když tehdy už jen okrajově, nikdy jsem neměl problémy v tom smyslu, že bych si oba jazyky mezi sebou pletl.
Každopádně, abych si rejpnul, interpunkce se lepí ihned za předcházející slovo, mezi interpunkcí a slovem následujícím se obvykle dělá mezera, dále tam máš nějak málo čárek, jestli dobře počítám, chyběj 4 kousky. A nakonec, trojtečka je trojtečkou už jen proto, že sestává ze tří teček, nikoliv jen ze dvou. Konec rejpnutí Very Happy

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31930
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2014, 0:40    Předmět: Citovat

MiraSt napsal(a):
Mám mobil, který podporuje predikci a nikdy jsem se nenaučil psát SMS jinak než s háčky a čárkami. Jde to někdy ztuha, ale jde to.
Ta predikce, to je taky výživnej nešvar - já to vždycky hned vypínal, aby se mi to nepokoušelo podstrkávat pitomosti... Nedávno si manželka pořídila jabkovej "já-pad" a když na něm něco píšu, tak je tam česká predikce, ale vypínat se to musí ne ignorováním a psaním dál jak člověk chce, ale přímo na displeji - takže během jedný věty musíte kromě ťukání do virtuální klábosnice na spodní části dotykáče ještě u každýho druhýho slova "odmazávat" de.bilnosti navržený a tvrdě prosazovaný softwarem. No prostě vláda techniky začíná...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19544
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 21 2014, 5:07    Předmět: Citovat

Zase je to trochu jinak: kdo máte doma nějaké ty pohlednice z dob dávno minulých, určitě mezi nimi najdete nejméně třetinu takových, které obsahují hrubé chyby typu "... škoda, že s námi letos nešel Pan Řýďýcí, pozdravujte ho teda alespoň".
Takové pohledy jsou od lidí, kteří uměli svoje řemeslo, u kterého toho mnoho nenapsali, jak byl rok dlouhý, vlastně třeba vůbec nic. Nepotřebovali to. Jednou za rok se vypravili se spolkem turistů na Bezděz a patřilo se odtud poslat pohlednici.
Ten pozdrav, doufám, pan řídící učitel nečetl a, jestli četl, že přežil. Ale kdosi už rozklíčoval, že toto byl právě důsledek snahy vyhovět pravidlům pravopisu, tedy samozřejmě v rozsahu, v jakém si je pisatel pamatoval. Hychykyrydytyny se snad nezapomíná: přece se učilo psát slovo vcelku a háčky i čárky doplnit až nakonec. Takže to začalo pokud možno krasopisně (opět v rámci možností) vykrouženým Rydyci a dopsáním diakritických znamének až nakonec.
Hlavní potíž je v tom, že dnes je téměř každý napsaný znak téměř okamžitě publikován, a to v obrovském počtu "výtisků". Přece jen jsme ještě před nějakými 30 lety byli odkázáni jen na to, co vyjde tiskem. A tehdy, co už vyšlo, mělo za sebou nejméně jednu korekturu pravopisu. Lhostejno, zda legálně vydané knihy, noviny, časopisy. Ona se věnovala pozornost správné češtině i při opisování samizdatové literatury.
A, když už byly pravopisné chyby v dotazech a názorech čtenářů, tak si je i taková Sally v Mladém světě před zveřejněním opravila. Přistihl jsem se, že, má-li podle mne zde založené vlákno smysl a budoucnost, i tazateli chyby opravím. Většinou lze rozeznat, zda jde o člověka, který je spíše praktik, ale na psaní ho moc neužije, nebo o produkt elektronického žvanění (takové nechávám v původním tvaru, ostatně: většinou chce, aby za něj někdo vyřešil vše a on sám se nemusel nic naučit).

Vycházím ale z toho, že čeština i slovenčina jsou jedny z posledních znaků a deviz, které v dnešní globalizaci zbývají. Málo si jich vážíme na to, abychom se mohli cítit, jako jejich kvalifikovaní uživatelé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund