Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafo
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 17:21    Předmět: Trafo Citovat

Dobrý den.
Asi dostanu vynadáno ,ale chci se zeptat.Mám trafo (nelezeno ve šroťáku) a měřil sem ohmetrem jestly nejsou vinutí mezi sebou a kostrou prošlechnutá a dostal sem větší než 20Mohm.To je zatím OK,ale jak sem ho zapojil do sítě tak se oběvila fáze i na vynutí co dává 6V.Pak mezi vinutím 6v a kostrou ca 232V.Dal sem ho na kamna vysušit(2dny ca 60stupňů) a vše OK.Dotaz zní: dá se ňák nainpregnovat aby v dílně nechytlo vlchkost a neodpálil sem přístroje,nebo rovnou vyhodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 17:25    Předmět: Citovat

Bé je správně. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 17:29    Předmět: Citovat

Sem si to říkal,ale je ho škoda Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 17:31    Předmět: Citovat

Měřils digitálem...?

Stalo se mi to samé, při měřením digitálem, když jsem dal vidlici jedním směrem ukázalo to ,,naprostou blbost" a když opačně, tak to ukázalo správně. Radši to prověř. Ale pokud tam byla fáze naměřená doutnavkou tak to bych neriskoval.

Pokud je izolace na primáru poškozená blíže k jednomu konci, může to ovlivnit i tu fázi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 18:16    Předmět: Citovat

jo doutnafkou.Jak sem to zatížil zkoušečkou (cívka u fázovky) tak to neukázalo nic,jako by bylo zdravý.Už se sním loučím Very Happy Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 18:58    Předmět: Citovat

Měřit trafo doutnavkou je nesmysl !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8820
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 19:06    Předmět: Citovat

Jóó - izolační stav trafa je nejlépe měřit skládacím metrem.
Uvědomujete si vůbec, že jste jednou nohou na krchově? Shocked Cry

Proč asi bylo vyhozeno na šroťák?
janousek napsal(a):
Bé je správně. Very Happy

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 19:07    Předmět: Citovat

Izolační stav se měří vždy napětím 250,500,1000 V podle zařízení u tafa si nejsem jistý a hledat se mi to teď nechce,ale ten průraz se ti při měření nějakými 9ti volty prostě neukáže. Navíc se to musí měřit ss napětím,protože střídák se Ti dostane ven kapacitou mezi primárem a sekundárem. Jen at to nevyhodíš zbytečně. A to trafo bylo vyhozeno z nějakého důvodu,další impregnace Ti už nepomůže,ale může to být někdy na vývodu,který je těsně kolem kostry. Ještě to projdi. Navíc to může být na jedné straně primáru,tak stačí zapojit nulák tam,kde je ten průraz.Proražené to sice zůstane,ale fáze se Ti na sekundár nedostane.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 19:09    Předmět: Citovat

Vezmi doutnavku a běž si s ní stoupnout pod dráty vysokého napětí, a ejhle, bude svítit! (alespoň u známých tomu tak bylo, ale tam byly dráty VN blbě udělané, a když jsem si tam stáhnul do trávy bos, tak to pěkně brnělo)

Vem obyčejný voltmetr, nejlépe analogový se systémem ,,Depréz" a změř to s ním, pokud umíš odčítat, je nejmenší riziko, že by kecal.

Digitál má velký vnitřní odpor, a tak je docela dost takový ,,živý" a občas umí ukazovat nesmysly, i v případě, že je v blízkosti transformátoru. Do měřících šňůr se to naindukuje a on to ten měřák změří..

Nebo digitálu přidej paralelně nějaký odpor.

Co to je za trafo, proč sem nedáš obrázek?


To trafo bych zatím nevyhazoval!

Mám tu haldu pravěkých traf a ,,spoléhám na ně" Nebo třeba trafa, kterým jsem dal sekundár pryč a našmodrchal podle svého.


Naposledy upravil CZJKP1 dne so březen 08 2014, 19:13, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 19:10    Předmět: Citovat

To trafo bych zatím nevyhazoval. Zkuste ho po řádném vysušení prověřit Megmetem, alespoň 500V (raději 1000V). To by měl mít ve výbavě provozní elektrikář, případně ať Vám ho raději prověří sám. Až pokud se zjistí nevyhovující izolační stav mezi vinutími, nebo vinutím a jádrem (plechy), je vhodné trafo vyřadit.

Naposledy upravil Otkundes dne so březen 08 2014, 19:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 19:14    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
je vhodné trafo vyřadit.
nebo přemotat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 20:37    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Izolační stav se měří vždy napětím 250,500,1000 V podle zařízení ...

Pokud bychom to posuzovali jako spotřebič, mohli bychom na to použít podle normy pro revize spotřebičů 500V.
Ale abychom mohli uvažovat o tom, že napětí na sekundární straně bude "bezpečné podle normy", muselo by trafo splnit nějaké požadavky pro bezpečnostní transformátor a tam to není jen 1000V, ale i další podmínky a to naprostá většina starších traf má problém splnit.
A pak je to o odvaze a zodpovědnosti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 20:48    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Proč asi bylo vyhozeno na šroťák?
janousek napsal(a):
Bé je správně. Very Happy


Jen poznámka k tvrzení, že ho někdo vyhodil proto, že bylo vadné.
Našel jsem spousty vyhozených přístrojů (jsem už takový smeťákový typ), i mnoho traf, a přesto jim nic nebylo. Rozhodně jim nic nebylo v okamžiku, kdy je někdo vyjazoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 20:55    Předmět: Citovat

monterjirka,

A kvůli tomu přece všechny starší trafa nevyhodíme. Jak pečlivě a kvalitně navinuté transformátory to jsou, třeba ZVS Dubica apod.

Spíše bych se bál bezpečnosti z hlediska dnešních traf, které třeba montují do rádií. Jsou totiž strašně poddimenzované, a mají plechy ,,z bláta" a ne z oceli, a pěkně se hřejí.

Setkal jsem se s problémem u rádia Sencor SRD206. Původní trafo se spálilo, to myšleno ,,doslova" vinutí černé jak bota, a všechny plasty v okolí teplem úplně vykřehlé a trochu natavené. Trafo bylo natolik poddimenzované, že jsem nesehnal NIC co by se mi tam vešlo. Nakonec jsem to luxusně vyřešil DC adaptérem ze starých zásob s trafem poctivějším. Škoda, že jsem to tehdy nevyfotil, mohl jsem dát fotku. A ještě zajímavé bylo, že samotné rádio běhalo na 4.5V stejnosměrných (Tři D buřtíky) a trafo mělo štítkově ještě vyšší střídavý napětí, které po usměrnění ještě vzroste, takže nad tím zůstával rozum stát. Možná to bylo kvůli tomu, že ty součástky byly na to dimenzovaný, a při vyšším napětím není potřeba takový proud, takže aby byl nižší průřez?


Já mám pro tebe pochopení, něco nařizují normy, ale je potřeba použít taky vlastní rozum!!! Pokud dělám něco pro sebe, stačí mi dokonale trafo z druhé poloviny minulého století...




To trafo nemuselo být samostatně mohl ho přinést s něčím, k čemu bylo přidělaný. A i kdyby bylo samostatně, spousta verbeže přinesou bezdomovci, který to z něčeho vymontují opodál, takže nemuselo tam být hned proto, že je vadné!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19538
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:13    Předmět: Citovat

Jirko, to shořelé trafo mělo 4,5V střídavých naprázdno, že hádám správně?
Při zatížení odběrem rádia za usměrňovačem nakonec stejně nebude víc, než 3,5V stejnosměrných. Rozhodně nečekej, že bude mít menší odběr jen proto, že ho budeš napájet vyšším napětím. Něco navíc si nechá líbit, tak si konstruktér mohl dovolit navrhnout trafo tak poddimenzované a nechat to všechno na vnitřním odporu trafa s usměrňovačem.
Našinec by si tam nechal rezervičku výkonu, ale to už by zařízení asi netolik prodražilo, že by se konkurence radovala.
Cena je pro většinu zákazníků hlavním argumentem, takové zařízení pak nestojí za to opravovat, jednoduše se vyhodí. A výrobce místo toho prodá další kus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund