Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rezanie a zvaranie vlastným vodíkom
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vodik.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 11:29    Předmět: Rezanie a zvaranie vlastným vodíkom Citovat

V jednom veľmi starom čísle bastliarskeho časopisu urob si sám, vraj bola uverejnená konštrukcia aj s obrázkami, domácky zhotoviteľnej kyslíko-vodikovej zváračky, rezačky, vrátane návodu na zhotovenie elektrolyzera.
Nemal by prosím niekto zoskenovanú verziu.

Question Koľko akumulatorovej kyseliny alebo hydroxidu sodneho-draselneho sa pridá do litra vody, pre maximalnu produkciu oboch plynov - a aké je vhodné napätie.
A z akých materialov môžu byť zhotovene elektrody.

Ďakujem.
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 12:18    Předmět: Citovat

Zase jeden adept na nedobrovolný fragmentární balistický let, korunovaný laureátstvím Darwinovy ceny za prospěch evoluci lidstva autoeliminací z procesu šíření genetické informace...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 14:14    Předmět: Citovat

Dokonce jsem vlastnil tento stroj . Je to vyrobeno podle urob si sám . Šlo to udělat za minulého režimu . Je tam mnoho soustružených a frézovaných dílů . Plech na články byl buďto niklovaný , nebo nerezový . Tenkrát hovořit o nerezu byla pohádka .Napájelo se to přímo usměrněným síťovým napětím . Podle počtu zapojených článků se reguloval výkon a do vzniklé kyslíko-vodíkové směsi se přidával propan-butan . Někde jsem to viděl v poslední době oskenované na netu . Třeba si do zítra spomenu . Jmenovalo se to - kyslíko vodíková svářečka - si myslím .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 14:21    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5228

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 16:51    Předmět: Citovat

Tu na posledním obrázku jsem měl doma. O řezání nemohla být řeč. řezání kovu je o nahřátí kovu na zápalnou teplotu a pak proudu čistého kyslíku v němž kov hoří.
To s tímto nikdy nedokážeš. Leze z toho směs.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 18:22    Předmět: Citovat

Jo je z toho směs ale hlavně směs nebezpečná.Já sem tenhle prístroj začal vyrábět ale pak sem si to rozmyslel a koupil sem autogen.Někde se mi to válí ve sklepě.Mám tam napíchaný ty kroužky a nastřihaný plechy.Jeden známej to postavil za totáče a nebyl s tim spokojenej.Skončilo to na směťáku neboť to akorát pálilo a nesvářelo.Třeba někde udělal chybu Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 19:14    Předmět: Citovat

Bez pridania Propanbutanu to celkom slušne pálilo. A aj tu na fore je o tom spomínané.Stačí pozrieť úvodnú stranu .... Riziko je tam ale veľké..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st leden 14 2009, 22:15    Předmět: Citovat

Nechci se hádat, ale protože jsem jedním z autorů výše jmenovaných svářeček na svarbazaru a používám jí už pár let, musím tato zařízení hájit. Jasně že vodík s kyslíkem tvoří výbušnou směs, ale to acetylen s kyslíkem také. Takže na práci jsou obě zařízení nebezpečné potencionálně stejně. Hlavní rozdíl vidím v tom, že při pro vozu je v mé svářečce řekněme toho bouchajícího vodíku maximálně1-2litry. Když to vypnu tak je po plynu a není to o nic nebezpečnější než baterka do auta. Pokud mám autogen, stojí mi stále v garáži dvě tlakové láhve plné plynu. Z toho mi plyne jediný – když mi to bouchne asi to vysklí okénko, když by mi zahořel aceton nebo bouchnul kyslík, tak můžu stavět nový barák. Tolik můj osobní názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 7:24    Předmět: Citovat

To Jova1: jsi jedním z autorů, to znamená, že o sváření/řezání plynovým hořákem musíš něco vědět. Pokud ses pustil do konstrukce elektrolyzéru, musel sis určitě nastudovat minimálně základní věci z anorganiky a elektrochemie, abys byl schopen vyčíslit, jak velký budeš potřebovat proud k tomu, abys získal takové a takové množství kyslíku/vodíku, aby to dalo takový a takový tepelný výkon = uživilo te a ten hořák - to jen například. Každopádně jsi to asi nešel dělat po přečtení desetiřádkové poznámky a shlédnutí jedné fotky, na které byl jakýsi kanystr a z něj trčely různé hadice, trubice a dráty.
A teď si představ, že se najde pubertální (někdy i prepubertální, a co horšího, i dost často postpubertální!!!) individuum, které si myslí, že když jsi to postavil Ty (ještě s někým, pro úplnost) tak že ono to zvládne podle té fotky taky, klidně i s dostatečnou z chemie - a jde mamince z kredence uzmout ten velký papiňák a pytlík soli s lahví octa, a tátovi odcizí nabíječku - to vše aby vyzkoušelo, která látka bude dávat více vodíku. Už rozumíš mému postesknutí, že se objevil další adept fragmentárního suborbitálního poletuchování ?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 9:40    Předmět: Citovat

TO EKKAR: jistě pokud to bereš z pohledu pubertálního jedince, který touží po tom, aby to ve výsledku udělalo pokud možno co největší bum, pak je to zařízení poměrně nebezpečné. Pokud ale vyjdu z toho že si někdo takovéhle zařízení postaví, investuje do něj čas a peníze, tak předpokládám, že to dělá proto, aby s tím pracoval a bylo mu k užitku.
Aby tahle debata měla nějaký smysl dovolím si jí rozdělit ještě do několika dalších rovin
1. vlastní svářečka: ano zařízení je potencionálně nebezpečné, pracuje se s el. proudem a leze z toho směs výbušného plynu. To samé se dá říct o každém zařízení připojeném do zásuvky, případně pracujícím s hořlavým plynem.
2. bezpečnost při práci: při porovnání acetylen-kyslík a vodík-kyslík nevidím žádný rozdíl. Ani jedno nepatří do ruky dětem a měl by s tím vždy pracovat člověk znalý věci dodržující patřičné předpisy.
3. následky havárie: u kyslík-vodíkové svářečky záleží na množství plynu uvnitř, většinou jsou následky minimální u acetylen-kyslíku a tlakových lahví jsou bohužel totálně devastující. Srovnal bych to s dětskou petardou a granátem.
4. možnost použití: tady autogen bohužel většinou vyhrává, má větší výkon, plamen se dá nastavit od řezacího po neutrální (poměr vodík-kyslík je daný a propan už to moc nezachrání), mobilita a práce v terénu … Výhody vodík-kyslíku spatřuji hlavně v tom že náklady na provoz jsou minimální, odpadá proces manipulace, převoz, plnění a v dnešní době i placení záloh za tlakové lahve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
vodík.
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 10:16    Předmět: Citovat

JOVA1 - važne pekné od teba, ďakujem ďakujem ďakujem

Ekkar - prave preto som sa pýtal na článok z daneho časopisu, aby som mal k dispozícii čo najviac informácii, v čom jova1 prejavil mnoho pochopenia Wink
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 11:53    Předmět: Citovat

Neberu to z pohledu touhy po co největší ráně - beru to z pohledu člověka, který (aspoň zhruba) ví, co umí udělat vodík zejména ve směsi s kyslíkem a to hlavně v rukou někoho, kdo třeba ani v životě nepoužíval klasický acetylénový "autogen". Hlavně mám na mysli dodržení technologie, kvality spojů a těsnění atp - zrovna vodík se svým rozmezím třaskavých koncentrací není vhodným plynem k učení se metodou "urob si sám". Pokud začne unikat ze samodomo zařízení, není cítit - běžně dodávané hořlavé plyny jsou průmyslově odorizovány (= "nasmraděny") merkaptanem nebo metylmerkaptanem, aby jejich únik byl zaznamenán dříve, než dojde k vzniku nebezpečných koncentrací. Právě v používání vodíku bez této vlastnosti vidím největší nebezpečí - v nezjistitelném úniku a z něho plynoucího nebezpečí vzniku třaskavé koncentrace v okolním vzduchu. Je to podobné, jako s Teslovými transformátory - vn v případě odfláknuté izolace srší mimo nebo přinejhorším nakope autorovi (_!_), unikající hořlavý/výbušný plyn, který navíc není zjistitelný jinak než speciálním detektorem může způsobit nepěkné letecké extempore i pro nezúčastněné okolí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 12:05    Předmět: Citovat

Případným experimentátorům bych doporučil koupit na pouti nafouknutý balonek a típnout o něho cigáro. Tento vtípek si pamatuji z dob prvomájových průvodů, od té doby vodík nemusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 12:08    Předmět: Citovat

Vodík je vůbec nepříjemný prevít, má poměrně malou energii na zapálení. Viděl jsem, co dokáže prošlehnutí plamene do vyvíječe, přitom v něm mohlo být tak max 10% vzduchu. Dvoulitrová skleněná báň řachla jak pořádná petarda a střepů byla plná místnost.

Kdysi jsme značně vodíkem znervózňovali praktikantky ve školních chemických laboratořích - do umývacích dřezů se halo trochu víc jaru, kipákem se nabublaly vodíkové bubliny, brčkem se nabublaly vzduchové bubliny, a když byl dozor dostatečně daleko, někdo zapálil špejli a típnul ji do dřezu. Myslím, že na laboratoře s náma nebohé začínající pedagožky vzpomínají dodnes, nikdy naši fintu neodhalily Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2009, 12:18    Předmět: Citovat

To Breta1: Nevím jak u Tebe, ale pokud vím, prodej balónků plněných vodíkem je už hodně dlouho zakázán a pouťové balónky se prodávají s héliovou náplní - proto taky tak "krásně" neřachnou, když o ně šmrncneš něčím nažhaveným...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund