Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PC s PIV 2. časť - Aký OS s Linuxov nainštalovať?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dlhovlasy_brat



Založen: Feb 27, 2012
Příspěvky: 87
Bydliště: Jakubova Voľa 71

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 21:14    Předmět: PC s PIV 2. časť - Aký OS s Linuxov nainštalovať? Citovat

Čaute parobci Very Happy

vzhľadom na to, že Xpčko už končí a OS W7 nenainštalujem, zrejme kvôli RAMke (2x 256 + 1x 512ka) som sa rozhodol si zaobstarať nejaký Linuxový OS. Parametre sú:
Značka: Canyon
CPU: 2,4GHz (čo by myslím vyhovoval)
1GB RAMka (slot DDR)
30GB IDE HDD (MB podporuje aj SATA disky)
a neúspešne som inštaloval W7.

Ktorý z týchto OS by bol pre ten komp najlepší? Hry nehrajem, resp. sesternica hraje Sims 1ku, ja len napr. FB, YT, filmy, Open Office, Audacity apod.


Vďaka za rady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 21:39    Předmět: Citovat

Kvůli konci podpory XP končíš s XP i ty ? Co je to za nesmysl ???
XP nekončí,končí pouze podpora (zaplať bůh).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 22:16    Předmět: Citovat

Pořád lepší než někteří "ještě větší odborníci" (mezi něž patří i pár lidí z mýho okolí), ti to sežrali i s navijákem a "budou si muset pořídit novej počítač s novejma win" ... Laughing Laughing Laughing
Jinak asi nejrozšířenější distro je Ubuntu a asi nejlepší řešení mít v pc/ntb oboje tak, aby o Linuxu xp neměly ani šajna ... sice nevim, jestli jsem udělal dobře, že jsem Ubuntu instaloval až dodatečně (že si to "ukrojilo" svuj oddíl z disku s xp a xp pak ukazovaly disk menší než při jejich instalaci...), ale nejednou jsem ocenil, že ho tam mam, např. když se chce člověk zbavit nějaký havěti př. z flashky a nemá náladu se rejpat v těch stupidních oprávněních/dědičnostech v jakejchkoliv win, atd. a teď se se mnou sice pomalu loučí disk (objevujou se vadný clustery a víc se zahřívá), většinu sice mam zálohovanou, ale pár věcí ještě ne a win už se ani nespustěj, zato Ubuntu jo, tak uvidim, jestli to zkusim "dotahat" přes ně nebo raději externě kvůli chlazení ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 22:32    Předmět: Citovat

Bastlfanda napsal(a):
... sice nevim, jestli jsem udělal dobře, že jsem Ubuntu instaloval až dodatečně (že si to "ukrojilo" svuj oddíl z disku s xp a xp pak ukazovaly disk menší než při jejich instalaci...), ...
Kdybys to udělal obráceně (nejdřív Tučňáka a pak Pinďousy), nedostal bys pak možnost volit před bootem systém - "nadefaultovaly" by se ti tam natvrdo Widle a o nějakým Linuxu bys ani netušil, že ho na disku máš...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: po duben 07 2014, 22:39    Předmět: Citovat

Dlhovlasy_brat: Kolik lidí ti ještě musí napsat, abys pochopil, že XP můžeš dál používat? Tak dlouho, dokud neklekne NB, a nekoupíš si nový. Když jsem začínal s Linuxem (8.04), byl dobrý. Čím novější verze, tím je horší. Pro tvůj PC bych doporučil Lubuntu. Budeš mít problémy, a když nebudeš, tak si je sám vymyslíš. Tak vidím tvůj přístup já. Nechci tě urazit, rád bych se mýlil.
EKKAR: Žiju s nadějí, že pomocí instalačního CD Linuxu, lze GRUB znovu obnovit. Může tedy instalovat Widle na Linux. Tady bych se nerad mýlil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 08 2014, 7:18    Předmět: Citovat

GRUB sa samozrejme obnovit da, ale nie je to uplne trivialna operacia pre niekoho, kto o tom nic nevie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út duben 08 2014, 10:14    Předmět: Citovat

mě šlo spíš o to, jestli si widle nějak nemůžou pamatovat pův. velikost, tj. jestli se pak nepokoušej alokovat i tu část hdd, kde je Linux ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 08 2014, 10:51    Předmět: Citovat

Ty si tiez "odbornik". Disk je rozdeleny na particie a v nich je filesystem. V pripade Windows NTFS. Tam je zapisana aj velkost a pri zmensovani sa samozrejme upravi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út duben 08 2014, 11:08    Předmět: Citovat

Tak promiň, že se vůbec ptám, to že tam jsou sektory a že souborovej systém ví jak je velkej vim, ale Widle si při instalaci "ohmatávaj" komp a např. když známej "klonoval" disk s OS na menší hdd (což OS ZJEVNĚ vzal v potaz jako u mě s tim Linuxem), tak po skoro úplnym zaplnění hdd už system nenajel a začlo mu to hlásit, že tam žádnej oddíl neni, tak musel vytvořit novej oddíl, zformátovat, udělat čistou instalaci a pak už disk neměl problém ani když už byl skoro plnej ... čim to teda bylo, když jsi ten odborník?
(btw. v tomhle případě byly oba hdd "zdravý", jen ten větší potřeboval jinam...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 08 2014, 11:12    Předmět: Citovat

S tym mozes ist tak za jasnovidkou... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: čt duben 10 2014, 8:47    Předmět: Citovat

Bastlfanda: Tvůj známý klonoval větší diskový oddíl(včetně OS) na menší. To nelze. Win na tomto disku si při této činnosti nic neošáhavají. Musel by tento oddíl zmenšit, na velikost toho menšího. Zbytek takového disku, se asi po zmenšení hlásí jako" nezformátovaný". To umí třeba program GParted. Win používají souborový systém NTFS a ten tvoří na disku samostatný oddíl. Ten nemůže nijak ovlivnit velikost oddílu pro Linux, kde se používá jiný systém( a obráceně). Oba OS mají společný pouze zaváděč. Ten musí vidět oba systémy, a umožnit volbu, který chceš spustit. Nejsem odborník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt duben 10 2014, 10:23    Předmět: Citovat

možná jsem to nenapsal správně (už je to taky pár let zpátky a možná to bylo ještě s fat32), v podstatě vytvořil "obraz obsahu" disku, kterej zkopčil na jinej, takže widle (xp) normálně naběhly, ale po zavedení vyžadovaly restart kvůli nově nalezenýmu disku (což byl ten jedinej systémovej) ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1090

PříspěvekZaslal: so duben 12 2014, 10:37    Předmět: Citovat

SDZ napsal(a):
...XP nekončí,končí pouze podpora (zaplať bůh).

zaplať bůh? Můžeš to nějak rozvést?

EDIT: Jinak jsem se taky rozhodl, že půjdu do Linuxu, ale ne kvůli pozerství jak si asi většina bude myslet...mám poslední roll-up, používám Comodo internet security, ručně mám ve službách (Services.MSC) povypínané některé potenciální díry a stejně si po pár měsících z kolejí nebo jiné veřejné sítě donesu nějakýho hajzla, kterýho odchytávám celý den, abych následně po 2-3 měsících používání obnovil čerstvou zálohu instalace XPček a začal zas nanovo. Rolling Eyes
Rozhoduju se mezi Linux Mintem, Xubuntu a Lubuntu...mohl by někdo poradit, co by bylo dobré vyzkoušet jako první?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dlhovlasy_brat



Založen: Feb 27, 2012
Příspěvky: 87
Bydliště: Jakubova Voľa 71

PříspěvekZaslal: ne duben 20 2014, 19:47    Předmět: Citovat

no keď už sme pri tom Xpčku, tak problém je azda v tom, že tam nemôžem nainštalovať programy ako XPburner, Audacity, preto, lebo mi tam vypíše: external exeption 80000002

Ja nehovorím, že XPčko je zlé, lebo ja si môžem tam kľudne dať vzhľad W7 alebo W8, to nie je problém, ale ja si chcem tam vypaľovať CDčká alebo DVDčka a digitalizovať zvuk a tak len hľadám, že či by to bavilo aj na iných OS.
Ja som už inštaloval kadejaké OS od Mrkvosoftu, počnúc W3.11kou až po W7, dokonca aj Ubuntu či Mint alebo Slackware, no s tým som sa ešte nestretol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund