Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Topení odporovým drátem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tom17



Založen: Jul 11, 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2014, 22:23    Předmět: Topení odporovým drátem Citovat

Dobrý den, chtěl bych přes zimu vytápět něco jako malinký přenosný skleník na sazenice chilli paprik. Bude se jednat o výtop kvádru o rozměrech 55x30x30cm, květináčky s hlínou zaberou cca 7203 cm3. Je to akvárko po rybičkách, takže to bude mít skleněnné stěny. Budou potažené alobalem, aby se tam odráželo zpět světlo. Akvárko bude uzavřené, aby neunikalo tolik tepla. Bude se nacházet v místnosti o teplotě 17-20°C. Chtěl bych to mít vytopené na 26-28°C, topit budu přes víkend trvale a v průběhu týdne nejsíš 12h denně. Nechci, aby se mi to přepalovalo a nemusel jsem to každou hodinu vypínat, ale zas aby se mi to nenahřívalo celý den. Nebudu tam mít teploměr a nerad bych k tomu dělal nějaký regulátor, takže budu spoléhat jen na výpočet. Použiju na to zdroj o napětí 19V a proudu 4,7A. Budu tomu dělat i osvětlení na víku z LED diod, takže na topení budu mít cca 0,7-1,4A. Doma mám 2-3 metry drátu o průměmru 0,5mm a asi měděný, tak kdyby se to dalo použít jako topné těleso, tak bych byl rád, protože bych nemusel nějaké dráty kupovat. Mohli by jste mi poradit, jak dlouhý bych měl mít drát? Jsem schopný si spočítat odpor drátu při určité délce a z toho vypočítat výkon, ale nevim jak mi to pomůže ke zjištění teploty toho drátu nebo tepla, které se bude vyzařovat do okolí. Je lepší když ten drát bude odizolovanej? Akorát se to bude občas zalévat, tak se tam bude vypařovat voda, tak aby mi to tak rychlo nekorodovalo nebo něco nezkratovalo. Pokud by byl problém s tím časem vytápění, tak bych to kdyžtak nechal zaplé trvale.
Na toto téma jsem tu našel nějaký článek, ale moc moudrý jsem z toho nebyl.
Předem děkuji za odpověd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2014, 22:44    Předmět: Citovat

Tak, jak si to představuješ, to bohužel nepůjde. Za prvé, bez regulace nebo aspoň možnosti odečítat teplotu se neobejdeš. Teoretické výpočty (vedení tepla, kalorimetrická rovnice) jsou sice pěkná věc, ale mají zásadní problém, že v reálných podmínkách moc nefungují. Kdyby se to mělo aspoň trochu blížit realitě, bylo by potřeba do výpočtu dosadit spoustu konstant, které neznáš a nemáš je jak určit. Za druhé, zkusil sis spočíat odpor toho drátu? A jaký jím poteče proud při 19V? 1A to nebude. Za třetí, na vytápění máš k dispozici cca 20W, což je dost málo na vytápění krychle 55x30x30 plné mokré hlíny.
_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17791
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 0:10    Předmět: Citovat

Tohle by ti částečně vyřešila fólie pro terária na plazivou havěť. Má samoregulační schopnost. Jenže to není do mokrý hlíny ale do suchých substrátů.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fifiju



Založen: Sep 05, 2010
Příspěvky: 401
Bydliště: u Kyjova

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 5:18    Předmět: Citovat

a co třeba topit světlem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 632
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 7:21    Předmět: Citovat

Promiň Tome, ale přijdeš mi jako produkt moderní doby, která prosazuje vše s co nejmenší spotřebou v duchu hesla "šetřit se bude ať to stojí co to stojí". Přijde mi naprosto nelogické spotřebovat 3A na "ekologické" svícení ledkama a myslet si, že na topení mi stačí zbylých 1,7 A. Nebylo by lepší to koncipovat tak, že bys tam dal žárovky ( zastaralé a neekologické ) a topil s jimi ? Zabiješ tím dvě mouchy jednou ranou. Pokud by ti (nebo paprikám) nevyhovovala barva světla tak by asi šly použít i nějaké zářivky, které topí furt víc než ledky. Na druhou stranu bych se možná zamyslel nad umístěním na přirozené světlo (pokud jde opravdu o papriky a ne o trávu Very Happy ), protože nakonec zjistíš, že tě jedna paprika vyjde energeticky na 50 Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tom17



Založen: Jul 11, 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 9:03    Předmět: Citovat

fifiju: nad tím jsem taky uvažoval, že bych tam dal nějakou žárovičku z auta, nezabere moc místa a netopí tak moc jak 60W.

renda15: opravdu se jedná o chilli, ledky tam budou červené a modré na podporu růstu. Ledky tam jsou pouze na světlo, protože větší teplo vyvine i ten odpor před diodama. Samozřejmě jsem teprve u návrhu, takže podle toho co budu potřebovat na topení bych pak redukoval na ledkách. Takže na topení bych mohl dát i 2,5-3A. Zaplé to bude na školních kolejích, takže mě to zas tak netrápí, že by mě energeticky vyšla paprika na 50Kč.

Ještě jsem viděl na fóru pěstování chilli, jak někdo to vytápí výkonovými rezistori, které má rozmístěné po stránách plastové krabičky se sazeničkama.
https://docs.google.com/file/d/0B8EN5GgYO6wKMjc3MGY5NjEtNzMyYy00Mzc5LWE5ZjQtYzQ4NzcyNmUyOGE0/edit?pli=1
Představa osvětlení, samozřejmě jich bude mnohem míň, abych to utáhl svým zdrojem. http://www.chilli-forum.cz/viewtopic.php?f=76&t=1377
Nikdy sem nic nepěstoval, a teď se předháním s kamarádem, tak bych chtěl zažít můj první první pěstitelský úspěch dřív než on Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 12:42    Předmět: Citovat

renda15 napsal(a):
...že bys tam dal žárovky...
Jaképak žárovky? Přece nízkovýkonové tepelné koule se světelnou indikací Very Happy
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tom17



Založen: Jul 11, 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 13:29    Předmět: Citovat

A dá se spočítat jaký výkon bych potřeboval na to, abych dostal na měděném drátu dlouhém X cm o průměru 0,5mm v prostředí o teplotě 19°C, napětí 19V teplotu 35-45°C? Nebo prostě nějak spočítat tu teplotu na drátu? Abych nemusel doma zkoušet a zkracovat drát do té doby, než to bude skoro tak jak chci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 14:35    Předmět: Citovat

Tome17, dobrá rada tu už padla - dát tam žárovku. Vše ostatní je jen daleko komplikovanější a neefektivní. Kdyby sis pročetl třeba akvaristickou literaturu, tak by ses dozvěděl, že pro rostlinky je nejlepší umělé světlo nízkopříkonových žárovek 15-25W. Ta modrá LED je úplně zbytečná, rostlinky to světlo stejně nevidí. No ale zase je to Cůůůůl, že.
Taky nechápu, proč se zbavovat přirozeného osvětlení zakrytím alobalem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tom17



Založen: Jul 11, 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 15:29    Předmět: Citovat

jezevec: umělé osvětlení bude pouze přes noc, u toho světla jde o vlnovou délku a vlnové délky, která dělají modrou a červenou napomáhají při určité fázi růstu (toto sem vyčel ze spousty zdrojů na internetu, tak tomu budu věřit). Přes den to bude normálně za oknem na denním světle. Teď sem si vzal pár náhradních žárovek k autu a zkusil jsem je dát pod plastovou krabičku na svačiny Very Happy ,abych zjistil o kolik mi to vytopí určitý prostor. Zatím svítím a topím 5W žárovkou, ale možná tak vyzkouším žárovku z blinkru která má 21W. Ze zdroje dostanu 90W a na diody padne možná i polovina, takže proto radši začínám s menšími kterých bych tam dal víc než mít jen jednu.
Zajímalo by mě, jestli 12V žárovka vydrží 19V, nemyslím tím jen pár minut Very Happy , nebo to budu muset srazit přes výkonnější stablizátor, kterým bych taky mohl topit? Very Happy
Zatím jsem zvedl teplotu z 22,4°C na 28°C u víka a 27°C u spodku za 60 minut (ale už 20 min bezezměny) , ale jelikož je ta krabička malá, tak abych to mohl aplikovat na svém rozměru, potřeboval bych těch žárovek asi 5 nebo 6, takže asi zkusím výkonější žárovku, ale u té 21W už mám strach, aby se horní lístky nepřipalovali, protože na té 5W žárovce je u sklíčka 90°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1678

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 16:09    Předmět: Citovat

Pro přisvětlování pokojovým rostlinám, se kdysi používaly speciální "neodymové" žárovky. Už jsem je však v obchodě dlouho neviděl, ale jsou již na trhu i úsporky pro osvětlování rostlin. Zkuste si to vygůglit (ať tady nedělám reklamu).
Žárovka 12V/5W dlouhodobě nesnese napájení napětím 19V. Doporučuji dvojici stejných žárovek v sérii. Topit budou pěkně taky, světlo žluto-oranžové a vydrží tak svítit i několik let.
Používání modrých LED asi nebude to pravé. Rostliny se za stovky milionů let přizpůsobilly světlu slunečnímu a jeho světelnému spektru. Svítit na kytky modře, nemusí být efektivní, i když i ta modrá z LED-ky, nemá jen jednu vlnovou délku...
Rostliny ke svému růstu potřebují oxid uhličitý. Proto akvárium nelze uzavřít!
Nicméně, názor studenta, že ho nezajímá spotřeba energie, protože ji bude spotřebovávat na koleji, asi není zrovna správný. Proto možná ten alobal, aby to nebylo tolik vidět?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 16:56    Předmět: Citovat

Nechat se zatáhnout do hry na pěstírnu (předpěstírnu) paprik ??? Nědělám si iluze,že je to tak nedostatkové zboží. Pro snad začínající paprikáše je zde odkaz :
http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/20853-navod-pestovani-chilli-papricek/
Tímto projekt neschazuji pakliže výsledek z úrody pomůže potencionálním pacientům nebo trpícím,kterým vzejde z onoho pěstění zdravotní užitek Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fifiju



Založen: Sep 05, 2010
Příspěvky: 401
Bydliště: u Kyjova

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 17:18    Předmět: Citovat

já jsem zase našel tohle: http://www.seminka-chilli.cz/hledani/?search=focus moc pěkný fórum...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2652

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 18:38    Předmět: Citovat

Ještě k tomu alobalu - pokud ho nalepíš přímo na sklo, tak si moc nepomůžeš - alobal bude teplo předávat sklu. Je potřeba koupit např. alobal za radiátory, který je nalepen na slabém 3-5mm polystyrenu. Ten polystyren zajistí to, že se teplo opravdu odrazí a nepředá se do skla. Polystyren samozřejmě musíš pak nalepit zevnitř akvária.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tom17



Založen: Jul 11, 2014
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 19:47    Předmět: Citovat

Otkundes: modré a červené LEDky doporučují na www.chilli-forum.cz, alobal je tam pro udržení tepla a odraz světla od diod zpět do akvárka. S těma dvěma žárovkama to zkusím, ale myslím, že klesne jejich tepelná účinnost ne?

milous2: nedostatkové zboží to není, zdravotní užitek z toho budu mít asi akorár já a kamarádi. Papriky pěstuji letos poprvé,vlastně vůbec pěstuji poprvé, zatím mi občas něco vykvete, ale na úrodu si musím ještě dlouho počkat, proto si to chcu začít pěstovat už v zimě, abych se mohl těšit z úrody mnohem dřív. Navíc pěstuju super pálivé odrudy, tak ty chtějí zase o trochu víc péče, aby byly kvalitní.

fifiju: tyto stránky už mám omrklé, zatím používám hnůj z hromady co je na poli, ale nevim jak moc budu na koleji hnojit papričky, aby to nevadilo spolubydlovi.

petrfilipi: díky za radu, ale jeden bok musím nechat sundavatelný, abych tam mohl přes den pouštět denní světlo a pochybuju, že bych sundával celou sklěněnou tabulku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund