Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

FM mikrofon (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 16 2014, 14:25    Předmět: FM mikrofon (přesunuto) Citovat

Ahoj,
postavil jsem si FM mikrofon podle tohoto schémátka:
http://www.belza.cz/hf/bug.htm
líbilo se mi že je velice jednoduchý a překvapilo mě že po doladění cívky si překvapivě drží frekvenci bez problému a také jeho spotřeba, nicméně, jeho dosah je smutný, proto se ptám vás odborníků, není nějaký lehký způsob jak jeho dosah zvednout o pár metrů? stačí mi 10-15, nechci aby zase moc zářil ven a neměl sem problémy s ČTÚ, jde i o domácí použití v rámci baráku, popřípadě by nebylo od věci vysvětlení jak trošinku zesílit mikrofon, píše se o předzesilovači, ale mikrofon jak píše autor dělá předpětí pro oscilátor (tranzistor), tudíž bude asi třeba nějaká razantnější změna že? Smile díky předem za odpovědi!
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 16 2014, 14:56    Předmět: Citovat

Navstevnik_Odjinud napsal(a):
jeho dosah je smutný, proto se ptám vás odborníků, není nějaký lehký způsob jak jeho dosah zvednout o pár metrů? stačí mi 10-15, nechci aby zase moc zářil ven

při výkonu cca 5mW to bude chodit dost daleko, určitě stovky metrů.
záleží jako použiješ anténu
a jak budeš mít citlivý přijímač.
. . . v Praze je ti citlivost rádia na nic, tam je přeplněné pásmo silnými stanicemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st duben 16 2014, 16:46    Předmět: Citovat

když jsem něco podobného zkoušel, víc než na vysílač jsem zaměřil pozornost na účinnou anténu.
Inspiraci jsem našel mimo jiné na www.pira.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st duben 16 2014, 18:07    Předmět: Citovat

Dobrá anténa je nejlepší přijímač/vysílač. Jenže právě pořádná anténa mu bude vysílač rozlaďovat. Přidat oddělovací tranzistor.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 15:30    Předmět: Citovat

Diky za rady, v tomto sestaveni ma prave vysilac problem.dosahnout dal jak 6 metru s jakymkoliv prijimacem, nevim jestli mu vadi vrabci hnizdo a mel by byt na PCB, nicmene ta rada s tranzistorem se mi libi, takze misto anteny dam bazi tranzistoru a budu vysilaci vykon zesilovat? Tudiz mi i s vetsi antenou pobezi lepe? A jeste jedna teoreticka otazka navrch? Jak radio docili posilani indo co prave hrajou? To se posle v FM pasmu informace normalne se zvukem? A jaktoze to prijimac nerusi? Diky za obkasneni Wink
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 16:25    Předmět: Citovat

Tak na to ti ta štěnice nestačí: k přenosu RDS info slouží modulovaná pomocná nosná 57 kHz (s výhodou odvozená z pomocné nosné 38 kHz využívané k přepínání levého a pravého kanálu ve stereofonním přenosu).
Z diskrétních součástek to sice sestavit jde, ale vznikne ti docela rozměrná lokomotiva. Proto se prodávají specializované integrované obvody (například MRDS1322), do nichž příslušné texty přeneseš z počítače.
A výstupem modulátoru teprve budíš vysílač.

Na těch šest metrů stačí to info napsat křídou na tabuli, když nebude hustá mlha, přečteš to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9767
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 16:43    Předmět: Citovat

Ale jo.. chceš si zavysílat na pár metrů stereofonní FM i s RDS? - jde to. Už nějaký ten rok je v česku povoleno používat vysílače na VKV s určitým výkonem (udává generální povolení ČTU). Tento výkon umožňuje šíření signálu pouze v nejbližším okolí vysílače - pár metrů. Tyto vysílače se prodávají pod názvem FM transmittery. Slouží k přenosu hudby z MP3 přehrávače do rádia. Je to náhrada bývalého kazetového adaptéru.
Jeden prodávaný typ umí vysílat v RDS názvy skladeb, pokud využíváš vnitřní slot na USB.. Ale není to kouzlo bastlení, protože dle předpisu nesmíš do těchto vysíladel zasahovat.. Já jeden typ používal jako generátor FM pro slaďění rádia..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 21:28    Předmět: Citovat

Kdepak, tyto informace vysílat nechci, jen mě zajímalo jak to funguje Smile
Spíš potřebuju nakopnout proč muj vysílač je tak slabej že vysílá na pár metrů, někdy ani to ne a to bydlím tam kde je pásmo celkem volné, zkoušel sem to i v práci (ocelová budova) kde rádio bez vnější antény moc dobře nehraje, tudíž pásmo jěště volnější a tam mi jde "štěnice" jěště hůř Sad
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 21:50    Předmět: Citovat

Navstevnik_Odjinud napsal(a):
Spíš potřebuju nakopnout proč muj vysílač je tak slabej že vysílá na pár metrů, někdy ani to ne a to bydlím tam kde je pásmo celkem volné

čím to napájíš ?
jaký to má odběr?
. . . takovéhle zapojení musí dát minimálně jednotky mW, a to by mělo stačit na desítky metrů.
ty FM transmitery mají na výstupu většinou útlumový článek a měly by mít výstup maximálně stovky µW, přitom to funguje na 5 až 10 metrů docela obstojně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 21:55    Předmět: Citovat

Napoájím to baterií a odběr to má cca 2mA na 3V baterii Smile
Návrat nahoru
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 22:14    Předmět: Citovat

Teď jsem to měřil a má to přesně 3mA ale dosah to má venku sotva 6 metrů, doma mi to dosáhne z druhýho patrda do toho spodního pokud sem ve stejné místnosti nad nebo pod vysílačem, potřeboval bych aby to dosáhlo do jiné místnosti, anténa je kus drátu cca 20cm který je v bužírce Smile
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 22:35    Předmět: Citovat

asi máš blbě kmitočet a posloucháš na "zrcadlo přijímače" . . .
. . . nebo "harmonickou"

máš jak změřit kmitočet ?

zkus snížit R2 na asi 100Ω a změř proud když to kmitá a když si šáhneš prstem na tu cívečku o kolik se ten proud změní . . .


Naposledy upravil ok1hga dne út duben 22 2014, 22:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 22:38    Předmět: Citovat

Bohužel ne Sad nicméně vždycky si předladím nějakou frekvenci na rádiu a nastavím cívku tak aby tam frekvence skoro byla a pak doladím na danou frekvenci přijímač, po zbytku spektra se už nic nevyskytuje a mimo něj teoreticky taky ne, to jsem prolaďoval přístrojem co pracuje i pod a nad FM pásmo, takže doufám že jsem vždycky tam kde mám být, všechno je slyšet zřetelně a pěkně ale jen na krátkou vzdálenost, možná že dělám chybu ale osciloskop ani nic podobného nemám :-/
Návrat nahoru
Navstevnik_Odjinud
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 23:00    Předmět: Citovat

Při R2 100Ω to má odběr cca 5.6mA a při dotyku se to mění o max -0.3mA
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 23:22    Předmět: Citovat

a jak to vysílá ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund